Podatki. Uprzejmie proszę Was o pomoc.
Thread poster: Moozg

Moozg
Local time: 20:05
Jun 6, 2011

Witam. Przeszukując internet przypadkiem trafiłem na tą stronę. Wydaje mi się, iż moja obecna sytuacja niewiele różni się od Państwa sytuacji, stąd postanowiłem zadać moje pytanie właśnie tutaj, ponieważ zauważyłem, iż jest tu wiele osób z doświadczenie w interesującym mnie temacie.

Jestem w troszkę innej sytuacji niż Wy, mianowicie nie zajmuje się tłumaczeniem. Dziedzina w której pracuje to digital marketing (szeroko pojęty marketing internetowy - seo, o
... See more
Witam. Przeszukując internet przypadkiem trafiłem na tą stronę. Wydaje mi się, iż moja obecna sytuacja niewiele różni się od Państwa sytuacji, stąd postanowiłem zadać moje pytanie właśnie tutaj, ponieważ zauważyłem, iż jest tu wiele osób z doświadczenie w interesującym mnie temacie.

Jestem w troszkę innej sytuacji niż Wy, mianowicie nie zajmuje się tłumaczeniem. Dziedzina w której pracuje to digital marketing (szeroko pojęty marketing internetowy - seo, optymalizacja stron, consulting).

Od około roku zacząłem bawić się w to profesjonalnie jako wolny strzelec.
Rozliczam się na zasadzie umowy o dzieło. Moi klienci bardzo rzadko proszą o rachunek, standardem jest tutaj płatność z góry za zlecenia, ponieważ jestem ogólnie znaną osobą w tej branży. Co za tym idzie, ten sposób rozliczania się jest mi na rękę. Dodam, iż jestem studentem, więc zusu płacić nie muszę ( w przypadku DG powstałby taki obowiązek).

Chciałbym się zapytać, czy nie mam czasem obowiązku założenia działalności gospodarczej, jednakże za wszelką cenę chciałbym tego uniknąć ze względu na to, iż nie jestem w stanie w żaden sposób udokumentować kosztów które ponoszę i byłbym na tym po prostu stratny.
Pytam, ponieważ od ponad pół roku moje dochody przekraczają 10 000 zł miesięcznie, często są kilkukrotnie większe. Co miesiąc mam do czynienia z koło 10 stałymi klientami oraz XX ilością klientów kupujących tylko dane usługi.

Bardzo proszę o pomoc.
Collapse

Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
no cóż Jun 6, 2011

Tłumacze rozliczają się albo na zasadzie umów o dzieło, albo na zasadzie DG. U ciebie umowa o dzieło rzeczywiście byłaby chyba bardziej opłacalna. A czy to, co robisz jest dziełem? Musielibyśmy wiedzieć więcej. Jeśli np. zmieniasz strukturę linków wewnętrznych czy redagujesz tekst na stronie, moim zdaniem jest to dzieło. Jeśli generujesz setki stron z linkami do optymalizowanej strony, sytuacja jest mniej jednoznaczna. Jeśli działasz jako konsultant, jest już gorzej, ale mo... See more
Tłumacze rozliczają się albo na zasadzie umów o dzieło, albo na zasadzie DG. U ciebie umowa o dzieło rzeczywiście byłaby chyba bardziej opłacalna. A czy to, co robisz jest dziełem? Musielibyśmy wiedzieć więcej. Jeśli np. zmieniasz strukturę linków wewnętrznych czy redagujesz tekst na stronie, moim zdaniem jest to dzieło. Jeśli generujesz setki stron z linkami do optymalizowanej strony, sytuacja jest mniej jednoznaczna. Jeśli działasz jako konsultant, jest już gorzej, ale możesz stworzyć jakiś dokument (np. krótkie podsumowanie udzielonych porad) i twierdzić, że to jest właśnie to dzieło, które sprzedajesz.

http://zatrudnienie.wieszjak.pl/dzielo/210195,Cechy-charakterystyczne-umowy-o-dzielo.html

Odrębną kwestią są skutki prawne takiej umowy - w razie jakiegoś sporu z klientem umowa zlecenia (niekoniecznie w ramach działalności gospodarczej) stawia Cię w lepszej sytuacji niż umowa o dzieło, a póki jesteś studentem, nie musiałbyś płacić od niej ZUSu. Ale opodatkowanie jest, jak wiesz, mniej korzystne (20% kosztów zamiast 50%).
Collapse

Alexander Onishko  Identity Verified
Russian to English
+ ...
* Jun 6, 2011

Moozg wrote:
moje dochody przekraczają 10 000 zł miesięcznie, często są kilkukrotnie większe.

