https://www.proz.com/forum/polish/25311-jak_zmieni%3F_wielko%3F%3F_czcionki_w_tm_tradosa_65.html

Jak zmienić wielkość czcionki w TM Tradosa 6.5?
Thread poster: Borki
Borki
Borki
German to Polish
Oct 4, 2004

W oryginalnym tekście mam dużo fragmentów w Arialu 11, a z TM wyskakuje mi tekst Arial 10. Czy można to jakoś zmienić na poziomie Tradosa/TM? Wdzięczny byłbym za pomoc.

 
Wojciech Froelich
Wojciech Froelich  Identity Verified
Poland
Local time: 12:39
English to Polish
Usunąć formatowanie Oct 4, 2004

Borki wrote:

W oryginalnym tekście mam dużo fragmentów w Arialu 11, a z TM wyskakuje mi tekst Arial 10. Czy można to jakoś zmienić na poziomie Tradosa/TM? Wdzięczny byłbym za pomoc.


Jeśli formatowanie Arialem 10 faktycznie pochodzi z bazy, a nie jest efektem stosowania w dokumencie piorunującej mieszanki stylów znakowych i akapitowych, to można wyeksportować bazę do pliku tekstowego, usunąć wszystkie znaczniki formatowania i preambułę RTF (na groups.yahoo.com/TW_users jest gdzieś w sekcji Files taki sprytny programik), po czym taki "czyściutki" plik tekstowy zaimportować do nowo utworzonej bazy.

Wojtek


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jak zmienić wielkość czcionki w TM Tradosa 6.5?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »