podatek dochodowy przy umowach o dzielo dla agencji zagranicznej
Thread poster: robif

robif
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
Oct 3, 2004

Witam.

Chcialbym zasiegnac rady u moich bardziej doswiadczonych kolegow i kolezanek po fachu - z gory dziekuje za odpowiedzi. Otoz chcialbym rozpoczac wspolprace z agencja w Australii i mam pewien problem. Moze krotko o mnie: jestem zatrudniony na pol etatu w Polsce, co pozostawia mi duzo czasu na prace po godzinach. W przypadku umow o dzielo, ktore dotychczas zawieralem w Polsce to zleceniodawca wplacal zaliczke na podatek dochodowy, a jak jest w przypadku umow z podmiotem zagranicznym. Oczywiscie nie moge oczeiwac, ze zleceniodawca bedzie mial czas i ochote bawic sie w przelewy na konto mojego US (nie mowiac o kosztach przelewu). Czy w takim przypadku na mnie spoczywa ten obowiazek? Chcialbym sie tez upewnic, czy nie ma z tego tytulu dodatkowych obciazen i czy stawke podstawy opodatkowania przyjmuje sie jako 50% wynagrodzenia ze wzgledu na rezygnacje z praw autorskich do tlumaczenia (koszt przychodu 50%). Z gory dzieki za pomoc i pozdrawiam.


 

Barbara Piela
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
Tak Oct 3, 2004

To na tobie spoczywa obowiazek wplaty zaliczki.

Wg tego, co mi doradzono:

1. Zaliczke wplacasz do 20 kazdego miesiaca za miesiac poprzedni
2. Za date otrzymania wynagrodzenia (wykonania pracy) uznajesz dzien, w ktorym pieniadze wplynely Ci na konto
3. Przeliczas po kursie srednim NBP $USD (czy jakakoliwek inna walute) na PLN - oczywiscie po kursie z dnia jak w punkcie 2
4. Odejmujesz 20% (koszt uzyskania)
5. Z pozostalych 80% (podstawa opodatkowania) obliczasz 19% i to stanowi zaliczke
6. Wypelniasz PIT-53 jak wyzej i wysylasz listem poleconym do swojego US (do 20 kazdego miesiaca, patrz pnkt 1). Pieniadze mozesz przelac przez Interenet - jesli masz rachunek internetowy.

P.S. Zeby odjac 50% trzeba miec podpisana jakas specjalna umowe ze zleceniodawca, ktora mowi o prawach autorskich.

Pozdrawiam,
Basia

P.S. To nie sa wiadomosci uzyskane bezposrednio z US

[Edited at 2004-10-03 19:07]


 

robif
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
wielkie dzieki za szczegolowa odpowiedz :-) Oct 3, 2004

W takim razie warto taka umowe podpisac, zwlaszcza, ze nie bede tlumaczyl niczego, co moglbym pozniej wielokrotnie sprzedac, pobierac tantiemy etc. - to beda glownie dokumenty osobiste, zaswiadczenia, umowy itp.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy do kwoty progu podatkowego liczy sie suma, ktora wplynela na konto? Mysle, ze byloby logiczne, gdyby liczyla sie kwota pomniejszona o koszt uzyskania przychodu (szczerze mowiac nie ponosze kosztow zwiazanych z jakims konkretnym zleceniem poza atramentem, papierem i pradem elektrycznym, ale skoro mozna zmniejszyc podstawe to tylko sie cieszyc). Co prawda raczej mi nie grozi przekroczenie progu 19%, ale warto wiedziecicon_smile.gif

Pozdrawiamicon_smile.gif


 

Barbara Piela
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
Tak Oct 3, 2004

Dochód = przychód - koszty uzyskania przychodu

Podstawe opodatkowania stanowi dochód. Rowniez dochod bierze sie pod uwage przy ustalaniu progu podatkowego.
Mam tylko nadzieje, ze niczego nie pokrecilam.
Basia

P.S. Ktos kiedys udzielil mi wielu takich rad bezinteresownie...


 

robif
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
No to swietnie! Oct 3, 2004

Tym lepiej byloby odliczac 50% kosztow, bo poza ta zaleta, ze zmniejsza podatki do de facto 9,5% to jeszcze dwokrotnie podwyzsza prog podatkowy! W tym musi byc jakas pulapka, bo to jest zbyt piekne by moglo byc prawdziweicon_frown.gif

Przy tobie niedlugo otworze biuro porad podatkowychicon_wink.gif


 

Barbara Piela
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
Umowa Oct 3, 2004

Jesli uda Ci sie podpisac te umowe to daj znac (jak to zrobic), ja tez chetnie podpisze z biurami, z ktorymi wspolpracuje.

