Źródła przydatne podczas tłumaczenia menu
Thread poster: korbenPL

korbenPL
Poland
Local time: 07:31
English to Polish
+ ...
Sep 26, 2010

Prawdopodobnie zostanę poproszony o przetłumaczenie menu restauracji hotelowej

/Pikantne placuszki rybne, Carpacio z polędwicy wołowej, Polędwiczki w aromacie dymu z jałowca itp/

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie odnośniki do Waszych zaufanych źródeł pomocnych przy tej [a obcej mi] tematyce.

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Źródła Sep 26, 2010

Moje zaufane źródła:
1. słowniki różnego rodzaju, w tym obrazkowe szczegółowe.
2. rozum (własny)
3. pamięć (własna), oparta na doświadczeniu życiowym
4. menu i obrazki w Google
5. proz.com i przyjaciele

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
jest w Polsce specjalne biuro tłumaczeń, co się w tym specjalizuje Sep 26, 2010

osobiście polecam dostępne w internecie menu, byle z natywnych restauracji. A jeżeli nie możesz znaleźć ładnie brzmiącego angielskiego słowa, użyj francuskiego - tego nikt nie będzie się czepiał

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Off-topic Sep 26, 2010

Lucyno> I w ten sposób napisałaś najkrótszy poradnik na świecie o warsztacie tłumacza.icon_smile.gif

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:31
Member
English to Polish
+ ...
Carpaccio Sep 26, 2010

Jeno pisze się "carpaccio", a nazwa potrawy pochodzi od nazwiska weneckiego malarza doby renesansu Vittore Carpaccio. Po prostu mistrzowi sztuki kulinarnej, Ciprianiemu, kolorystyka jego dzieła z surowego mięska przywiodła na myśl kolorystykę obrazów mistrza sztuki malarskiej. Oceńcie sami.

Danie liczy sobie dopiero 60 lat.

Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Są różne materiały Sep 26, 2010

Z okresu mojej pracy jako Public Relations Manager w Hotelu Victoria Intercontinental do moich obowiązków należało m.in. tłumaczenie kart menu. Były z tym nie lada kłopoty, zwłaszcza w odniesieniu do kuchni polskiej.

Jeśli chodzi o tzw. international menu - z tym nie było kłopotów, bo mogliśmy korzystać z kart menu innych hoteli Intercontinental (udało mi się też skolekcjonować sporo kart z bardzo znanych restauracji na świecie - co prawda dziś nie mam nic wspólnego z hotelarstwem poza tym, że napisałem słownik z tego zakresu - a te wzory kart mam gdzieś głęboko schowane w piwnicy)

Natomiast dziś - jeśli chodzi o kuchnię polską sytuacja jest znaczenie lepsza, bo ukazało się kilka pozycji książkowych w wersji ang-pol. lub pol-ang. Można również znaleźć tłumaczenia w restauracjach polonijnych w USA czy w Anglii.

[Zmieniono 2010-09-26 16:52 GMT]

korbenPL
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Serdecznie dziękuję Sep 28, 2010

za wszelkie podpowiedzi w tej kwestii - ułatwiliście mi proces myslenia i działaniaicon_wink.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Źródła przydatne podczas tłumaczenia menu

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search