Off topic: czy nie lepiej być własnym księgowym?
Thread poster: anglista
anglista
Local time: 10:42
English to Polish
+ ...
Apr 5, 2004

artykuł z dzisiejszej Gazety Prawnej:

"Prowadzenie interesów na własny rachunek wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jednak prowadzenie biznesu w Polsce to istne pole minowe. Przekonała się o tym podatniczka prowadząca firmę zajmującą się importem mebli, tkanin itp. Od początku lat 90. podatniczka rozwijała działalność gospodarczą, swoje sprawy podatkowe powierzyła zaś profesjonaliście – doradcy podatkowemu. Tak się dziwnie złożyło, że biuro rachunkowe znajdowało się w tym samym budynku co jeden z warszawskich urzędów skarbowych, zaś jego właścicielem była osoba wcześniej pracującą w organach podatkowych. Przez kilka lat współpraca podatniczki z biurem układała się bez komplikacji. Zaufanie podatniczki utwierdzały coroczne zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i nieprowadzeniu postępowania egzekucyjnego w jej sprawie, otrzymywane w ekspresowym tempie do kredytów bankowych. Niestety wkrótce okazało się jak złudne było to przekonanie. Biuro rachunkowe zniknęło w tajemniczych okolicznościach, a urząd skarbowy w mgnieniu oka zainteresował się firmą podatniczki. Szybko odkryto, że w urzędzie brakuje nie tylko deklaracji VAT za kolejne lata podatkowe, ale co gorsza na jego konto nie wpłynęła ani złotówka podatku.

Organy podatkowe winą za ten stan rzeczy obciążyły właścicielkę firmy. Spór trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Pełnomocnik skarżącej zarzucał, że działanie urzędu skarbowego spowodowało to, że została ona wprowadzona w błąd. Z zaświadczeń wynika, że nie zalega z podatkami. Pieniądze na należności przekazywała do biura i żyła w przeświadczeniu, że wszystko jest w porządku. Pełnomocnik nie ukrywał, iż dziwi go fakt braku zainteresowania przez tyle lat podatkiem zarejestrowanego podatnika VAT. Zwłaszcza że prowadzi on firmę, ubiega się o kredyty i zatrudnia biuro rachunkowe.

W odpowiedzi izba skarbowa wskazała, iż wydanie zaświadczenia jest czynnością czysto techniczną. Urząd skarbowy nie miał deklaracji, więc nie mógł stwierdzić, że podatnik zalega z podatkiem.

Racji podatniczce nie przyznał też WSA, który oddalił dwie skargi dotyczące kolejnych okresów podatkowych. Sąd nie uznał, iż wszczęcie postępowania podatkowego i wydanie szkicu decyzji tego samego dnia stanowiło znaczące naruszenie prawa. Stan sprawy był bezsporny. Nie ma też znaczenia, że biuro rachunkowe zaniedbało powierzone mu obowiązki. Jak podkreślał WSA, wynikają one wprost z ustawy i ciążą na podatniku. I to na nim ciąży ryzyko wyboru kontrahentów, z jakimi współpracuje. Jedyne co może on zrobić w takim przypadku to dochodzić roszczeń związanych z błędami czy zaniechaniami biura, ale w postępowaniu cywilnym. Sąd nie dopatrzył się też błędów przy wydawaniu zaświadczeń, bo zostały one wydane w oparciu o dokumenty znajdujące się w urzędzie skarbowym. Jeżeli podatnik chciałby ten fakt zakwestionować to na nim ciąży obowiązek wykazania, że zaświadczenia nie potwierdzą rzeczywistości.

Sygn. akt III SA 2710/02"

może lepiej być własnym księgowym - ryzyko nie większe a koszty mniejsze, przy okazji można się czegoś nauczyć
KZH


Direct link Reply with quote
 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 10:42
Member (2004)
English to Polish
+ ...
właściwie czemu tu się dziwić? Apr 5, 2004

Skoro ta kobieta ani razu nie zapłaciła podatku do urzędu...wiele ryzykowała.

Magda


Direct link Reply with quote
 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 10:42
German to Polish
+ ...
Powyżej karty podatkowej nie da się Apr 5, 2004

prowadzić księgowości samemu, nie narażając się na konflikt z fiskusem. Bełkot prawny, jakim raczy nas prześwietne zgromadzenie najlepszych synów (i cór) Rzplitej sprawia, że najtęższe umysły prawnicze wymiękają.
Sam korzystam z usług biura, ale niczego nie przyjmuję bezkrytycznie i w razie wątpliwości domagam się wyjaśnień tak długo, aż poczuję się być przekonanym. W przypadkach nierozstrzygniętych każę sobie to sformułować na piśmie, względnie występuję (jak właśnie w tej chwili) z wnioskiem do US o interpretację - to święty przywilej podatnika.
Natomiast wszystkie przelewy wykonuję sam i mogę się tylko dziwić świętej naiwności kobiety, która latami nie zawracała sobie tym głowy.
Uważam, że nie ma sie co nad nią litować - pozostaje mieć nadzieję, że nie zdołała przekazać swoich genów następnym pokoleniom.
Podawanie w wątpliwość sensu istnienia biur księgowych to nadużycie dziennikarskie i robienie ludziom wody z mózgu. W końcu:
"murarz domy muruje
krawiec szyje ubrania
ale gdziezby co uszyl
gdyby nie mial mieszkania"
Idąc tym tropem, powinniśmy wrócic do gospodarki autarkicznej.
Patrzeć na łapy - tylko tyle i aż tyle.
Pozdrawiam
Andrzej


Direct link Reply with quote
 
anglista
Local time: 10:42
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
a kto tu podważa? Apr 5, 2004

Andrzej Lejman wrote:
Podawanie w wątpliwość sensu istnienia biur księgowych to nadużycie dziennikarskie i robienie ludziom wody z mózgu.


Ależ autor artykułu nie podważa tego sensu, a Gazeta jest w końcu "Prawna", z porad żyje.
Tytuł powyższy pochodzi zresztą ode mnie. Miał zwrócić uwagę, udało się.


Direct link Reply with quote
 
anglista
Local time: 10:42
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
z jakim wnioskiem teraz występujesz? Apr 9, 2004

Andrzej Lejman wrote:
W przypadkach nierozstrzygniętych każę sobie to sformułować na piśmie, względnie występuję (jak właśnie w tej chwili) z wnioskiem do US o interpretację - to święty przywilej podatnika.
Andrzej


Ciekawa jestem co aktualnie każesz sobie wyjaśniać? Czyżby możliwość odliczania Vatu od paliw dla pojazdu z homologacją ciężarową zakupionego przed 1.maja br.? Jak słucham radia lub czytam prasę - co jeden, to mądrzejszy, a co inna głowa - to inna interpretacja.
Na zdrowy rozum odbieranie prawa odliczania Vatu od paliw jw. to pozbawianie podatnika praw nabytych, a to woła o pomstę do Rzecznika Praw Obywatelskich - if you want my opinion.
N.


Direct link Reply with quote
 

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 10:42
German to Polish
+ ...
nie mam głowy do liczb ani ustaw Apr 12, 2004

współpracuję z księgową od początku istnienia mojej działalności gospodarczej.
Jestem bardzo zadowolona z jej usług. To niezwykle kompetentna osoba i żal bierze, że przypadki opisane w artykule cytowanym przez Nelę mogą podważyć wiarygodność dobrych księgowych.

Nawiasem mówiąc, nie rozumiem, dlaczego osoba poszkodowana w opisanym przypadku odprowadzała należności podatkowe na rachunek firmy rachunkowej, a nie USk... A co z ZUSem? Gdzie płaciła te należności...?

Zastanawia mnie też fakt wszczęcia energicznych działań urzędu po zniknięciu firmy rachunkowej. Może tym faktem należałoby się bliżej zainteresować?

Ile jeszcze osób jest poszkodowanych w tej sprawie?
Groza.

Pozdrawiam
Agnieszka


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

czy nie lepiej być własnym księgowym?

Advanced search


WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search