Pages in topic:   [1 2 3] >
Sort of Off-Topic: Notebooki/Laptopy - opinie tlumaczy mile widziane
Thread poster: GingerR

GingerR  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Feb 25, 2004

Kochani,

Od jakiegos czasu nosze sie z zamiarem zakupu przenosnego urzadzenia do pracy.

Proba zasiegania porady u komputerowcow/przedstawicieli/sprzedawcow daje wyniki skrajne (zwlaszcza cenowo!), stad moje pytanie kieruje do braci i siost uzytkownikow w niedoliicon_wink.gif

Co tlumaczowi jest potrzebne w laptopie?
Jakie procesory, pamieci, drajwery, gniazda, napedy, matryce i te pe i te de... wiem, ze nie powinnam uzywac slow, ktorych nie rozumiem, ale coz, sila wyzsza...icon_frown.gif
Co jest rozwiazaniem wystarczajacym (niezbedne minimum)?
Co warto miec?
Co jest niepotrzebnym gadzetem, na ktory beda chcieli mnie naciagnac?

Od razu uprzedze, ze chce nabyc sprzet nowy, z legalnym oprogramowaniem, kilkuletnia gwarancja, na fakture vat i inne takie. Oznacza to, ze, niestety, odpada wersja bogatego wujka z Amerykiicon_frown.gif


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
To temat-rzeka i można by tu pisać całą noc... Feb 25, 2004

Spróbuję w punktach:
1) Wyświetlacz 15"
2) Procesor Pentium M z technologią Centrino - to ważne, bo dobre notebooki z Centrino pracują do 8 godzin na bateriach. Ale poczekaj do połowy roku, kiedy pojawi się Pentium M z rdzeniem Dothan - ta technologia zapewni ci parę lat spokoju. Obecnie wyprzedawane są starsze Pentium M z rdzeniem Banias, któy już nie będzie rozwijany.
Alternatywnie procesor Mobile Pentium 4, ale koniecznie z literką "A" przy częstotliwości taktowania. To odróżnia nową wersję od starej. Powinny być dostępne w drugim kwartale.
Nie daj sobie wcisnąc procesora AMD - to knot.
2) Akumulator litowy - w tej klasie to powinien być standard.
3) Pamięć 512 MB DDR-SDRAM o najwyższej dostępnej częstotliwości taktowania - prawdopodobnie będzie to 266 MHz.
4) Dysk o pojemności min. 40 GB
5) Napęd DVD combo (odtwarzanie + nagrywarka)
6) Chipset Centrino ma zintegrowaną LAN/WLAN connectivity, więc problem sieci mamy załatwiony. Wewnętrzny modem 56k też się przyda, bo czasem jedyny dostęp do Internetu jest przez telefon. Osatetcznie możesz dokupić za kilkadziesiąt zł kartę PC.
7) Gniazda USB - co najmniej 2, ale to standard.
8) Windows XP Professional - nie daj się namówić na tzw. preinstalowany. Oznacza to, że system jest zainstalowany na dysku i nie dostaniesz płyty instalacyjnej. Domagaj się wersji OEM - na płycie, ale tańszej (do sprzedaży z nowymi komputerami).

Zwykle można wytargować coś gratis - niech to będzie mysz, torba etc.
Kwota, jaka wchodzi tu w grę, jest oczywiście mniejsza, ale według mnie to bardziej skomplikowany problem, niż kupno nowego samochoduicon_smile.gif

Jak o czymś zapomniałem, Jerzy na pewno mnie poprawiicon_smile.gif
Pozdrawiam
Andrzej

[Edited at 2004-02-25 20:14]


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:45
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Notebook must have Feb 25, 2004