Jakoś nie mogę w to uwierzyć... Jeżeli naprawdę masz tyle kasy to mógłbyś zapytać profesjonalnego księgowego.

Moozg
TOPIC STARTER
odp Jun 6, 2011

Pytanie nie brzmiało czy mi wierzycie, a profesjonalnego księgowego można zapytać za 100 zł, przy czym ciężko jest mu wytłumaczyć czym się zajmuję.

Dziękuję za użyteczną odpowiedź.

Andrzej Lejman  Identity Verified
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Działalność Jun 7, 2011

gospodarcza ma miejsce wtedy, kiedy stanowi zasadnicze źródło utrzymania i jest wykonywana regularnie.

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że opisany proceder ma wszelkie znamiona DG, a oddzielną sprawą są tzw. "uszczuplenia podatkowe".

A.

Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
No i... Jun 7, 2011

Andrzej Lejman wrote:

gospodarcza ma miejsce wtedy, kiedy stanowi zasadnicze źródło utrzymania i jest wykonywana regularnie.

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że opisany proceder ma wszelkie znamiona DG, a oddzielną sprawą są tzw. "uszczuplenia podatkowe".

A.

Plus VAT.

Evonymus (Ewa Kazmierczak)  Identity Verified
Poland
Member (2010)
English to Polish
+ ...
księgowa/y Jun 7, 2011

Moozg wrote:

Pytanie nie brzmiało czy mi wierzycie, a profesjonalnego księgowego można zapytać za 100 zł, przy czym ciężko jest mu wytłumaczyć czym się zajmuję.

Czemu? Księgowa to często bystra kobieta jest. Jeśli to co robisz nie jest nielegalne, to myślę, że księgowa/y poradzi sobie bez problemu (chyba nie jesteś aż taki wyjątkowy) i nawet pomoże Ci dopasować odpowiednie PKD, i nie będziesz już musiał ukrywać się przed US.
Pytania możesz zadawać również na tej stronie http://www.pkd-24.pl/
Ewa

allp
Poland
English to Polish
+ ...
hmm Jun 7, 2011

Nie widzę tu szczególnego problemu, choć może tylko z racji ograniczonego doświadczenia.
Ale od kilkunastu lat jestem w trochę podobnej sytuacji do Ciebie:
- nie mam DG
- ZUS mam skądinąd (mąż) - oczywiście to dotyczy tylko ubezp. zdrowotnego
- pracuję glównie na UoD, z 50% kosztów pozyskania - prawa autorskie
- zdarzało mi się jednak uczyć i wtedy były to umowy-zlecenia - kiedyś prowadziłam zajęcia w studium firmowanym przez Stowarzyszenie Ksi
... See more
Nie widzę tu szczególnego problemu, choć może tylko z racji ograniczonego doświadczenia.
Ale od kilkunastu lat jestem w trochę podobnej sytuacji do Ciebie:
- nie mam DG
- ZUS mam skądinąd (mąż) - oczywiście to dotyczy tylko ubezp. zdrowotnego
- pracuję glównie na UoD, z 50% kosztów pozyskania - prawa autorskie
- zdarzało mi się jednak uczyć i wtedy były to umowy-zlecenia - kiedyś prowadziłam zajęcia w studium firmowanym przez Stowarzyszenie Księgowych i tam rozliczano mi zajęcia przez umowę-zlecenie, natomiast egzamin na koniec roku, który musiałam przygotować i przeprowadzić sama, osobno jako UoD
- nigdy nie miałam żadnych problemów z powodu nieposiadania DG, łączenia UoD i umów-zleceń ani żadnych innych - Urząd Skarbowy co roku grzecznie rozlicza mojego PITa i już.

