PIT 53 i koszty uzyskania przychodu
Thread poster: Jabberwock

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Local time: 10:45
Member (2004)
English to Polish
Jun 10, 2004

Od dziesięciu lat na wszystkich PITach wystawianych mi przez biura tłumaczeń koszty uzyskania przychodu wynosiły 50%. Mój urząd akceptował to bez szemrania.

Czy tak samo mogę zrobić na PIT-53? Logicznie wydawałoby się, że tak, ale logika nie przemieszkuje w urzędach skarbowych, a już samo pytanie o PIT-53 spowodowało u pań urzędniczek pewną nerwowość...

Direct link Reply with quote

kterelak  Identity Verified
Poland
Local time: 10:45
English to Polish
+ ...
indywidualna interpretacja urzędu Jun 10, 2004

Tak, podobnie jak niechlubny PIT 52, tak i PIT 53 wywołuje skurcze mięśni we wszystkich USach w całej Polsce. To właśnie z tego powodu odbyłam wycieczkę do mojego USu.

A jeśli chodzi o PIT 53, podobna jest według uznania urzędu i tego co Panie/Panowie uznają za dzieło. Mój urząd powiedział kategorycznie 20%.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

PIT 53 i koszty uzyskania przychodu

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search