Z własnego doświadczenia i z prywatnego punktu widzenia:
Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, czy urządzenie ma być maksymalnie przenośne czy maksymalnie wygodne do pracy. Znalezienie kompromisu pomiędzy tymi dwoma aspektami jest głównym czynnikiem, decydującym o wyborze kompa. Im bardziej przenośny, tym mniejszy musi być nasz notebook, co w znacznym stopniu ogranicza pole wyboru. Ponieważ sam używam notebooka do pracy nie w podróży, tylko w miejscu pobytu, dlatego zdecydowałem się na urządzenie "wygodne do pracy".
Podtsawowym aspektem takiego urządzenia jest wyświetlacz. Dla maksymalnie przenośnych dostępne są nawet notebooki z wyświetlaczem 11 cali (np. Sony Vaio), które doskonale sprawdzą się w celu zrobienia świetnej prezentacji u klienta, ale do pracy się nie nadają.
Wygodna praca zaczyna się od 15 cali, a im więcej, tym lepiej. Obecnie dostępne są już urządzenia z wyświetlaczem 17 cali!
Jeżeli chodzi o rodzaj wyświetlaczy, to tu wszystkie notebooki dziś stosują tylko ekrany TFT, aktywne, więc z tej strony niebezpieczeństwa nie ma. Różnice mogą pojawić się jednak w jakości wyświetlacza - i to bardzo duże. Choćby sprawa uszkodzonych pikseli, gdyż norma dopuszcza ich pewną ilość, więc nawet jeśli się je znajdzie na ekranie, nie można na skutek tego wymienić kompa. Urządzenia wyższej klasy są tu lepsze.
Zanim przejdę do innych aspektów jeszcze jedna uwaga na temat klasy i marki. Moim prywatnym zdaniem w przypadku notebooka jest się skazanym na zakup markowego urządzenia, np. Toshiba, Sony, HP, DELL itp., gdyż jakość ich wykonania znacznie przewyższa urządzenia no name. Warto się przyglądnąć w sklepie różnicom. Obudowy urządzeń no name są często toporne i niedokładnie wykonane, takiego komputera bym nie polecał. W przeciwieństwie do pecetów stacjonarnych, gdzie można wszystko poskładać samemu z kawałków, notebook żyje z doskonałego dopasowania do siebie poszczególnych części i z ich wysokiej jakości.
Co do procesora, to ważnym jest, aby była to jego wersja mobilna, a nie desktopowa, gdyż i to się zdarza. Wtedy notebook zamiast sprawiać przyjemność, będzie się grzał i pracował na "pół gwizdka". Producenci oszczędzając na mobilnym procesorze pakują jednostkę stacjonarną, robiąc reklamę wysoką częstotliwością taktowania. Przemilczają przy tym fakt, że procesor jest taktowany tą częstotliwością tylko wtedy, gdy jest odpowiednio chłodzony. Więc albo notebook będzie hałasował wentylatorem, albo procesor obniży częstotliwość pracy i jego "wysokie osiągi", tak reklamowane przez producenta, wezmą w łeb.
Dla zastosowań biurowych, łącznie z Tradosem i spółką, wystarczy w zasadzie każdy dostępny dziś na rynku procesor, czy to AMD, czy Intel. Osobiście preferowałbym mniejszą częstotliwość taktowana na korzyść większego wyświetlacza i przede wszystkim większej ilości pamięci operacyjnej.
Jako minimu tej ostatniej należy uznać 256 MB DDR-RAM. Ponieważ w notebookach nie stosuje się pamięci RAMBUS (albo jeśli, to w kategoriach cenowych Rolls Royce'a), dlatego warto zastanowić się nad procesorem Mobile Athlon, gdyż ten jest z reguły tańszy, a Pentium IV nie wykorzystuje swojej teoretycznej przewagi przy użyciu DDR-RAM-u.
Twardy dysk o pojemności 20 GB powinien wystarczyć, a im większy, tym lepszy.
W notebook z napędem dyskietek 3,5" nie warto już dziś inwestować. Pamięci przenośne USB-Stick są tak tanie, że dyskietka jest całkowitym przeżytkiem.
Natomiast notebook musi mieć tzw. napęd combo, czyli czytnik DVD połączony z nagrywarką (CD-R/RW/DVD-ROM).
Poza tym powinien mieć złącze sieciowe i modem.
W moim przypadku sprawdza się (przy intensywnej zabawie z Tradosem) następująca konfiguracja:
Mobile Pentium PV 1,6 GHz
256 MD DDR-RAM
20 GB HDD
Napęd CD-R/RW/DVD
Karta sieciowa
Modem
TFT 16 cali
Nie mam ani napędu 3,5", ani nawet ząłącza szeregowego - i tych mi nie brakuje.
Czego nie ma, a być powinno, to złącze Bluetooth albo co najmniej złącze podczerwieni (IR). Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma.
Po przesiadce z poprzedniego notebooka (Celeron 500, TFT 14 cali) na obecny czułem się, jakbym z Trabanta wsiadł do Mercedesa.

Pozdrawiam
Jerzy

PS
Przeczytałem właśnie post Andrzeja - mea culpa, zapomniałem o kilku ważnych, poruszonych przez niego punktach.
Nie daj się zrobić na Windows XP Home.
Co do reszty zgadzam się z Andrzejem, przy czym nadal uważam, że HDD 20 GB wystarczy, bo nie pracujesz tym na stałe, a zapchać 20 GB programami w notebooku będzie trudno (tzn. nie to, że się nie da, tylko że nie są potrzebne).
Co do Pentium, to osobiście preferuję AMD...
Akumualtor litowy jest bardzo OK, ale nie przywiązywałbym do tego aż takiej wagi, czy pochodzi 2 czy 8 godzin. To, jak pisałem, kwestia do czego potrzebujesz takiego urządzenia. Jeśli chcesz pracować w podróży, to ma to znaczenie. Natomiast jeśli chcesz go używać po przybyciu na miejsce, to żadna różnica, a kosztuje dodatkowo...

