Jakie konto do rozliczeń z klientem z Niemiec?
Thread poster: Małgorzata Gardocka

Małgorzata Gardocka  Identity Verified
Poland
Member (2010)
Polish to German
+ ...
Feb 16, 2011

Witajcie!

Na samym początku chciałabym przeprosić Was za moje naiwne pytanie, ale po raz pierwszy dostałam zlecenie od klienta z Niemiec, który chciałby zapłacić w euro.
W związku z tym mam pytanie, na jaki rodzaj konta taki klient miałby najlepiej wpłacić moje wynagrodzenie?
Czy może to być zwykłe polskie konto, gdzie bank potem przewalutowuje pieniądze, konto firmowe (prowadzę co prawda od niedawna własną działalność gospodarczą, ale nie mam takiego konta), czy konto walutowe (które jednak jak słyszałam, nie służy prowadzaniu własnej działalności gospodarczej).
Z góry dziękuję Wam za pomoc.


Direct link Reply with quote
 
Adam Łobatiuk  Identity Verified
Poland
Local time: 18:41
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Złotówkowe konto wystarczy Feb 16, 2011

Podobnie jak w drugą stronę, przy zakupach zagranicznych przy użyciu karty. Jeżeli chodzi o konto firmowe, to nie znam szczegółów, ale przy działalności gospodarczej co najmniej warto je mieć.

Direct link Reply with quote
 

Lucyna Wiatr  Identity Verified
Germany
Local time: 18:41
Member (2008)
German to Polish
+ ...
Konto firmowe/ osobiste Feb 16, 2011

Witam,
niezależnie od tego skąd klient przelewa pieniądze i w jakiej walucie zawsze podaję na fakturze moje polskie konto firmowe i na nie otrzymuję przelew. Niektórzy klienci proszę o możliwość przelania pieniędzy przez system Paypal lub inny system tego typu (szczególnie często klienci z USA). Można się na to zgodzić, ale na fakturze/rachunku i tak należy podać konto bankowe.
Pozdrawiam,
Lucyna


Direct link Reply with quote
 

Małgorzata Gardocka  Identity Verified
Poland
Member (2010)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję! Feb 16, 2011

Cześć!

Dziękuję Wam serdecznie!


Direct link Reply with quote
 

Slawomir Nieciecki  Identity Verified
Poland
Local time: 18:41
English to Polish
+ ...
Kurs wymiany Feb 16, 2011

Bardzo możliwe, że kurs wymiany będzie złodziejski.
Konto walutowe jest lepsze, bo możesz trochę zyskać i wymieniasz kiedy chcesz i po kursie jaki znasz, a nie jaki narzuca bank.


Direct link Reply with quote
 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 18:41
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Firmowe walutowe Feb 17, 2011

Ja stosuję takie - w mBanku jest darmowe. Można z niego i na nie robić tanie i szybkie przelewy SEPA. Ale na pewno inne banki też mają i też jest za darmo i równie szybko i prosto się zakłada (jak masz rachunek firmowy - a w zasadzie, to do działalności powinnaś mieć i powinien być zgłoszony w US), dodatkowy rachunek walutowy to kwestia jednego telefonu.

Walutę wymieniam na złotówki, jak jest trochę lepszy kurs, albo wydaję bezpośrednio w EUR, jeśli mam płatności w tej walucie, lub w czasie wyjazdów zagranicznych. Nie tracę wtedy na przewalutowywaniu.

Przy przelewie na konto złotówkowe kwota przelewu jest automatycznie przeliczana na PLN wg aktualnego kursu sprzedaży. I nie wszystkie banki przyjmują przelew SEPA na konto złotówkowe - musisz się tego dowiedzieć w swoim banku.

Przy koncie do przelewów z UE warto jest zwrócić uwagę na możliwość wykonywania i przyjmowania przelewów SEPA - są coraz bardziej popularne i chyba w Niemczech to standard - bo są tańsze i szybsze niż standardowy przelew SWIFT - prawdopodobnie Twój klient będzie chciał płacić takim przelewem. Niestety, Anglicy się jeszcze do nich nie przekonali, mimo że mają taką możliwość, jak cała Unia.


Direct link Reply with quote
 

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:41
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Firmowe walutowe Feb 18, 2011

Ja stosuje firmowe walutowe w tradycyjnym banku (takim z kasą). Dzięki temu mogę wypłacać euro i odpowiednio do potrzeb płacić gotówką zagranicą albo wymieniać w kantorze. Tak czy inaczej zyskuję, a różnica na moją korzyść jest na tyle istotna, że warto się ruszyć do banku.

Warto się dokładnie wczytać w warunki. Jeden bank np. ma darmowe wypłaty z konta euro, ale za to za każdy przychodzący (!) przelew potrącają min. 5 euro. Przy wielu drobnych płatnościach to katastrofa.

[Zmieniono 2011-02-18 01:09 GMT]


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jakie konto do rozliczeń z klientem z Niemiec?

Advanced search


PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search