Nie mogę wystawiać rachunków osobom prywatnym, oczywiście nie jestem też płatnikiem VAT, żadnych więcej ograniczeń nie zauważyłam.
Miesięczna czy roczna liczba umów nie powinna mieć żadnego znaczenia, bo na PICie i tak podaje się tylko zsumowaną wartość. Ważne, żeby US dostał co miesiąc swoją zaliczkę. U mnie tym się zajmują zleceniodawcy, Ty być może musiałbyś pilnować sam.
Nic mi też nie wiadomo, żeby były jakieś górne limity kwot, jakie można w ten sposób zarobić, musiałbyś to jednak sprawdzić, najlepiej w Urzędzie Skarbowym. No i do sprawdzenia też jest, co w swojej działalności możesz rozliczać jako UoD, a co musi pójść jako umowa-zlecenie.

[Zmieniono 2011-06-07 10:02 GMT]
Collapse

Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Popieram Jun 7, 2011

Evonymus (Ewa Kazmierczak) wrote:
Czemu? Księgowa to często bystra kobieta jest.
Ewa

Zgadza się. A jeśli jeszcze ma uprawnienia doradcy podatkowego, to wprawdzie porada wyjdzie ciut drożej, ale w sumie będzie to opłacalne.
Czy mnie się dobrze wydaje, że przekroczenie przychodowego progu VAT zobowiązuje do płacenia VAT bez względu na formę działalności (UoD, UZ, DG)?
Sprawdź dobrze, żeby się na minę nie wpakować... bo jak cię za VAT ścigną, to się nie wypłacisz skarbówce.
Mądry księgowy / doradca podatkowy to skarb. Na szczęście, wcale nie taki rzadki.
Większość z nas korzysta z ich usług, bo to się opłaca. Czas poświęcony na główkowanie nad podatkami to czas stracony zarobkowo. W tym czasie zarobisz 5x więcej, niż zapłacisz księgowemu. Na samodzielną walkę mogą sobie pozwolić ludzie, którzy mają przestoje produkcyjne, w czasie których nie zarabiają i tak...

Alexander Onishko  Identity Verified
Russian to English
+ ...
Niemożliwe Jun 7, 2011

Iza Szczypka wrote:

Ewa

Zgadza się. A jeśli jeszcze ma uprawnienia doradcy podatkowego, to wprawdzie porada wyjdzie ciut drożej, ale w sumie będzie to opłacalne.
Czy mnie się dobrze wydaje, że przekroczenie przychodowego progu VAT zobowiązuje do płacenia VAT bez względu na formę działalności (UoD, UZ, DG)?

Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie musi płacić VAT nigdy.

Arkadiusz Dymek  Identity Verified
English to Polish
Czy aby na pewno? Jun 7, 2011

Alexander Onishko wrote:

Iza Szczypka wrote:

Ewa

Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie musi płacić VAT nigdy.

Wg tego (http://www.vat.pl/pracownicy-i-zus/inne-formy-zatrudnienia/umowa-o-dzielo--inne-formy-zatrudnienia-7375/) jednak VAT obowiązuje przy wszelkiego rodzaju działalności:
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535) podatnikami są wszelkiego rodzaju osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. W myśl ustawy za działalność wykonaną osobiście uznaje się czynności, z których osiąga się przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy oraz spółdzielczego stosunku pracy. Swoje miejsce ma tu również umowa o dzieło.

Zalecałbym więc daleko idącą ostrożność i zapytanie (koniecznie na piśmie) lokalnego Urzędu Skarbowego.

A tak poza tym, to żeby jakoś sensownie odpowiedzieć na pytanie otwierające wątek, przydałoby się znać dokładne roczne przychody pytającego i strukturę kosztów, bo być może przy odpowiednim pokombinowaniu może się okazać, że podatki na DG zejdą poniżej poziomu UoD. Gdybym zarabiał ponad 10.000/m-c, to przy tego rodzaju problemach długo bym się nie zastanawiał nad odwiedzeniem doradcy podatkowego - to się naprawdę może opłacić.

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
Być może w Ukrainie tak jest Jun 7, 2011

Alexander Onishko wrote:

Ale tu chodzi o polskie przepisy podatkowe

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Podatki. Uprzejmie proszę Was o pomoc.

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search