[Edited at 2004-02-25 20:20]


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Zgadzam sie z Jerzym z jednym wyjątkiem Feb 25, 2004

BEZWZGLĘDNIE odradzam procesor AMD Athlon.
To właśnie DOKŁADNIE desktopowa wersja, przemalowana na mobilną.

Na dowód fragment z materiału, nad ktorym własnie pracuję ("Trendy 2004"):

2.1.1 Mobilny Athlon 64
Procesor do notebooków w ofercie AMD to Athlon 64 Desktop Replacement (DTR). Nie jest to typowy procesor mobilny, lecz ten sam procesor Athlon 64 do komputerów stacjonarnych z minimalnymi modyfikacjami. Zintegrowany kontroler pamięci obsługuje wyłącznie pamięci DDR333-SDRAM. Za oszczędne gospodarowanie energią odpowiada technologia PowerNow! To dokładnie ta sama technologia, znana z procesora do komputerów stacjonarnych – tyle tylko, że tam nazywa się Cool'n'Quiet. Procesor Athlon 64 DTR dostępny jest w wersjach 3000+ oraz 3200+. Rzeczywista częstotliwość taktowania wynosi odpowiednio 1,8 oraz 2,0 GHz. Pewne modyfikacje struktury tranzystorów pozwoliły nieco zmniejszyć zużycie energii, jednak w wersji DTR 3200+ wynosi ono i tak 81,5 W, to jest niewiele mniej, niż 89 W w wersji stacjonarnej.

81 W mocy cieplnej rozproszonej!!! Pentium M ma dwadzieścia parę na pełnych obrotach, przy pracy z Wordem spada do 1 (jednego) wata. Na Athlonie można po prostu smażyć jajecznicę.
Akumulator litowy ma tę zaletę, że nie ma efektu pamięciowego.

icon_smile.gif
Andrzej


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
A o pamięciach RAMBUS można raczej zapomnieć, Feb 25, 2004

gdyż staną się horrendalnie drogim, niszowym produktem. Pozwolę sobie jeszcze raz przytoczyć kawałek tego, co właśnie piszę:

1.6.2 RDRAM w odstawkę?
Licencję firmy Rambus na technologię pamięci RDRAM mają obecnie dwie firmy – Intel i SiS. Jeżeli wierzyć planom rozwojowym Intela, nie będzie innych chipsetów z obsługą RDRAM poza 850E. Ten stan rzeczy wykorzystuje tajwańska firma SiS. Pod koniec 2002 przedstawiła chipset R658 z magistralą Dual Channel i obsługą modułów PC1066. W listopadzie 2003 pojawił się chipset R659 z architekturą Quad Channel i obsługą modułów PC1200.

I jeszcze słówko o procesorach:

Kupując notebook w roku 2004, powinno się zwrócić baczną uwagę na oznaczenie procesora, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że w nowym urządzeniu będzie pracować procesor o przestarzałej technologii. Na początku 2004 pojawi się następca procesora Pentium M o nazwie kodowej Dothan i nazwie handlowej … Pentium M, częściowo również o tej samej częstotliwości taktowania. A na obudowie notebooka znajdzie się znane już logo Centrino. W rzeczywistości obecny Pentium M Banias i przyszły Pentium M Dothan różnią się znacznie nie tylko pod względem wydajności, ale i zużycia energii. Jeżeli chciałbyś zabrać w drogę procesor 64-bitowy, lepiej zaczekaj. 64-bitowy procesor AMD, chętnie reklamowany jako Athlon 64 Mobile, w rzeczywistości nie jest procesorem mobilnym. Z danych technicznych AMD wynika, że jest to procesor do notebooków zastępujących komputery stacjonarne (desktop replacement). Nic dziwnego, bo maksymalna moc strat wynosi 80 W. „Prawdziwy” mobilny Athlon 64 ma pojawić się gdzieś około połowy 2004.

icon_smile.gif
Andrzej


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:45
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Poddaję się Feb 25, 2004

Przyznam, że nauczyłem się czegoś nowego.
Nie kupię więc notebooka z Athlonem (pewnie i bez Andrzeja informacji bym tego nie zrobił, bo są dość rzadkie). Na razie mi to i tak nie grozi, bo obecny będę eksploatować jeszcze najprawdopodobniej do września przyszłego roku. To zaleta (wada?) leasingu...

Natomiast w desktopie jestem uparty, bo właśnie takiego peceta na bazie Asusa A7N8 z Athlonem 3000 FSB 400 składam.

Jeśli chodzi o efekt pamięciowy akumulatorów litowych, to i one go wykazują, jeśli ktoś bardzo chce je do tego zmusić. Ale tak naprawdę - czy jakakolwiek szanująca się firma oferuje dziś notebooki z innymi akumualtorami?

Pozdrawiam
Jerzy

PS
A co z Transmeta Cruzoe?
Czy stał się rozbitkiem jak jego imiennik Robinson?


