Pytanie dotyczące wąskiej specjalizacji biura tłumaczeń.
Thread poster: kasia1

kasia1
Poland
May 6, 2014

Dzień Dobry

Z racji tego, że zamierzam otworzyć internetowe biuro tłumaczeń (nadmienię, że nie jestem tłumaczem i nie jest to moja pierwsza działalność gosp.) o wąskiej specjalizacji jak: tłumaczenia stron internetowych z dodatkową usługą tłumaczenia e-mail oraz obsługą telefoniczną, mam pytanie do szanownego grona tłumaczy, czy jest zapotrzebowanie na tego rodzaju tłumaczenia? Wiem, że biura tłumaczeń raczej niechętnie odnoszą się do tego typu zleceń (wiem z własnego doświadczenia), dlatego może jest to nisza do zagospodarowania.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Katarzyna.


 

Łukasz Gos-Furmankiewicz  Identity Verified
Poland
Local time: 12:28
English to Polish
+ ...
... May 7, 2014

Zasadniczo rzecz biorąc są to zlecenia, którymi raczej powinny się zajmować — od początku, ewentualnie wspomagając się tłumaczeniami istniejących już wersji językowych — agencje reklamowe/PR-owe na obszarze docelowym, normalnie, codziennie tworzące „copy” na potrzeby publiczności z danego obszaru geograficznego, danej grupy społecznej, zawodowej, psychologicznej itp. itd.

Oczywiście agencja prawdopodobnie i tak zatrudnia do tego copywritera mniej więcej na takie samej zasadzie, jak biuro tłumaczeń tłumacza.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby biuro tłumaczeń zatrudniało copywritera albo tłumacz był także copywriterem.

Niemniej jeśli chodzi o lokalizację stron internetowych, to temat jest bardziej złożony niż tylko tłumaczenie i adaptacja samego tekstu. Nawet tzw. tłumaczenie kreatywne, czy nawet transkreacja, nie rozwiązuje problemu właśnie z tego względu, że liczą się czcionki, kolory, dobór odpowiednich grafik. Co do samego tekstu liczy się też podział na akapity, ilość tekstu. Różne są pod tym względem potrzeby i upodobania różnych publiczności.

... No i tłumacz sam jeden raczej nie jest kimś, kto mógłby się tym zajmować. Na pewno nie byłoby działającym rozwiązaniem np. wymienienie tego rodzaju problemów w umowie z tłumaczem (że on odpowiada także za dostosowanie warstwy graficznej, przeprowadzenie badań publiczności itp.).

No więc owszem, tłumaczyć teksty można, ale z drugiej strony może lepiej byłoby pójść w kierunku web designu wraz z copywritingiem i ewentualnie opracowywaniem wersji językowych.

Jeśli chodzi w ogóle o prowadzenie biura tłumaczeń przez osobę niebędącą tłumaczem, to co prawda nie jestem może jakoś szczególnie sceptyczny, ale dobrze byłoby zrozumieć tę branżę i tę pracę.

Wiele z obecnych problemów — a ta branża jest, mówiąc wprost, chora — wynika z przeludnienia i niezrozumienia tej pracy. Tłumaczy jest dużo, biur tłumaczeń jeszcze więcej (oczywiście celowo przerysowuję), a wiele osób zajmujących się załatwianiem i organizacją tłumaczeń nie do końca rozumie, o co chodzi, siłą rzeczy ograniczając rolę biura do forwardowania maili. To samo dotyczy często klientów, a w obecnych czasach jest to jednak rynek kontrolowany przez nabywcę.

Tak więc raz jeszcze — byłoby sporo pracy domowej do odrobienia, a i tak zalecałbym raczej rozważenie innej formuły działalności, np. właśnie studia wypozycjonowanego jako część branży reklamowej/designerskiej. Tam oczywiście też byłoby trochę pracy domowej.


 

kasia1
Poland
TOPIC STARTER
... May 11, 2014

Bardzo dziękuję Panie Łukaszu za odpowiedź i cenne rady.
Myślę, że jedną branże z drugą można byłoby zgrabnie połączyć. Jednak nie ma Pan wrażenia, że branża reklamy w internecie nie jest jeszcze mocniej "przeludniona" niż tłumaczeniowa? Pozdrawiam Serdecznie.


 

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 12:28
German to Polish
+ ...
Wąska specjalizacja? May 12, 2014

kasia1 wrote:

o wąskiej specjalizacji jak: tłumaczenia stron internetowych


To jest wąska specjalizacja? Wręcz przeciwnie. Strony internetowe (ich treści) to wszelkie możliwe specjalizacje (np. kancelarie adwokackie, biura projektowe, gabinety odnowy biologicznej, stalownie, obrabiarki itd.).

[Bearbeitet am 2014-05-12 11:23 GMT]


 

asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 12:28
English to Polish
+ ...
specjalizacja May 14, 2014

Specjalizacja jest z jednej strony bardzo szeroka, ale z drugiej mocno ograniczona do stron internetowych i to może być problem. Myślę, że firma zadowolona z tłumaczenia witryny chętnie zleci przetłumaczenie materiałów reklamowych, np. katalogów itp.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie dotyczące wąskiej specjalizacji biura tłumaczeń.

Advanced search


CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search