Pages in topic:   [1 2 3 4] >
Współpraca z zagranicznym biurem tłumaczeń - osoba fizyczna
Thread poster: Eigenplane
Eigenplane
Eigenplane  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
German to Polish
+ ...
Dec 15, 2010

Witam serdecznie,

ponieważ to moja pierwsza aktywność na forum Proz, chciałbym wpierw z wszystkimi się przywitać. Odnośnie kwestii, którą chciałbym poruszyć, prosiłbym w pierwszym rzędzie o odpuszczenie sobie odpowiedzi w rodzaju "szukaj w Google" etc, jeśli można i odpowiedź jedynie osób chcących się wypowiedzieć.

Jestem tłumaczem bez własnej działalności gospodarczej (która być może stanie się faktem w przyszłym roku), współpracującym z
... See more
Witam serdecznie,

ponieważ to moja pierwsza aktywność na forum Proz, chciałbym wpierw z wszystkimi się przywitać. Odnośnie kwestii, którą chciałbym poruszyć, prosiłbym w pierwszym rzędzie o odpuszczenie sobie odpowiedzi w rodzaju "szukaj w Google" etc, jeśli można i odpowiedź jedynie osób chcących się wypowiedzieć.

Jestem tłumaczem bez własnej działalności gospodarczej (która być może stanie się faktem w przyszłym roku), współpracującym z biurami tłumaczeń w Polsce w oparciu o umowy o dzieło. O ile w tej sytuacji nie ma żadnego kłopotu związanego z opodatkowaniem, o tyle w chwili obecnej sprawa się komplikuje, gdyż mam możliwość rozpoczęcia współpracy z biurem zagranicznym (w Niemczech, jeśli to ma większe znaczenie).

Przeczytałem sporo wątków na forum, rozmawiałem również telefonicznie z miłą panią w KIP - mniej więcej sytuację zrozumiałem, chciałbym jednak prosić koleżanki i kolegów o ewentualne uzupełnienie, względnie potwierdzenie zasłyszanego wyjaśnienia.

W KIP otrzymałem informację, że rozpoczynając współpracę z zagranicznym (unijnym) biurem tłumaczeń będę zobowiązany do odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, każdorazowo do 20. dnia miesiąca następującego po otrzymaniu wynagrodzenia. Podczas rozliczenia podatku rocznego w tym celu wykorzystać muszę druk PIT-36.
Odnośnie przeliczania waluty w celu obliczenia podatku poinformowany zostałem, że w następnym roku zmienią się zasady i będzie obowiązywać następująca - wykorzystywany ma być średni kurs NBP z dnia roboczego następującego po dniu otrzymania wynagrodzenia (wpłata na konto w tym przypadku).

Dowiedziałem się również, że o ile dotąd, współpracując wyłącznie z biurami w Polsce i rozliczając podatek od umów o dzieło w PIT-37, nawiązując współpracę z biurem zagranicznym automatycznie oba rodzaje współpracy będą ujmowane w PIT-36. Czy to prawda?

Jeśli chodzi o sam podatek, to stosowana ma być najniższa stawka (18%) oraz odpowiednio koszty uzyskania (zazwyczaj 50% w przypadku praw autorskich).

Pytanie jest takie - czy dobrze zrozumiałem wyjaśnienia uzyskane w KIP? Ewentualnie - czy ktoś pracujący obecnie na takiej podstawie mógłby podzielić się spostrzeżeniami, względnie ważnymi rzeczami, które mogłem przeoczyć?
Biuro w Niemczech oczekuje ode mnie jedynie rachunków - jednak w takim przypadku jaka kwota ma się znaleźć na takim rachunku? Jeśli dobrze rozumiem, to kwota brutto (i jedynie ta kwota), gdyż po mojej stronie leży opodatkowanie tej kwoty?

Byłbym bardzo wdzięczny za wsparcie, gdyż nigdy nie miałem jako humanista pełną gębą głowy do podatków, liczb i tym podobnych.

Pozdrawiam!
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Polish to English
+ ...
Numer płatnika VAT Dec 16, 2010

Informacja z mojego US Wwa-Bemowo: niezbędny jest tzw. europejski numer VAT. Wypełniasz formularz VAT-R, wpłacasz 170 PLN, czekasz 2-3 tygodnie na list (chyba polecony?) z numerem VAT. Dlaczego tak długo? Bo takie jest życie.
Na razie tyle wiem. Pytaj w swoim US, bo niewykluczone, że informacje będą inne.

AM


 
Alexander Onishko
Alexander Onishko  Identity Verified
Russian to English
+ ...
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd Dec 16, 2010

Andrzej Mierzejewski wrote:

Informacja z mojego US Wwa-Bemowo: niezbędny jest tzw. europejski numer VAT. Wypełniasz formularz VAT-R, wpłacasz 170 PLN, czekasz 2-3 tygodnie na list (chyba polecony?) z numerem VAT. Dlaczego tak długo? Bo takie jest życie.
Na razie tyle wiem. Pytaj w swoim US, bo niewykluczone, że informacje będą inne.

