Pages in topic:   [1 2] >
Koszty uzyskania w ramach działalności gospodarczej
Thread poster: TranslateWithMe

TranslateWithMe
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Oct 27, 2015

Witam wszystkich

Planuję "przeprowadzkę" z systemu umów o dzieło na własną jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń.

W związku z tym mam pytanie, jakie koszty uzyskania odpisujecie sobie co miesiąc.
Nie chodzi mi o jednorazowe koszty, np. kupno nowego komputera, tylko koszty comiesięczne.

Tłumaczę tylko pisemnie, więc koszty taksówek odpadają.

Jakie są wg Was plusy i minusy prowadzenia działalności?

Wszystkie sugestie mile widziane...

Pozdrawiam
Katarzyna


 

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Teoretycznie można wiele Nov 1, 2015

Koszt czynszu, prądu itd. - jeśli siedziba firmy w mieszkaniu prywatnym to proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej przez miejsce pracy. Telefon/internet (jeśli na firmę). Paliwo (kilometrówka) - samochód nie musi być firmowy. Wszelkie inne abonamenty związane z działalnością - np. opłaty za hosting/maila. Leasing samochodu na firmę.

Nie ma znaczenia, że tłumaczysz tylko pisemnie. Kod PKWiU nie rozróżnia rodzaju tłumaczeń, więc US nie może sprawdzać, co konkretnie robisz.

DG jest zasadna wtedy, jeśli tłumaczenia stanowią 100% albo prawie 100% twojego dochodu i jesteś w stanie wygenerować dochód powyżej średniej krajowej. Oczywiście im więcej kosztów tym lepiej.


[Edited at 2015-11-01 17:35 GMT]


 

TranslateWithMe
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
dziękuję Nov 2, 2015

A co z ZUS-em i NFZ-tem, normalnie odliczam je w picie rocznym, ale chyba jest opcja odliczania co miesiąc?

A koszty księgowej, czy też są zaliczane do kosztów uzyskania?

Katarzyna


 

Magdalena Psiuk  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
Member (2016)
English to Polish
+ ...
Tak. Nov 2, 2015

Księgową jak najbardziej wrzucasz w koszty.

Ja ZUS i NFZ rozliczam co miesiąc.


 

asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
ZUS, składka zdrowotna Nov 2, 2015

Składkę ZUS i zdrowotne odlicza się co miesiąc. Czynsz proporcjonalnie tylko wtedy, gdy płacisz wyższy czynsz. Polecam zakładanie działalności, gdy stale uzyskujesz wyższe przychody, co najmniej 2,5 tys. Po dwóch latach trzeba już płacić normalny ZUS.

 

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Czynsz Nov 3, 2015

asia20002 wrote:

Czynsz proporcjonalnie tylko wtedy, gdy płacisz wyższy czynsz.


Jaki wyższy czynsz?


 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
Member (2009)
English to Polish
+ ...
koszty niewielkie, ale zawsze coś Nov 3, 2015

Co miesiąc koszt to praktycznie tylko ZUS, telefon i internet. ZUS odliczasz co miesiąc, możesz w koszty, albo osobno (odejmujesz od przychodów przy wyliczeniu zaliczki na pit), jak wolisz, na jedno wychodzi. Składkę na NFZ rozliczasz przy comiesięcznym picie (pit-5 nie składasz, tylko robisz co miesiąc przelew zaliczki na podatek).
Jeśli zlecasz obsługę do biura rachunkowego, to oczywiście jest koszt uzyskania przychodu, ale moim zdaniem, przy tak niewielkich i powtarzalnych kosztach nie ma to sensu, samodzielne prowadzenie książki zajmuje ok. godziny miesięcznie, a masz nad tym większą kontrolę. Gonienie z papierami do księgowej zajmie więcej czasu. Program do obsługi jednoosobowej firmy kosztuje ok. 100 zł rocznie.
Inne koszty - nieregularne - toner i papier do drukarki, zakup komputera, oprogramowania, słowników i literatury, materiały biurowe, opłata za Proz.com lub inne formy reklamy w internecie, ubezpieczenie o.c. firmy, naprawy i serwisowanie komputera.
Koszt wynajmu biura, a jeśli masz firmę w domu, to możesz odliczyć część czynszu i energii (musisz realistycznie oszacować ile % powierzchni mieszkania masz przeznaczone na biuro i ile energii elektrycznej jest zużywane na pracę). Jeśli chce Ci się w to bawić. Warto, jeśli masz specjalny pokój wydzielony jako gabinet.
Koszty korekty, koszty tłumaczeń lub DTP, które zlecasz komuś innemu - wg rachunków/faktur jeśli wykonawca ma DG lub wg umowy o dzieło, którą możesz zawrzeć z osobą nieprowadzącą działalności.
Wydatki samochodowe - wg ewidencji przebiegu pojazdu, jeśli pojazd prywatny wykorzystywany do działalności, ale przy pisemnych to ciężko uzasadnić, chyba, że zdarzy Ci się tłumaczenie w siedzibie klienta. Jeśli firmowy - 100% wydatków - osobnym tematem jest VAT, ale zakładam, że na początku w to nie wchodzisz, choć generalnie bycie płatnikiem VAT się opłaca, bo jeszcze VAT odliczasz. Tylko przy tych minimalnych kosztach, to VAT-u też niewiele odliczysz, chyba że będziesz podzlecać tłumaczenia vatowcom.


 

Anna Adamczak  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
A jak jest z tym samochodem? Nov 3, 2015

Jedna osoba pisze, że przy pisemnych ciężko uzasadnić koszty związane z samochodem, a druga, że kod PKWiU nie rozróżnia rodzaju tłumaczeń, więc US nie może sprawdzać, co konkretnie robisz. To jak to jest?

