Grushevsky Str. - uzupełnienie
Thread poster: Andrzej Mierzejewski

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 09:55
Polish to English
+ ...
Oct 29, 2004

W chwilę po zaakceptowaniu przez askerkę mojej odpowiedzi udało mi się znaleźć pisownię adresu ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia na stronie tegoż Ministerstwa i to w trzech językach:

Ministry of Health of Ukraine
01021, Kyiv city, Grushevs'kogo str., 7

Міністерство охорони здоров'я України
01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7

Министерство здравоохранения Украины
01021, м. Киев, ул. Грушевского, 7

http://www.moz.gov.ua/en/main/min/location/

Z tego wynika, ┼╝e sugerowana przeze mnie wersja "Hruszowskoho" to jest wersja fonetyczna - tak si─Ö wymawia, a do polskiego tekstu pisanego jednak lepiej pasuje "ulica Gruszewskogo", ┼╝eby unikn─ů─ç nadmiernej moim zdaniem polonizacji na "ulica Gruszewskiego".

O czym zawiadomi┼éem askerk─Ö bezpo┼Ťrednim postem.

Przy okazji: jak wida─ç w wersji angielskiej, pisownia "str." dla "Street" to do┼Ť─ç cz─Östy b┼é─ůd.

Direct link Reply with quote

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
kodowanie Oct 29, 2004

Niestety, nie wiem, jak ustawi─ç kodowanie, ┼╝eby cyrylica wy┼Ťwietli┼éa si─Ö prawid┼éowo

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
U mienia wsio wida─ç Oct 29, 2004

Za wyj─ůtkiem apostrof├│w

Pozdr├│wy
J.

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
mam Oct 29, 2004

ustawione na ┼Ťrodkowoeuropejski Windows 1250 - i wida─ç ka┼╝dy zakr─Ötas w cyrylicy

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
transkrypcja/transliteracja/spolszczenie Oct 29, 2004

Andrzej Mierzejewski wrote:

01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7

Z tego wynika, ┼╝e sugerowana przeze mnie wersja "Hruszowskoho" to jest wersja fonetyczna - tak si─Ö wymawia, a do polskiego tekstu pisanego jednak lepiej pasuje "ulica Gruszewskogo", ┼╝eby unikn─ů─ç nadmiernej moim zdaniem polonizacji na "ulica Gruszewskiego".

Zgodnie z obowi─ůzujacymi w Polsce (teoretycznie nie tylko, ale Anglosasom nie przyjdzie do g┼éowy zawraca─ç sobie g┼éowy dziwnymi diakrytykami) zasadami:
transliteracja (czyli oficjalne odwzorowanie pisowni - litera w liter─Ö) z cyrylicy ukrai┼äskiej na alfabet ┼éaci┼äski, niezale┼╝nie od j─Özyka pos┼éuguj─ůcego si─Ö alfabetem ┼éaci┼äskim, powinna wygl─ůda─ç:
Gruševs'kogo

transkrypcja za┼Ť na polski (czyli to co powy┼╝sze, ale na polsk─ů wersj─Ö alfabetu ┼éaci┼äskiego)
Hruszew┼Ťkoho

(slowniki.pwn.pl/zasady/629711_1.html)

spalszcza─ç mo┼╝na za┼Ť na tyle, na ile pozwala rozs─ůdek, a mi rozs─ůdek nie pozwala na spalszczanie adres├│w...

Teoretycznie wi─Öc, w adresie rzeczywistym powinno si─Ö stosowa─ç transliteracj─Ö, bo trudno wymaga─ç od listonosza ukrai┼äskiego, ┼╝eby zastanawia┼é si─Ö nad polskim znaczeniem h,sz,┼Ť,w itd., w oficjalnych za┼Ť tekstach na u┼╝ytek wy┼é─ůcznie polski - transkrypcji (tak widuj─Ö cz─Östo w atlasach). Praktyka za┼Ť i tak pokazuje, ┼╝e sami Ukrai┼äcy transliteracj─Ö uto┼╝samili z transkrypcj─ů na angielski

[Edited at 2004-10-29 11:00]

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
askerka mo┼╝e teraz wybiera─ç Oct 29, 2004

zale┼╝nie od przeznaczenia tekstu.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Grushevsky Str. - uzupełnienie

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search