OpenOffice
Thread poster: Elzbieta Pulawska

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 06:52
English to Polish
+ ...
Jan 1, 2005

Czy ktos z Kolezanek lub Kolegow po Prozie mial lub ma do czynienia z OpenOffice, a jezeli tak, to co o nim mysli? Nabylam nowy laptop i zanim wydam kupe forsy na MS Office chcialabym sie czegos blizszego dowiedziec, jak sprawuje sie OpenOffice w praktyce. Czy rzeczywiscie mozna nim zastapic MS Office?
Z gory dziekuje za pomoc i zycze wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2005.


 

SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
German to Polish
+ ...
Moja prywatna opinia :) Jan 1, 2005

W zeszłym roku spróbowałem OOicon_frown.gif Wziąłem sobie taki kobylasty plik worda z mnóstwem zdjęć i grafik, przekopiowałem toto na pulpit, żeby zgodnie z radą kokoś życzliwego zmniejszyć jego rozmiar w OO. Zmieniłem jeden znak i zrobiłem zapisz jako... Rozmiar się zmniejszył wprawdzie, ale na pulpicie pojawiło mi się mnóstwo eksportów (te różne grafiki i zdjęcia)... Od tego czasu nie eksperymentujęicon_smile.gif

Choć nie jest powiedziane, że cały problem wynikał z mojej ignorancji w sprawach OO...

Stasek z ProZnania

[Edited at 2005-01-01 18:21]

[Edited at 2005-01-01 18:22]


 

A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
German to Polish
+ ...
open office - ok! Jan 1, 2005

używam od jakiego¶ czasu, najpierw w wersji 1.1.2, teraz w ulepszonej 1.1.4 - z tezaurusami i "spellcheckerami" pl i en. Można też bardzo łatwo dodać dowolne słowniki w dowolnych językach, które można pobrać st±d http://lingucomponent.openoffice.org/download_dictionary.html

oprócz tego OO obsługuje wszystkie formaty MS Office (arkusze kalkulacyjne, dokumenty tekstowe, prezentacje, rysunki, dokumenty HTML itd.), a te stworzone w OO można zapisywać również w formatach MS Office.

sam program różni się może nieco od MS Office - wygl±dem, opcjami, ale warto wypróbować - jest łatwy i przyjemny w obsłudze, Staszku, za szybko się poddajesz!icon_wink.gif i faktycznie - dokumenty w formacie OO (.sxw) s± mniejsze od MS-owskich (.doc)

polecam do poczytania: http://www.ux.pl/openoffice/?page=coto
http://www.ux.pl/openoffice/?page= (st±d można pobrać albo zamówić wersję "pudełkow±")

i zachęcam do wspierania systemów wolnego oprogramowania!icon_biggrin.gif

pozdrawiam,
Ola


 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
Member (2004)
English to Polish
+ ...
U mnie też się sprawdza Jan 1, 2005

Zwłaszcza w przypadku plików ppt, do których najczę¶ciej OO używam.
W ramach poszukiwania oszczędno¶ci na jednym komputerze zrezygnowali¶my z pełnej wersji MS, a więc nie ma tam PowerPointa. Jest natomiast OO, który pliki ppt, nawet te skomplikowane i napakowane grafik± znakomicie bierze, zachowuje po przetłumaczeniu w formacie ppt i jak dot±d (rok) żadnych problemów z tym nie było. Podobnie z plikami Worda.

W ogóle OO jest bardzo przyjemny w obsłudze i kłopotów nie sprawia. Tak jak i Firefox i Thunderbird, na rzecz których całkowicie zrezygnowałam z IE i Outlooka i bardzo sobie tę decyzję chwalę.

Pozdrawiam noworocznie!
Magda


 

Radek Podolski

Local time: 21:52
English to Polish
+ ...
a co z Tradosem? Jan 1, 2005

Wiatm,

zgadzam się, OOO jest OK, warto wspomnieć choćby zapisywanie w PDF-ie bez dodatkowych driverów/programów.. Ale czy ktoś już przepisał makra Workbench'a na język OOO? Ja nie umiem, ale to powinno być wykonalne...

pozdrawiam w nowym roku - r.


 

Robert Zawadzki (X)  Identity Verified
Local time: 06:52
English to Polish
+ ...
TRADOSa używać się da... Jan 1, 2005

Ale lekko nie jest.

http://support.trados.com/view.asp?cntID=1052

O przepisaniu makr rzecz jasna mowy nie ma (nawet jakby ktoś to zrobić umiał to pozostaje 'drobna' kwestia praw autorskich). Napisanie od nowa jest raczej niepraktyczne.

Można użyć czegoś innego, ale nie próbowałem. Np OmegaT
http://www.omegat.org/omegat/omegat.html


 

A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
German to Polish
+ ...
OmegaT Jan 1, 2005

wygl±da interesuj±co - będę testowaćicon_wink.gif
dzięki,
Ola


 

vladex  Identity Verified
Local time: 06:52
Polish
+ ...
języki Jan 3, 2005

Ogólnie - OO jest w porządku. Jednak lepiej poruszam się w MS Office - może to kwestia przyzwyczajenia i zainwestowania wielu prób i błędów w odkrycie różnych funkcji. Z punktu widzenia tłumacza, przydatna jest opcja zaznaczania języka dla fragmentu dokumentu. Jak na razie nie udało mi się czegoś takiego ustawić w OO - umiem ustawić język tylko dla całego dokumentu. Może w dokumencie tekstowym da się jakoś dzielić na sekcje i tam stosować różne języki (choć nie próbowałem), ale nie da się przecież tak zrobić w stosunku do tabel (gdzie różnym kolumnom chciałbym przypisać różne języki).
Ktoś to rozwiązał?


 

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Zrób to w [dobrym] stylu :) Jan 3, 2005

vladex wrote:

Ogólnie - OO jest w porządku. Jednak lepiej poruszam się w MS Office - może to kwestia przyzwyczajenia i zainwestowania wielu prób i błędów w odkrycie różnych funkcji. Z punktu widzenia tłumacza, przydatna jest opcja zaznaczania języka dla fragmentu dokumentu. Jak na razie nie udało mi się czego� takiego ustawić w OO - umiem ustawić język tylko dla całego dokumentu. Może w dokumencie tekstowym da się jako� dzielić na sekcje i tam stosować różne języki (choć nie próbowałem), ale nie da się przecież tak zrobić w stosunku do tabel (gdzie różnym kolumnom chciałbym przypisać różne języki).
Kto� to rozwiązał?


Poszczególnym kolumnom, a wła¶ciwie komórkom w kolumnach przypisz osobne style, a poszczególnym stylom przypisz ż±dane ustawienia języków. Skrót klawiaturowy do Stylisty: F11.

Piotr
P.S. testuj±cy OO.org 1.9

[Edited at 2005-01-04 08:42]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

OpenOffice

Advanced search


SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Across Translator Edition and Across Language Server v7
Meet our brand new version and speed up your translation processes!

Deliver high-quality translations with our fast and secure solutions. You can also integrate machine translation and other third-party systems. The Across Translator Basic Edition is free for freelancers. Start now and discover new business opportuniti

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search