Trados 6.5 i Word 2003, problem z "ó"
Thread poster: Szymon Cegielka

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 02:21
English to Polish
+ ...
Apr 19, 2004

No więc właśnie... robię plik RTF i zauważyłem, że po zapisaniu segmentu i późniejszym powrocie zamiast "ó" mam "—", np: "do kt—rego nie można ponownie" ... nie jest to coś co mi strasznie wszystko psuje, ale może ktoś zna jakieś rozwiązanie?

 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 02:21
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Decydujące jest, gdzie masz to "-" cóś Apr 19, 2004

Zobacz w Workbench przez kliknięcie prawym klawiszem myszy na flagę obok przetłumaczonego segmentu (dolne okno WB) i otwarcie go do edycji.
Jeśli w tekście są nawiasy {{}}, to znaczy, że WB zapisał w kodzie RTF jakieś informacje o fontach, które w zasadzie są niepotrzebne. Spróbuj je usunąć. Wtedy problem może zniknąć.
Inna sprawa - jaką stronę kodową używasz w Wordzie? Mam nadzieję, że nie piszesz w ISO, bo z tego nic nie będzie. Trados teoretycznie łyka Unicode, ale praktycznie jest to nadal 1250 z pewnymi rozszerzeniami. Nie doszedłem jeszcze do tego, dlaczego mimo obiecanej współpracy z Unicode np. znak średnicy w postaci przekreślonego O pojawia się potem w TM jako R z daszkiem - czyli dokładnie tak, jak to miało miejsce w fontach dla strony kodowej 852. Tu jest pewne pomieszanie z poplątaniem, a wytłumaczenie tego twórcom programu w Stuttgarcie nie jest łatwe...

Nie wiem, czy Ci to pomoże, ale w Wordzie XP pojawiają się też czasami krzaczki - zawsze spowodowane sytuacją jw. Czy w Wordzie 2003 też tak jest, nie wiem, bo aż taaak nowoczesny jeszcze nie jestemicon_smile.gif

Pozdrawiam
Jerzy

PS
Machnik to samo na forum Trados Support - może ktoś się tam znajdzie, kto coś więcej wie na temat kodowania, niż ja.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados 6.5 i Word 2003, problem z "ó"

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search