Bezrobocie, umowy o dzieło, ubezpieczenie zdrowotne... help!
Thread poster: Joanna Kwiatowska

Joanna Kwiatowska  Identity Verified
Poland
Local time: 08:10
Polish to English
+ ...
Apr 23, 2004

Bardzo byłabym wdzięczna, jeśli ktoś z większym doświadczeniem mieszkania w Polsce i pracowania jako „freelancer” mógłby wytłumaczyć mi co powinnam zrobić w mojej następującej sytuacji, bo jest to jak na razie dla mnie czarną magią:

W zimie przyjechałam do Polski po raz pierwszy na dłużej i zarejestrowałam się jako bezrobotna w urzędzie pracy. Nie przysługuje mi stamtąd zasiłek bo nigdy w Polsce jeszcze nie pracowałam, ale mam ubezpieczenie zdrowotne ważne jeszcze przez następne 2 miesiące.

Dostałam przy tym rejestrowaniu się taką ulotkę (w skrócie): „Status osoby bezrobotnej: Nie jest zatrudniona, tzn. nie wykonuje pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładniczą. Nie wykonuje innej pracy zarobkowej na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, o dzieło. Ma obowiązek: powiadomić Urząd w ciągu 5 dni o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Utrata statusu w przypadku: podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia działalności gospodarczej.” O umowach nic nie jest powiedziane wprost, a na dodatek znalazłam taką stronę, która jeszcze bardziej mąci moje pojęcie o tych sprawach: http://www.jobuniverse.pl/artykuly/21280.html. Przedstawiam te problemy tutaj bo pracownicy w ZUS i Urzędzie Pracy są przewidywalnie bardzo „niepomocni.” (very unhelpful :-|)

W kwietniu pierwszy raz trafiło mi się zastępować nauczycielkę w szkole angielskiego. Rozumiem że dużo szkół drukuje umowy o dzieło (bo im się opłaca nie opłacać ZUS pracowników - co by musieli robić w przypadku umowy zlecenie, choć prowadzenie lekcji nie jest właściwie dziełem) do podpisania pod koniec miesiąca pracy (bo nikt nie wie ile nauczyciel dostanie lekcji zanim się one nie odbędą ) . Jeśli chodzi o ten drugi problem (że po wykonaniu pracy nie ma się na to od razu jakiegoś dokumentu), nie wiem jakie jest rozwiązanie, ale mam nadzieje że zmieni się to w UE. A jeśli chodzi o pierwszy „shortcut,” słyszałam że są już kontrole, w związku z czym wcale się tym kontrolowanym szkołom nie opłaca zatrudniać kogoś na krótko, np. na zastępstwo albo inne krótkie zadanie.

W każdym razie, ja mam na początku maja podpisać umowę o dzieło za robotę wykonaną autentycznie między 6 a 15 kwietnia. Nie wiem jaki dokładnie okres czasu będzie widniał na umowie, ale najprawdopodobniej przeszły i w takim razie mogłabym tego samego dnia dać urzędowi pracy znać o umowie jak i zarejestrować się jako bezrobotna jeszcze raz, czy nie?

Pracuję obecnie nad tłumaczeniem, w którego przypadku bardziej jest zrozumiałe że jest to umowa o dzieło do podpisania po wykonaniu pracy.

Składanie podania o pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej i opłacanie własnego ZUS osobiście naturalnie mi się jeszcze nie opłaca. Mogę liczyć na to że (skromny początek) za kwiecień będę mieć, (po odjęciu 19%) ok. 870zł, co mam świadomość jest stałą pensją miesięczną wielu ludzi w Polsce. Jeśli mnie to (nie wiem na jak długo) ma zdyskwalifikować jako bezrobotna, a chcę mieć ubezpieczenie, muszę zawrzeć umowę z NFZ, płacąc ok. 196zł za miesiąc.

http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/ubezpieczenie_dobrowolne

Mam nadzieje że bez żadnych dodatkowych, wstępnych opłat – miałam przedtem ubezpieczenie dla bezrobotnych w Polsce, wcześniej uniwersalne ubezpieczenie w Szwecji jako studentka, a jeszcze wcześniej, w Stanach, prywatne od pracodawcy, wiec przerwy w ubezpieczeniu nie było. Dodam jeszcze że w Polsce niczego obecnie nie studiuję i mam więcej niż 26 lat.

Ale kiedy i na jaki okres powinnam zawrzeć tę umowę ubezpieczeniową? Pewnie nie mogę pójść do NFZ, zapłacić i od razu być ubezpieczoną, ale w przypadku umowy o dzieło, nie wiem nawet czy, w której chwili, i na jak długo, przestanie mi przysługiwać ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych, od czego zależy na kiedy mam zawrzeć umowę z NFZ...

Uff... (Dziękuje, jeśli ktoś dobrnął tak daleko.) OK, ostatnie pytanie: Czy NFZ to jedyna możliwość? PZU i Warta chyba się ubezpieczeniem zdrowotnym nie zajmują... ale słyszałam że jest możliwość ubezpieczenia się w jakichś klinikach. ?(Karnety? Czy dobrze mówię i co to jest?) Może mam za wielkie nadzieje, ale od początku maja powinno być też możliwe wykupienie ubezpieczenia nie koniecznie w Polsce, które by było w Polsce przyjmowane. Nie mam na razie zamiaru chodzić profilaktycznie do lekarza. Chodzi mi tylko o możliwie najtańsze ubezpieczenie na wszelki wypadek.

Dziękuję wszystkim z góry za jakiekolwiek wskazówki.

„Alicja w krainie...”

[Edited at 2004-04-23 19:11]

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Pytanie zasadnicze Apr 23, 2004

czy masz polskie obywatelstwo i polski numer PESEL oraz, ewentualnie NIP?

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Tak Apr 23, 2004

tak, mam te wszystkie rzeczy (inaczej nie moglabym zarejestrowac sie w urzedzie pracy np. ...choc nip nie byl do tego potrzebny)

teoretycznie moglabym tez pracowac w jakiejs szkole z moim drugim obywatelstwem, ale pracodawca musialby placic za pozwolenie na prace. w obu przypadkach (umowa zlecenie, ten pierwszy) ponosza koszty i oplaca im sie zatrudnic tylko kogos dla kogo beda miec sporo godzin, a nie kilka. przynajmniej tak to rozumiem.

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne... Apr 24, 2004

to miałem z tym kiedyś do czynienia --
zabałaganiłem, zrobiła się przerwa dłuższa niż 3 miesiące i powstała konieczność wpłacenia nieodpisywalnej od podatku specjalnej opłaty wstępnej...
otóż zostało mi wówczas, przez miłe dziewczę z informacji w MRKCh, podpowiedziane pewne bezbolesne rozwiązanie:
1) trzeba mieć zaprzyjaźnioną firmę
2) trzeba się do niej (do szefaicon_smile.gif ) zgłosić i poprosić o zatrudnienie na umowę zlecenie (bo od tego jest obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne i ZUS)
-- firma (księgowa firmy) wypełnia zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS, wysyła i masz ubezpieczenie zdrowotne
-- minimalna kwota takiej umowy wynosi coś koło 120 pln miesięcznie (teraz może ciut więcej)
-- wystarczy jeden miesiąc, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zlecenie obejmowało cały rok
-- praca może być realna, bądź hmmm... fikcyjna, ale w końcu o tym, czy dobrze wykonałaś pracę zleconą decyduje zleceniodawcaicon_wink.gif

tak było parę lat temu, coś mogło się zmienić, ale nie sądzę by dużo; jeśli chcesz znać więcej szczegółów z moich doświadczeń daj znać mejlemicon_smile.gif
HTH
witek

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Good news and bad news: May 22, 2004

Dobra wieść jest taka że nie muszę kupować własnego ubezpieczenia z NFZ. Po zgłoszeniu że podpisałam umowę o dzieło i że właśnie się skończyła, muszę się wyrejestrować i zaraz potem zarejestrować ponownie w urzędzie pracy. Wczoraj, zanim zdążyłam odebrać kopię umowy, pojechać do urzędu i wyrejestrować się, było już po lunchu... i zabrakło numerków do rejestrowania. I tak nie przyniosłam ze sobą tłumaczenia mojego dyplomu... Powiedzieli żeby wrócić w poniedziałek. Zleceniodawca tymczasem życzy sobie żebym wykonała następną umowę przed 10 czerwca. (Wiec to co mnie ewentualnie czeka w poniedziałek, również czeka za parę tygodni.) „Szkoda że pani musi tracić czas nosząc papierki zamiast tłumaczyć” powiedział zleceniodawca. Cóż, jakby był w stanie zaoferować umowę zlecenie, byłoby inaczej.

Hmm.... ile dokładnie miesięcznie kosztuje w Polsce „prowadzenie działalności gospodarczej”?

Wiem że nie stać mnie na to i zastanawiam się jak dużo trzeba zarabiać żeby się opłacało. Wiem że to coś jak 870 zł. Gdzie w ‘necie można znaleźć tę informację?

Czy jedno- i dwu osobowe - powiedzmy - firmy płacą tyle samo?
Wtedy ta opłata rozkłada się na produktywność paru osób...

Ile ZUS’u musi pracodawca płacić za każdego pracownika? Od czego to zależy? Czy to zawsze jest 8,25% zarobków? (Jeżeli umowa zlecenie jest na 120 zł miesięcznie, lub jakiekolwiek dzisiaj jest minimum, składka jest 9,90 zł i za to pracownik ma ubezpieczenie, podczas gdy ja musiałabym płacić 740~780 zł za działalność albo 196 zł za dobrowolne ubezpieczenie w NFZ? Na pewno czegoś tu nie rozumiem...)

Widzę że wchodzą jeszcze w grę składki emerytalne... ( ? )
http://www.1praca.gov.pl/abc.php?id_doc=3034&archiwum=1

W skrócie, jeśli ktoś mógłby wytłumaczyć:
1. Ile miesięcznie kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?
2. Ile zł brutto na miesiąc musi minimalnie wynosić umowa zlecenie?
3. W przypadku takiej umowy, jakie koszty ponosi zleceniodawca i wykonawca? (Składki, podatki)

byłabym wdzięczna. Dziękuje serdecznie.

[Edited at 2004-05-22 11:38]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bezrobocie, umowy o dzieło, ubezpieczenie zdrowotne... help!

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search