"Mała Firma" - Elfin?
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 02:09
English to Polish
+ ...
Feb 24, 2005

Witam wszystkich,

Wielu z Was zapewne prowadzi w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů i pomaga sobie w rozliczeniach r├│┼╝norakim oprogramowaniem. Wiem, ┼╝e niedawno by┼éa dyskusja o bezp┼éatnych programach do prowadzenia ma┼éej firmy ale ja mam pytanie odno┼Ťnie tych p┼éatnych. Trafi┼éem na program "Ma┼éa Firma" firmy Elfin, kt├│ry na pierwszy rzut oka wydaje si─Ö dobrym wyborem dla t┼éumacza prowadz─ůcego w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç. Czy kto┼Ť z Was mia┼é mo┼╝e z tym programem do czynienia, u┼╝ywa go osobi┼Ťcie i by┼éby sk┼éonny podzieli─ç si─Ö swoimi wra┼╝eniami. ┼Üci─ůgn─ů┼éem wersj─Ö demo i moje pierwsze wra┼╝enia s─ů pozytywne. Ale ciekawi─ů mnie opinie "starych wyg" (so to speak. A mo┼╝e s─ů inne, lepsze, bardziej praktyczne programy?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Najlepszy program to taki, kt├│rym dysponuje Twoje biuro ksi─Ögowe Feb 24, 2005

W g─ůszczu przepis├│w, niejasno┼Ťci i pu┼éapek NIGDY sie nie po┼éapiesz. Nieznajomo┼Ť─ç przepis├│w mo┼╝e okaza─ç si─Ö bardzo kosztowna. Czas potrzebny do ┼Ťl─Öczenia nad papierami mo┼╝esz przeznaczy─ç z du┼╝o lepszym skutkiem na zarabianie pieni─Ödzy. Koszt us┼éugi przy nieskomplikowanych rozliczeniach to 200 - 250 z┼é miesi─Öcznie. Poszukaj biura z licencj─ů Ministra Finans├│w i polis─ů OC. Biuro odpowiada za b┼é─Ödy formalne, rachunkowe itd.
Niech ka┼╝dy robi to, na czym si─Ö zna.

Pozdrawiam
Andrzej

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Nie próbowałam żadnego z programów do księgowania... Feb 24, 2005

...wi─Öc mo┼╝e nie powinnam si─Ö tu wypowiada─ç.

Spiesz─Ö jednak donie┼Ť─ç, ┼╝e w ca┼éej rozci─ůg┼éo┼Ťci popieram Andrzeja.
Przez ca┼éy czas prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej opieram si─Ö na wiedzy i umiej─Ötno┼Ťciach mojej ksi─Ögowej, kt├│r─ů zreszt─ů poleci┼éam kilkorgu znajomym. I te┼╝ s─ů zadowoleni.

Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe

A ten ogrom zaoszcz─Ödzonych nerw├│w... Nie do przecenienia.

I tym optymistycznym...
Pozdrawiam
Agnieszka

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Co┼Ť w tym jest ale... Feb 24, 2005

tygru wrote:
Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe

...ale ksi─Ögowy sprawdza si─Ö, gdy ta nasza dzia┼éalno┼Ť─ç jest..hmmm... g┼é├│wn─ů dzia┼éalno┼Ťci─ů. Je┼╝eli natomiast t┼éumaczenie "na w┼éasn─ů r─Ök─Ö" to tylko dodatek do pracy etatowej i nie przynosi a┼╝ tak du┼╝ych przychod├│w, nawet te 200-250z┼é to jednak wydatek, nad kt├│rego sensem warto si─Ö zastanowi─ç. Dochodzi przecie┼╝ sk┼éadka zdrowotna ZUS (150z┼é) i raptem wychodzi na to, ┼╝e trzeba zarobi─ç miesi─ůc w miesi─ůc 400z┼é, by w og├│le nie zako┼äczy─ç miesi─ůca strat─ů.

A prowadzenie ksi─Ögi przychod├│w i rozchod├│w dla prostej w sumie i niewielkiej dzia┼éalno┼Ťci nie wygl─ůda z dost─Öpnymi teraz programami na a┼╝ tak─ů sztuk─Ö. Zauwa┼╝y┼éem np., ┼╝e "Ma┼éa Firma" potrafi nie tylko sama wystawi─ç comiesi─Öczny PIT i wydrukowac przelew na ZUS ale nawet automatycznie - w odpowiednich proporcjach! - wliczy─ç w koszty u┼╝ycie prywatnego samochodu do cel├│w firmowych. Ale by─ç mo┼╝e czyhaj─ů na mnie pu┼éapki, o kt├│rych jeszcze nie wiem?

W ka┼╝dym razie, ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e t┼éumacze nie mog─ů rozlicza─ç si─Ö na zasadach karty podatkowej z dajmy na to 8.5% procentowym podatkiem. W "ofercie" dla t┼éumaczy jest jeszcze rycza┼ét ewidencjonowany, ale tam (z tego co si─Ö orientuj─Ö) na wolne zawody czyha 20% podatek i zero odlicze┼ä! Paranoja.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
W takim razie umowy o dzieło Feb 25, 2005

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.

Pozdrawiam

Andrzej

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Us┼éugi dla ludno┼Ťci Feb 25, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.

Ale wtedy odpadaj─ů tzw. "us┼éugi dla ludno┼Ťci", czyli t┼éumaczenie dla os├│b fizycznych. A mi─Ödzy innymi g┼é├│wnie po to t┼éumacze przysi─Ögli chc─ů/musza zak┼éada─ç dzia┼éalno┼Ť─ç.

Ale wracaj─ůc do meritum: czy rzeczywi┼Ťcie nikt z Was nie pos┼éuguje si─Ö programem do w┼éasnor─Öcznego rozliczania dzia┼éalno┼Ťci?

Pozdrawiam
Mariusz

GingerR  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
M├│j program do prowadzenia ksi─Ögowo┬Âci... Feb 25, 2005

... to Excell... i tyle. Nie jest to zapewne narz─Ödzie doskona┼ée, ale jako┬ sobie radz─Ö. W ten w┼éa┬Ânie spos├│b od trzech lat pomagam sobie w prowadzeniu dzia┼éalno┬Âci i ksi─Ögowo┬Âci (ksi─Öga przychod├│w i rozchod├│w plus VAT)

Oczywi┬Âcie, mam zamiar (ju┼╝ wkr├│tce) odda─ç swoje rachunki w r─Öce fachowca, ale doskonale rozumiem Mariusza i pragn─Ö uspokoi─ç - nie taki diabe┼é straszny...

Poza tym, je┬Âli p├│jdzie si─Ö do Urz─Ödu Skarbowego (ale nie w dniu, kiedy przypada termin sk┼éadania deklaracji A, B lub C) to panie urz─Ödniczki pomog┬▒ i wyja┬Âni┬▒ - nie bujam! Ja nawet mia┼éam okazj─Ö trafi─ç na fajnego prawnika w swoim U.S. do kt├│rego zosta┼éam wezwana w sprawie karno-skarbowej... albo mam takie szcz─Ö┬Âcie do ludzi...

W ka┼╝dym razie powodzenia ┼╝ycz─Ö!

Joanna R─ůczka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Ja u┼╝ywam. Apr 19, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Ale wracaj─ůc do meritum: czy rzeczywi┼Ťcie nikt z Was nie pos┼éuguje si─Ö programem do w┼éasnor─Öcznego rozliczania dzia┼éalno┼Ťci?

Teraz pewnie za p├│┼║no na odpowiadanie (ale wtedy nie by┼éo mnie jeszcze na forum). U┼╝ywam programu "Samozadtrudnienie" - to program dla jednoosobowej firmy. "Ma┼éej Firmy" nie znam, ale pewnie jest podobne. Tej ksi─Ögowo┼Ťci nie ma znowu a┼╝ tyle, ┼╝eby warto by┼éo to zleca─ç - ksi─Öguj─Ö kilka faktur w miesi─ůcu, ┼╝adna robota, zw┼éaszcza ┼╝e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja jednak stchórzyłem... Apr 19, 2005

Tej ksi─Ögowo┼Ťci nie ma znowu a┼╝ tyle, ┼╝eby warto by┼éo to zleca─ç - ksi─Öguj─Ö kilka faktur w miesi─ůcu, ┼╝adna robota, zw┼éaszcza ┼╝e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Ju┼╝ prawie kupi┼éem Ma┼é─ů Firm─Ö (po uprzednim jej przetestowaniu) ale jednak doszed┼éem do wniosku, ┼╝e na pocz─ůtek wol─Ö jednak powierzy─ç rozliczanie fachowcowi. W sumie troch─Ö teraz ┼╝a┼éuj─Ö, bo troch─Ö "papierkowej roboty" i tak mi pozosta┼éo (dowody wewn─Ötrzne, kopiowanie faktur, rozliczanie samochodu, itp.). Ale obiecuj─Ö sobie, ┼╝e w ko┼äcu kiedy┼Ť (za rok?) przejd─Ö na w┼éasne rozliczanie.

A jak sprawuje si─Ö Tw├│j program? S─ů w nim jakie┼Ť "upierdliwo┼Ťci" i b┼é─Ödy? Jak np. z aktualizacj─ů wska┼║nik├│w?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Joanna R─ůczka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak si─Ö sprawuje m├│j program Apr 21, 2005

Przedtem robi┼éam ksi─ů┼╝k─Ö r─Öcznie, przy pomocy Excela, a do fakturowania u┼╝ywa┼éam program VAT System Professional (by┼é kiedy┼Ť dodawany za darmo do Entera). Niebo a ziemia.

Faktury i dowody wewn─Ötrzne same si─Ö ksi─Öguj─ů w momencie wystawiania, w programie jest baza kontrahent├│w, wi─Öc faktury od/do powtarzalnych podmiot├│w ksi─Öguje si─Ö bardzo prosto, wybieraj─ůc kontrahenta z bazy, s─ů te┼╝ s┼éowniki zdarze┼ä gospodarczych, mo┼╝na w┼éo┼╝y─ç mu cennik i do ka┼╝dej pozycji mo┼╝na przypisa─ç kilka cen (np. mam inne ceny dla agencji, a inne dla bezpo┼Ťrednich, wybieram wtedy cen─Ö A lub cen─Ö B). Program jest prosty w obs┼éudze i ma dobrego helpa.

Rozliczanie samochodu jest bardzo proste i szybkie - r├│wnie┼╝ s─ů s┼éowniki cel├│w podr├│┼╝y i tras z kilometrami, wi─Öc jak wpisuj─Ö wyjazd na t┼éumaczenie do sta┼éego klienta, reszt─Ö program dopisuje automatycznie, ale zawsze mog─Ö to zmieni─ç r─Öcznie. Zawsze z samochodem by┼éo najwi─Öcej roboty. Na polecenie rozlicz, program wylicza tax-deductible koszty przejazd├│w, czyli przypis i proponuje stworzenie i zaksi─Ögowanie dowodu wewn─Ötrznego. Wiele czasoch┼éonnych operacji jest zautomatyzowane.

Program generuje deklaracje PIT-5,(5L) i VAT-7, i oczywi┼Ťcie, w momencie zaksi─Ögowania, faktura VAT od razu jest wpisywana do rejestru VAT.

Je┼Ťli chodzi o aktualizacj─Ö, to w cenie licencji jest roczna aktualizacja, w┼é─ůcznie z dostosowywaniem do zmian przepis├│w i zmian wska┼║nik├│w. Potem mo┼╝na co roku dokupowa─ç aktualizacj─Ö. Jedyne wska┼║niki, kt├│re trzeba samemu wpisywa─ç, to podstawy sk┼éadek ZUS, raz na kwarta┼é, niby co miesi─ůc, ale przez dwa miesi─ůce si─Ö kopiuje. Wysyko┼Ť─ç sk┼éadek wylicza, jest te┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç wsp├│┼épracy z P┼éatnikiem, ale poniewa┼╝ ju┼╝ nie trzeba sk┼éada─ç co miesi─ůc deklaracji DRA, to p┼éatnika nie ma po co u┼╝ywa─ç.
Robi te┼╝ przydatne zestawienia, np. obroty wg. kontrahent├│w, mo┼╝na w uk┼éadzie miesi─Öcznym, albo narastaj─ůco.

Jakich┼Ť grubszych b┼é─Öd├│w nie zauwa┼╝y┼éam.

Wersj─Ö testow─ů i demo mo┼╝esz ┼Ťci─ůgn─ů─ç z www.samozatrudnienie.com.pl
Pozdrawiam,
Joanna

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

"Mała Firma" - Elfin?

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search