Fusion TM
Thread poster: Elzbieta Pulawska

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 22:31
English to Polish
+ ...
Mar 6, 2005

Mam pytanie. Czy ktoś z prozowego koleżeństwa próbował posługiwać się rzeczonym softwarem, a jeżeli tak, to czy rzeczywiście warto się w to angażować?

Direct link Reply with quote
 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 22:31
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Testowałam wersję beta... Mar 6, 2005

Cze¶ć Elżbieto,
Ja przez jaki¶ czas miałam wersję beta, we wczesnej fazie rozwoju i główny problem polegał na tym, że Fusion oficjalnie nie obsługiwała języka polskiego. Dało się to obej¶ć definiuj±c język jako np. PT zamiast PL (bo PL w ogóle nie pojawiał się nigdzie), ale problemy z krzaczkami były.
Nie wiem czy ten problem rozwi±zano w póĽniejszych wersjach.

Natomiast bardzo mi się podobała funkcja tworzenia glosariusza w Fuzji. Nie tylko można zrobić sobie listę słów z danego tekstu, ale maj±c tekst dwujęzyczny można zrobić glosariusz, gdzie Fusion sama przyporz±dkowuje do siebie słowa w obu językach. Oczywi¶cie wymaga to dokładnego sprawdzania, bo niekiedy ¶miesznie się myli, ale mimo wszystko jest to bardzo dobry pocz±tek. Szczerze mówi±c rezultaty naprawdę robiły wrażenie, mimo nieuniknionych błędów.

Moja znajomo¶ć z Fuzj± zakończyła się na wersji beta, też ciekawa jestem opinii użytkowników.

Magda


Direct link Reply with quote
 

Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 22:31
French to Polish
+ ...
Do polskiego na pewno nie... Mar 6, 2005

Elzbieta Pulawska wrote:

Mam pytanie. Czy ktoś z prozowego koleżeństwa próbował posługiwać się rzeczonym softwarem, a jeżeli tak, to czy rzeczywiście warto się w to angażować?


Nie warto.
Dopóki nie napiszą explicite, że obsługuje toto Unicode, należy przez to rozumieć, że obsługuje toto jedynie języki zachodnioeuropejskie, co można przeczytać tylko między liniami (to ten tekst o ASCII w opisie programu na proz).

W aspekcie CAT-ów to w sumie dość szokujące jak na rok 2005.

Zdrówkot
GG


Direct link Reply with quote
 
xxxOTMed
Poland
Local time: 22:31
English to Polish
+ ...
Fusion i polskie znaki Mar 6, 2005

Jakoś w lecie zeszłego roku kupiliśmy dostępną (chyba tą która jest cały czas aktualna) wersję Fusion w związku z korzystnymi warunkami początkowej promocji i ponieważ otrzymaliśmy obietnicę, że Unicode zostanie zaimplementowany przed upływem jednego roku.
Od tamtej pory dwukrotnie kontaktowałem się z programistami - podtrzymują obietnicę że w następnej wersji (2.) mają zaimplementować polskie znaki; zakładają że uda się im to ok. późnego lata, jednak nie są w stanie zdeklarować dokładnej daty wydania wersji zgodnej z Unicode.


Direct link Reply with quote
 

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 22:31
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Cierpienia polskiego tłumoka Mar 6, 2005

No więc jak zwykle, mamy w plecy dzięki naszym przodkom, którzy wymyślili te polskie znaki bez żadnej wizji na przyszłość, że ich pra-pra-pra.. bedą miały takieproblemy.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i chyba jednak poczekam z wydaniem tych paru złotych na wersję, która rzeczywiście będzie obsługiwać polskie znaki.


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 22:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Trados obsługuje polskie znaki Mar 6, 2005

i to wersji 6.5.5 w zsadzie już bez żadnych problemów.
Wordfast ma to także umieć, choć nie byłem jeszcze w stanie sprawdzić tego na własnej skórze (i pewnie nie będę).

Fakt, że Fusion nie obsługuje polskich znaków, postrzymał mnie dotąd od zabawy z tym kotkiem, choć opinie o jego możliwościach, zasłyszane jeszcze w lutym 2004 r., były bardzo pozytywne.

Pozdrowieni
J.


Direct link Reply with quote
 

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Local time: 22:31
Member (2004)
English to Polish
Pozytywne wrażenie... Mar 7, 2005

Ja również pobawiłem się Fuzją w wersji beta (wtedy było to 90 dni). Nawet trochę żałuję, że nie zdecydowałem się na cenę promocyjną, nawet bez Unikodu, bo moduł glosariusza/słownika rzeczywiście działa znakomicie i to (wtedy) za cenę nieporównywalną do TermExtracta.

Niestety, od tamtej pory cena nieco wzrosła, a obsługa Unicode? "No precise date is available yet, but last part of 2005 is what we're aiming for..." (możliwe tłumaczenia: nie znamy dokładnej daty, ale planujemy wprowadzenie nowej wersji pod koniec 2005/nie mamy pojęcia - jakoś tak w ciągu trzech lat) - taką ostatnio dostałem oficjalną odpowiedź.

Oczywiście, nie ma przeciwskazań, żeby ściągnąć wersję beta i porobić słowniki ze swoich wszystkich tradosowych baz danych. Mimo braku Unikodu, polskie literki przechodzą do pliku eksportu (do Multiterma). Wystarczy tylko zmienić język na polski (ja również stosuję zastępczo portugalski).

Ogólnie program sprawia dobre wrażenie, jest dość wygodny i przyjazny w użyciu. Pytanie tylko, na ile potrzebny jest nam nowy CAT? Chyba, że wszyscy pójdą po rozum do głowy, i zaczną wspierać TMX i XLIFF...

A propos: "Here's the reply from our development team on XLIFF and TBX: "Yes we'll support those but we can't give you an ETA"." (Tak, nasze oprogramowanie będzie obsługiwać te standardy, ale nie możemy oficjalnie podać przybliżonej daty/Jasne, że będzie!! Trzy dni przed św. Nigdy). To również odpowiedź oficjalna.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Fusion TM

Advanced search


SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search