Tłumaczenie a strona prawna tekstu
Thread poster: Andrzej Lejman

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 23:27
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Feb 21, 2005

Dostajesz tłumaczenie do korekty. Ogólne warunki sprzedaży i świadczenia usług, przetłumaczone żywcem z języka na polski, do stosowania przez polski oddział klienta. Widać od razu, że nie do zaakceptowania przez UOKIK - klient powołuje sie - W POLSCE - na niemiecki Kodeks Handlowy i podobne przepisy obowiązujące w JEGO kraju. Kaszana. W razie problemów uznane za nieważne, potężna kara itd.

CO MA ZROBIĆ TŁUMACZ? Zignorować? Ostrzec klienta? Zaproponować wynajęcie kancelarii prawnej (zmieniło się prawo, dzisiaj można wynająć prawników niebędących adwokatami za kwoty kilkusetzłotowe, a nie idące w tysiące).

Jakie zachowanie jest:
1) etyczne (to na pierwszym miejscu)
2) praktyczne (w sumie nie mniej ważne)

JAK Z TEGO WYBRNĄĆ?

To NIE JEST pytanie teoretyczne, ponieważ właśnie z taką sytuacją mam do czynienia.

Czy jesteśmy skazani w przyszłości na współpracę z prawnikami? Czy tylko "robimy swoje", a reszta nas nie obchodzi?


Nie mogę się zgodzić z takim podejściem, bo często to właśnie TYLKO my znamy realia, o których klient nie ma bladego pojęcia i nawet nie wie, że powinien wynająć prawnika.

Qrczę, nie ma prostej odpowiedzi.

Ale jednak czekam na pomoc i wsparcie.

Pozdrawiam


Andrzej


 

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 23:27
German to Polish
+ ...
Uwagi tłumacza Feb 21, 2005

Ostatnio miałam tekst (ze stycznia tego roku), w którym autor powoływał się na nieaktualną już wersję aktu prawnego (wersja z roku 2001, aktualnie obowiązuje wersja z roku 2003). Ponadto było kilka błędów rzeczowych. W tym nawet przekręcenie pisowni kilku nazw własnych i nazwisk! O zgrozo.

Do przetłumaczonego tekstu załączyłam list przewodni z małym konspekcikiem: "Uwagi tłumacza", w którym wypunktowałam moje uwagi, zaznaczając, iż bardzo możliwe, że nie wychwyciłam wszystkich skuch autora.

Było to możliwe tylko dzięki mojej dość dobrej znajomości tej akurat dziedziny.

Klient wyraził swoją wdzięczność za moją czujność. Zrobiłam, co uważałam za słuszne. Co klient dalej zrobił z tym dziwnym tekstem? Nie wiem.

Często konsultuję z klientami (mailem lub telefonicznie) fragmenty oryginałów, które wydają mi się podejrzane. Z reguły odpowiedź jest natychmiastowa.

W innym przypadku - np. gdy tekst się wydaje niewinny, bo na pozór nie zawiera żadnych kruczków, może się nam, tłumaczom, pewnie noga powinąć.


I tym optymistycznym...
Pozdrawiam
Agnieszka


 

Himawari  Identity Verified
Poland
Local time: 23:27
English to Polish
+ ...
Wszystko jest relatywne Feb 21, 2005

Też miałam z podobnymi sytuacjami do czynienia, mimo, że ja "techniczna", ale tu są za to warunki gwarancji, "disclaimery" i inne takie. Zrobiłam podobnie jak Tygru - załączyłam notkę dla biura tłumaczeń.
Tylko widzisz... moim zdaniem wszystko zależy od tego, jaki masz kontakt z klientem i jakie klient ma o Tobie zdanie. Z mojego doświadczenia wynika, że im klient poważniejszy, tym bardziej się liczy ze zdaniem tłumacza, a jak to jakaś firma nastawiona TYLKO na zysk, to bedą się od nadmiernie dociekliwego tłumacza oganiać jak od muchy. No ale przecież Ty nie pracujesz dla takiego badziewia, jak Cię znamicon_smile.gif

Pozdrawiam,
E.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumaczenie a strona prawna tekstu

Advanced search


Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search