STUDIO 2014 + GOOGLE + MyMemory
Thread poster: Durazzano

Durazzano  Identity Verified
Italy
Local time: 17:44
Italian to Polish
+ ...
Jun 18, 2014

Od jakiegoś czasu Google zupełnie nie podaje propozycji tlumaczenia, a MyMemory po kilkunastu propozycjach praktycznie się wyłącza. Czy należą się jakieś opłaty i jak je ewentualnie uiścić, czy to tylko u mnie się tak dzieje???
Z góry dziękuję za sugestie - Jola

Direct link Reply with quote

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 17:44
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Oczywiście :-) Jun 18, 2014

Durazzano wrote:

Od jakiegoś czasu Google zupełnie nie podaje propozycji tlumaczenia, a MyMemory po kilkunastu propozycjach praktycznie się wyłącza. Czy należą się jakieś opłaty i jak je ewentualnie uiścić, czy to tylko u mnie się tak dzieje???
Z góry dziękuję za sugestie - Jola

Że trzeba mieć swój profil na stronach Google, a w nim numer karty, aby Google samo mogło sobie ściągać pieniądze za tłumaczenie.

Podobnie z Mymemory, oczywiście tam korzystanie jest nieodpłatne, jak sądzę, ale też trzeba mieć u nich profil i we wtyczce Mymemory zalogowac się tym profilem.

O Mymemory piszę z pamięci, więc proszę mnie poprawić, jeśli coś pokręciłem.

PB

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

STUDIO 2014 + GOOGLE + MyMemory

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search