Jeśli ktoś planował / marzył o studiach na Imperial College
Thread poster: Iza Szczypka

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:49
English to Polish
+ ...
Jan 21, 2013

... to może sobie już nie postudiować:
http://www.change.org/petitions/petition-against-the-transferral-or-closure-of-the-translation-studies-unit?utm_source=share_petition&utm_medium=url_share&utm_campaign=url_share_before_sign

Direct link Reply with quote

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
ale akademik ma Imperial College pierwsza klasa Jan 21, 2013

Cześć!

Zabawne sytuacje, które wciąż obserwuję (nie mogę zdradzić więcej niestety, bo dotyczą mojej własnej gałęzi), wskazują, że ruch Imperial College może być znakiem czasu. Widać, uważają, że tłumaczący human being przegra i tak w końcu z maszyną (niezależnie, czy w wyścigu o najlepszą maszynę wygra Microsoft, czy G.)...

Studiować tam nie studiowałem, ale w akademiku mieszkałem kilka dni - polecam wybierającym się do Londynu (Nazywa się Princes Gardens i ma niesamowitą lokalizację: do Royal Albert Hall może ze 200 metrów). A śniadania w stołówce Imperial College też niczego sobie.

Pozdrawiam,

Piotr

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Hehe Jan 21, 2013

Piotr Wargan wrote:
Widać, uważają, że tłumaczący human being przegra i tak w końcu z maszyną (niezależnie, czy w wyścigu o najlepszą maszynę wygra Microsoft, czy G.)...

No to niech sobie tłumaczą prawo i medycynę maszynowo
Pod warunkiem, że mają kasę na odszkodowania...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jeśli ktoś planował / marzył o studiach na Imperial College

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search