Ustawa o VAT - potrzebuję wersji angielskiej!!! Pomóżcie!!!
Thread poster: Marek Makosiej

Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 07:25
English to Polish
Feb 10, 2004

Potrzebuję ustawy o VAT w wersji angielskiej, szczególnie jej fragmentu mówiącego o tym, że jestem zobowiązany do wystawiania faktur z 22% VAT WSZYSTKIM klientom, niezależnie od kraju, w którym się znajdują i tego, czy są VAT-owcami czy nie. Pomóżcie, bardzo Was proszę!!! Oto dlaczego:
"Dear Marek, Would you gently prove to me with documents why do I have to pay you invoices with VAT tax, since I am not an EU company or either an European company! Let me see which arguments do you have for those!"

Chcę odzyskać VAT od klienta, który mi go nie zapłacił, ale musze mieć go czym "postraszyć".
Z góry dzięki. Pozdrawiam.

Direct link Reply with quote

xxxnettka
German to Polish
+ ...
mam takowa. jest dosc duza i dluga :( Feb 12, 2004

Marek Makosiej wrote:

Potrzebuję ustawy o VAT w wersji angielskiej, szczególnie jej fragmentu mówiącego o tym, że jestem zobowiązany do wystawiania faktur z 22% VAT WSZYSTKIM klientom, niezależnie od kraju, w którym się znajdują i tego, czy są VAT-owcami czy nie. Pomóżcie, bardzo Was proszę!!! Oto dlaczego:
"Dear Marek, Would you gently prove to me with documents why do I have to pay you invoices with VAT tax, since I am not an EU company or either an European company! Let me see which arguments do you have for those!"

Chcę odzyskać VAT od klienta, który mi go nie zapłacił, ale musze mieć go czym "postraszyć".
Z góry dzięki. Pozdrawiam.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ustawa o VAT - potrzebuję wersji angielskiej!!! Pomóżcie!!!

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search