Odszedł...
Thread poster: Roman Kozierkiewicz

Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 06:53
English to Polish
+ ...
Aug 7, 2011

Z grona tłumaczy przysięgłych i sądowych języka angielskiego "na wieczną służbę tłumaczeniową" odszedł Tomasz Rakk. Z tego co wiem nie udzielał się na forach internetowych w rodzaju Kudoz, branżowe forum tłumaczy czy translatorscafe.

Znaliśmy się od wielu, wielu lat. Był moim kolegą szkolnym, razem zdawaliśmy maturę. Ja poszedłem na handel zagraniczny (SGPiS), on na historię (UW). Ale zamiast historię, on pokochał język angielski, któremu został wierny do końca. Opanował do perfekcji dykcję, co pozwoliło mu pracować w sekcji angielskiej Polskiego Radia. Lubił się chwalić znajomością języka - więc niekiedy byłem na Niego zły, gdy w tramwaju lub autobusie próbował dosyć głośno rozmawiać po angielsku - ja Mu na to - jesteśmy w Warszawie, w Polsce - więc please, speak Polish!

Był bardzo dociekliwy w pracy tłumacza, miał swoich stałych zleceniodawców, którzy doceniali Jego fachowość w tym trudnym fachu. A ponieważ nie był ekonomistą, to zwykł "do oporu" korzystać z mojej skromnej wiedzy. Jak był telefon w okolicy 22-ej, to wiedziałem, że dzwoni Tomek i ma problem, przy czym niezmiennie podkreślał - klient przychodzi jutro rano, więc odpowiedź muszę mieć natychmiast lub jeszcze wcześniej. Przyjmował niekiedy bardzo trudne tekst z zakresu finansów i ekonomii i razem z moją żoną podziwialiśmy Jego odwagę i odpowiedzialność, aby nie popełnić błędu. Te telefoniczne konsultacje trwały latami - wtedy nie było Internetu - więc pozostawały tylko bezpośrednie kontakty telefoniczne.

Tomek był aktywnym działaczem TEPiS-u - z inicjatywy tej organizacji podjął się tłumaczenia "Commercial Code" - to było z pewnością jedno z pierwszych tłumaczeń tego kodeksu. Ja miałem przyjemność weryfikować Jego tłumaczenie podręcznika ekonomii politycznej na zlecenie dawnej SGPiS. Miał przeogromną bibliotekę, nigdy nie żałował pieniędzy na zakupy słowników.


Dla mnie jest to szczególnie bolesna strata - bowiem Tomek był w gronie 18 maturzystów, którzy ukończyli nieistniejące już dziś Prywatne Liceum pod wezwanie Świętego Augustyna w Warszawie (ul. Naruszewicza róg Al.Niepodległości) - to grono staje się coraz mniej liczne.

Tomek zmarł 22 lipca, pogrzeb odbył się 29 lipca w Warszawie.

[Zmieniono 2011-08-07 15:37 GMT]

[Zmieniono 2011-08-07 16:41 GMT]


 

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 06:53
Armenian to Polish
+ ...
Bardzo wzruszające słowa... Cześć Jego pamięci! Aug 9, 2011

.

 

Renata Swigonska  Identity Verified
Poland
Local time: 06:53
English to Polish
+ ...
Niech śpi w pokoju! Aug 19, 2011

.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Odszedł...

Advanced search


Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
SDL Trados Studio 2017 only €435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €435 / $519 / £345 / ¥63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search