PayPal i VAT - dwie wazne kwestie
Thread poster: Lambda
Lambda
English to Polish
+ ...
Jul 5, 2004

Witam,

chcialabym poruszyc 2 wazne kwestie:

1. przesledzilam chyba ze 20 stron "topikow" na polskim formu i nie znalazlam nic o PayPalu. Czy to znaczy, ze nikt go nie uzywa (bylo o Moneybookers). Czy ktos uzywa PayPal i czy moglby mi wyjasnic, czy to jest dobre? Na angielskim forum, jest duzo entuzjastow, ale i sporo glosow przestrzegajacych przed PayPalem. Jakie sa opinie PT forumowiczow?

2. Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

Prosze o Wasze zdanie i juz dziekuje.

Direct link Reply with quote

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 07:36
Member (2004)
English to Polish
PayPala większość z nas nie używa, Jul 6, 2004

bo mieszkając w Polsce nie możesz sobie otworzyć u nich konta.
PayPal po prostu u nas jeszcze nie działa.

Co do VAT-u, to o który Ci chodzi? Eksportowy, unijny, jeszcze inne? Mnie na razie w urzędach wszystcy powtarzają, że nie ma wszystkich rozporządzeń wykonawczych do ustawy i nie na wszystkie pytania potrafią mi odpowiedzieć. Więc wystawiam faktury klientom polskim z zazstrzeżeniem, że jak się okaże, że jednak VAT-u naliczać im nie powinnam, dostaną fakturę korygującą.

Anetta

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
PayPal w Polsce? Jul 6, 2004

Nie jestem pewna w jakim kraju mieszkasz, wspomniałaś US, więc domyślam się, że w Polsce
Problem więc byłby taki, że PayPal jako taki nie działa w Polsce, czyli nie można konta z banku polskiego połączyć z kontem w PayPalu. Myślę, że możliwe byłoby otwarcie konta w PayPalu tylko pod warunkiem, że posiadasz konto bankowe w jednym z krajów wymienionych na ich stronie tutaj: https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=_registration-run

Jeśli chodzi o problemy związane z używaniem PayPala, nie doświadczyłam absolutnie żadnych, a mam konto u nich już od kilku ładnych lat
Wydaje mi się, że alternatywą może być założenie konta w MoneyBrokers, który, o ile się orientuję działa na podobnych zasadach.

Pozdrawiam,
Ewa

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 08:36
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czemu? Jul 6, 2004

lim0nka wrote:

Co do VAT-u, to o który Ci chodzi? Eksportowy, unijny, jeszcze inne? Mnie na razie w urzędach wszystcy powtarzają, że nie ma wszystkich rozporządzeń wykonawczych do ustawy i nie na wszystkie pytania potrafią mi odpowiedzieć. Więc wystawiam faktury klientom polskim z zazstrzeżeniem, że jak się okaże, że jednak VAT-u naliczać im nie powinnam, dostaną fakturę korygującą.

Anetta

Kiedy PayPal istniał jeszcze tylko u kochanego wielkiego brata mogłem sobie otworzyć u nich konto z kartą kredytową i podać niemiecki bank. Zaraz potem dostałem pieniążki i mogłem je ściągnąć na konto w Niemczech (za niewielką opłatą).
Takie konto podstawowe w Paypal nic nie kosztuje i powinno każdemu wystarczyć. W przypadku kont o nazwie Enhanced i Professional pobierna jest natomiast prowizja (wysoka, zdaje się że 4%) przy wypłacie pieniędzy z konta Paypal.

Może warto po prostu spróbować - ja mam z nimi pozytywne doświadczenia

Pozdrowienia
Jerzy

Lambda
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
doprecyzuje :)) Jul 6, 2004

lim0nka wrote:

Anetta

Bylam nieprecyzyjna - chodzi mi o VAT do Unii (mieszkam w naszym pieknym kraju), czy w koncu 22%, czy zwolniony, czy bez???

A co do paypala - to dzieki za odpowiedz.

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
opłaty Jul 6, 2004

Jerzy Czopik wrote:

W przypadku kont o nazwie Enhanced i Professional pobierna jest natomiast prowizja (wysoka, zdaje się że 4%) przy wypłacie pieniędzy z konta Paypal.

Jerzy

To znowu zależy od specyfki danego kraju. W UK na przykład przelew z konta paypal na konto bankowe nic nie kosztuje, jeżeli suma wynosi £50 lub więcej i to zarówno dla konta podstawowego jak i dla Premier lub Business Accounts (tak się tutaj nazywają).
Jedyne opłaty związane są z przyjmowaniem wpłat z kart kredytowych, jest to około 3% otrzymanej kwoty. https://www.paypal.com/uk/fees
Nic natomiast nie kosztuje przesyłanie wpłat pomiędzy kontami PayPala.
Jest to naprawdę bardzo dobry i wygodny sposób na dokonywanie transakcji pieniężnych, zwłaszcza z zagranicy, miejmy nadzieję, że niedługo ruszy też polski oddział paypala, na pewno ułatwiłoby to życie wielu z nas
e

MonikaSojka  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
paypal Jul 7, 2004

Podpisuję się pod tym co napisała NovEva, w sumie w UK Paypala raczej się nie stosuje ale używam go do tranzakcji z USA i nie ma lepszego sposobu na przelew gotówki. Nigdy nie miałam problemu z tym serwisem, jeśli już to z klientami ze Stanów, którzy obiecują wysłać pieniądze Paypalem,a po 3 tygodniach przychodzi czek:)

anglista
English to Polish
+ ...
wyjaśniło się Jul 8, 2004

Lambda wrote:
Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

A gdzie jest ten urząd? Bo we wszystkich znanych mi USk. stosuje się przepisy owej nowej ustawy o vat, w której nie istnieje pojęcie "eksport usług" - a tym na zdrowy rozum jest sprzedaż tłumaczenia za granicę (do kraju w Unii czy poza Unią - np. do Szwajcarii). Natomiast owe 22% vatu nalicza się od eksportu TOWARÓW.
Odsyłam do linków i cytatów podanych w oryginalnym wątku tej dyskusji.

Faktura dokumentująca sprzedaż tłumaczenia za granicę nie zawiera przeto żadnej stawki Vatu (ani 0%, ani zwoln.), ale musi zawierać adnotację, że vat od tej transakcji zostanie zapłacony przez kupującego.

I tyle o tym
Pozdrawiam
Kornelia Zwior-Hołenko

medyk
Poland
Polish to English
+ ...
bardzo proszę o przykład.... Jul 9, 2004

anglista wrote:

Lambda wrote:
Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

A gdzie jest ten urząd? Bo we wszystkich znanych mi USk. stosuje się przepisy owej nowej ustawy o vat, w której nie istnieje pojęcie "eksport usług" - a tym na zdrowy rozum jest sprzedaż tłumaczenia za granicę (do kraju w Unii czy poza Unią - np. do Szwajcarii). Natomiast owe 22% vatu nalicza się od eksportu TOWARÓW.
Odsyłam do linków i cytatów podanych w oryginalnym wątku tej dyskusji.

Faktura dokumentująca sprzedaż tłumaczenia za granicę nie zawiera przeto żadnej stawki Vatu (ani 0%, ani zwoln.), ale musi zawierać adnotację, że vat od tej transakcji zostanie zapłacony przez kupującego.

I tyle o tym
Pozdrawiam
Kornelia Zwior-Hołenko

Czy ktos mógłby mi przysłac przykład tak wystawionej faktury (z adnotacja, że VAT sie płaci w kraju docelowym) - oczywi¶cie bez tajnych szczegółów))
A pytanie nr 2 - a jak sie maja te przepisy, które mówia o miejscu wykonania usługi, jako decyduj±cym czynniku o naliczeniu VATu? Ja to rozumiem, że skoro wykonuję usługe na miejscu, czyli w naszym pięknym kraju, to stosuję lokalna stawkę (22%), a wtedy odbiorca w UE juz swojej nie nalicza.... Tak zreszt± uważa moje biuro rachunkowe i moje pytania na forum sa wstępem do ewentualnego przekonywania ich, że może jest inaczej niż uważaj±...

anglista
English to Polish
+ ...
wszystko już było Jul 12, 2004

medyk wrote:
A pytanie nr 2 - a jak sie maja te przepisy, które mówia o miejscu wykonania usługi, jako decyduj±cym czynniku o naliczeniu VATu? Ja to rozumiem, że skoro wykonuję usługe na miejscu, czyli w naszym pięknym kraju, to stosuję lokalna stawkę (22%), a wtedy odbiorca w UE juz swojej nie nalicza.... Tak zreszt± uważa moje biuro rachunkowe i moje pytania na forum sa wstępem do ewentualnego przekonywania ich, że może jest inaczej niż uważaj±...

Twoje biuro rachunkowe niech sobie przeczyta art. 27 (Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług), w szczególności ust. 3 i 4 (gdzie omówiono wyjątki od zasady naliczania vatu w siedzibie usługodawcy - dot. między inymi usług tłumaczenia).
Sprawa była omawiana w wątku sygnalizowanym przez lambdę (nawet podawałam obszerne cytaty), szanujmy swój czas.
KZH

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

PayPal i VAT - dwie wazne kwestie

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search