P.S. Co do rad: jak juz pisalam, to glownie rady innych (ja jestem strasznym pasożytem), natomiast czuje sie w obowiazku przekazc je dalej. Mam tylko nadzieje, ze nie namieszalam.


 

robif
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
OK, dam znac jesli mi sie uda Oct 3, 2004

Barbara Piela, Ph.D. wrote:

Jesli uda Ci sie podpisac te umowe to daj znac (jak to zrobic), ja tez chetnie podpisze z biurami, z ktorymi wspolpracuje.

P.S. Co do rad: jak juz pisalam, to glownie rady innych (ja jestem strasznym pasożytem), natomiast czuje sie w obowiazku przekazc je dalej. Mam tylko nadzieje, ze nie namieszalam.


 

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
Radziłbym zachować ostrożność Oct 4, 2004

Z całym szacunkiem, opinia innych tłumaczy (więc i moja) w sprawach podatkowych jest kruchą podstawą, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę zmieniający się ciągle stan prawny. Warto się udać do fachowca, który będzie lepiej znał przepisy i obyczaje instytucji podatkowych - a najlepiej wiedział co nieco o "wolnych strzelcach" takich jak my.
No ale kto ma to wszystko wiedzieć? Kogo słuchać?
Mój doradca podatkowy np. uczciwie powiedział, że moja sytuacja jest nietypowa, więc na część moich pytań może odpowiedzieć później. Jak będę wiedział więcej, to Was zawiadomię.
Co do 50% kosztów uzyskania przychodu, zdania są podzielone. Np. autorzy listu zamieszczonego tu: http://www.tepis.org.pl/biuletyn/52/pismo.htm postulują, że "nie istnieje taki rodzaj tłumaczenia wykonywanego przez człowieka, który mógłby być wyłączony spod ochrony prawa autorskiego, jeśli nie jest dokumentem sygnowanym przez ustawodawcę lub wynikiem procesu maszynowego bez udziału człowieka".
Ale co na to powiedziałby sąd? Mój doradca podatkowy twierdzi, że przegrałbym sprawę z Urzędem Skarbowym, gdybym tłumaczenie ulotki o leku uznał za pracę twórczą i policzył sobie 50% kosztów uzyskania przychodu. Dlaczego? (To nie moja opinia) (1) Nie mogę opatrzyć tego tłumaczenia swoim imieniem i nazwiskiem, (2) mój klient może zmienić przetłumaczony przeze mnie tekst bez porozumienia ze mną, (3) tekst jest na tyle techniczny, że "nie można by go przetłumaczyć inaczej" itp.
To chyba bez sensu, ale ja dla świętego spokoju w przypadku zagranicy liczę 20%. Różnica w podatku wynosi 15,2% - 9,5% = 5,7% I tyle właśnie kosztuje mnie ten święty spokój.

Piotr


 

robif
Local time: 00:44
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Może metodą prób i błędów? Oct 5, 2004

Dziękuję za ten głos w dyskusji, ale myślę, że warto spróbować, choćby dla zasady (pewnie szybko zmienię zdanie). Zastanawiam się (bo nie miałem jeszcze, jak się spodziewam, wątpliwej przyjemności zetknąć się bezpośrednio z urządem skarbowym), co oni właściwie mogą mi zrobić w przypadku niezgodności mojej interpretacji przepisu art. 2, ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. z ich widzimisię. Każą mi zapłacić różnicę? Jezeli od razu, żadna szkoda. Gorzej byłoby gdyby nałożyli na mnie jakąś karę, albo przypomnieli sobie po dłuuuuugim czasie w momencie, gdy np. nie miałbym akurat wystarczającej kwoty + jakieś odsetki - to faktycznie mógłby być problem. Swoją drogą, dlaczego do cholery tworzy się w tym kraju mętne prawo, z czego później wynikają takie problemy. MS najpierw mówi gruszki dla wszystkich, a za chwilę tak naprawdę to gruszki dla was, a dla reszty tylko na wierzbie.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

podatek dochodowy przy umowach o dzielo dla agencji zagranicznej

Advanced search


SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search