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Służę dalszymi informacjami :-) Feb 25, 2004

AMD do desktopa - nie widze przeszkód.

A co do Transmety:

2.4 Transmeta Efficeon
Efficeon to kolejna generacja procesorów Transmety. Nowa architektura i zintegrowany mostek północny mają stanowić wyzwanie dla intelowskiego Pentium M.
Nazwa nowego procesora Transmety stała się znana już w sierpniu 2003. Efficeon to mniej więcej tyle, co "więcej wydajności". Rodzina Efficeon ma zawojować, dzięki oszczędnemu gospodarowaniu energią i dużej wydajności, świat notebooków, tabletów PC, cichych komputerów stacjonarnych, serwerów typu blade oraz komputerów przemysłowych.
Aby osiągnąć ten cel, kalifornijski producent opracował od nowa cały projekt sprzętowy i oprogramowanie code-morphing. Następca procesora Crusoe TM5800 ma mieć o 50 procent większą wydajność w obliczeniach na liczbach całkowitych, zaś aplikacje multimedialne mają pracować o 80 procent szybciej w przeliczeniu na takt zegara. Transmeta zastosował dużą pamięć cache L2 oraz intelowski zestaw rozkazów SSE2. Oznaczone jako TM8000 procesory Efficeon są pozycjonowane wyraźnie jako konkurencja dla Pentium M. Oficjalna premiera miała miejsce podczas Microprocessor Forum 2003 w San Jose w Kalifornii. W dalszym ciągu tekstu przedstawimy szczegóły dotyczące kolejnej generacji procesorów Transmety.
2.4.1 Efficeon – wersje procesora
W chwili premiery w październiku 2003 procesory Efficeon były dostępne w wersjach 1,0, 1,1, 1,2 i 1,3 GHz. Transmeta oferuje procesory dodatkowo w różnych wykonaniach. TM8300 ma pamięć cache L2 o wielkości 512 kB i jest traktowany jako procesor budżetowy. TM8600 ma już 1 MB pamięci cache L2. Oba umieszczone są w standardowej obudowie o wymiarach 29 x 29 mm. Trzeci wariant to Efficeon TM8620 "Small Package" w obudowie o wymiarach 21 x 21 mm, który mimo mniejszych wymiarów ma 1 MB pamieci cache L2.
Procesory Efficeon wytwarzane są w procesie 0,13 µm CMOS przez fabrykę TSMC. Wersje z 1 MB pamięci cache L2 mają strukturę o powierzchni 119 mm2. Ponieważ Efficeon ma zintegrowany mostek północny, do kompletu potrzebuje tylko zewnętrznego mostka południowego. Dzięki temu systemy z tym procesorem mogą mieć większą gęstość upakowania. Intel Pentium M z układami MCH 855PM oraz ICH zajmuje całkowitą powierzchnię 3592 mm2. Efficeon TM8600 z mostkiem południowym NVIDIA nForce3 Go 150 zajmuje 2066 mm2. Wersja Small Package procesora Efficeon i wspomniany mostek południowy firmy NVIDIA to już tylko 925 mm2.

===========
2.4.8 Podsumowanie
Transmeta pokłada wielkie nadzieje w swoim nowym procesorze. Już dotychczasowe procesory charakteryzowały się bardzo małym poborem mocy, jednak wielki sukces nie nadszedł z powodu niewystarczającej wydajności – szczególnie w ocenie firm europejskich.
Opracowana od nowa architektura Efficeona może zmienić tę sytuację. Przedstawione przez Transmetę wyniki testów wskazują, że pod względem wydajności może on nawet przewyższać porównywalny procesor Pentium M. To zasługa zintegrowanego kontrolera pamięci DDR400-SDRAM, obsługi SSE2, dużej pamięci podręcznej L2 i 256-bitowego rdzenia VLIW z ośmioma instrukcjami na cykl zegara. Druga generacja oprogramowania Code Morphing Software ma być przy tym znacznie bardziej wydajna. Procesor będzie nadal wyjątkowo energooszczędny.
Mimo to, Transmetę czeka ciężkie zadanie. Technologia Centrino Intela zdążyła się już dobrze zadomowić w ciągu ostatnich miesięcy. Około połowy 2004 pojawi się następca Pentium M z rdzeniem Dothan. Powiększona pamięć cache L2 zapewni większą wydajność, zaś proces produkcyjny 90 nm zmniejszy pobór energii.
=================

Ale:

. Bardzo oszczędny jest Efficeon Transmety – ale jak na razie, możesz wybierać między notebookiem firmy Sharp a … notebookiem firmy Sharp. Procesory AMD i Transmety nie będą miały łatwego życia. Technologia Centrino Intela zadomowiła się w ostatnich miesiącach w niemal wszystkich segmentach notebooków na dobre.

Mam tego łącznie (docelowo) 230 stron, więc jakbyś chciał się jeszcze czegoś dowiedzieć...

icon_wink.gif
Andrzej


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:45
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Przepraszam Ginger, że nadużyję Twój wątek Feb 25, 2004

Andrzeju, dzięki za ofertę informacyjną.
Uczciwie przyznam, że nie będę miał czasu na studium 230 stron, bo cieszę się dobrą passą w pracyicon_smile.gif
Dlatego zadam Ci tą drogą kilka konkretnych pytań. Po dwóch latach tłuczenia Athlona XP 1700+ zdcydowałem się na przesiadkę na coś nowszego, bo dobija mnie powolność zespołu płyta główna - HDD - procesor. Nie mogę dogrzebać się możliwości przyspieszenia tego, a Sandra atestuje HDD wydajność o 30% gorszą od tej, jaką mieć powinien HDD to Hitachi/IBM ICL35 120 GB z 8 MB Cache... Niby powinien być dobry, a coś nie chce. Ale to już historia.
Do nowego kompa mam obecnie płytę główną Asus A7N8X Deluxe z nVidą nForce 2 ultra, oferującą FSB 400. Do tego dwie kości Infineon 512 MB FSB 400.
Grafika to Radeon 9600 (chyba SE), nie wiem jeszcze dokładnie, za SE go kupiłem, ale jeszcze nie przyszedł. RAM karty to 128 MB.
Procesor jeszcze nie kupiony, planuję Athlona 3000 z FSB 400.
Tu się raczej nic nie zmieni, bo musiałbym wywrócić do góry nogami całą koncepcję, a poza tym części są z ebay...
Płyta główna ma kontorler SATA i to właśnie jest podstawowe pytanie - warto zainwestować w HDD z SATA? Jeśli tak, to Maxtor, Seagate czy Samsung? Cenowo się prawie nie różnią, a nie znalazłem jeszcze nigdzie porządnego testu wydajności. Wystarczy mi pojemność 120 GB, a wszystkie dyski mają przy tym 8 MB cache.
Masz jakieś informacje na ten temat??

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Jerzy


 

Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 19:45
French to Polish
+ ...
Compaq nx 7010 Feb 25, 2004

Hej

Andrzej Lejman wrote:

Spróbuję w punktach:
1) Wyświetlacz 15"

15,4 panoramiczny (1680 x 1050).
Piksele s? naprawd? ma?e i trzeba to lubi?.


2) Procesor Pentium M z technologią Centrino - to ważne, bo dobre notebooki z Centrino pracują do 8 godzin na bateriach.

Jak nic nie robiszicon_smile.gif


Ale poczekaj do połowy roku, kiedy pojawi się Pentium M z rdzeniem Dothan - ta technologia zapewni ci parę lat spokoju.

Jesli mo?esz czeka?.

[...]


Nie daj sobie wcisnąc procesora AMD - to knot.

Smutna prawda.


3) Pamięć 512 MB DDR-SDRAM o najwyższej dostępnej częstotliwości taktowania - prawdopodobnie będzie to 266 MHz.

Nie, bywa 333.
Tu masz zazwyczaj niewiele do gadania, bierzesz, co daj?.
Co do zasady, prawda.

[...]


6) Chipset Centrino ma zintegrowaną LAN/WLAN connectivity, więc problem sieci mamy załatwiony.

Centrino ma wyra?ne problemy ze wspó?prac? z cz??ci? AP, przynajmniej w XP.
Obs?uga WLAN w XP jest tak automatyczna, ?e przy niestandardowych (tj. bezpiecznych) ustawieniach AP nie dzia?a i nic nie poradzisz.


8) Windows XP Professional

Niniejszym wywalam w chwili wolnego czasu i wracam do Win 2000 i tak zamierzam zosta?, póki si? tylko sensownie da.
Krety?skie wizardy w krainie XP i tak nie dzia?aj?.
Aktywuj XP w ostatniej chwili, kiedy upewnisz si?, ?e wszystko dzia?a.
To ?wi?stwo w skomplikowanych instalacjach potrafi nieodwracalnie uszkodzi? powi?zania mi?dzy modu?ami i zostajesz bezradna z systemem, którego nie mo?esz zrekonfigurowa?.
Wskazany cz?sty pe?ny backup partycji, zw?aszcza na pocz?tku.
Np. Norton Ghost lub Dantz Retrospect.


- nie daj się namówić na tzw. preinstalowany.
Oznacza to, że system jest zainstalowany na dysku i nie dostaniesz płyty instalacyjnej. Domagaj się wersji OEM - na płycie, ale tańszej (do sprzedaży z nowymi komputerami).

Prawda.
Compaq daje CD do odtwarzania systemu i preinstalowan? wersj? PL lub do wyboru EN z prawem do MUI czyli wersji wieloj?zycznej.
Je?li masz legalny dost?p do dysków MUI, mo?esz mie? dowolnie wybrany j?zyk interfejsu.
Sensowne jest to zw?aszcza, kiedy masz Office MUI.
Za to administracja MUI bywa podst?pna.

