Pytanie dotyczące wąskiej specjalizacji biura tłumaczeń.
Thread poster: kasia1

kasia1
Poland
May 6, 2014

Dzień Dobry

Z racji tego, że zamierzam otworzyć internetowe biuro tłumaczeń (nadmienię, że nie jestem tłumaczem i nie jest to moja pierwsza działalność gosp.) o wąskiej specjalizacji jak: tłumaczenia stron internetowych z dodatkową usługą tłumaczenia e-mail oraz obsługą telefoniczną, mam pytanie do szanownego grona tłumaczy, czy jest zapotrzebowanie na tego rodzaju tłumaczenia? Wiem, że biura tłumaczeń raczej niechętnie odnoszą się do tego typu zleceń (wiem z własnego doświadczenia), dlatego może jest to nisza do zagospodarowania.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Katarzyna.


Direct link Reply with quote
 

Łukasz Gos-Furmankiewicz  Identity Verified
Poland
Local time: 10:37
English to Polish
+ ...
... May 7, 2014

Zasadniczo rzecz biorąc są to zlecenia, którymi raczej powinny się zajmować — od początku, ewentualnie wspomagając się tłumaczeniami istniejących już wersji językowych — agencje reklamowe/PR-owe na obszarze docelowym, normalnie, codziennie tworzące „copy” na potrzeby publiczności z danego obszaru geograficznego, danej grupy społecznej, zawodowej, psychologicznej itp. itd.

Oczywiście agencja prawdopodobnie i tak zatrudnia do tego copywritera mniej więcej na takie samej zasadzie, jak biuro tłumaczeń tłumacza.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby biuro tłumaczeń zatrudniało copywritera albo tłumacz był także copywriterem.

Niemniej jeśli chodzi o lokalizację stron internetowych, to temat jest bardziej złożony niż tylko tłumaczenie i adaptacja samego tekstu. Nawet tzw. tłumaczenie kreatywne, czy nawet transkreacja, nie rozwiązuje problemu właśnie z tego względu, że liczą się czcionki, kolory, dobór odpowiednich grafik. Co do samego tekstu liczy się też podział na akapity, ilość tekstu. Różne są pod tym względem potrzeby i upodobania różnych publiczności.

... No i tłumacz sam jeden raczej nie jest kimś, kto mógłby się tym zajmować. Na pewno nie byłoby działającym rozwiązaniem np. wymienienie tego rodzaju problemów w umowie z tłumaczem (że on odpowiada także za dostosowanie warstwy graficznej, przeprowadzenie badań publiczności itp.).

No więc owszem, tłumaczyć teksty można, ale z drugiej strony może lepiej byłoby pójść w kierunku web designu wraz z copywritingiem i ewentualnie opracowywaniem wersji językowych.

Jeśli chodzi w ogóle o prowadzenie biura tłumaczeń przez osobę niebędącą tłumaczem, to co prawda nie jestem może jakoś szczególnie sceptyczny, ale dobrze byłoby zrozumieć tę branżę i tę pracę.

Wiele z obecnych problemów — a ta branża jest, mówiąc wprost, chora — wynika z przeludnienia i niezrozumienia tej pracy. Tłumaczy jest dużo, biur tłumaczeń jeszcze więcej (oczywiście celowo przerysowuję), a wiele osób zajmujących się załatwianiem i organizacją tłumaczeń nie do końca rozumie, o co chodzi, siłą rzeczy ograniczając rolę biura do forwardowania maili. To samo dotyczy często klientów, a w obecnych czasach jest to jednak rynek kontrolowany przez nabywcę.

Tak więc raz jeszcze — byłoby sporo pracy domowej do odrobienia, a i tak zalecałbym raczej rozważenie innej formuły działalności, np. właśnie studia wypozycjonowanego jako część branży reklamowej/designerskiej. Tam oczywiście też byłoby trochę pracy domowej.


Direct link Reply with quote
 

kasia1
Poland
TOPIC STARTER
... May 11, 2014

Bardzo dziękuję Panie Łukaszu za odpowiedź i cenne rady.
Myślę, że jedną branże z drugą można byłoby zgrabnie połączyć. Jednak nie ma Pan wrażenia, że branża reklamy w internecie nie jest jeszcze mocniej "przeludniona" niż tłumaczeniowa? Pozdrawiam Serdecznie.


Direct link Reply with quote
 

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 10:37
German to Polish
+ ...
Wąska specjalizacja? May 12, 2014

kasia1 wrote:

o wąskiej specjalizacji jak: tłumaczenia stron internetowych


To jest wąska specjalizacja? Wręcz przeciwnie. Strony internetowe (ich treści) to wszelkie możliwe specjalizacje (np. kancelarie adwokackie, biura projektowe, gabinety odnowy biologicznej, stalownie, obrabiarki itd.).

[Bearbeitet am 2014-05-12 11:23 GMT]


Direct link Reply with quote
 

asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 10:37
English to Polish
+ ...
specjalizacja May 14, 2014

Specjalizacja jest z jednej strony bardzo szeroka, ale z drugiej mocno ograniczona do stron internetowych i to może być problem. Myślę, że firma zadowolona z tłumaczenia witryny chętnie zleci przetłumaczenie materiałów reklamowych, np. katalogów itp.

Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie dotyczące wąskiej specjalizacji biura tłumaczeń.

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL Trados Studio 2017 only €415 / $495
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €415 / $495 / £325 / ¥60,000 You will also receive FREE access to our getting started eLearning program!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search