Off topic: The Old Weather - Citizen Science Project dla tłumaczy?
Thread poster: LechMankiewicz
Oct 22, 2010

Dzień dobry, nazywam się Lech Mankiewicz i jestem astrofizykiem, a nie tłumaczem. Pozwalam sobie zawracać Państwu głowę ze względu na oryginalny, moim zdaniem, społecznościowy projekt naukowy The Old Weather, http://www.oldweather.org

Chodzi o badanie pogody poprzez wydobywanie informacji z zeskanowanych dzienników kapitańskich okrętów Royal Navy, pochodzących z okresu I Wojny Światowej.

Na platformie Zooniverse znajdą Państwo jeszcze inne Społecznościowe Projekty Naukowe - Search for Supernovae, Galaxy Zoo Hubble czy Moon Zoo - też (dla mnie) bardzo ciekawe!

Direct link Reply with quote

Monika Jakacka Márquez  Identity Verified
Spain
Local time: 00:53
Member (2006)
Polish to Spanish
+ ...

Moderator of this forum
dla tlumaczy? Oct 22, 2010

Nie rozumiem tylko jaki dokładnie widzi Pan związek między tym projektem naukowym a tłumaczeniami...

M.

Merix
Poland
English to Polish
+ ...
Tłumaczenie portalu.. Oct 22, 2010

Monika Jakacka wrote:

Nie rozumiem tylko jaki dokładnie widzi Pan związek między tym projektem naukowym a tłumaczeniami...

M.

..za free, może o to chodzi?

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 17:53
English to Polish
+ ...
Nie no, bez przesady Oct 22, 2010

... z tym cynizmem.
Związek jest taki, że tłumacze (na ogół, choć z wyjątkami) mówią biegle językami, w których spisane są te dokumenty

LechMankiewicz
TOPIC STARTER
Odpowiedź - dlaczego akurat na tym forum? Oct 22, 2010

Merix wrote:

Monika Jakacka wrote:

M.

..za free, może o to chodzi?

Po pierwsze, aby wziąć udział w tym projekcie, trzeba dobrze znać angielski. Tłumaczymy na polski projekty astrofizyczne na Zooniverse, np. Polowanie na Supernowe, bo jak się okazuje bariera językowa jest trudną przeszkodą, ale tutaj dobry angielski jest niezbędny.

A po drugie, może jestem romantykiem, ale uważam że taki projekt daje wgląd w fragment historii Royal Navy, która jest chyba ważnym fragmentem "dziedzictwa kulturowego" Anglii. Mam nadzieję że nikt się nie obrazi jeśli napisze że wyobrażam sobie że wśród tłumaczy jest wiele osób zainteresowanych także różnymi aspektami angielskiej kultury, a ten akurat jest nietypowy i dlatego ciekawy. Oczywiście, moim zdaniem, to najlepiej traktować jak ciekawostkę, zabawę...

Serdecznie pozdrawiam

Lech Mankiewicz

PS. Ale jeśli uważają Państwo że mój post może być w tym towarzystwie niemile widziany, to oczywiście go wycofam.

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
z tego co widzę Oct 22, 2010

chodzi o OCR tych dzienników, a nie tłumaczenie; dzienniki RN zwykle nie wymagają tłumaczenia na angielski

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 23:53
English to Polish
+ ...
To i Oct 22, 2010

transkrypcję w ustalonym formacie, bo to są dokumenty zapisywane ręcznie.

Ich analiza zapewne będzie możliwa po pełnej dygitalizacji.

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
zajrzałem tam na próbę Oct 22, 2010

ale trafiłem na takie pismo, że nawet nazwy miesiąca nie potrafię odczytać

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

The Old Weather - Citizen Science Project dla tłumaczy?

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search