Zawiłości podatkowe - jak rozliczyć dochód z PL mając DG zarejestrowaną w UK?
Thread poster: GregoryM

GregoryM
United Kingdom
Local time: 10:40
English to Polish
+ ...
Nov 20, 2014

Witam wszystkich serdecznie.

Z góry przepraszam, jeśli ten temat "już był" na forum, niestety nie znalazłem...

Moja sytuacja wygląda następująco: mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako freelance translator/interpreter w UK, gdzie też żyję, mieszkam, pracuję full-time i płacę podatki. Ostatnio wykonałem zlecenie tłumaczenia tekstu dla wydawnictwa działającego w Polsce. Redaktor chce ode mnie mój adres, numer konta i adres 'Urzędu Skarbowego', w którym rozliczam się z podatków. Z adresem problemów nie będzie, numer konta na cele transferów międzynarodowych załatwię z bankiem (choć nie jestem pewny czy na zwykłe angielskie konto będzie można przelać kwotę w PLN i jak to będzie przeliczane ), problem pojawia się z tym ostatnim, gdyż nie wiem jakie dane HMRC mam wydawnictwu podać. Na koniec pozostaje kwestia podatku dochodowego. Jak i gdzie? Tylko w UK czy także w Polsce, czy tylko w Polsce?

Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje, którymi moglibyście się ze mną podzielić.
Pozdrawiam


 

M.A.B.
Netherlands
Local time: 11:40
English to Polish
+ ...
Dowiedz się w UK Nov 21, 2014

Skoro jesteś rezydentem podatkowym w UK, to wydaje mi się, że przede wszystkim musisz się u siebie dowiedzieć jak takie dochody się rozlicza. Spodziewałbym, że Ty jesteś odpowiedzialny za odprowadzenie podatku (w UK i tylko w UK wg mnie), a nie zleceniodawca.

No a transfer z Polski do UK to chyba nie powinien być jakiś wielki problem? Ważne żebyś na tym nie stracił przy przelicznikach i opłatach bankowych...


 

Anna Polakow  Identity Verified
Poland
Local time: 11:40
Member (2010)
Dutch to Polish
+ ...
Działalność Nov 21, 2014

Nie widzę problemu. Skoro masz zarejestrowaną działalność w WB, to z pewnością możesz wystawiać faktury VAT. Fakturę polskiemu klientowi wystawiasz w taki sam sposób, jak brytyjskiemu. Najlepiej wystawić ją w dwóch językach, żeby była zrozumiała dla urzędników w obu krajach.
Ja wystawiam fakturę VAT netto i przenoszę obowiązek zapłacenia podatku VAT na swojego klienta. Moi polscy klienci odprowadzają VAT w Polsce.
Transfer pieniędzy za fakturę też nie przedstawia sobą żadnego problemu, co najwyżej wiąże się z opłatami.
Ja mam polskie konto obok konta holenderskiego, bo jest mi tak wygodnie.
Możesz to również robić przy pomocy konta PayPal i innych serwisów finansowych.
Nie musisz kłopotać się przelicznikami, bo robią to za Ciebie banki.
Obowiązuje Cię wyłącznie podatek od dochodu, który płacisz w WB, no i VAT, jeżeli go naliczasz swoim zagranicznym klientom. Pewnie jest tak samo jak w Holandii.
W Holandii raz na kwartał składam deklarację podatkową, dotyczącą moich klientów spoza Holandii. I to cała filozofia.


 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 11:40
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Redaktor nieuświadomiony Nov 26, 2014

Wygląda, że redaktor w wydawnictwie nie ma świadomości, że płacisz podatki w UK, a nie w Polsce. Pewnie nawet nie wie, że masz DG i chce Ci wystawić umowę o dzieło, od której chce odprowadzić podatek dochodowy. Uświadom go, że nic mu do Twojego Urzędu Skarbowego, bo wystawisz mu fakturę jako firma (jako płatnik VAT lub zwolniony, tak czy tak, VAT-u nie doliczasz), w dodatku zagraniczna. Numer konta, adres i numer VAT-EU dostanie na fakturze, inne dane nie są mu potrzebne.
Jak Ci zrobi przelew w złotówkach na konto funtowe, to bank Ci przewalutuje, najlepiej dowiedz się w swoim banku o przelew SEPA, wtedy koszt przelewu jest niższy.


 

Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Local time: 11:40
Member (2008)
English to Polish
+ ...
NB Nov 28, 2014

AFAIK z Wielkiej Brytanii nie ma możliwości wysyłania przelewów SEPA, więc zakładam, że również i w drugą stronę to nie zadziała.

 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 11:40
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak nie ma, jak są? Nov 28, 2014

Magdalena Szewciów wrote:

AFAIK z Wielkiej Brytanii nie ma możliwości wysyłania przelewów SEPA, więc zakładam, że również i w drugą stronę to nie zadziała.


Ja dostaję.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zawiłości podatkowe - jak rozliczyć dochód z PL mając DG zarejestrowaną w UK?

Advanced search


BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search