Invoices
Thread poster: elutek

elutek  Identity Verified
Poland
Local time: 01:54
Polish to English
+ ...
May 3, 2012

Drodzy koledzy,
jako "raczkująca" w aktywnym uczestnictwie w ProZcom mam pytanie, dla Was pewnie proste, dla mnie nie. Jestem 1-osobową firmą, płatnikiem VAT, mam swój wzór faktury. Czy
wystawiając fakturę dla klienta pozyskanego przez ProZ mogę użyć tej mojej, czy muszę wypełnić invoice form podany w ProZ?
Jeśli trzeba użyć tej z ProZ, to jak ją "customize", żeby była akceptowalna dla polskego fiskusa (język, pozycje itd.)
Druga sprawa - jeśli sprzedaję usługi do UE, to nie naliczam VAT i zaznaczam przyczynę w fakturze (VAT płaci purchaser). Co z USA? U nich (o ile wiem) nie ma VAT. Co trzeba zrobić w polskiej fakturze - doliczyć VAT czy co? Personel ProZ przypomina, żeby zawsze żądać Purchase Order - jak to wygląda w praktyce?
Będę wdzięczna za pomoc w tej sprawie.
Cheers!
Elzbieta [elutek]

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Nie i nie May 3, 2012

elutek wrote:

Drodzy koledzy,
jako "raczkująca" w aktywnym uczestnictwie w ProZcom mam pytanie, dla Was pewnie proste, dla mnie nie. Jestem 1-osobową firmą, płatnikiem VAT, mam swój wzór faktury. Czy
wystawiając fakturę dla klienta pozyskanego przez ProZ mogę użyć tej mojej, czy muszę wypełnić invoice form podany w ProZ?
Jeśli trzeba użyć tej z ProZ, to jak ją "customize", żeby była akceptowalna dla polskego fiskusa (język, pozycje itd.)
Druga sprawa - jeśli sprzedaję usługi do UE, to nie naliczam VAT i zaznaczam przyczynę w fakturze (VAT płaci purchaser). Co z USA? U nich (o ile wiem) nie ma VAT. Co trzeba zrobić w polskiej fakturze - doliczyć VAT czy co? Personel ProZ przypomina, żeby zawsze żądać Purchase Order - jak to wygląda w praktyce?
Będę wdzięczna za pomoc w tej sprawie.
Cheers!
Elzbieta [elutek]

1. Nie ma obowiązku używać funkcji fakturowania z proz.com. Ja używam swojego wzoru faktury dla klientów zagranicznych.

2. Klientom spoza wspólnoty VATu nie nalicza się. Stosuję jeden wzór faktury zagranicznej dla klientów wspólnotowych i pozawspólnotowych, bo nie chce mi się za każdym razem kasować formułki "Levy of VAT (if applicable) reverse charged...". Ci spoza wspólnoty (USA, Szwajcaria itp.) jeszcze nie protestowali.icon_smile.gif

Pozdrawiam,

Piotr

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
invoices May 4, 2012

Piotrze,
dziękuję serdecznie za odpowiedź i pomoc. Czy polski fiskus nie kwestionuje faktury w j.angielskim? I co z Purchase Order?

Pozdrawiam
Elzbieta

Arkadiusz Dymek  Identity Verified
English to Polish
Faktura wewnętrzna May 4, 2012

Księgowy ze mnie żaden, ale o ile mnie pamięć nie myli, wystawiając fakturę w walucie obcej i tak musisz utworzyć fakturę wewnętrzna i dopiero ona stanowi dokument księgowy dla US.

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
invoices May 4, 2012

Dzięki!
elutek

Sylvia Steinweber  Identity Verified
Germany
Member (2010)
German to Polish
+ ...
Polskie przepisy May 5, 2012

W polskich przepisach trzeba ksiegowosc prowadzic w jezyku polskim. Dobrym wyjsciem jest wystawianie faktur dwujezycznych - tak robi bardzo duzo moich kolezanke i kolegow (w zasadzie wszyscy, od ktorych dostaje fakture - zyje w Niemczech).

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 00:54
Member
English to Polish
+ ...
PO May 5, 2012

W zasadzie bez PO nie zaczynam pracy.

Iwona

PS. Witaj ProZowa Nowicjuszko, Elu!

[Zmieniono 2012-05-05 07:20 GMT]

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
koleżeńska pomoc May 5, 2012

Bardzo Wam dziękuję za pomoc i za miłe słowa na początek. Wszystkiego dobrego
Elżbieta

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
rada nt invoice May 5, 2012

Sylvia Steinweber wrote:

W polskich przepisach trzeba ksiegowosc prowadzic w jezyku polskim. Dobrym wyjsciem jest wystawianie faktur dwujezycznych - tak robi bardzo duzo moich kolezanke i kolegow (w zasadzie wszyscy, od ktorych dostaje fakture - zyje w Niemczech).

Dzięki, też o tym myślałam. Pozdrawiam
Elżbieta

Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Przepisy May 5, 2012

Sylvia Steinweber wrote:

W polskich przepisach trzeba ksiegowosc prowadzic w jezyku polskim.

Po polsku trzeba prowadzić księgi rachunkowe, dowody księgowe mogą być w językach obcych (trudno byłoby żądać np. od dostawcy drukarki z USA faktury po polsku!). Jednak organy kontroli mogą zażądać wiarygodnego tłumaczenia dowodów księgowych (art. 21 ustawy o rachunkowości), więc dwujęzyczne faktury ułatwiają sprawę z praktycznego punktu widzenia.

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 18:54
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Słusznie! May 5, 2012

IwonaASzymaniak wrote:

W zasadzie bez PO nie zaczynam pracy.

Iwona

Popieram, bo parę razy się sparzyłem (ponowna negocjacja warunków post factum, a raz klient... zmienił zdanie, zostawiając mnie z pracą za ~$300).
Chociaż email z jednoznaczym potwierdzeniem warunków również uważam za wystarczający, jeśli firma nie podaje wyraźnie, żeby bez PO nie rszać

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Niekoniecznie May 5, 2012

Arkadiusz Dymek wrote:

Księgowy ze mnie żaden, ale o ile mnie pamięć nie myli, wystawiając fakturę w walucie obcej i tak musisz utworzyć fakturę wewnętrzna i dopiero ona stanowi dokument księgowy dla US.

Moja faktura jest dwujęzyczna i zawiera w języku polskim wszystkie cechy, które sprawiają, że dany dokument jest fakturą. Jakie to cechy, można się dowiedzieć w odpowiednich przepisach. A moim odbiorcom zagranicznym dwujęzyczność faktury nie przeszkadza.

Fakturę wewnętrzną natomiast wystawia się, otrzymując fakturę w walucie obcej, na przykład fakturę za płatne korzystanie z proz.com.

Pozdrawiam

Piotr

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Invoices

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search