https://www.proz.com/forum/polish/18333-czeki_czy_przelewy.html

czeki czy przelewy?
Thread poster: Anna Nowak
Anna Nowak
Anna Nowak  Identity Verified
Local time: 09:03
English to Polish
+ ...
Feb 12, 2004

Proszę o informację od osób które świadczą usługi dla kontrahentów z USA - jaka forma rozliczenia - czeki czy przelewy - wydaje się najkorzystniejsza (biorąc pod uwagę formalności, jakie należy załatwić w polskich bankach, oraz prowizje)?
Z pozdrowieniami dla wszystkich.


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 09:03
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Przelewy Feb 13, 2004

Preferuje przelewy. Niestety zwykle konczy sie na czekach. Glowny powod preferencji to fakt, ze zwykle musze czekac dodatkowy miesiac na pieniadze. Biorac pod uwage, ze platnosc jest zwykle 30 dni po fakturze, dodatkowe 30 to dosc duzo.

Wiekszosc moich klientow wlasciwie nie proponuje innej formy rozliczania. Przelewy sie zdarzaja, ale wtedy (niestety) znowu wiekszosc odlicza od USD 20+ za przelew, a trzeba jeszcze zaplacic oplate bankowa w Polsce.

Romuald


 
Piotr Turski
Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 09:03
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Przelewy! Feb 14, 2004

Ja również głosuję za przelewami, bo choć czeku nigdy nie dostałem, słyszałem o kłopotach z ich realizacj± (czas i opłaty - te ostatnie różne w różnych bankach, zdaje się, że w Pekao SA można tanio zrealizować czek zagraniczny). Należy też odróżnić czek od Money Order, który można zainkasować od ręki.
Co do przelewów, trzeba mieć rachunek z numerem w standardzie IBAN - to obniża koszty transferu (pobierane przez bank przesyłaj±cy pieni±dze i banki po¶redn
... See more
Ja również głosuję za przelewami, bo choć czeku nigdy nie dostałem, słyszałem o kłopotach z ich realizacj± (czas i opłaty - te ostatnie różne w różnych bankach, zdaje się, że w Pekao SA można tanio zrealizować czek zagraniczny). Należy też odróżnić czek od Money Order, który można zainkasować od ręki.
Co do przelewów, trzeba mieć rachunek z numerem w standardzie IBAN - to obniża koszty transferu (pobierane przez bank przesyłaj±cy pieni±dze i banki po¶rednicz±ce!) i to nie tylko z krajów europejskich. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku małych kwot.
Co do opłat pobieranych przez polskie banki, trzeba się dowiedzieć, które je pobieraj±, a które nie. Tu polecam banki internetowe, z których przynajmniej jeden od razu udostępnia wszystkie dane o transakcji, lub subkonta walutowe do zwykłych rachunków.

Piotr
Collapse


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 09:03
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Bank internetowy.... Feb 14, 2004

Piotr Turski wrote:
(...)
Co do opłat pobieranych przez polskie banki, trzeba się dowiedzieć, które je pobieraj±, a które nie. Tu polecam banki internetowe, z których przynajmniej jeden od razu udostępnia wszystkie dane o transakcji, lub subkonta walutowe do zwykłych rachunków.

Piotr


Piotrze, czy moglbyś podac jakies detale dotyczace tego JEDNEGO banku. (Choćby nazwę?)

Pozdrawiam,

Romek


 
EstEnter
EstEnter  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:03
Dutch to Polish
+ ...
PayPal Feb 24, 2004

Bardzo wygodnym sposobem na rozliczenia miedzynarodowe jest payPal (www.paypal.com).
B. szybkie przekazy, minimalne prowizje.

Problem: trzeba miec karte kredytowa, no i zaufanie do takich interentowych przelewow.

Basia


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 09:03
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Niestety Feb 24, 2004

PolEnter wrote:

Bardzo wygodnym sposobem na rozliczenia miedzynarodowe jest payPal (www.paypal.com).


Paypal nie obsługuje Polski.

Magda


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 09:03
Member (2004)
English to Polish
+ ...
mBank Feb 24, 2004

Romuald Pawlikowski wrote:

Piotrze, czy moglbyś podac jakies detale dotyczace tego JEDNEGO banku. (Choćby nazwę?)

Pozdrawiam,

Romek


Sprawdź np. ofertę mBanku (http://www.mbank.com.pl/)

Magda

[Edited at 2004-02-24 20:07]


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 09:03
Polish to English
+ ...
Millennium Feb 24, 2004

Nie kocham swojego banku, ale czek z Danii zrealizowali w niecałe 2 tygodnie za 25 peelenów.

To był jedyny przypadek czeku zresztą, bo akurat klient nie potrafił zrobić przelewu na złotówkowe konto w Multibanku, na które kilka razy inni klienci zamagraniczni przelewali bez problemu (ale za chyba 45 PLN - już nie pamiętam).

HTH
Paweł Skaliński


 
Piotr Turski
Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 09:03
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Co do konta walutowego... Feb 25, 2004

...(które mam w banku nieinternetowym) to się wycofuję. Po dokładniejszym sprawdzeniu przekonałem się, że za zaksięgowanie pieniędzy zabrali mi więcej niż było to przy przelewach na konto złotówkowe (kwot przeliczanych na złotówki automatycznie wg aktualnego kursu).

Piotr

P.S. Dziękuję Magdzie za wyręczenie mnie.

[Edited at 2004-02-28 10:17]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

czeki czy przelewy?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »