Pages in topic:   [1 2] >
Pierwsze zlecenia dla klientów z EU
Thread poster: Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)  Identity Verified
Local time: 16:45
Polish to English
+ ...
Jul 18, 2004

Dotychczas tlumaczylem dla polskich klientow na umowy zlecenia, umowy o dzielo.

Ostatnio przyjalem zlecenia od klientow w EU i zrobilem je, niewiele zastanawiajac sie nad sposobem rozliczenia. Kazdy z klientow wystawil mi PO w EUR. Na koniec miesiaca bede musial im wystawic faktury.

Mam zawieszona dzialanosc gospodarcza (z 2002 r.), wiec bede musial ja odwiesic. Nie wiem
nastepujacych rzeczy:


1) Faktura bedzie wystawiona w EUR. Co mam wpisac do
... See more
Dotychczas tlumaczylem dla polskich klientow na umowy zlecenia, umowy o dzielo.

Ostatnio przyjalem zlecenia od klientow w EU i zrobilem je, niewiele zastanawiajac sie nad sposobem rozliczenia. Kazdy z klientow wystawil mi PO w EUR. Na koniec miesiaca bede musial im wystawic faktury.

Mam zawieszona dzialanosc gospodarcza (z 2002 r.), wiec bede musial ja odwiesic. Nie wiem
nastepujacych rzeczy:


1) Faktura bedzie wystawiona w EUR. Co mam wpisac do ksiegi? Jesli mam przeliczac EUR na PLN, to wg jakiego kursu i z jakiego dnia?

2) Przy zawieszaniu dzialalnosci nie bylem platnikiem VAT. Jaka sume musze przekroczyc, zeby wpasc w VAT? Czy nie lepiej bedzie zamknac dotychczasowa dzialalnosc i otworzyc nowa?

3) Klientom z EU mam podac VAT ID, ktorego nie znam. Zapewne zdobywa sie go w Urzedzie Skarbowym. Czy moge go otrzymac nie bedac platnikiem VAT-u?

4) Czy lepiej otworzyć konto na firme w EUR, czy trzymac zlotowkowe?

Wielkie dzieki z gory
Collapse


 
Szymon Cegielka
Szymon Cegielka  Identity Verified
Poland
Local time: 16:45
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Kilka odpowiedzi Jul 18, 2004

Parę odpowiedzi z własnego doświadczenia:
1) Faktura bedzie wystawiona w EUR. Co mam wpisac do ksiegi? Jesli mam przeliczac EUR na PLN, to wg jakiego kursu i z jakiego dnia?

Wpisywana jest kwota wg kursu NBP z dnia wystawienia faktury a potem, kiedy faktura zostaje opłacona dokonywana jest korekta na kurs wg ktorego faktura rzeczywiscie zostala oplacona

2) Przy zawieszaniu dzialalnosci nie bylem platnikiem VAT. Jaka sume musze przekroczyc, zeby wpasc w VAT? Czy nie lepiej bedzie zamknac dotychczasowa dzialalnosc i otworzyc nowa?

O ile się orientuję nie ma różnicy w tym czy będzie to założona działalność od nowa czy też odwieszona - jeżeli w 2002 nie został przekroczony próg VAT, to nadal jest do wykorzystania ten limit (chyba 45.700 - ale to jest na rok, wiec w tym roku jeszcze zostaje do wykorzystania okolo 20.500, po przekroczeniu którego progu niestety wsiądziesz w VAT)

3) Klientom z EU mam podac VAT ID, ktorego nie znam. Zapewne zdobywa sie go w Urzedzie Skarbowym. Czy moge go otrzymac nie bedac platnikiem VAT-u?

niestety nie wiem...

4) Czy lepiej otworzyć konto na firme w EUR, czy trzymac zlotowkowe?

To chyba zalezy... jak masz złotówkowe to przeliczany jest przelew w dniu przyjscia, natomaist w EUR mozna trzymac - jezeli liczysz ze dokumentnie schrzanią gospodarkę i będziemy miec EURO po 6 PLN

Pozdrawiam


 
Robert Zawadzki (X)
Robert Zawadzki (X)  Identity Verified
Local time: 16:45
English to Polish
+ ...
VAT ID trzeba mieć z US Jul 19, 2004

Jest taki sam jak NIP z literkami PL na początku, ale trzeba o niego wystąpić. Na początku trwało to tydzień, ale teraz chyba tłoku już nie ma.

Potem już nawet Wiesiek

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm

mówi, że istniejesz.

VATowcem trzeba być. Zatanów się czy nie lepiej zrobić
... See more
Jest taki sam jak NIP z literkami PL na początku, ale trzeba o niego wystąpić. Na początku trwało to tydzień, ale teraz chyba tłoku już nie ma.

Potem już nawet Wiesiek

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm

mówi, że istniejesz.

VATowcem trzeba być. Zatanów się czy nie lepiej zrobić to jako osoba fizyczna i składać PIT 53 (dochód bez pośrednictwa płatnika VAT)

[Edited at 2004-07-19 05:39]
Collapse


 
Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)  Identity Verified
Local time: 16:45
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
czyli... Jul 19, 2004

rzawadzk wrote:


VATowcem trzeba być. Zatanów się czy nie lepiej zrobić to jako osoba fizyczna i składać PIT 53 (dochód bez pośrednictwa płatnika VAT)

[Edited at 2004-07-19 05:39]


Czyli, jesli dobrze rozumiem, nie muszę mieć działalno¶ci aby wystawić fakturę VAT?

Czy to mozliwe?


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 16:45
Polish to Italian
+ ...
nie musi wystawiac FAKTURE VAT... Jul 19, 2004

jesli masz w polsce firma zwolniona z VATu, wystawiasz
dokument ktory po polsku ma napisano RACHUNEK
a po angielsku INVOICE.

INVOICE = FAKTURA (nie okresla czy Z VATem czy BEZ)

(po wlosku tez FATTURA jest i z VATu i bez)

tam NIE PISZESZ TWOJ NIP bo twoj nip nie jest automatycznie
nip ue, i nie mozesz go uzywac z parnerow zagranicznej
jesli nie rejestrujesz jako NIP UE.

ale sluchaj: NIE MOZESZ REJESTROWAC TWOJ NIP JAKO... See more
jesli masz w polsce firma zwolniona z VATu, wystawiasz
dokument ktory po polsku ma napisano RACHUNEK
a po angielsku INVOICE.

INVOICE = FAKTURA (nie okresla czy Z VATem czy BEZ)

(po wlosku tez FATTURA jest i z VATu i bez)

tam NIE PISZESZ TWOJ NIP bo twoj nip nie jest automatycznie
nip ue, i nie mozesz go uzywac z parnerow zagranicznej
jesli nie rejestrujesz jako NIP UE.

ale sluchaj: NIE MOZESZ REJESTROWAC TWOJ NIP JAKO
NIP UE JESLI JESTES ZWOLNIONY Z VAT. jestem super-pewny.

wiec ty masz prawo, wedlug polski prawo, by zwolniony
z VATu. mozesz wystawiac INVOICE, ktory nie ma nawet
napisano twoj numer VAT (tzn NIP).

problem jest z krajami gdzie NIE ISTNIEJE ZWOLNIENIE Z VATu.
ja teraz zwaruje z wlochami. bo we wloszech nie ma
cos takiego..
ale jesli pracujesz z anglikami, tam przeciez jest
takie zwolnienie. w Francji tez (micro-enterprise).

napewno NIKT nie moge cie zmuszac zostac platnikiem
VAT zeby wystawiac INVOICE (faktura, ktora w pojecie
swiatowy moze byc z VATem lub bez).

a to co powiedzialasz ze mozesz wystawiac INVOICE
nawet jako OSOBA, i nie firma, tez przepuszczam ze jest
mozliwe. JA NIE MOGLEM, bo jestem wlochem i jesli
nie jestem w polsce "firma jednoosobowa" skad moge
demostrowac ze naprawde jestem w Polsce i ze nie
"udaje" ze jestem zagranicze zeby kasowac brutto i
potem dawac do rozumienie ze bede placic podatki w
Polsce? Bo w ten sam sposob ty mogbys udawac ze jestes
w.. bialorusi np..

a jesli chodzi o konto bankowe: ja mam wloskie konto
ale wlosi musiali zaplacic na POLSKIE (i marnowac
okolo 30 euro dla przelew miedzynarodowy). po prostu
nie mogli robic przelew na moj wloski konto. wiec
konto poza polska moze nie pomoze. a konto na EURO w
polsce, czytaj co kolega napisal..

a jesli masz ty jakies wiadomosci daj mi znak, bo
ja tez zwaruje.

Mario.
Collapse


 
tmkk
tmkk
English to Polish
moje trzy grosze... Jul 21, 2004


2) Przy zawieszaniu dzialalnosci nie bylem platnikiem VAT. Jaka sume musze przekroczyc, zeby wpasc w VAT? Czy nie lepiej bedzie zamknac dotychczasowa dzialalnosc i otworzyc nowa?


zamykanie i ponowne otwieranie nic nie da (poza niepotrzebnym zmniejszeniem limitu, ktory dla nowootwartych firm liczy sie "w proporcji")


3) Klientom z EU mam podac VAT ID, ktorego nie znam. Zapewne zdobywa sie go w Urzedzie Skarbowym. Czy moge go otrzymac nie bedac platnikiem VAT-u?


aby go otrzymac musisz byc VATowcem, ale...
wg mojego rozumienia naszej ustawy klienta z EU w ogole nie powinien interesowac Twoj VAT-ID (czyli NIP UE) i chyba troche sie tam ktos zapedzil.
Jesli on jest VATowcem to na rachunku/fakturze obowiazkowo musi sie pojawic tylko JEGO VAT-ID, a nie Twoj - dla niego bedzie to nabycie uslug od ktorego powinien naliczyc VAT sam sobie wg jego lokalnych stawek.
Jako ze nasza nowa ustawa jest oparta na VI Dyrektywie to przypuszczam, ze obowiazuja u niego przepisy w miare podobne do naszych, a gdyby sie upieral to zawsze mozesz poprosic o podstawe prawna (podejrzewam ze proba jej znalezienia skonczy sie zrewidowaniem jego prawdopodobnie blednych pogladow w tej sprawie).


4) Czy lepiej otworzyć konto na firme w EUR, czy trzymac zlotowkowe?


wydaje mi sie, ze nie ma to wiekszego znaczenia (chyba ze wykonujesz tez platnosci w EUR lub masz ochote na pospekulowanie waluta)

HTH
tmkk


 
Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)  Identity Verified
Local time: 16:45
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
nie ma VAT ID przy eksporcie usług Jul 22, 2004

[quote]tmkk wrote:
zamykanie i ponowne otwieranie nic nie da (poza niepotrzebnym zmniejszeniem limitu, ktory dla nowootwartych firm liczy sie \"w proporcji\")

[quote]
Działano¶ć została już zawieszona w 2002 roku, nie robię tego aby zmniejszyć limit.


wg mojego rozumienia naszej ustawy klienta z EU w ogole nie powinien interesowac Twoj VAT-ID (czyli NIP UE) i chyba troche sie tam ktos zapedzil.

Masz rację.
Byłem w US i u doradcy podatkowego i wiem już na pewno, że mogę być Vatmanem w Polsce, ale je¶li eksportuję usługi a nie towary do UE, nie mogę mieć VAT ID czyli NIP UE. VAT ID można dotać tylko wtedy, gdy nabywa się towary z UE lub je tam sprzedaje.
Dotarcie do tej prawdy trochę mi zajęło. Mam nadzieje, że taraz już pójdzie z górki.

Dziękuję i pozdrawiam


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 16:45
Polish to Italian
+ ...
a masz podstawa prawna? nr ustawy.. art.. ? Jul 22, 2004

Adam Podstawczyński wrote:

Byłem w US i u doradcy podatkowego i wiem już na pewno, że mogę być Vatmanem w Polsce, ale je¶li eksportuję usługi a nie towary do UE, nie mogę mieć VAT ID czyli NIP UE. VAT ID można dotać tylko wtedy, gdy nabywa się towary z UE lub je tam sprzedaje.


Adam, a masz odniesienie do ustawy dotyczacy tego?
Ktora ustawa, ktory art.?

---------------------------
Pewien biuro tlumaczen pokazam mi ich fakture dla
klienci zagraniczny. ONI SA OWSZEM VATOWCAMI!
tam jest ICH NIP, ale bez "PL"
a na dole pisze:
"This service is not subject to Polish VAT in compliance with the article 27, par. 4, item 3,9 of the Polish law on Value Added Tax [Journal of Laws No 54, item 535, April 5, 2004].

Usługa nie jest przedmiotem podatku VAT w Polsce, zgodnie z art. 27, ust. 4, pkt. 3,9 ustawy o podatku od towarów i usług [Dz.U. Nr 54, poz. 535. z 5 kwietnia 2004 r.]"

---------------------------
Ja (nie jestem VATOWCEM) kiedy wystawilem
RACHUNEK / INVOICE / FATTURA (PL/EN/IT)
NIE NAPISALEM NIP a na dole napisalem:

Dla Polski:
Sprzedawca jest zwolniony podmiotowo z podaktu VAT, zgodnie z art. 113, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535]. Ponadto, usluga nie jest przedmiotem podatku VAT w Polsce, zgodnie z art. 27, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535].

Per l'Italia:
Non imponibile IVA. Non costituisce acquisto intracomunitario, secondo l'art. 38, DL n. 331/1993, in quanto il cedente č una piccola impresa in regime di esonero IVA, secondo l'art. 113 della Legge Polacca sull'IVA dell'11/03/2004.
---------------------------

nadal mam wrazenie ze jesli bedziesz NIE VATOWCEM,
bedziesz musial motywowac BRAK VATu z twojm
PODMIOTOWY ZWOLNIENIE Z VATu, a jesli bedziesz
VATOWCEM dopiero z ta ustawa o ktora ci mowila
twoj US + Doradca (prosze mow mi ktora!)

Mario


 
tmkk
tmkk
English to Polish
cd uwag Jul 22, 2004


Adam, a masz odniesienie do ustawy dotyczacy tego?
Ktora ustawa, ktory art.?


ja nie Adam ani doradca podatkowy, ale na moje oko to okolice art.97 choc jest to napisane w nieco zagmatwany sposob (jak zwykle). Ustawa to ta, ktora sam podales.


Pewien biuro tlumaczen pokazam mi ich fakture dla
klienci zagraniczny. ONI SA OWSZEM VATOWCAMI!
tam jest ICH NIP, ale bez \"PL\"


czego ubocznym efektem bedzie zapewne koniecznosc
tlumaczenia klienowi dlaczego tego numerku nie moze
znalezc w bazie - ale to tylko drobna uwaga na marginesie.


NIE NAPISALEM NIP a na dole napisalem:

Dla Polski:
Sprzedawca jest zwolniony podmiotowo z podaktu VAT, zgodnie z art. 113, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535]. Ponadto, usluga nie jest przedmiotem podatku VAT w Polsce, zgodnie z art. 27, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535].


Jesli odbiorca byl Polak, to powolujac sie na art.27 napisales jakby hmm... nieprawde
Ja nie widze przeszkod aby wpisac dokladnie to samo co biuro tlumaczen bez kombinowania z podmiotowym zwolnieniem - on i tak musi sobie ten VAT naliczyc niezaleznie od tego czy Ty jestes podmiotowo zwolniony czy nie.


nadal mam wrazenie ze jesli bedziesz NIE VATOWCEM,
bedziesz musial motywowac BRAK VATu z twojm
PODMIOTOWY ZWOLNIENIE Z VATu, a jesli bedziesz
VATOWCEM dopiero z ta ustawa o ktora ci mowila
twoj US + Doradca (prosze mow mi ktora!)


Raczej nie podzielalbym tego pogladu (przynajmniej na razie).
Skad masz takie wrazenie?

tmkk


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 16:45
English to Polish
+ ...
Kłopotów z NIPem UE ciąg dalszy Jul 28, 2004

Ja natomiast miałam problem z klientem z Niemiec. Zlecenie dostałam, wykonałam, a tu pada pytanie (od kolegi - Polaka, który w tej firmie pracuje): 'Ty, a NIP UE masz?' Ja na to: 'Jaki NIP UE, taż do eksportu usług tłumaczeniowych zbędny, poczytaj sobie na Proz...' Poczytał, i mówi: 'No, dobra, spróbujemy, ale będzie cyrk z moim szefem. Załatw sobie może ten NIP UE, co?'
Pieniądze dostałam za normalny rachunek bom jest bezVATowa(kolega zadziałał) i poszłam grzecznie do U
... See more
Ja natomiast miałam problem z klientem z Niemiec. Zlecenie dostałam, wykonałam, a tu pada pytanie (od kolegi - Polaka, który w tej firmie pracuje): 'Ty, a NIP UE masz?' Ja na to: 'Jaki NIP UE, taż do eksportu usług tłumaczeniowych zbędny, poczytaj sobie na Proz...' Poczytał, i mówi: 'No, dobra, spróbujemy, ale będzie cyrk z moim szefem. Załatw sobie może ten NIP UE, co?'
Pieniądze dostałam za normalny rachunek bom jest bezVATowa(kolega zadziałał) i poszłam grzecznie do US dowiedzieć się, jak by tu sobie sprokurować tenże NIP na wypadek kolejnego klienta z UE. Panie się trochę zdziwiły, ale jak im wytłumaczyłam, że klientowi nie mówi się, że jest głupi i niedokształcony "w temacie" dyrektyw, tylko spełnia się jego życzenia, zapałały żądzą pomocy. Po godzinnej naradzie połączonej z pilnym oglądaniem druczków postanowiły mi wpisać we wniosku "usługi transportowe", i jednocześnie "zwolnienie podmiotowe z VAT". Aktualnie czekam, co z tego wyniknie, o czym nie omieszkam powiadomić PT Kolegów (i Koleżanki również).
Collapse


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 15:45
English to Polish
polecam jeszcze jeden link Jul 28, 2004

wyjaśnienie Zespołu VAT Działu Doradztwa Podatkowego Deloitte:
http://www.pulsbiznesu.pl/content.aspx?sid=6558&id=112800

Anetta


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 16:45
Polish to Italian
+ ...
Wloskie prawo... Jul 28, 2004


NIE NAPISALEM NIP a na dole napisalem:

Dla Polski:
Sprzedawca jest zwolniony podmiotowo z podaktu VAT, zgodnie z art. 113, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535]. Ponadto, usluga nie jest przedmiotem podatku VAT w Polsce, zgodnie z art. 27, Ustawy z dnia 11/03/2004 r. o podatku od towarów i uslug [Dz.U. Nr 54, poz. 535].


Jesli odbiorca byl Polak, to powolujac sie na art.27 napisales jakby hmm... nieprawde


Owszem. ja pisze TO TYLKO NA FATTURE (Rachunek) dla WLOCHOW.


Ja nie widze przeszkod aby wpisac dokladnie to samo co biuro tlumaczen bez kombinowania z podmiotowym zwolnieniem - on i tak musi sobie ten VAT naliczyc niezaleznie od tego czy Ty jestes podmiotowo zwolniony czy nie.


no to poczytaj WLOSKIE PRAWO.
tam jest napisano ze jesli JA jestem w Polsce zwolniony
od VATu, to co oni wykonuja to NIE JEST WEWNETRZAWSPOLNOTOWA
NABYCIA.

1) jesli wloska firma \"kupuje\" obslugi od LEKARZA WLOSKIEGO*
(ktory jest zwolniony z VATu) nie musze odliczyc ZADEN VAT.
LEKARZ NIE BIERZE VAT a FIRMA NIE MUSZE ZAPLACIC TEN VAT.

2) jesli wloska firma \"kupuje\" obslugi od TLUMACZA w UE
(poza wlochy) ktory NIE JEST ZWOLNIONY OD VATU, musze
robic AUTOFAKTURA i zaplacic za VAT. owszem TLUMACZ w UE
(poza wlochy) nie bierze VAT.

3) jesli wloska firma \"kupuje\" obslugi od TLUMACZA w UE
(poza wlochy) ktory JEST ZWOLNIONY OD VATU, trzeba postepowac
jak w wypadek 1). Czyly ZWOLNIENIE z VATu, jest przewazajacy
na \"bycia poza wlochy\".

To dlatego ze: \"Non costituisce acquisto intracomunitario, secondo l\'art. 38, DL n. 331/1993, in quanto il cedente č una piccola impresa in regime di esonero IVA\"

* przyklad. moze byc ktokolwiek we wloszech zwolniony
podmiotowo do VATu.


 
tmkk
tmkk
English to Polish
NIP UE cd... Jul 29, 2004

Iza Szczypka wrote:

Po godzinnej naradzie połączonej z pilnym oglądaniem druczków postanowiły mi wpisać we wniosku "usługi transportowe", i jednocześnie "zwolnienie podmiotowe z VAT". Aktualnie czekam, co z tego wyniknie, o czym nie omieszkam powiadomić PT Kolegów (i Koleżanki również).


Powiadom koniecznie bo to nadzwyczaj dziwaczna sprawa, ze mozna miec VAT UE bedac jednoczesnie podmiotowo zwolnionym. Zawsze mi sie wydawalo, ze to nie jest mozliwe chociaz przyznaje, ze na druku rejestracyjnym VAT-R/UE zauwazylem w ktorejs sekcji taka tajemnicza rubryke dotyczaca uslug transportowych - nie przyszlo mi jednak do glowy, ze to sie tez moze przydac przy uslugach tlumaczeniowych
Naprawde ciekaw jestem jak to sie skonczy!

tmkk


 
tmkk
tmkk
English to Polish
ad wloskie prawo Jul 29, 2004

Italiano wrote:
no to poczytaj WLOSKIE PRAWO.


Tego niestety zrobic nie jestem w stanie


tam jest napisano ze jesli JA jestem w Polsce zwolniony
od VATu, to co oni wykonuja to NIE JEST WEWNETRZAWSPOLNOTOWA
NABYCIA.


Jestes tego pewny?
To naprawde bardzo dziwne bo podstawowe zasady powinny byc chyba podobne we wszystkich panstwach UE.


1) jesli wloska firma "kupuje" obslugi od LEKARZA WLOSKIEGO*
(ktory jest zwolniony z VATu) nie musze odliczyc ZADEN VAT.
LEKARZ NIE BIERZE VAT a FIRMA NIE MUSZE ZAPLACIC TEN VAT.


u nas tez tak jest.


2) jesli wloska firma "kupuje" obslugi od TLUMACZA w UE
(poza wlochy) ktory NIE JEST ZWOLNIONY OD VATU, musze
robic AUTOFAKTURA i zaplacic za VAT. owszem TLUMACZ w UE
(poza wlochy) nie bierze VAT.


tutaj tez sie zgadza


3) jesli wloska firma "kupuje" obslugi od TLUMACZA w UE
(poza wlochy) ktory JEST ZWOLNIONY OD VATU, trzeba postepowac
jak w wypadek 1). Czyly ZWOLNIENIE z VATu, jest przewazajacy
na "bycia poza wlochy".


Ale tu jest chyba bardzo powazna roznica!
Czytalem nasza polska ustawe ale nie znalazlem zadnego przepisu, ktory mowilby o takim postepowaniu.
Mozliwe, ze cos przeoczylem i sprawdze jeszcze raz, chociaz wydaje mi sie, ze takiego czegos u nas nie ma.

tmkk


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 16:45
English to Polish
+ ...
Wynikło! Aug 1, 2004

W piątek wieczorem dotarł do mnie mój NIP UE - identyczny z polskim, tyle że PL z przodu. Znaczy, że system łyknął te "usługi transportowe", pomimo że jako żywo nie mam takich wpisanych w zakres działalności.
A w tym formularzu rejestracyjnym jest taka rubryka - czy ma pan/i zamiar korzystac ze zwolnienia ...?
Z poniedziałkowego telefonu do US wynikło, że:
Jestem zarejestrowana jako VATowiec bierny - zwolnienie jako drobny przedsiebiorca. Składanie deklaracji
... See more
W piątek wieczorem dotarł do mnie mój NIP UE - identyczny z polskim, tyle że PL z przodu. Znaczy, że system łyknął te "usługi transportowe", pomimo że jako żywo nie mam takich wpisanych w zakres działalności.
A w tym formularzu rejestracyjnym jest taka rubryka - czy ma pan/i zamiar korzystac ze zwolnienia ...?
Z poniedziałkowego telefonu do US wynikło, że:
Jestem zarejestrowana jako VATowiec bierny - zwolnienie jako drobny przedsiebiorca. Składanie deklaracji mnie nie dotyczy jako podmiotu zwolnionego, wystawiam nadal rachunki, nie faktury VAT, i w ogóle nic mnie nie dotyczy do momentu przekroczenia limitu obrotów zwalniającego z VAT. A NIP UE posiadam ;-o) ! I żaden niedokształcony klient się do mnie nie przyczepi. Cóż za ulga!

[Edited at 2004-08-02 12:38]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pierwsze zlecenia dla klientów z EU






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »