"Mała Firma" - Elfin?
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 10:10
English to Polish
+ ...
Feb 24, 2005

Witam wszystkich,

Wielu z Was zapewne prowadzi w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů i pomaga sobie w rozliczeniach r├│┼╝norakim oprogramowaniem. Wiem, ┼╝e niedawno by┼éa dyskusja o bezp┼éatnych programach do prowadzenia ma┼éej firmy ale ja mam pytanie odno┼Ťnie tych p┼éatnych. Trafi┼éem na program "Ma┼éa Firma" firmy Elfin, kt├│ry na pierwszy rzut oka wydaje si─Ö dobrym wyborem dla t┼éumacza prowadz─ůcego w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç. Czy kto┼Ť z Was mia┼é mo┼╝e z tym programem do czynienia, u┼╝ywa go osobi┼Ťcie i by┼éby sk┼éonny podzieli─ç si─Ö swoimi wra┼╝eniami. ┼Üci─ůgn─ů┼éem wersj─Ö demo i moje pierwsze wra┼╝enia s─ů pozytywne. Ale ciekawi─ů mnie opinie "starych wyg" (so to speak. A mo┼╝e s─ů inne, lepsze, bardziej praktyczne programy?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Najlepszy program to taki, kt├│rym dysponuje Twoje biuro ksi─Ögowe Feb 24, 2005

W g─ůszczu przepis├│w, niejasno┼Ťci i pu┼éapek NIGDY sie nie po┼éapiesz. Nieznajomo┼Ť─ç przepis├│w mo┼╝e okaza─ç si─Ö bardzo kosztowna. Czas potrzebny do ┼Ťl─Öczenia nad papierami mo┼╝esz przeznaczy─ç z du┼╝o lepszym skutkiem na zarabianie pieni─Ödzy. Koszt us┼éugi przy nieskomplikowanych rozliczeniach to 200 - 250 z┼é miesi─Öcznie. Poszukaj biura z licencj─ů Ministra Finans├│w i polis─ů OC. Biuro odpowiada za b┼é─Ödy formalne, rachunkowe itd.
Niech ka┼╝dy robi to, na czym si─Ö zna.

Pozdrawiam
Andrzej

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Nie próbowałam żadnego z programów do księgowania... Feb 24, 2005

...wi─Öc mo┼╝e nie powinnam si─Ö tu wypowiada─ç.

Spiesz─Ö jednak donie┼Ť─ç, ┼╝e w ca┼éej rozci─ůg┼éo┼Ťci popieram Andrzeja.
Przez ca┼éy czas prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej opieram si─Ö na wiedzy i umiej─Ötno┼Ťciach mojej ksi─Ögowej, kt├│r─ů zreszt─ů poleci┼éam kilkorgu znajomym. I te┼╝ s─ů zadowoleni.

Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe

A ten ogrom zaoszcz─Ödzonych nerw├│w... Nie do przecenienia.

I tym optymistycznym...
Pozdrawiam
Agnieszka

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Co┼Ť w tym jest ale... Feb 24, 2005

tygru wrote:
Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe

...ale ksi─Ögowy sprawdza si─Ö, gdy ta nasza dzia┼éalno┼Ť─ç jest..hmmm... g┼é├│wn─ů dzia┼éalno┼Ťci─ů. Je┼╝eli natomiast t┼éumaczenie "na w┼éasn─ů r─Ök─Ö" to tylko dodatek do pracy etatowej i nie przynosi a┼╝ tak du┼╝ych przychod├│w, nawet te 200-250z┼é to jednak wydatek, nad kt├│rego sensem warto si─Ö zastanowi─ç. Dochodzi przecie┼╝ sk┼éadka zdrowotna ZUS (150z┼é) i raptem wychodzi na to, ┼╝e trzeba zarobi─ç miesi─ůc w miesi─ůc 400z┼é, by w og├│le nie zako┼äczy─ç miesi─ůca strat─ů.

A prowadzenie ksi─Ögi przychod├│w i rozchod├│w dla prostej w sumie i niewielkiej dzia┼éalno┼Ťci nie wygl─ůda z dost─Öpnymi teraz programami na a┼╝ tak─ů sztuk─Ö. Zauwa┼╝y┼éem np., ┼╝e "Ma┼éa Firma" potrafi nie tylko sama wystawi─ç comiesi─Öczny PIT i wydrukowac przelew na ZUS ale nawet automatycznie - w odpowiednich proporcjach! - wliczy─ç w koszty u┼╝ycie prywatnego samochodu do cel├│w firmowych. Ale by─ç mo┼╝e czyhaj─ů na mnie pu┼éapki, o kt├│rych jeszcze nie wiem?

W ka┼╝dym razie, ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e t┼éumacze nie mog─ů rozlicza─ç si─Ö na zasadach karty podatkowej z dajmy na to 8.5% procentowym podatkiem. W "ofercie" dla t┼éumaczy jest jeszcze rycza┼ét ewidencjonowany, ale tam (z tego co si─Ö orientuj─Ö) na wolne zawody czyha 20% podatek i zero odlicze┼ä! Paranoja.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
W takim razie umowy o dzieło Feb 25, 2005

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.

Pozdrawiam

Andrzej

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Us┼éugi dla ludno┼Ťci Feb 25, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.

Ale wtedy odpadaj─ů tzw. "us┼éugi dla ludno┼Ťci", czyli t┼éumaczenie dla os├│b fizycznych. A mi─Ödzy innymi g┼é├│wnie po to t┼éumacze przysi─Ögli chc─ů/musza zak┼éada─ç dzia┼éalno┼Ť─ç.

Ale wracaj─ůc do meritum: czy rzeczywi┼Ťcie nikt z Was nie pos┼éuguje si─Ö programem do w┼éasnor─Öcznego rozliczania dzia┼éalno┼Ťci?

Pozdrawiam
Mariusz

GingerR  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
M├│j program do prowadzenia ksi─Ögowo┬Âci... Feb 25, 2005

... to Excell... i tyle. Nie jest to zapewne narz─Ödzie doskona┼ée, ale jako┬ sobie radz─Ö. W ten w┼éa┬Ânie spos├│b od trzech lat pomagam sobie w prowadzeniu dzia┼éalno┬Âci i ksi─Ögowo┬Âci (ksi─Öga przychod├│w i rozchod├│w plus VAT)

Oczywi┬Âcie, mam zamiar (ju┼╝ wkr├│tce) odda─ç swoje rachunki w r─Öce fachowca, ale doskonale rozumiem Mariusza i pragn─Ö uspokoi─ç - nie taki diabe┼é straszny...

Poza tym, je┬Âli p├│jdzie si─Ö do Urz─Ödu Skarbowego (ale nie w dniu, kiedy przypada termin sk┼éadania deklaracji A, B lub C) to panie urz─Ödniczki pomog┬▒ i wyja┬Âni┬▒ - nie bujam! Ja nawet mia┼éam okazj─Ö trafi─ç na fajnego prawnika w swoim U.S. do kt├│rego zosta┼éam wezwana w sprawie karno-skarbowej... albo mam takie szcz─Ö┬Âcie do ludzi...

W ka┼╝dym razie powodzenia ┼╝ycz─Ö!

Joanna R─ůczka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Ja u┼╝ywam. Apr 19, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Ale wracaj─ůc do meritum: czy rzeczywi┼Ťcie nikt z Was nie pos┼éuguje si─Ö programem do w┼éasnor─Öcznego rozliczania dzia┼éalno┼Ťci?

Teraz pewnie za p├│┼║no na odpowiadanie (ale wtedy nie by┼éo mnie jeszcze na forum). U┼╝ywam programu "Samozadtrudnienie" - to program dla jednoosobowej firmy. "Ma┼éej Firmy" nie znam, ale pewnie jest podobne. Tej ksi─Ögowo┼Ťci nie ma znowu a┼╝ tyle, ┼╝eby warto by┼éo to zleca─ç - ksi─Öguj─Ö kilka faktur w miesi─ůcu, ┼╝adna robota, zw┼éaszcza ┼╝e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja jednak stchórzyłem... Apr 19, 2005

Tej ksi─Ögowo┼Ťci nie ma znowu a┼╝ tyle, ┼╝eby warto by┼éo to zleca─ç - ksi─Öguj─Ö kilka faktur w miesi─ůcu, ┼╝adna robota, zw┼éaszcza ┼╝e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Ju┼╝ prawie kupi┼éem Ma┼é─ů Firm─Ö (po uprzednim jej przetestowaniu) ale jednak doszed┼éem do wniosku, ┼╝e na pocz─ůtek wol─Ö jednak powierzy─ç rozliczanie fachowcowi. W sumie troch─Ö teraz ┼╝a┼éuj─Ö, bo troch─Ö "papierkowej roboty" i tak mi pozosta┼éo (dowody wewn─Ötrzne, kopiowanie faktur, rozliczanie samochodu, itp.). Ale obiecuj─Ö sobie, ┼╝e w ko┼äcu kiedy┼Ť (za rok?) przejd─Ö na w┼éasne rozliczanie.

A jak sprawuje si─Ö Tw├│j program? S─ů w nim jakie┼Ť "upierdliwo┼Ťci" i b┼é─Ödy? Jak np. z aktualizacj─ů wska┼║nik├│w?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Joanna R─ůczka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak si─Ö sprawuje m├│j program Apr 21, 2005

Przedtem robi┼éam ksi─ů┼╝k─Ö r─Öcznie, przy pomocy Excela, a do fakturowania u┼╝ywa┼éam program VAT System Professional (by┼é kiedy┼Ť dodawany za darmo do Entera). Niebo a ziemia.

Faktury i dowody wewn─Ötrzne same si─Ö ksi─Öguj─ů w momencie wystawiania, w programie jest baza kontrahent├│w, wi─Öc faktury od/do powtarzalnych podmiot├│w ksi─Öguje si─Ö bardzo prosto, wybieraj─ůc kontrahenta z bazy, s─ů te┼╝ s┼éowniki zdarze┼ä gospodarczych, mo┼╝na w┼éo┼╝y─ç mu cennik i do ka┼╝dej pozycji mo┼╝na przypisa─ç kilka cen (np. mam inne ceny dla agencji, a inne dla bezpo┼Ťrednich, wybieram wtedy cen─Ö A lub cen─Ö B). Program jest prosty w obs┼éudze i ma dobrego helpa.

Rozliczanie samochodu jest bardzo proste i szybkie - r├│wnie┼╝ s─ů s┼éowniki cel├│w podr├│┼╝y i tras z kilometrami, wi─Öc jak wpisuj─Ö wyjazd na t┼éumaczenie do sta┼éego klienta, reszt─Ö program dopisuje automatycznie, ale zawsze mog─Ö to zmieni─ç r─Öcznie. Zawsze z samochodem by┼éo najwi─Öcej roboty. Na polecenie rozlicz, program wylicza tax-deductible koszty przejazd├│w, czyli przypis i proponuje stworzenie i zaksi─Ögowanie dowodu wewn─Ötrznego. Wiele czasoch┼éonnych operacji jest zautomatyzowane.

Program generuje deklaracje PIT-5,(5L) i VAT-7, i oczywi┼Ťcie, w momencie zaksi─Ögowania, faktura VAT od razu jest wpisywana do rejestru VAT.

Je┼Ťli chodzi o aktualizacj─Ö, to w cenie licencji jest roczna aktualizacja, w┼é─ůcznie z dostosowywaniem do zmian przepis├│w i zmian wska┼║nik├│w. Potem mo┼╝na co roku dokupowa─ç aktualizacj─Ö. Jedyne wska┼║niki, kt├│re trzeba samemu wpisywa─ç, to podstawy sk┼éadek ZUS, raz na kwarta┼é, niby co miesi─ůc, ale przez dwa miesi─ůce si─Ö kopiuje. Wysyko┼Ť─ç sk┼éadek wylicza, jest te┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç wsp├│┼épracy z P┼éatnikiem, ale poniewa┼╝ ju┼╝ nie trzeba sk┼éada─ç co miesi─ůc deklaracji DRA, to p┼éatnika nie ma po co u┼╝ywa─ç.
Robi te┼╝ przydatne zestawienia, np. obroty wg. kontrahent├│w, mo┼╝na w uk┼éadzie miesi─Öcznym, albo narastaj─ůco.

Jakich┼Ť grubszych b┼é─Öd├│w nie zauwa┼╝y┼éam.

Wersj─Ö testow─ů i demo mo┼╝esz ┼Ťci─ůgn─ů─ç z www.samozatrudnienie.com.pl
Pozdrawiam,
Joanna

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

"Mała Firma" - Elfin?

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search