Technika góóglowania...
Thread poster: SATRO

SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 11:47
German to Polish
+ ...
Apr 13, 2005

Witam,

zastanawia mnie jedna kwestia, dlaczego ZNAKOMITA WIĘKSZOŚĆ z nas szukając bardzo precyzyjnego terminu na googlu wpisuje to - czasami kilkuwyrazowe - hasło bez cudzysłowów... Nie chodzi mi teraz o samą przydatność googla w potwierdzaniu wyników, bo do tego potrzebne jest przeglądanie haseł, ale o to, czy coś nam mówi 145654 trafień, w których występują w RÓŻNYCH MIEJSCACH słowa: kopalnia, odkrywkowa, węgla, brunatnego??

Dla zobrazowania:
"śruba mocująca profil" = 0 trafień
śruba mocująca profil = 0 trafień

Stąd moje pytanie, czy jest sens podawania linków góóglerskich, bez zaznaczania (w przypadku kwerend wielowyrazowych), że chodzi nam o konkretny, stały zwrot??

Proszę o Wasze opinie, bo po prostu jestem ciekaw jak pracujecie...

PS. Przemilczę już kwestię zaznaczania opcji site:.de (albo .pl), która pozwala zawęzić wyszukiwanie do domeny natywnej...


Stasek z ProZnania


 

maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 11:47
English to Polish
+ ...
Śruba Apr 13, 2005

"... Przy zastosowaniu śruby do zamocowania profili na podłożu, profil ten zostaje ... zwróconym od wspornika (7) i przynajmniej jedną śrubę mocującą (8, 9), ...
www.uprp.pl/wydawnictwa/ wyd/bup_99/bup06_99/html/wyn06f.html - 48k - "

Tak mi się udało "wyguglać", bez cudzysłowów.icon_wink.gif - Wpisałem -śrubę mocującą profil (bez cudzysłowu)

A tak poważnie to zaczynam od wpisania zwrotu z cudzysłowem, z tym, że raczej nie dłuższego niż 3 wyrazy. Jeżeli jest 0 trafień, to próbuję zmienić np. przypadek (zamiast "Śruba", piszę "śrubę/śruby" - ze śrubą zadziałało - z powyższego cytatu widać, że "śruba mocująca profil" ma sens.icon_smile.gif.
). Potem próbuję bez cudzysłowu (jeżeli mam więcej niż 3 słowa, to od razu piszę bez cudzysłowu) - Czasami próbuję szukać angielskiego terminu na stronach napisanych po polsku i vice versa - a nuż ktoś np. napisał artykuł po polsku i streszczenie po angielsku. Wreszcie czasami wpisuję razem ze słowem "glossary" (bez cudzysłowu), jeżeli w ogóle nie jestem pewiem, co szukane przeze mnie słowo/wyrażenie znaczy. Jest szansa, że trafi się jakiś glosariusz, gdzie będzie to opisane.
Wracam do swojej korekty. Pozdrawiam,
M

[Edited at 2005-04-13 22:09]


 

Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 11:47
English to Polish
+ ...
czemu zaraz wiekszosc Apr 13, 2005

Witajcie

Po pierwsze czemu zaraz wiekszosc, raczej bylbym sklonny wierzyc, ze wiekszosc z nas zna akurat te funkcje googla, tzn. wyszukiwanie dokladnych fraz. Zamiast w cudzyslowie mozna tez napisac fraze uzywajac myslnika zamiast spacji, skutek identyczny.

Natomiast co do definiowania (czyli pisania glossary), to istnieje prostszy sposob, napisac define:... i tu slowo, google sam wyszukuje glosariusze, bardzo czule wyszukiwanie. Ostatnio natomiast zaladowalem kilka wtyczek do przegladarki Firefox, i akurat pasek Googla i wtyczki ConQuery, Dictionary Search i Define znacznie upraszczaja tego typu wyszukiwanie.

Korzystajac z paska google uzyskujemy z reszta pewne funkcje, ktore normalnie wymagaja wpisywania pewnych komend, np. wyszukiwanie w danym jezyku czy tylko w obrebie danej strony. Malo tego, pasek ma rowniez taka funkcje, ze pokazuje slowa, ktorych wlasnie szukalismy, a klikajac na nie automatycznie przeszukujemy dana strone, przy czym przegladarka podswietla te slowa, znacznie do przyspiesza prace i szczerze polecam te opcje.

Dobrej nocy

Piotrek


 

bartek  Identity Verified
Local time: 11:47
English to Polish
+ ...
Piotrze, Apr 14, 2005

Co prawda, to prawda. Pasek googla jest nie do przecenienia. A mozna bez tego w ogole zyc?
Teresaicon_smile.gif


 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 11:47
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie tylko google Apr 14, 2005

Warto też poeksperymentować z innymi wyszukiwarkami, niektóre są bardzo ciekawe i oferują bardzo przydatne funkcje.

Wrzuciłam np. tę Waszą śrubę w Clusty.com - to jest wyszukiwarka, która, jak sama nazwa wskazuje, "klastruje" wyniki według kategorii. Dla słowa "śrubę" znalazła mi linki w następujących kategoriach: 'śrubę mocującą" (16),Regulacja (7,) Poluzować (5),Przez śrubę (5), Należy śrubę (5), Strony (7), Oleju (5), Śrub, Jest (4), Wyjąć śrubę (3). (w nawiasach liczba linków w każdej kategorii).

Na podobnej zasadzie (segregowania wyników na kategorie) działa też kartoo - pokazuje wyniki w bardzo atrakyjny wizualnie sposób i pozwala bardzo szybko dojść dokładnie do tego kontekstu, który nas interesuje. Niestety, nie bardzo radzi sobie z polszczyzną (albo ja nie dotarłam do odpowiednich ustawień), natomiast angielskie słowa znajduje bardzo szybko i sprawnie.

Kilka takich ciekawszych wyszukiwarek opisalam na swojej stronie MetaSearch Engines and Links Collections. Warto poeksperymentować. W każdej trzeba *koniecznie* zajrzeć do Advanced Search, żeby odkryć prawdziwy potencjał, większość z nich zresztą zapamiętuje ustawienia.

Magda


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Technika góóglowania...

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search