Jak wprowadzać terminy i ich tłumaczenia na Proz?
Thread poster: Katarzyna Jankosz

Katarzyna Jankosz  Identity Verified
Local time: 21:52
Polish to German
+ ...
Mar 2, 2005

Witam serdecznie wszystkich,
mam małe pytanie natury technicznej:
Czy można wprowadzić terminy i ich tłumaczenia dla użytkowników KudoZ?
Wczoraj i dzisiaj zadałam pierwsze pytania, mam też trochę terminów już przetłumaczonych i chętnie się podzielę moją wiedzą.
Tłumaczenie to moje zajęcie dodatkowe, więc nie jestem w stanie śledzić na bieżąco zadawanych pytań i udzielić ewentualnych odpowiedzi lub sugestii, a nie chciałabym zostać posądzona o "kudożerstwo"icon_smile.gif)

Kasia


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 21:52
Member (2004)
German to Polish
+ ...
To jest możliwe, ale powstaje pytanie, jaka jest gwarancja, Mar 2, 2005

że "przetłumaczone terminy" są przetłumaczone rzeczywiście poprawnie? Tutaj tłumaczenia są poddawane pod osąd uczestników, którzy mają ochotę poświęcić trochę swojego czasu. A Twoje? Jeżeli koniecznie, może prześlij listę jednemu z moderatorów odpowiedniej pary językowej i poproś o opinię.

Pozdrawiam

Andrzej

P.S. I jeszcze jedno - może zacznij od podania JAKICHKOLWIEK informacji o sobie - sorry, ale http://www.proz.com/pro/56462 nie jest raczej zachętą.

[Edited at 2005-03-02 20:12]


 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 21:52
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Opcja My Glossary Mar 2, 2005

Kasiu,
w ProZ.com można zamieszczać swoje własne dwujęzyczne glosariusze. W profilu, z lewej strony znajdziesz link Glossary i Enter terms. Można wpisywać słowa pojedyńczo, a większe zestawy można załaddować w postaci plików testowych. Za wprowadzanie terminów do glosariusza dostaje się punkty browniz.
Prozacy zbudowali już w ten sposób pokaĽn± kolekcję: http://www.proz.com/?sp=gloss/titles , któr± można przeszukiwać przez Search Glossaries (z menu KudoZ).

Radę Andrzeja w przesyłaniu listy moderatorom należy traktować jako przedwczesny żart prima arpilisowy: moderatorzy nie zajmuj± się sprawdzaniem poprawno¶ci ani w glosariuszach, ani w Kudosach.

Magda

[Edited at 2005-03-02 20:18]


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 21:52
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Ale dlaczego? Mar 2, 2005

Magda Dziadosz wrote:

Radę Andrzeja w przesyłaniu listy moderatorom należy traktować jako przedwczesny żart prima arpilisowy: moderatorzy nie zajmuj± się sprawdzaniem poprawno¶ci ani w glosariuszach, ani w Kudosach.

Magda

[Edited at 2005-03-02 20:18]


Uważam, że jeżeli miałoby być wprowadzone ...dziesiąt terminów wątpliwej jakości, a są one dostępne w postaci jakiejś tam listy, to warto, żeby ktoś się temu przyjrzał, zanim zostanie wyrządzona szkoda w postaci masowych, błędnych wpisów.

I NIE PRZEKONASZ MNIE, że jest inaczej. Co innego, gdy ktoś to robi bez niczyjej wiedzy (możliwość zresztą może powinna być przedyskutowana). Ale w tej sytuacji nie skorzystać z możliwości weryfikacji?

Jestem ponownie rozczarowany.

Pozdrawiam mimo to

Andrzej
[Edited at 2005-03-02 21:21]


 

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 21:52
Armenian to Polish
+ ...
Zachętą do czego?....:) Mar 3, 2005

Andrzej Lejman wrote:
.....
P.S. I jeszcze jedno - może zacznij od podania JAKICHKOLWIEK informacji o sobie - sorry, ale http://www.proz.com....... nie jest raczej zachętą.....


No właśnie...:) Zachętą do czego? Nie rozumiem...:)

I skąd takie niegatywne nastawienie?(patrz: następny post A.L.)
...dziesiąt terminów wątpliwej jakości, ....w postaci jakiejś tam listy, to warto, żeby ktoś się temu przyjrzał, zanim zostanie wyrządzona szkoda w postaci masowych, błędnych wpisów.


Jak ktos chcę zrobić coś dobrego i miłego dla otoczenia...:), czemu nie? Z góry zakładać, że to może być źle...uważam za trochę niestosowne...:(

It's my private opinion, of course...:)


 

Katarzyna Jankosz  Identity Verified
Local time: 21:52
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Hmmm :-)) Mar 3, 2005

Dane odnośnie mojej osoby już uzupełniłam, zainteresowanych zapraszam do lektury mojego profiluicon_smile.gif

Co do jakości wprowadzanych przeze mnie ewentualnych haseł glosariusza:
Nie kryję tego, że jestem (bardzo) początkującą tłumaczką, jest to dla mnie - mam nadzieję, że na razie - zajęcie dodatkowe. To właśnie również dzięki odpowiedziom i wskazówkom udzielonym mi przed rokiem zdecydowałam się na dodatkową działalność gospodarczą i stawianie pierwszych kroków w tym zawodzie.

Nie ukrywam też, że słownictwa, które wprowadzę, nie wymyśliłam sama, udostępniam po prostu część zebranych przeze mnie terminów z tekstów, nad którymi kiedys pracowałam i często były one konsultowane z innymi tłumaczami.

Zastanawiałam się nad tym, czy mogę/powinnam to zrobić, ale jeśli ktoś przed paroma miesiącami podpowiedział mi, że "Einfüllstutzen"
to króciec wlewowy, to czy podawać to do glosariusza? ( W międzyczasie sprawdzone w słowniku). Raczej trudno mi będzie pytać kogokolwiek o zgodę...

Proszę o opinię na ten temat.

Kasia


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 21:52
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Nie musisz pytać nikogo o zgodę Mar 3, 2005

Jeżeli wprowadzisz terminy do prywatnego glosariusza, to nikomu nie zaszkodzisz.
Poza tym zakładam, że jak każdy z nas masz tę terminologię jakoś zweryfikowaną.
Z zasobów KudoZ i Glosariusza na ProZ należy ponadto korzystać jak z każdego (nawet najlepszego słownika) - z dozę nieufności, bo nie zawsze wszystko do danego kontekstu pasuje. Oprócz tego i tu, i tam są błędy. A błędów uniknąć się nie da. Ani w słownikach publikowanych, ani w wirtaulnych.

Zapraszamy do aktywnej partycypacji w ProZ - na miarę własnego czasu i ochoty. Z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że warto. KudoZ nie jest jedynym aspektem ProZ - odważyłbym się powiedzieć, że nie należy on do najważniejszych.

Pozdrawiam
Jerzy


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jak wprowadzać terminy i ich tłumaczenia na Proz?

Advanced search


Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
SDL Trados Studio 2017 only €435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €435 / $519 / £345 / ¥63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search