DG a ubezpiecznie zdrowotne za granicą
Thread poster: Slawomir Nieciecki

Slawomir Nieciecki  Identity Verified
Poland
Local time: 19:59
English to Polish
+ ...
Sep 28, 2011

Witam wszystkich

Wybieram się na rok za granicę, a konkretnie do Holandii.
Czy prowadząc działalność gospodarczą w Polsce i opłacając składkę zdrowotną w ZUS jestem uprawniony do otrzymywania pomocy lekarskiej za granicą, czy też muszę sobie wyrobić jakiś stosowny dokument na taką okoliczność lub opłacać coś dodatkowo?

Pozdrawiam
Sławomir Nieciecki


 

Monika Jakacka Márquez  Identity Verified
Spain
Local time: 19:59
Member (2006)
Polish to Spanish
+ ...

Moderator of this forum
EKUZ (w krajach UE) Sep 28, 2011

Dobry wieczór,

Z tego co mi wiadomo, dostęp do świadczeń zdrowotnych w innym kraju UE możliwy jest po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W Polsce jest ona wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Więcej o EKUZ:
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6&artnr=1815

Sama korzystałam w ten sposób ze świadczeń zdrowotnych w Polsce, na podstawie karty EKUZ wystawionej w Hiszpanii (prowadzę działalność gospodarczą w Hiszpanii). W ten sam sposób moje polskie koleżanki (studentki na polskich uniwersytetach) miały dostęp do świadczeń hiszpańskiej służby zdrowia podczas dłuższych pobytów w Hiszpanii (na podstawie EKUZ wydanych w Polsce).

Pozdrawiam,
M.


 

Radello
Poland
Local time: 19:59
German to Polish
+ ...
EKUZ Sep 28, 2011

Witam!

Udajesz sie do dowolnego oddzialu NFZ, przedkladasz dowod zaplaty ostatniej skladki na ubezp. zdrowotne i odbierasz od reki EKUZ - Europejska Karte Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pogugluj troche, to znajdziesz wiecej informacji.

Pozdrawiam
Radek


 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 19:59
Member (2009)
English to Polish
+ ...
EKUZ na pół roku Sep 30, 2011

Teraz EKUZ wydają na 6 miesięcy. Jeśli jedziesz na rok, będziesz musiał przyjechać po pół roku do Polski i odnowić - ale pewnie i tak będziesz od czasu do czasu przyjeżdżał. Wydają na podstawie dowodu ostatniej opłaconej składki zdrowotnej. Załatwia się to od ręki - idziesz z dowodem wpłaty, dowodem osobistym i wypełnionym formularzem do okienka w NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania i dostajesz kartę EKUZ. Dowód wpłaty pani zabiera - należy mieć kopię (ale jak płacisz składki przez internet, to zawsze sobie wydrukujesz. W sezonie turystycznym (lipiec - sierpień) są kolejki.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DG a ubezpiecznie zdrowotne za granicą

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search