Dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie....
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 05:09
English to Polish
+ ...
Jan 27, 2005

Dla przypomnienia: dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie nowa ustawa o t┼éumaczach przysi─Ög┼éych:

Za Rzeczpospolit─ů:

T┼üUMACZE PRZYSI─śGLI
- ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2702);
- sze┼Ť─ç akt├│w wykonawczych do tej ustawy autorstwa ministra sprawiedliwo┼Ťci dotycz─ůcych: Pa┼ästwowej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminu na t┼éumacza przysi─Ög┼éego; wysoko┼Ťci op┼éaty egzaminacyjnej; sposobu przeprowadzania egzaminu; wzoru ┼Ťwiadectwa potwierdzaj─ůcego uprawnienia do wykonywania tego zawodu oraz sposobu prowadzenia listy t┼éumaczy przysi─Ög┼éych; wynagrodzenia za czynno┼Ťci t┼éumacza przysi─Ög┼éego; Komisji Odpowiedzialno┼Ťci Zawodowej (Dz. U. nr 15, poz. 127 -132); wskazane akty wesz┼éy w ┼╝ycie 26 stycznia

Niestety na stronie sejmowej nie ma jeszcze tekstu Dz.U. Nr. 15. z tego roku.

Direct link Reply with quote

Kaxia
Poland
Chinese to Polish
+ ...
ustawa Jan 27, 2005

ustawa jest tu:www.tepis.org.pl/
kliknij:
wazne wiadomosci z ostatniej chwili...komunikaty

best wishes,
Kasia.

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Ja tylko jestem ciekawa ... Jan 30, 2005

... czy organizacyjnie b─Ödzie jak przedtem.
Poniewa┼╝ moja piecz─Ö─ç przysi─Ög┼éego przez oh-na┼Ťcie lat u┼╝ywania straci┼éa nieco walor├│w u┼╝ytkowych, postanowi┼éam kiedy┼Ť zafundowac sobie now─ů. Zadzwoni┼éam do s─ůdu z pytaniem, jak mam to za┼éatwi─ç, i c├│┼╝ us┼éysza┼éam? "Sk┼éada Pani podanie wraz ze star─ů piecz─Öci─ů i czeka trzy miesi─ůce". Chyba jasne, ┼╝e zrezygnowa┼éam.
A wymiana piecz─Öci nas czeka, bo wz├│r b─Ödzie inny (okre┼Ťlenie j─Özyka na ┼Ťrodku, nie w otoku). Wykonawca ten sam - mennica. No i z powodu masowo┼Ťci pewnie nie 3 miesiace, tylko p├│┼é roku. B─Ödzie ciekawie ...

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wy to tak powa┼╝nie... Jan 30, 2005

z t─ů mennic─ů i wzorem piecz─Öci? To jest regulowane?
Bo w Niemczech nie ma nawet standardu, czy j─Özyk w otoku, czy w ┼Ťrodku, podawa─ç adres czy nie itp.
A piecz─ůtk─Ö robisz gdziekolwiek, cho─çby w ekspresie w najbli┼╝szym hipermarkecie...

Jerzy

Spain
English to Polish
+ ...
Ano powa┼╝nie, niestety Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

z t─ů mennic─ů i wzorem piecz─Öci? To jest regulowane?
Bo w Niemczech nie ma nawet standardu, czy j─Özyk w otoku, czy w ┼Ťrodku, podawa─ç adres czy nie itp.
A piecz─ůtk─Ö robisz gdziekolwiek, cho─çby w ekspresie w najbli┼╝szym hipermarkecie...

Jerzy

Poczytaj ustaw─Ö:
Art. 18.
Do po┼Ťwiadczania t┼éumacze┼ä oraz po┼Ťwiadczania odpis├│w pism t┼éumacz przysi─Ög┼éy u┼╝ywa piecz─Öci, zawieraj─ůcej w otoku jego imi─Ö i nazwisko, a w ┼Ťrodku wskazanie j─Özyka, w zakresie kt├│rego ma uprawnienia oraz pozycj─Ö na li┼Ťcie t┼éumaczy przysi─Ög┼éych, o kt├│rej mowa w art. 6 ust. 2. Piecz─Ö─ç zamawia, na koszt t┼éumacza przysi─Ög┼éego, Minister Sprawiedliwo┼Ťci w Mennicy Pa┼ästwowej.

