https://www.proz.com/forum/polish/20570-termin_z_g%3F%3Fbin_pami%3Fci.html

Off topic: termin z głębin pamięci
Thread poster: Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 17:49
Polish to English
+ ...
Apr 22, 2004

W związku z pytaniem http://www.proz.com/kudoz/694706 przypomniał mi się termin "rzaz czulco-płciowy".
Nie wstawiam go do odpowiedzi, bo i tak nie zostanie wybrany, ale chciałbym poruszyć taką oto sprawę:
W latach 70. albo na początku 80. tygodnik "Razem" drukował fragmenty książki napisanej przez doktora Kurkiewicza - niestety, nie pamiętam ani jego imienia, ani tytułu ksią
... See more
W związku z pytaniem http://www.proz.com/kudoz/694706 przypomniał mi się termin "rzaz czulco-płciowy".
Nie wstawiam go do odpowiedzi, bo i tak nie zostanie wybrany, ale chciałbym poruszyć taką oto sprawę:
W latach 70. albo na początku 80. tygodnik "Razem" drukował fragmenty książki napisanej przez doktora Kurkiewicza - niestety, nie pamiętam ani jego imienia, ani tytułu książki - i wydanej w okresie międzywojennym. Było to coś w rodzaju poradników van de Veldego, Wisłockiej czy Starowicza, a napisane tak wymyślnym językiem, z udziałem wyrazów brzmiących po staropolsku, że "czytając łzy same ciekły z oczu" ze śmiechu. W pamięci został mi tylko ten zacytowany termin, który chyba oznacza popęd, libido, itd.
Może ktoś z Was zetknął się z tym zapomnianym dziełem? Może ktoś zachował w piwnicy?
Z drugiej strony dopuszczam możliwość, że wyż. wzmiankowany doktor nigdy nie istniał i teksty, o których mówię, to tylko współczesny apokryf.
W każdym razie, gdyby ktoś znalazł to dzieło, choćby tylko fragmenty, to zamawiam kopię.
Collapse


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 17:49
Polish to English
+ ...
Prof. Med. Dr. August Forel Apr 22, 2004

Zagadnienia Seksualne
w świetle nauk przyrodniczych, psychologii, hygieny i socyologii
Przekład Dra Stanisława Aderta
Tom Pierwszy
Wydawnictwo (uwaga!!!) "Kultura i Sztuka"
Lwów - Warszawa - Poznań

Rozdział Czwarty
Popęd płciowy

[...] Szał miłosny, lub wyraźmy się dosadniej, szał płciowy bierze człowieka w swe władanie niby czarodziejskie zaklęcie. Na cały świat patrzy wtedy przez szkła miłości. [...] Kochankowie
... See more
Zagadnienia Seksualne
w świetle nauk przyrodniczych, psychologii, hygieny i socyologii
Przekład Dra Stanisława Aderta
Tom Pierwszy
Wydawnictwo (uwaga!!!) "Kultura i Sztuka"
Lwów - Warszawa - Poznań

Rozdział Czwarty
Popęd płciowy

[...] Szał miłosny, lub wyraźmy się dosadniej, szał płciowy bierze człowieka w swe władanie niby czarodziejskie zaklęcie. Na cały świat patrzy wtedy przez szkła miłości. [...] Kochankowie rozpromienieni słońcem obopólnych ułud, widzą przez chwilę życie niby fata morgana raju [...]

itd.

Ja mam tylko coś takiego. (nie pytajcie skąd, bo nie wiem).

Nigdzie nie ma roku wydania, ale na pewno przed reformą pisowni.

Paweł
Collapse


 
leff
leff  Identity Verified
Local time: 17:49
English to Polish
+ ...
In memoriam
Kurkiewy Apr 22, 2004

Andrzej Mierzejewski wrote:
W latach 70. albo na początku 80. tygodnik "Razem" drukował fragmenty książki napisanej przez doktora Kurkiewicza - niestety, nie pamiętam ani jego imienia, ani tytułu książki - i wydanej w okresie międzywojennym.


Postać i dzieło życia doktora Stanisława Kurkiewicza "Z docieków nad życiem płciowym" (Kraków 1906, nakładem własnym) spopularyzował w swych felietonach Boy. Poświęca mu felieton: "Na marginesie 'freudyzmu'" i (w mniejszym stopniu) "Kurkiewy... aż do skutku". Samo dziełko raczej trudno Ci będzie znaleźć bo to prawdziwy rarytas.

pozdrawiam
Leszek

PS. Mnie z jego słownictwa bardziej podobały się 'krzątania przedpłcenne' i 'tobczyni płceniowa'


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 17:49
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Hurra!! Apr 22, 2004

czyli jednak nie mam jeszcze tego.. no, jak to się nazywa?... aha, sklerozy nie mam !!!

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

termin z głębin pamięci






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »