Pages in topic:   [1 2 3] >
Jeste┼Ťmy w UE - wi─Öc w ko┼äcu mamy 0% stawk─Ö VAT???
Thread poster: Marek Makosiej

Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 15:23
English to Polish
Apr 30, 2004

Tyle si─Ö o tym m├│wi┼éo, tak wszyscy wysy┼éaj─ůcy t┼éumaczenia poczt─ů e-mail do kraj├│w UE na to czekali, wi─Öc pytam ostatecznie: czy na t┼éumaczenia wysy┼éane poczt─ů e-mail do VAT-owc├│w (i innych te┼╝?) w krajach UE stosujemy od dzi┼Ť (no, za 17 minut na nasze us┼éugi stawk─Ö VAT 0%? Niech si─Ö odezwie kto┼Ť zorientowany w temacie. Pozdro.

Direct link Reply with quote

Ryszard Jarza  Identity Verified
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Nie┼Ťmia┼éa pr├│ba interpretacji May 1, 2004

Stawki 0% raczej nie, natomiast z bezpo┼Ťredniej analizy ustawy o VAT wynika┼éoby, ┼╝e te us┼éugi w og├│le nie s─ů opodatkowane VAT-em (co nie jest r├│wnoznaczne ze stawk─ů 0%). Oto nie┼Ťmia┼éa pr├│ba interpretacji:

Art. 5, ust 1 m├│wi, ┼╝e opodatkowaniu podlega "odp┼éatne ┼Ťwiadczenie us┼éug na terytorium kraju", gdzie "kraj" = RP.

Art. 27. ust 3. m├│wi, ┼╝e je┼Ťli sprzedajemy podmiotowi posiadaj─ůcemu siedzib─Ö w pa┼ästwie trzecim (np. USA, Japonia) lub w UE (ale nie w Polsce), to miejscem ┼Ťwiadczenia us┼éugi jest kraj siedziby NABYWCY.
Art. 27 ust. 4 wyraźnie mówi, że ust. 3 dotyczy usług "tłumaczeń".

Ze z┼éo┼╝enia powy┼╝szych fakt├│w - o ile, powtarzam, o ile nie ma gdzie┼Ť "haczyka" wynika, ┼╝e sprzeda┼╝ t┼éumaczenia klientowi poza Polsk─ů w og├│le nie podlega VAT, bo na mocy art. 27 jest ZAWSZE ┼Ťwiadczona poza terytorium RP. To dobrze, bo nie p┼éacimy 22%, ale nie tak dobrze, jak przy stawce 0% (bo ta dodatkowo uprawnia┼éaby do zwrotu nadwy┼╝ki). Kwoty naszej sprzeda┼╝y nale┼╝a┼éoby na deklaracji VAT wpisywa─ç w dziale "sprzeda┼╝ zwolniona od podatku".

Inna sprawa, jak powinna wygl─ůda─ç faktura (czy np. napisa─ç "zw." w polu stawki VAT?), jak na co┼Ť takiego zareaguj─ů klienci w UE i poza ni─ů, no i czy - jak wspomnia┼éem - nie ma jakiego┼Ť haczyka, kt├│ry naiwnie przeoczy┼éem.

Aha - jeszcze jedno. W tym tygodniu we wroc┼éawskim US ┼Ür├│dmie┼Ťcie pani od VAT-u europejskiego stwiedzi┼éa, ┼╝e absolutnie nie powinienem si─Ö rejestrowa─ç jako podatnik VAT UE, bo nie wykonuj─Ö "dostawy towar├│w" ani us┼éug spedycji. Czyli wynika┼éoby st─ůd, ┼╝e nie powinni┼Ťmy si─Ö w og├│le pos┼éugiwa─ç NIP-em w postaci PL xxx xxx xx xx.

Mo┼╝e kto┼Ť jeszcze si─Ö wypowie, jak zrozumia┼é ustaw─Ö i czy znalaz┼é jaki┼Ť haczyk?

Ryszard

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Wcze┼Ťniej wi─Ökszo┼Ť─ç tutaj twierdzi┼éa, ┼╝e 0%... May 1, 2004

...mo┼╝e teraz si─Ö wypowiedz─ů. Pami─Ötam, jak kiedy┼Ť by┼éy jakie┼Ť interpretacje z firm doradczych m├│wi─ůce, ┼╝e stawk─ů b─Ödzie 0% a nie zw.
Je┼Ťli chodzi o VAT UE: 1. skoro wszyscy moi klienci u┼╝ywaj─ů nipu w wersji np. IL xxxxxxx, to u nas jak zwykle inaczej? U mnie w US pani zblad┼éa i w og├│le nie umia┼éa mi nic powiedzie─ç (czyli jak zwykle); 2. skoro ten numer jest po to, aby unikn─ů─ç podw├│jnego ovatowania, to chyba jednak mimo wszystko trzeba si─Ö o niego ubiega─ç, bo je┼Ťli go nie masz, to zostaniesz ovatowany w 2 krajach, czyli np. Polska 0% i GB 15% = 15% zamiast 0%. R├│┼╝nica zasadnicza.

Piszcie ludzie, bo trzeba wystawia─ç faktury, a jak to zrobi─ç. Jak potem zaczniemy masowo wystawia─ç korekty to zaraz przywlecze si─Ö jaka┼Ť kontrola...

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
s─Ök w tym, ┼╝e nikt nic nie wie May 1, 2004

a mianowicie nie wiadomo, czy wystawiać mamy faktury z VAt 0% czy zw. (jak wyżej pisał Ryszard) oraz czy to my musimy w ogóle mieć NIP unijny, czy wystarczy, żeby miał go kontrahent.

Problem jest te┼╝ taki, ┼╝e formularz VAT UE dotyczy wy┼é─ůcznie sprzeda┼╝y towar├│w i w zwi─ůzku z tym nie wiadomo, czy my si─Ö kwalifikujemy, czy nie.

Ja r├│wnie┼╝ usi┼éowa┼éam dowiedzie─ç si─Ö czego┼Ť w urz─Ödzie skarbowym - jak zwykle bez skutku. Pan, kt├│ry udziela┼é informacji na temat VAT UE otworzy┼é szeroko oczy i szczerze stwierdzi┼é, ┼╝e nie ma poj─Öcia ani jak wystawia─ç faktury, ani czy w og├│le mam rejestrowa─ç sw├│j PL NIP, czy te┼╝ nie....

Dodatkowo, dotyczy to te┼╝ zakup├│w w Unii - jak rozumiem (ale nie jestem pewna), maj─ůc NIP unijny mogliby┼Ťmy sobie ten VAT odlicza─ç (??)

Czeski film....:(

Magda

[Edited at 2004-05-09 17:27]

[Edited at 2004-05-09 17:28]

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Oto co napisała mi księgowa z jednej z większych agencji globalnych, obecnych także w PL May 1, 2004

Oto odpowied┼║ na moje pytanie z wielkiej firmy globalnej posiadaj─ůcej sw├│j oddzia┼é tak┼╝e w Polsce:

"Je┼╝eli firma b─Ödzie dokonywa┼éa transakcji z krajami Unii Europejskiej winna z┼éo┼╝y─ç do Urz─Ödu Skarbowego druk VAT-R (aktualizacja) oraz VAT-R/UE, druki dost─Öpne s─ů na stronach Ministerstwa Finans├│w www.mf.gov.pl , na tych stronach jest r├│wnie┼╝ sporo informacji dotycz─ůcych zmiany w ustawie VAT.

Na tych drukach nie ma co prawda adnotacji o us┼éugach, ale my z┼éo┼╝yli┼Ťmy druk z zaznaczeniem, i┼╝ b─Ödziemy dokonywali od dnia 01-05-2004 wewn─ůtrzwsp├│lnotowej dostawy i nabycia towar├│w, nast─Öpnie Urz─ůd Skarbowy przy┼Ťle podatnikom potwierdzenie nadania NIP zgodnego z wymogami unijnymi.

Trzeba si─Ö po┼Ťpieszy─ç, poniewa┼╝ zosta┼éo tylko kilkana┼Ťcie dni."

Dziennik Ustaw Rok 2004 Nr 55 poz. 539
(data wydania: 05.04.2004)

wersja obowi─ůzuj─ůca od 13.04.2004

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 5 kwietnia 2004 r.

w sprawie wzor├│w dokument├│w zwi─ůzanych z rejestracj─ů podatnik├│w w zakresie podatku od towar├│w i us┼éug

Na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar├│w i us┼éug (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zarz─ůdza si─Ö, co nast─Öpuje:

┬ž 1. Okre┼Ťla si─Ö wz├│r:

1) zg┼éoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towar├│w i us┼éug, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 1 do rozporz─ůdzenia;

2) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 2 do rozporz─ůdzenia;

3) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT DE, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 3 do rozporz─ůdzenia;

4) zg┼éoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynno┼Ťci podlegaj─ůcych opodatkowaniu podatkiem od towar├│w i us┼éug, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 4 do rozporz─ůdzenia.

┬ž 2. Rozporz─ůdzenie wchodzi w ┼╝ycie z dniem 13 kwietnia 2004 r.

Minister Finans├│w: w z. E. Mucha
1) Minister Finans├│w kieruje dzia┼éem administracji rz─ůdowej ÔÇô finanse publiczne, na podstawie ┬ž 1 ust. 2 pkt 2 rozporz─ůdzenia Prezesa Rady Ministr├│w z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczeg├│┼éowego zakresu dzia┼éania Ministra Finans├│w (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Za┼é─ůczniki do rozporz─ůdzenia Ministra Finans├│w
z dnia 5 kwietnia 2004 r. (poz. 539)

To wszystko, co mam. Stwierdzi┼éem, ┼╝e skoro oni tak robi─ů, to ja powinienem tym bardziej, skoro zajmuj─ů si─Ö tym samym tylko na wi─Öksz─ů skal─Ö.

Ale musz─Ö zapyta─ç jeszcze o te 0% lub zw. ...

Dariusz Koz┼éowski  Identity Verified
Poland
German to Polish
hmm, May 4, 2004

z wyja┼Ťnie┼ä w moim U.S. wynika┼éoby, ┼╝e VAT-u si─Ö nie nalicza, ale na razie oficjalnego stanowiska z obja┼Ťnieniem (0%, czy ("zwolniony") nie mam.
Wiem, natomiast, ┼╝e Izby Skarbowe organizuj─ů spotkania informacyjne nt. VAT-u w Unii - mo┼╝e to jest szansa, ┼╝eby si─Ö czego┼Ť konkretnego dowiedzie─ç?
Poza tym I.S. jako instancja nadrz─Ödna w stos. do U.S. s─ů zobowi─ůzane do odpowiedzi na pytania podatnika i ustalenie ostatecznej wyk┼éadni przepis├│w, wobec tego proponowa┼ébym (i b─Ödzie to najbardziej miarodajne) zwr├│ci─ç si─Ö z zapytaniem do najbli┼╝szej izby.
(co sam r├│wnie┼╝ zamierzam uczyni─ç, bo mnie wyja┼Ťnienia U.S nie satysfakcjonuj─ů).

Pozdrawiam
DK

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
VATu ci─ůg dalszy - nowe informacje z IS May 7, 2004

Witam wszystkich. Po 2 dniach debat z Izb─ů Skarbow─ů w Olsztynie...nic nie wiadomo, ci─ůg dalszy nast─ůpi w poniedzia┼éek. Pani z IS maj─ů problem, bo w ministerstwie sami nie maj─ů zielonego poj─Öcia, jak odkr─Öci─ç to, co nakr─Öcili. Jedno co wiadomo, ┼╝e Ryszard - jeste┼Ť chyba blisko, bo panie z IS analizowa┼éy te same artyku┼éy i ust─Öpy, co Ty. Twierdz─ů, ┼╝e w przypadku t┼éumacze┼ä wysy┼éanych e-mailem do klient├│w z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy s─ů oni VATowcami, czy s─ů VATowcami UE czy nie s─ů CATowcami) na pewni nie b─Ödzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT. Robi si─Ö ciekawie, bo twierdz─ů, ┼╝e mo┼╝e okaza─ç si─Ö, ┼╝e to nasz klient b─Ödzie musia┼é ui┼Ťci─ç VAT u siebie za us┼éug─Ö kt├│r─ů zam├│wi┼é (podobno co┼Ť o tym jest w Dyrektywie nr 6 UE, a nasza ustawa jest pod wieloma wzgl─Ödami oczywi┼Ťcie nidostosowana i jak w┼éa┼Ťnie si─Ö dowiedzia┼éem "szykuje si─Ö POT─ś┼╗NA nowelizacja"). Je┼Ťli, nie daj Bo┼╝e, wysz┼éoby co┼Ť takiego, to mo┼╝emy zwija─ç manele, bo potracimy klient├│w, chyba ┼╝e ┼║le rozumuj─Ö. Generalnie - jest "super" - czekaj─ů faktury do wystawienia na kilka tysi─Öcy EURO i nic nie mo┼╝na zrobi─ç. Klienci si─Ö denerwuj─ů (a kto mi zwr├│ci, jak ich strac─Ö?), bo maj─ů swoje procedury fakturowania i ksi─Ögowania, nie wspominam ju┼╝ o tym, ┼╝e np. b─Öd─ů mie─ç potem kaprys niezap┼éacenia, bo za p├│┼║no dostali faktury. Cuda niewidy, jak ┼╝y─ç w tym kraju... ┼╗yj─ůca z moich podatk├│w banda niekompetentnych os┼é├│w r├│┼╝nych ma┼Ťci politycznych stworzy┼éa za moje pieni─ůdze n├│┼╝, kt├│ry za chwil─Ö zostanie wbity w moje plecy... ┼Üwietnie. W poniedzia┼éek po 15:00 ci─ůg dalszy - mo┼╝e b─Öd─ů jakie┼Ť newsy. Pozdrawiam.

Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie ma zwolnienia...? May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Twierdz─ů, ┼╝e w przypadku t┼éumacze┼ä wysy┼éanych e-mailem do klient├│w z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy s─ů oni VATowcami, czy s─ů VATowcami UE czy nie s─ů CATowcami) na pewni nie b─Ödzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT.

Brzmienie artyku┼é├│w podanych przez Ryszarda jest wystarczaj─ůco og├│lne, aby w┼é─ůcza─ç produkty us┼éug wysy┼éane przez email. Chyba ze istnieje konkretny artyku┼é wy┼éaczaj─ůcy us┼éugi kt├│rych "efekt" wysy┼éany mailem mia┼éby by─ç opodatkowany.

Co do tego, ┼╝e klient mia┼éby p┼éaci─ç VAT u siebie, to ju┼╝ inna historia. Wygl─ůda to mi do┼Ť─ç logicznie. Ale przecie┼╝ w tym przypadku nie powinno by─ç problem├│w, bo powinien go tak┼╝e u siebie rozliczy─ç. G┼é├│wny problem by┼é z tym, ┼╝e bardzo trudno by┼éo rozliczy─ç VAT naliczony w Polsce.

Pozdrawiam,

Romuald

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Oto co znalaz┼éem przed chwil─ů, tylko czy jest tak rzeczywi┼Ťcie May 7, 2004

Z czatu dotycz─ůcego nowej ustawy, kt├│ry odby┼é si─Ö 29 kwietnia 2004:

Moderator: Witamy na czacie Radia Biznes. Dzisiejszy temat, to zmiany w ustawie o VAT. Na Państwa pytania odpowiada pani Janina Fornalik z firmy doradztwa podatkowego.

KrzysztofP: A co w przypadku eksportu us┼éug? Prowadz─Ö biuro t┼éumacze┼ä i wykonuj─Ö t┼éumaczenia tak┼╝e dla kontrahent├│w z UE. Obecnie musz─Ö dolicza─ç do tych us┼éug podatek VAT, gdy┼╝ takie us┼éugi nie s─ů traktowane jako eksport, a dokumentu potwierdzaj─ůcego wyw├│z towar├│w za granic─Ö nie posiadam, gdy┼╝ t┼éumaczenia s─ů przesy┼éane przez Internet. Z tego co wiem, obecnie mo┼╝na stosowa─ç stawk─Ö 0% jedynie w├│wczas, gdy mo┼╝na udowodni─ç, ┼╝e wynik us┼éugi nie b─Ödzie wykorzystywany w Polsce. W moim przypadku tak nie jest, gdy┼╝ wykonuj─Ö tlumaczenia g┼é├│wnie na j─Öz. polski i s─ů one wykorzystywane w Polsce. Jak to b─Ödzie wygl─ůda─ç po wej┼Ťciu do UE? Czy tego typu us┼éugi b─Öd─ů traktowane jako "wewn─ůtrzwsp├│lnotowa dostawa" i opodatkowane stawk─ů 0% lub odpowiedni─ů dla kraju nabywcy?

J. Fornalik: W przypadku us┼éug, przepisy dotycz─ůce wewn─ůtrzwsp├│lnotowej dostawy towar├│w, nie maj─ů zastosowania. Us┼éugi niematerialne (r├│wnie┼╝ ┼Ťwiadczone drog─ů elektroniczn─ů) ┼Ťwiadczone na rzecz podmiot├│w, nie posiadajacych w Polsce siedziby, podlegaja opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy. Polski us┼éugodawca b─Ödzie zobowi─ůzany do zarejestrowania si─Ö dla potrzeb VAT w kraju nabywcy, je┼Ťli jest on osoba fizyczn─ů, nie b─Öd─ůc─ů podatnikiem. Natomiast je┼Ťli nabywca jest podatnikiem VAT, w├│wczas b─Ödzie on zobowi─ůzany do zap┼éaty VAT, wed┼éug stawki obowi─ůzuj─ůcej w kraju jego siedziby, a polski us┼éugodawca mo┼╝e zastosowa─ç 0% stawk─Ö VAT.

Czyli co - w fakturze stosuj─Ö stawk─Ö 0% i nic wi─Öcej nie musz─Ö zg┼éasza─ç, robi─ç, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowa┼éem si─Ö do VAT UE, ale wygl─ůda na to, ┼╝e musz─Ö si─Ö wyrejestrowa─ç...)? Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö? Jak my┼Ťlicie?

Member (2004)
English to Polish
+ ...
Problem klienta May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Natomiast je┼Ťli nabywca jest podatnikiem VAT, w├│wczas b─Ödzie on zobowi─ůzany do zap┼éaty VAT, wed┼éug stawki obowi─ůzuj─ůcej w kraju jego siedziby, a polski us┼éugodawca mo┼╝e zastosowa─ç 0% stawk─Ö VAT.

Czyli co - w fakturze stosuj─Ö stawk─Ö 0% i nic wi─Öcej nie musz─Ö zg┼éasza─ç, robi─ç, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowa┼éem si─Ö do VAT UE, ale wygl─ůda na to, ┼╝e musz─Ö si─Ö wyrejestrowa─ç...)? Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö?

Dla nabywcy jest to operacja jak ka┼╝da inna operacja VATowa. Tzn. dolicza VAT do Twojej faktury, ale rekompensuje to VATem nalicznym swoim klientom. Czyli jak s─ůdz─Ö w zasadzie to nie jest TW├ôJ (ani m├│j etc.) problem

R.

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
spokojnie... May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö? Jak my┼Ťlicie?

Skoro do tej pory obowi─ůzywa┼éo 22%, to przy zastosowaniu przez nas teraz stawki 0% klient i tak zyskuje - nawet je┼Ťli w swoim kraju musi do tego naliczy─ç podatek wg. stawki danego kraju. Poza tym i tak podlega to odliczeniu (m├│wimy oczywi┼Ťcie tylko o tych klientach, kt├│rzy posiadaj─ů nr VAT EU w swoich krajach).

Wi─Öc z obni┼╝aniem stawek raczej si─Ö wstrzymaj...i w og├│le bez paniki

Magda

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Po to jest prawo, ┼╝eby nie czeka─ç 5 miesi─Öcy na jego zastosowanie... May 7, 2004

Wstrzymuj─Ö si─Ö z wystawieniem faktur, na razie 7 dni, ale ile mo┼╝na trzyma─ç klient├│w w niepewno┼Ťci (wszyscy wiemy, jak wygl─ůda cykl p┼éatno┼Ťci z zagranicy - "przewalimy" termin fakturowania i nie dostaniemy pieni─Ödzy za miesi─ůc, ale za dwa lub trzy). Klienci nie s─ů g┼éupi i nie p├│jd─ů po 1 maja na 22% VAT. T┼éumaczy─ç im, ┼╝e to na wszelki wypadek, a potem b─Öd─ů mogli uzyska─ç zwrot wygl─ůda ma┼éo profesjonalnie i wp─Ödza ich po prostu w nasze podatkowe piek┼éo z wnioskami, zwrotami, kt├│rego chcia┼ébym im oszcz─Ödzi─ç (i sobie te┼╝ - bo potem to si─Ö odbije na mnie - klienci p├│jd─ů tam, gdzie jest prosto i jasno) . Branie 22% VAT na siebie - sorry, ale przy dumpingu, jaki stosuj─ů niekt├│rzy t┼éumacze (lub pseudo-t┼éumacze), przez kt├│rych stawki dochodz─ů momentami do absurdalnych minim├│w, to ju┼╝ nie ma z czego bra─ç na siebie. A robot─Ö trzeba bra─ç, bo trzeba ┼╝y─ç i sp┼éaca─ç kredyty
Niech ka┼╝dy napisze, co robi - czy wystawia na bie┼╝─ůco i stosuje dotychczasow─ů stawk─Ö, czy mo┼╝e ryzykuje, czy czeka do po┼éowy/ko┼äca miesi─ůca - mo┼╝e wtedy si─Ö co┼Ť wyja┼Ťni i wtedy wystawi si─Ö wszystkie faktury hurtem?

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
P.S. do Magdy... May 7, 2004

...ale wcze┼Ťniej klient m├│g┼é uzyska─ç zwrot tego VATu, a teraz chyba ju┼╝ nie...
Pogi─Öte to polskie prawo, a┼╝ si─Ö wszystkiego odechciewa.

Member (2004)
English to Polish
+ ...
Mylisz sie May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

...ale wcze┼Ťniej klient m├│g┼é uzyska─ç zwrot tego VATu, a teraz chyba ju┼╝ nie...
Pogi─Öte to polskie prawo, a┼╝ si─Ö wszystkiego odechciewa.

Klient ma znacznie bardziej wygodn─ů sytuacj─Ö. Odlicza VAT naliczony przy Twoich fakturach od VATu, kt├│ry nalicza swoim klientom. That's it.

R.

Iwona Domanska  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
0%, ale.. May 7, 2004

Wed┼éug informacji, jakie otrzyma┼éam od zagranicznego biura t┼éumacze┼ä z UE wynika, ┼╝e je┼Ťli ja posiadam VAT UE i oni te┼╝, to ma zastosowanie stawka 0%. Jest to tylko powi─ůzane z papierkow─ů robot─ů (ze strony nabywcy, tzn. deklaracje itp.).
Problem w tym, ┼╝e np. m├│j US nie chce przyj─ů─ç mojego "wniosku" o nadanie VAT UE, twierdz─ůc, ┼╝e ma zastosowanie tylko w przypadku towar├│w, a nie us┼éug.
Gwarancji 100% nie daje, bo odpowiednich przepis├│w nie mog─Ö poda─ç.
Pozdrawiam,
Iwona Domanska

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jeste┼Ťmy w UE - wi─Öc w ko┼äcu mamy 0% stawk─Ö VAT???

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search