Nie ma lekko.
A u Niemc├│w zawsze by┼éa swoboda i bezho┼éowie, tylko marketing Ordnungu maj─ů opanowany.

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Jednak emigracja ma swoje zalety Jan 31, 2005

Tylko ten Wasz podatek 19% mi si─Ö bardzo podoba.
Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy┼Ťl─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

No to trzymam za Was kciuki
J.

Spain
English to Polish
+ ...
U┼Ťwiadom mnie biedn─ů Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy┼Ťl─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

J.

Ja wiem, ┼╝e nie na temat, ale oczka mi si─Ö otworzy┼éy szeroko ze zdumienia. To ty nie musisz rozlicza─ç koszt├│w? I p┼éacisz podatek obrotowy, a nie dochodowy? Ja w kwestiach gierma┼äskich przepis├│w niekumata, wi─Öc obja┼Ťnij mnie z grubsza. Mo┼╝e si─Ö przenios─Ö, daleko nie mam, co to jest te 60 km.

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Bardzo z grubsza i od laika Jan 31, 2005

bo od tych prawdziwych przepis├│w jest nasz Steuerberater

Działa to tak:
Wystawiam faktur─Ö za us┼éug─Ö (forma mniej wi─Öcej dowolna), podaj─Ö na niej rodzaj, ilo┼Ť─ç, termin przyj─Öcia i termin wykonania zlecenia, sw├│j numer NIP, naliczam VAT i wysy┼éam do klienta.
Klient p┼éaci - strona przychod├│w zamkni─Öta, w zasadzie nic doda─ç nic uj─ů─ç, my┼Ťl─Ö, ┼╝e w Polsce jest tak samo. Tylko ja nie potrzebuj─Ö podpisu klienta na fakturze.
VAT rozliczam raz w miesi─ůcu i odporwadzam do skarb├│wki.
Dochodowy płacę kwartalnie zaliczkowo, rozliczam na koniec roku.
Strona rozchod├│w:
Papier, toner i inne drobiazgi id─ů od razu w kozty, spos├│b poni┼╝ej (podchodz─ů pod tzw. geringwertige Wirtschaftsgueter GWG). Auto, meble, komputer itp. amortyzuj─Ö przez okre┼Ťlony czas. Auto np. na lat pi─Ö─ç, meble chyba dziesi─Ö─ç itp.
Opr├│cz tego rozliczam np. koszty telefonu rycza┼étem, bo mamy prywatny i firmowy kup─ů, wi─Öc ju┼╝ od lat odliczam od koszt├│w telefonu niewielki procent na u┼╝ytek prywatny, reszta idzie w koszty. Kom├│rka w 100%, w┼é─ůcznie z zakupem nowego aparatu.
Rozliczenie dzia┼éa na tej zasadzie: gdy kupuj─Ö co┼Ť za kwot─Ö 116 Euro, to od przypadaj─ůcej do odprowadzenia kwoty VAT odliczam w ca┼éo┼Ťci te 16 Euro VAT-u z tej ceny. Je┼╝eli jest to rzecz, kt├│ra w pe┼éni jest przypisana mojej dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej (np. biurko), to mimo amortyzacji przez x lat, VAT z kwoty zakupu odliczam od razu.
Je┼╝eli chodzi o stron─Ö dochodow─ů, to przy rozliczeniu rocznym (tylko takie jest) od obrot├│w brutto odliczam zap┼éacony w danym roku podatek VAT, moje koszty prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci (tzn. sum─Ö faktur za papier i inne drobiazgi, odpowiedni procent faktur za telefon, koszty kom├│rki, rat─Ö amortyzacyjn─ů za auto za ten rok, za meble itp., ubezpieczenia i co tam jeszcze. Co zostaje, to zysk, kt├│ren idzie do opadtkowania.

Z grubsza tyle - niby nieskomplikowane, ale do┼Ť─ç du┼╝o pracy si─Ö za tym kryje.

Ch─Ötnie odpowiem na dalsze pytania - oczywi┼Ťcie bez gwarancji 100% prawid┼éowo┼Ťci, bo to jak pisz─Ö wersja dla laika. Ale przez pocz─ůtkowy okres dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej, jeszcze w czasach studenckich i przed kupieniem domu sam to robi┼éem w oparciu o wy┼╝ej opsiany schemat i dzia┼éa┼éo.

Pozdrawiam
Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
No to my za Ciebie te┼╝ trzymamy ;) Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy�l─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

J.

Z tego co piszesz to gimnastykujesz się dokładnie tak samo jak my - żadnych różnic nie widzę.

Magda

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Ja widz─Ö Jan 31, 2005

Bo np. nie musz─Ö czeka─ç na podpis klienta pod faktur─ů.
Odpisywania koszt├│w paliwa i VAT-u z tych koszt├│w nie musz─Ö uzasadni─ç. Ale mo┼╝e masz i racj─Ö, pewnie patrz─ůc z daleka wszystko wygl─ůda skomplikowanie, a jak si─Ö to robi na sta┼ée, przestaje by─ç takie.
Mimo to - nadal podtrzymuj─Ö, ┼╝e wola┼ébym p┼éaci─ç liniowo 19% i si─Ö z wi─Ökszo┼Ťci─ů rzeczy nie gimnastykowa─ç.
Piecz─ůtk─Ö przysi─Ög┼éego w ka┼╝dym razie robi┼éem w tym samym miejscu, co tablice rejestracyjne do samochodu - oferuj─ů bowiem w jedno i drugie. I nawet si─Ö mnie nie zapytali o papierek ze s─ůdu.

J.

Piotr Sawiec  Identity Verified
English to Polish
+ ...
nie jest tak ┼║le Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Odpisywania koszt├│w paliwa i VAT-u z tych koszt├│w nie musz─Ö uzasadni─ç. Ale mo┼╝e masz i racj─Ö, pewnie patrz─ůc z daleka wszystko wygl─ůda skomplikowanie, a jak si─Ö to robi na sta┼ée, przestaje by─ç takie.
Mimo to - nadal podtrzymuj─Ö, ┼╝e wola┼ébym p┼éaci─ç liniowo 19% i si─Ö z wi─Ökszo┼Ťci─ů rzeczy nie gimnastykowa─ç.
Piecz─ůtk─Ö przysi─Ög┼éego w ka┼╝dym razie robi┼éem w tym samym miejscu, co tablice rejestracyjne do samochodu - oferuj─ů bowiem w jedno i drugie. I nawet si─Ö mnie nie zapytali o papierek ze s─ůdu.

J.

No to w Polsce nie tak ┼║le, podpisu ju┼╝ nie potrzeba pod faktur─ů, koszt├│w paliwa nie musisz uzasadnia─ç, je┼╝eli auto jest na firm─Ö. A sam podatek liniowy 19% jest r├│wnie┼╝ o tyle korzystny, ┼╝e koszty dzia┼éalno┼Ťci firmy pozostaj─ů kosztami, czyli wszystko wliczasz jak dotychczas, tyle, ┼╝e nie mo┼╝esz potem zastosowac ulg jak inne osoby fizyczne. Mo┼╝e pewne rzeczy pomin─ů┼éem, ale tak to zdaje si─Ö z grubsza wygl─ůda.

Dobrej nocy

Piotr

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
To może ja się przeniosę :-) Jan 31, 2005

Piotr Sawiec wrote:

Jerzy Czopik wrote:

J.

No to w Polsce nie tak ┼║le, podpisu ju┼╝ nie potrzeba pod faktur─ů, koszt├│w paliwa nie musisz uzasadnia─ç, je┼╝eli auto jest na firm─Ö. A sam podatek liniowy 19% jest r├│wnie┼╝ o tyle korzystny, ┼╝e koszty dzia┼éalno┼Ťci firmy pozostaj─ů kosztami, czyli wszystko wliczasz jak dotychczas, tyle, ┼╝e nie mo┼╝esz potem zastosowac ulg jak inne osoby fizyczne. Mo┼╝e pewne rzeczy pomin─ů┼éem, ale tak to zdaje si─Ö z grubsza wygl─ůda.

Dobrej nocy

Piotr

Czyli raj na ziemi - za wyjątkiem tej przysięgłości...
A nawet śmiem wątpić, czy m├│głbym, przecież nie mam bumagi, czyli wykształcenia lingwistycznego...

OK, dość tego of-topicu tutaj, przepraszam.
J.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie....

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search