[/quote]

HP Compaq nx7010 od dwóch miesi?cy.

Zdrówkot
GG


 

Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 19:45
French to Polish
+ ...
Maxtor albo WD Feb 25, 2004

Hej

[...]


Płyta główna ma kontorler SATA i to właśnie jest podstawowe pytanie - warto zainwestować w HDD z SATA?

Chwilowo bez róznicy.
Bierz raczej standard IDE, jest mniej problemowy (standardowe sterowniki z OS).


Jeśli tak, to Maxtor, Seagate czy Samsung?
Cenowo się prawie nie różnią, a nie znalazłem jeszcze nigdzie porządnego testu wydajności. Wystarczy mi pojemność 120 GB, a wszystkie dyski mają przy tym 8 MB cache.
Masz jakieś informacje na ten temat??

Maxtor albo Western Digital.
Koniecznie model z 7200 obr/min.

Zdrówkot
GG


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:45
Member (2003)
Polish to German
+ ...
W obronie XP Feb 25, 2004

Absolutnie się nie zgadzam z opinią co do WinXP.
To "świństwo" działa nadwszechmiar stabilnie i zgodnie ze wszystkim, czego od niego chcę. Mam to zarówno w domu w wersji Pro, jak i na notebooku w wersji Home i działa. Nie ma problemów, niekompatybilności sterowników itp.
Do Win2k nie do wszystkiego są sterowniki, a te z XP nie chcą tam działać. Cały nowy sprzęt ma sterowniki optymalizowane do XP, nie do 2k.
Normalnie nie ma z XP żadnych problemów, bo samo się konfiguruje. Normalnie wystarczy włączyć kompa, wepchnąć mu płytkę instalacyjną z XP i zastosować się do poleceń na ekranie. Warto spartycjonować dysk na co najmniej dwie, lepiej trzy partycje. Poza tym należy użyć NTFS, a nie FAT-u. Reszta leci sama...
Po zainstalowaniu Windows należy pamiętać o zainstalowaniu sterowników chipsetu, portu AGP i interfejsu IDE (lub SATA albo SCSI, zależy co jest), a potem karty graficznej. Jak ktoś się chce bawić w muzykę, to trzeba jeszcze i do tego zainstalować sterownik - ale potem wszystko działa.
Nie wiem naprawdę, skąd biorą się aż takie złe opinie...
Jak do tej pory problemy z MS miałem tylko po zbyt pochopnej przesiadce z Win 3.1 na 95 albo z Worda 95 na 97. Ale to już bardzo stara historia.

Pozdrawiam
Jerzy


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Serial ATA Feb 25, 2004

Znów posłużę się wlasnym materiałem, co prawda z ubiegłego roku, ale niewiele stracił na aktualności. Żeby nie zanudzać, samo podsumowanie:

Już dziś można jednak wykorzystać zalety łatwej obsługi i cienkich kabli. I to chwilowo jedyne zalety do wykorzystania, gdyż w praktyce niemal nie występują różnice w wydajności między dyskami równoległymi a szeregowymi.
=========

Przyczyna?

I tu Seagate zdradził naszej redakcji fakt, który nie był do tej pory publicznie znany. Napęd korzysta wprawdzie z rodzimego kontrolera, jednak ze względu na kompatybilność elektronika pracuje w trybie Ultra ATA/100. Sztuczne ograniczenie szerokości pasma w napędach Serial ATA pierwszej generacji jest zdaniem firmy niezbędne, gdyż wiele z nich korzysta z konwerterów interfejsu. Takie podejście zapewnia lepszą kompatybilność.

I to tyle.
icon_smile.gif
Andrzej


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 19:45
Member (2004)
German to Polish
+ ...
W obronie XP II Feb 25, 2004

Zgadzam się z Jerzym. Używam od samego początku i nawet nie wiem, czy tam jest słynny niebieski ekran.
Dodam jeszcze, że warto, a wręcz powinno się, wyłączyć zbędne usługi.

Poniżej ściąga:

Aktualizacje automatyczne - usługa związana z automatycznymi uaktualnieniami systemu operacyjnego. Jeśli nie jesteś podłączony do Internetu albo nie chcesz uaktualniać systemu zdalnie, nie ma zastosowania. Jej konfigurację należy przeprowadzić na karcie Aktualizacje automatyczne okna Właściwości systemu, a można ją ewentualnie wyłączyć w oknie Usługi.

Przeglądarka komputera - usługa ściśle związana z siecią. Jej zadaniem jest gromadzenie informacji (tzw. list) o zasobach LAN. Jeśli komunikujesz się wyłącznie z Internetem lub nie nawiązujesz żadnych połączeń, spokojnie możesz zmienić tryb jej uruchamiania na Wyłączona.

Klient śledzenia łączy rozproszonych - kolejny serwis przydatny głównie w sieciach. Jego zadaniem jest śledzenie zmian położenia zasobów (w tym lokalnych przechowywanych na NTFS). Jeżeli na przykład na pulpicie umieścisz skrót do programu aqq.exe, a następnie plik wykonywalny przeniesiesz do innego katalogu, Klient śledzenia zadba o to, by skrót dalej wskazywał właściwy element.

Usługi kryptograficzne - serwis zarządzający takimi elementami, jak podpisy cyfrowe plików oraz certyfikaty. W przypadku komputerów wolno stojących może być wyłączony, choć zalecane jest automatyczne uruchamianie go.

Klient DHCP i Klient DNS - w komputerach bez dostępu do sieci lub Internetu można te usługi wyłączyć. W innych przypadkach klient DNS powinien się uruchamiać automatycznie, a klient DHCP - gdy korzystasz z automatycznego przydzielania adresów IP (np. łączenie się z Internetem przez TP S.A.).

Raportowanie błędów - serwis ten konfiguruje się w zaawansowanych właściwościach systemu (Mój komputer). Zadaniem tej usługi jest przesyłanie informacji o występujących błędach do firmy Microsoft. Wymaga komunikacji z Internetem. Zalecenie - wyłączyć.

Dziennik zdarzeń - dzięki temu serwisowi do dostępnego w narzędziach administracyjnych Dziennika zdarzeń przesyłane są informacje o tym, co się dzieje w systemie. Zalecane jest automatyczne uruchomianie tej usługi, niezależnie od trybu pracy (w sieci lub nie).

Pomoc i obsługa techniczna - ustawienie tej usługi jest zależne od indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli korzystasz z pomocy, możesz zmienić typ ustawienia z automatycznego na ręczny.

Zapora połączenia internetowego - w przypadku tej usługi sprawa jest jasna. Jeżeli Twój komputer ma dostęp do Internetu, a nie korzystasz z firewalli firm trzecich, należy ją uruchamiać automatycznie. Konfigurację zapory przeprowadza się we właściwościach połączeń sieciowych. Komputery wolno stojące powinny mieć tę usługę wyłączoną.

Usługi IPSEC - usługa ta dotyczy możliwości bezpiecznej komunikacji sieciowej. Dane przesyłane do i z komputera, gdy istnieje taka potrzeba, mogą być szyfrowane. Zdecydowana większość użytkowników domowych XP może ją wyłączyć.

Menedżer dysków logicznych - przeznaczenie tej usługi to monitorowanie i wykrywanie dysków. Jeśli nie pracujesz z dyskami dynamicznymi, możesz wyłączyć ten serwis.

Posłaniec - typowo sieciowa usługa, zajmująca się przesyłaniem komunikatów w sieciach klient-serwer (np. poleceniem Net send). W systemach domowych oraz podczas pracy z Internetem zaleca się ustawienie Wyłączony.

Logowanie do sieci - serwis potrzebny do logowania w domenie Windows 2000. W komputerach pracujących bez sieci lub w grupie roboczej jest zbędny.

Plug and Play - usługa zajmująca się wykrywaniem zmian w sprzęcie komputera. Powinna być włączana Automatycznie. Nie należy mylić usługi PnP z Universal Plug and Play, której możesz się spokojnie pozbyć (patrz PCWK nr 7-8/02).

Numer seryjny nośników przenośnych - jeśli do komputera jest przyłączony przenośny odtwarzacz muzyczny, możesz ustawić ręczne uruchamianie tego serwisu. W innych przypadkach należy go wyłączyć.

Bufor wydruku - usługa musi być uruchomiona tylko wtedy, gdy do komputera są podłączone drukarki (lokalne lub sieciowe). Jeśli nie ma takich urządzeń, powinna być wyłączona.

Magazyn chroniony - usługa ta zapewnia obsługę takich elementów systemu, jak lokalne przechowywanie haseł czy autouzupełnianie haseł w Internet Explorerze. Jeśli takie funkcje są Ci potrzebne, ustaw uruchamianie na automatyczne, w innym przypadku wybierz tryb Wyłączony.

Zdalne wywoływanie procedur - jedna z kluczowych usług XP. Zależy od niej działanie wielu innych serwisów. Domyślnie jest włączana automatycznie i musi tak pozostać.

Rejestr zdalny - serwis pozwalający na zdalny dostęp do rejestru komputera. Jeśli system nie pracuje w sieci przedsiębiorstwa, usługę należy wyłączyć.

Logowanie pomocnicze - od tej usługi zależy działanie opcji Uruchom jako, która pozwala na uruchamianie programów z wyższym poziomem uprawnień niż poziom aktualnie zalogowanego użytkownika. Możesz ją wyłączyć, jeśli nie wykorzystujesz tej opcji.

Menedżer kont zabezpieczeń - serwis potrzebny osobom, które korzystają z opcji ustawianych w Zasady grup. W przeciwnym wypadku usługę należy wyłączyć.

Serwer - pozwala na dostęp do lokalnych plików i drukarek. Jeśli nie oferujesz, żadnych zasobów sieciowych, wyłącz tę usługę.

Wykrywanie sprzętu powłoki - wykrywa i automatycznie uruchamia niektóre typy urządzeń (np. karty pamięci). Aby uniknąć ewentualnych problemów, można ten serwis uruchamiać automatycznie.

Zawiadomienie o zdarzeniu systemowym - zajmuje się śledzeniem pewnych zdarzeń systemowych i przekazywaniem informacji o nich do odpowiednich komponentów. Usługa przeznaczona dla użytkowników sieci lub aplikacji mobilnych, użytkownicy domowi mogą przestawić tryb jej uruchamiania na ręczny.

Usługa przywracania systemu - umożliwia użytkownikom odtworzenie systemu bez utraty ich danych. Tworzy tzw. punkty przywracania, co pozwala na powrót do stanu systemu z określonego momentu. Zarządza się tą usługą na karcie Przywracanie systemu, dostępnej we właściwościach obiektu Mój komputer. Jeśli zależy Ci na niej, pozostaw automatyczne uruchamianie.

Harmonogram zadań - pozwala na automatyczne uruchamiane zadań o określonej porze. Może być wykorzystywany przez użytkowników, system oraz niektóre aplikacje. By mieć pewność poprawnego działania systemu, należy pozostawić uruchamianie automatyczne.

Pomocnik TCP/IP NetBIOS - włącza obsługę i rozpoznawanie nazw NetBIOS. Usługa ta jest potrzebna szczególnie w sieciach lokalnych, a w typowych zastosowaniach domowo-internetowych - zbędna. Włączysz ją, odpowiednio ustawiając parametr Wyłącz system NetBIOS przez TCP/IP na karcie WINS w zaawansowanych właściwościach protokołu TCP/IP poszczególnych połączeń.

Kompozycje - typowa usługa dla lubiących gadżety. Jeśli podoba Ci się wygląd XP i interesują Cię nowe kompozycje pulpitu, pozostaw automatyczne uruchamianie. Chcąc zwiększyć ilość wolnej pamięci RAM, wyłącz usługę.

Menedżer przekazywania - zarządza transferami plików między komputerami. Zalecane jest wyłączenie tej usługi.

Windows Audio - serwis musi być włączany automatycznie, jeśli komputer ma kartę dźwiękową. W innych przypadkach należy go wyłączyć.

Klient sieci Web - dzięki tej usłudze programy przeznaczone do Windows (np. FrontPage) mogą uzyskiwać dostęp do plików w Internecie, tworzyć je i modyfikować. Jeśli nie korzystasz z takich funkcji, możesz tę usługę wyłączyć.

Instrumentacja zarządzania Windows - monitoruje i zarządza działaniem systemu operacyjnego. Kolejna usługa, która powinna się uruchamiać automatycznie.

Usługa konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej - użytkownicy korzystający z sieci bezprzewodowych powinni ustawić automatyczne uruchamianie tej usługi, pozostali mogą ją wyłączyć.

Stacja robocza - dzięki tej usłudze możesz się łączyć z innymi komputerami i Internetem, dodatkowo duża grupa serwisów jest od niej zależna. Zalecanym ustawieniem jest start automatyczny.

icon_smile.gif
Andrzej


 

Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 19:45
Member (2002)
English to Russian
+ ...

MODERATOR
Ja tez nie mam wujka z Ameryki :-) Feb 25, 2004

A wiec 2 lata temu kupilam sobie California Access 6700 (w tej chwili sa juz lepsze - i tansze! - nowe modele). Oczywiscie, gdyby ekran byl 15- a nie 14-calowy to byloby jeszcze lepiej, ale i tak jestem bardzo zadowolona. Produkuja te laptopy w Polsce, nie sa drogie. Polecam!

[Edited at 2004-02-25 22:31]


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:45
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czy to dyski pierwszej generacji SATA? Feb 25, 2004

http://www.serhend.de/shop/pi1056838643.htm?categoryId=49
Niestety, w tym serwisie nie podają pełnych oznaczeń dysków, więc dobrze byłoby wiedzieć, czy są już dyski SATA drugiej generacji.
Z moich przypuszczeń być powinny, bo pierwsze SATA były w już zeszłym roku koło maja/czerwca, wtedy miały jeszcze 2 MB cache.
Wtedy też właśnie czytałem artykuł, mówiący dokładnie to samo: dyski SATA to właściwie IDE z "posadzonym" kontrolerem SATA.

Chyba się jednak szarpnę na taki dysk, bo różnica w cenie wynosi całe 14 Euro...

Pozdrawiam
Jerzy


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Sort of Off-Topic: Notebooki/Laptopy - opinie tlumaczy mile widziane

Advanced search


Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search