Wielojęzyczny leksykon żeglugi
Thread poster: Aleksandra Kwasnik
Aleksandra Kwasnik  Identity Verified
Germany
Local time: 15:01
Polish to German
+ ...
May 12, 2005

Fajna strone znalazlam:
http://www.schifffahrtslexikon.de/lexikon/index.html

i

http://www.shipmate.de

[Edited at 2005-05-13 13:08]

Direct link Reply with quote

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
A jak May 12, 2005

mozna sie tam dostac> żaden z linkow nie chce mi sie otworzyc
Teresa

A_Lex  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
bo trzeba sobie umieć poradzić May 12, 2005

po dodaniu h do http w pierwszym linku jest ok, a drugi się jako¶ poł±czył z tekstem pod spodem ale to w sumie i tak nic nie zmienia, bo otwiera się tylko obrazek, który w żaden sposób nie chce być leksykonem (sprawdziłam nawet w okropnym IE - nic z tego)

Ola

Józef Kwasniak
English to Polish
+ ...
Pewnie jestem malkontentem May 13, 2005

... ale nie podobają mi się te fajne strony z leksykonem. DGNED.
JK

Germany
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
So! May 13, 2005

Na górze porzadek zrobilam.

A-Lex - co do dolnego linku, to to nie jest po prostu obrazek, tylko: interaktywny obrazek, czyli w niektórych miejscach mozesz kliknac myszka i wtedy cos sie kreci, albo wysuwa, albo kolor sie zmienia, albo statek nawet przejezdza!:):)

Za tym wszystkim chowaja sie inne strony z róznymi ciekawymi wiadomosciami.

Uwielbiam takie cuda...

krzysiek12
German to Polish
+ ...
niby się otwiera ale nic nie ma May 13, 2005

"To our visitors
Unfortunately this is as far as you get - at least for the time being. Due to our limited resources most our work has gone into the publication of a CD-ROM edition of our Encyclopedia while the on-line service had to be cut back severly. It is sheer size of some 10.000 words and more than 1.000 illustrations which has made it impossible for us to keep up the free for all internet version.

What you now see is a kind of dummy version of the four-language CD-ROM edition with illustrations, descriptions and an extensive appendix of in-depth information on navigation, shipbuilding, waterway engineering, law and related topics. The dictionary on CD-ROM can be ordered simply by sending an email to red@schifffahrtslexikon.de at the price of 75,00 Euro plus shipping.
"

Germany
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
O-o... :-( May 13, 2005

krzysiek12 wrote:

"To our visitors
Unfortunately this is as far as you get ...

Niniejszym oswiadczam, ze ludzi nie znam oraz ze nie zamierzalam nikogo z Was zwerbowac do zakupu ich leksykonu...

Na strone trafilam wczoraj w ramach poszukiwania tlumaczenia wyrazenia dla Romana, ale nie mialam czasu sie temu "doglebniej" przyjrzec; a juz sobie dodalam do "ulubionych", sorry...

A_Lex  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
eee tam... May 14, 2005

u mnie się tu http://www.schifffahrtslexikon.de/lexikon/index.html nic nie zmienia ani nie wysuwa a chciałam zobaczyć ten statek...

pozdrawiam vikendowo,
Ola

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wielojęzyczny leksykon żeglugi

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search