 

TranslateWithMe
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
A amortyzacja Nov 3, 2015

Witam

Dziękuję za odpowiedzi. Ja pracuję u siebie w domu, więc chyba jeszcze dochodzi amortyzacja pomieszczenia, w którym pracuję?

Katarzyna


 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Konkretnie z samochodem Nov 5, 2015

Jeśli masz samochód prywatny używany do działalności gospodarczej musisz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu - wpisujesz każdy wyjazd w celu działalności gospodarczej - skąd, dokąd, po co, ile kilometrów. Gdzie możesz jeździć przy pisemnych? Do urzędu skarbowego, ZUS-u, do klienta z fakturą (jeśli nie wysyłasz mailem lub pocztą), na pocztę, do klienta tłumaczyć u niego w siedzibie (bo klient ma supertajny dokument i nie chce go wypuszczać poza firmę). Dużo tu nie wykombinujesz, a faktyczne potrzeby korzystania z samochodu dla celów działalności będą niewielkie i bardzo rzadkie. Pomijam fakt, że kombinowanie z podatkami jest nieuczciwe i niepatriotyczne.
Co innego samochód firmowy - wprowadzony do ewidencji środków trwałych - tu możesz wszystko pisać w koszty, tylko VAT-u 50% odliczasz, jeśli używasz samochodu również do celów prywatnych (użytek mieszany). A jeśli chcesz 100% VAT-u odliczać, to musisz prowadzić ewidencję i wpisujesz również stan licznika do każdego wyjazdu i musi się zgadzać.
Amortyzacja pomieszczenia? Pomieszczenie musiałoby być wpisane w ewidencję środków trwałych. Musisz dopytać w Krajowej Informacji Podatkowej czy i jak to się amortyzuje.


 

Anna Adamczak  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu auta Nov 5, 2015

Patrz niżej:

Jeśli chcesz faktury za paliwo, jak również inne wydatki eksploatacyjne, oleje, przeglądy itp., wliczać do kosztów uzyskania przychodów bez konieczności prowadzenia wyliczeń przejechanych kilometrów, wpisz nabyty pojazd do ewidencji środków trwałych. Samochód, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych można amortyzować. Jednak aby tego dokonać, wartość nabycia (cena) samochodu musi przekraczać 3.500 zł.

Aby wprowadzić samochód do środków trwałych musi on stanowić własność lub współwłasność podatnika, bądź powinien być nabyty od razu do majątku przedsiębiorstwa, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Samochód taki musi być wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 22a updof). Nie można w skład środków trwałych wpisać obcych składników majątku przejętych do używania na podstawie Umów najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego i umów podobnych.

Według mnie lepiej odżałować parę złotych i zapłacić za księgową, bo czas spędzony na szukaniu informacji w internecie można lepiej wykorzystać, no i głowa boli wtedy kogoś innegoicon_smile.gif


 

asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
wyższy czynsz Nov 5, 2015

Miałam na myśli czynsz od powierzchni przeznaczonej na działalność.

 

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Czynsz cd. Nov 5, 2015

asia20002 wrote:

Miałam na myśli czynsz od powierzchni przeznaczonej na działalność.


Nie jestem prawnikiem, ale nie wydaje mi się, chyba że chodzi o mieszkanie wynajmowane od spółdzielni lub wspólnoty, a nie własne. Przy własnym i wyodrębnionym też się płaci, ale nie tyle czynsz, co opłaty administracyjne, a to nie to samo.
Ta kwestia jest bardziej skomplikowana.
Gdzieś wyczytałam, że jak się prowadzi dz.g. we własnym mieszkaniu, to się płaci większy podatek od nieruchomości, ale sąsiad prawnik tego nie potwierdził (w nieformalnej rozmowie), powołując się zresztą na swój własny przypadek, bo też prowadził dz.g. we własnym mieszkaniu.


 

PAS  Identity Verified
Local time: 01:56
English to Polish
+ ...
Samochód i księgowa Nov 5, 2015

Leasing samochodu na działalność jest sytuacją "czystą". Odliczamy koszt miesięcznej raty i wszystkie koszty związane z eksploatacją (w tym ubezpieczenie itp.), nie musimy prowadzić żadnych kilometrówek. Jedynie nie możemy odliczyć całego VAT (bo przypuszczalnie mamy samochód osobowy).

Jedynym potencjalnym kłopotem jest wykup samochodu na koniec leasingu i sprzedaż go na działalność - wtedy cena sprzedaży stanowi potencjalnie spory dochód, który trzeba zniwelować wpłatą na kolejny samochód wzięty w leasing.

Wygoda "księgowej" (dlaczego nie księgowego??)icon_wink.gif polega przede wszystkim, jak napisała Anna Adamczak, na zdjęciu z siebie obowiązku śledzenia zmian w przepisach, które jak wiemy w Polsce do przyjaznych nie należą. To jest dużo większa wartość dodana niż wpisywanie papierków w odpowiednie rubryki.

[Edited at 2015-11-05 21:04 GMT]


 

Arkadiusz Dymek  Identity Verified
Local time: 01:56
English to Polish
Wykup samochodu Nov 5, 2015

Coś mi świta, że po pół roku od wykupu można samochód "wypisać" z firmy i sprzedać go już jako osoba prywatna. Ale nic sobie uciąć nie dam.

O mam:
Według WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 23 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 1028/14. Przy sprzedaży poleasingowego samochodu i wykupie prywatnym można skorzystać z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) jeżeli upłynęło 6 miesięcy od dnia wykupu wówczas przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Koszty uzyskania w ramach działalności gospodarczej

Advanced search


Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search