AM


Dla osób fizycznych VAT nie potrzebny


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Polish to English
+ ...
? Dec 16, 2010

Alexander Onishko wrote:

Andrzej Mierzejewski wrote:

Informacja z mojego US Wwa-Bemowo: niezbędny jest tzw. europejski numer VAT. Wypełniasz formularz VAT-R, wpłacasz 170 PLN, czekasz 2-3 tygodnie na list (chyba polecony?) z numerem VAT. Dlaczego tak długo? Bo takie jest życie.
Na razie tyle wiem. Pytaj w swoim US, bo niewykluczone, że informacje będą inne.

AM


Dla osób fizycznych VAT nie potrzebny


Spokojnie.
Wyraźnie napisałem: To są informacje z mojego US. Informacje z innego US mogą być inne. W Polsce jest to możliwe - niestety.
Według twojego profilu mieszkasz na Ukrainie. Masz pewność, że dobrze znasz polskie przepisy?


 
Alexander Onishko
Alexander Onishko  Identity Verified
Russian to English
+ ...
:) Dec 16, 2010

Andrzej Mierzejewski wrote:

Spokojnie.
Wyraźnie napisałem: To są informacje z mojego US. Informacje z innego US mogą być inne. W Polsce jest to możliwe - niestety.
Według twojego profilu mieszkasz na Ukrainie. Masz pewność, że dobrze znasz polskie przepisy?



No właśnie są takie reguły w całym świecie - osoba fizyczna (do polskich realiów - osoba bez działalności gospodarczej) - nigdy VAT nie płaci. Dlatego że to jest podatek dla przedsiębiorców.

Jeśli się mylę, to przepraszam.

[Edited at 2010-12-16 17:01 GMT]


 
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 12:22
English to Polish
+ ...
?? Dec 16, 2010

Andrzej Mierzejewski wrote: Wyraźnie napisałem: To są informacje z mojego US.


Czy te informacje dotyczą tematu omawianego w tym wątku? Jego założyciel nie napisał, że chce płacić VAT.


 
Eigenplane
Eigenplane  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
spokojnie:) Dec 16, 2010

Proszę bez kłótni:)
Dziękuję za odpowiedzi - zagadnienie związane z rejestracją VAT'u europejskiego (co nie ma nic wspólnego z VAT'em jakim kojarzymy go zwyczajnie, a jedynie z "nadaniem" przed moim NIP'em polskim liter PL i wpisem do bazy europejskiej) muszę jeszcze rozeznać, o tym w ogóle nie pomyślałem. Co ciekawe, miła pani w KIP nie wspomniała o tym słowem, choć może również zachodzić taka sytuacja, iż uznawała to za oczywiste i niewarte wzmianki.

W
... See more
Proszę bez kłótni:)
Dziękuję za odpowiedzi - zagadnienie związane z rejestracją VAT'u europejskiego (co nie ma nic wspólnego z VAT'em jakim kojarzymy go zwyczajnie, a jedynie z "nadaniem" przed moim NIP'em polskim liter PL i wpisem do bazy europejskiej) muszę jeszcze rozeznać, o tym w ogóle nie pomyślałem. Co ciekawe, miła pani w KIP nie wspomniała o tym słowem, choć może również zachodzić taka sytuacja, iż uznawała to za oczywiste i niewarte wzmianki.

Wybieram się do US w moim mieście, może faktycznie się czegoś sensownego dowiem.
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Polish to English
+ ...
korekta Dec 16, 2010

Moje informacje dotyczą osoby fizycznej z działalnością gospodarczą.

AM


 
Eigenplane
Eigenplane  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
czyli Dec 16, 2010

wszystko byłoby jasne pod względem numeru VAT EU - jak pisałem na początku nie mam działalności (być może wkrótce, ale obecnie nie), jak więc rozumiem obowiązek uzyskania tego numeru dotyczy tylko kogoś z DG?

A tak w ogóle - nikt nie pracuje na tej zasadzie, o której pisałem?:) Czuję się wyalienowany:)


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Sugeruję dogłębne sprawdzenie kwestii związnych... Dec 16, 2010

z zarejestrowaniem się jako VAT-owiec UE, czyli uzyskaniem tego numeru NIP z PL na przedzie

Wynikają teraz z tego pewne obowiązki (składanie deklaracji) i terminy składania tychże deklaracji (15. dzień miesiąca lub kwartału), których lepiej nie przekraczać - wiem co mówię, niestety... Składamy je nawet jeżeli nic dla żadnego klienta z innego kraju członkowskiego UE nie wykonaliśmy.


... See more
z zarejestrowaniem się jako VAT-owiec UE, czyli uzyskaniem tego numeru NIP z PL na przedzie

Wynikają teraz z tego pewne obowiązki (składanie deklaracji) i terminy składania tychże deklaracji (15. dzień miesiąca lub kwartału), których lepiej nie przekraczać - wiem co mówię, niestety... Składamy je nawet jeżeli nic dla żadnego klienta z innego kraju członkowskiego UE nie wykonaliśmy.



Więcej oczywiście jest w internecie, a przykładowy tekst, traktujący też o naszej działce - świadczenie usług ("Podatnik dokonujący dostawy usług, opodatkowanych w kraju kraju nabywcy") - tutaj:

"Tryb miesięczny lub kwartalny oraz terminy składania deklaracji VAT-UE
Kto może składać deklarację VAT-UE w trybie kwartalnym?

Przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzunijnej dostawy towarów (WDT), wewnątrzunijengo nabycia towarów (WNT) lub sprzedający usługi podatnikom zarejestrowanym w UE są zobowiązania do składania deklaracji podsumowującej VAT-UE. Deklaracja, z założenia, jest składana co miesiąc, ale przepisy definiują liczną grupę podatników, którzy mogą składać deklarację VAT-UE raz na kwartał i prawdopodobnie większość firm prowadzących małą księgowość może z tego skorzystać.

Deklarację kwartalną składają podatnicy, który łącznie spełniają poniższe warunki:

podatnik dokonujący wewnątrzunijnej dostawy towarów (WDT) jeżeli:

- w żadnym z czterech poprzednich kwartałów całkowita wartość transakcji z tytułu WDT nie przekroczyła kwoty 500 000 zł

oraz

- całkowita wartość transakcji w pierwszym i drugim miesiącu kwartału nie przekroczyła 500 000 zł.

Podatnik dokonujący wewnątrzunijnego nabycia towarów (WNT) jeżeli całkowita wartość transakcji w pierwszym i drugim miesiącu kwartału nie przekroczyła 50 000zł.

Podatnik dokonujący dostawy usług, opodatkowanych w kraju kraju nabywcy (bez limitu)"

Powodzenia,

PW
Collapse


 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Polish to English
+ ...
Ja tak pracuję Dec 16, 2010

Jan.P wrote:

wszystko byłoby jasne pod względem numeru VAT EU - jak pisałem na początku nie mam działalności (być może wkrótce, ale obecnie nie), jak więc rozumiem obowiązek uzyskania tego numeru dotyczy tylko kogoś z DG?

A tak w ogóle - nikt nie pracuje na tej zasadzie, o której pisałem?:) Czuję się wyalienowany:)


i nikt ode mnie numeru VAT EU nie wymagał, pewne biuro z Niemiec poprosiło tylko i pisemne wyjaśnienie mojego statusu.

Dodam tylko, a propos comiesięcznego rozliczania, że nie ma konieczności składania żadnych deklaracji, wystarczy sama wpłata na odpowiednie konto

MB


 
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 12:22
English to Polish
+ ...
Działalność bez działalności? Dec 16, 2010

Jan.P wrote: Biuro w Niemczech oczekuje ode mnie jedynie rachunków...

Nie wiem, czy to jest możliwe - jak dotąd, nikt nie odpowiedział na podobne pytanie: http://tinyurl.com/3yvxcue .
Poza tym wykonywanie tłumaczeń dla różnych firm to, moim zdaniem, uprawianie wolnego zawodu - a wolny zawód jest zrównany z działalnością gospodarczą (zwłaszcza w świetle przepisów dotyczących tego, czego każdy chciałby uniknąć poprzez "nieprowadzenie" działalności gospodarczej).


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Ja też znam takich, co tak pracują Dec 16, 2010

nie będziesz więc sam

Pozostawiając europejski numer dla bawiących się w działalność gospodarczą (i do tego najlepiej płatników VATu) pozdrawiam i życzę wytrwałości i sukcesów

PW


 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:22
Polish to English
+ ...
Masz prawo do swojego zdania Dec 16, 2010

Polangmar wrote:

Poza tym wykonywanie tłumaczeń dla różnych firm to, moim zdaniem, uprawianie wolnego zawodu - a wolny zawód jest zrównany z działalnością gospodarczą (zwłaszcza w świetle przepisów dotyczących tego, czego każdy chciałby uniknąć poprzez "nieprowadzenie" działalności gospodarczej).


A możesz wskazać konkretne przepisy?


 
Alexander Onishko
Alexander Onishko  Identity Verified
Russian to English
+ ...
> Dec 16, 2010

Polangmar wrote:

Jan.P wrote: Biuro w Niemczech oczekuje ode mnie jedynie rachunków...

Nie wiem, czy to jest możliwe - jak dotąd, nikt nie odpowiedział na podobne pytanie: http://tinyurl.com/3yvxcue .


Proszę zobaczyć:

http://forumprawne.org/prawo-finansowe-podatkowe/35176-wystawianie-rachunku-firmie-przez-osobe-fizyczna-itp.html


 
Pages in topic:   [1 2 3 4] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Współpraca z zagranicznym biurem tłumaczeń - osoba fizyczna






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »