Off topic: Pytanie dla Warszawiakow..
Thread poster: Daniele Martoglio

Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:29
Polish to Italian
+ ...
Jul 25, 2005

Post bardzo off-topic, ale w koncu po co inaczej sa te off-topic?

Rozwaze nad mozliwoscia przeprowadzenie sie do Warszawy. Wszyscy znajomi mi mowia "nie rób tego!!!". Ich opinia ze:

- W Warszawie to tylko sie pracuje, ludzi nie maja czas na zycia spoleczna. (Przecietny Warszawiak ma czas na spotkanie ze znajomymi tylko na weekend, pon-piat to tylko maszyna do pracy)

- Ludzi w Warszawie co 5 slowa mowia 6 raz "biznes". Sa rekkinami gospodarczami, lubia wyszczygi szczurow, sa przyjezdny ktory przyjechali do Warszawa zeby "zarabiac wiecej".

Nie mam zamiaru zaczynac rozmowa o "stereotypy o Warszawiakow", bo nie mialbym sens, ktos bys sie obrazil itd. Bardzo mi interesuje jesli ktos, szczegolnie ci ktorzy nie urodzili w Warszawie, ale tam sie przeprowadzil odpowiadal przedewszystkim na pytanie dotyczace wolnego czasu, zycie spoleczne, i "napiecie" spoleczne, wedlug jego/jej osobiste punkt widzenia.

My, freelance, mamy specjfyczne styl zycia. Czesto pracujemy sami w domu. Ale za to mamy wiecej wolnosc w zagospodarowanie czasu.

Ale czy to w koncu jest plusem? Czy moze freelance w Warszawie ma wolny czas, ale wszyscy jego/jej znajomi pracuja od rana do nocu, i nie bardzo wie co robic?

Jesli ktos chcesz mi pomoc na moje rozwazanie bylby bardzo wdzieczny.

Daniele

Direct link Reply with quote

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Życie tu tętni Jul 25, 2005

Ja się przeprowadziłam do Warszawy dwa lata temu, na studia doktoranckie, przeprowadzając też biznes z Tarnowa do stolicy.
No faktycznie, wszyscy tutaj są zapracowani. Ja się spotykam ze znajomymi, których tutaj trochę mam, ale umówienie się to pewna sztuka. Bardzo dużo czasu traci się na mieście, zwłaszcza jak się na mieście jada posiłki, a baru pod nosem nie ma.
Studiowałam w Krakowie i mam pewne porównanie. Otóż ludzie w Krakowie żyją raczej dość leniwie, mają czas na wieczorne spotkania, zwiedzanie itp. W Warszawie wszyscy pędzą, takie jest przynajmniej wrażenie, a jak jeszcze ogłoszą jakiś alarm bombowy i nie możesz się dostać do centrum to pół dnia masz zmarnowane :-/.
Nie muszę ponadto dodawać, że tutaj wszystko jest najdroższe w Polsce.
Generalnie: jeśli nie musisz (bo tłumaczyć można wszędzie), to nie przeprowadzaj się - nie opłaca się.

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
Warszawa da się lubić... Jul 25, 2005

Lucyna Długołęcka wrote:

No faktycznie, wszyscy tutaj są zapracowani.

Albo i nie. To zależy...

Ja się spotykam ze znajomymi, których tutaj trochę mam, ale umówienie się to pewna sztuka.

To też zależy od tego, jakich się ma znajomych. A przede wszystkim od tego, czy ma się tu znajomych. Gdy ktoś się przeprowadza do nowego miejsca, siłą rzeczy uniemożliwia sobie kontakty ze znajomymi, którzy pozostali w starym miejscu zamieszkania. Ale to chyba oczywiste.

Bardzo dużo czasu traci się na mieście, zwłaszcza jak się na mieście jada posiłki, a baru pod nosem nie ma.

Eee... tam, więcej czasu traciłoby się na przygotowywanie posiłków samemu (zwłaszcza posiłków bardziej skomplikowanych niż kanapka z dżemem)

Nie muszę ponadto dodawać, że tutaj wszystko jest najdroższe w Polsce.

Kiedy używasz kwantyfikatora "wszystko" prawie zawsze skłamiesz
W W-wie są najdroższe mieszkania (kupno i wynajem). Chyba też najdroższe są kablówki. Przy mówieniu tego o innych rzeczach bym już był ostrożny.
Jedzenie na bazarkach (warzywa i owoce), w supermarketach i hipermarketach (raczej inne rzeczy, bo warzywa i owoce nawet jeśli tanie, to raczej kosztem wątpliwej jakości) bywa tańsze niż w niektórych innych miastach. (Oczywiście, jeżeli mieszkasz w miejscu, z którego daleko do któregoś z wymienionych, może być problem, bo w delikatesach i sklepach osiedlowych bywa różnie.)
Ubrania - na bazarkach rzeczywiście drogo - mnie nie stać na kupowanie na Stadionie. Tyle, że od paru lat regularnie kupuję rzeczy o cenie niższej (często znacznie) od bazarkowej, a jakości zawsze znacznie wyższej dwa razy do roku w trakcie wyprzedaży. Wymaga to oczywiście samokontroli i umiejętności przewidywania potrzeb, ale jeżeli raz na parę lat trafię na okazję i kupię dżinsy Levis'a za 50-100 zł, to wystarczą one na dłużej niż "tanie" dżinsy za taką samą (lub nawet wyższą) cenę kupione w "normalnym" sklepie...
Książki, płyty, kosmetyki itp. w sklepach należących do sieci (Empik, MediaMarkt, Rossman itp.) są tańsze niż w sklepach zwykłych itd.
Godną odnotowania sprawą jest dostępność różnych rzeczy. Może Warszawa niespecjalnie góruje tu nad Trójmiastem czy Krakowem, ale o ile w W-wie na pierwszym lepszym bazarku i w co niektórym sklepie osiedlowym (nie mówiąc już o supermarketach, hipermarketach i delikatesach) znalezienie, przykładowo, cukinii jest czymś oczywistym (przynajmniej w okresie od maja do listopada), o tyle w niejednym mniejszym, choćby powiatowym, mieście jest to o wiele trudniejsze. A jeśli już się uda to znaleźć, to jest to luksus, co oczywiście ma odzwierciedlenie w cenie.
Aha, ostatnio na ulotce od mojego dostawcy prądu przeczytałem, że w W-wie prąd jest tańszy niż w Krakowie i Poznaniu...
Wiele zaś innych cen jest identycznych jak w reszcie kraju, bo np. przecież operatorzy telefonii komórkowych nie różnicują ofert w zależności od miejsca zamieszkania
Poza tym - W-wa ma lepsze warunki ekologiczne niż Kraków, czy Górny Śląsk... Bliższy dojazd do Bałtyku i pojezierzy, ale za to dalszy do gór (mówię o turystyce krajowej, na Wyspy Kanaryjskie jest podobnie daleko , choć porty lotnicze są tylko w dużych miastach)...
Generalnie: jeśli nie musisz (bo tłumaczyć można wszędzie), to nie przeprowadzaj się - nie opłaca się.

Jeżeli mieszkasz i tak w dużym mieście (Kraków, Trójmiasto, Poznań), to prawda, że z wielu zalet dużego miasta już i tak korzystasz...

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Pytanie zasadnicze: po co? Jul 26, 2005

Witaj Daniele

zanim zacznę się rozwodzić nad plusami i minusami życia i pracy w stolicy, pozwól że zapytam - po co chcesz się przeprowadzić do Warszawy? Mam nadzieję, że to pytanie nie narusza twojej prywatności. Zadaję je, by mieć pojęcie o tym, czego oczekujesz.

Z drugiej strony, urodziłam się w Warszawie, więc nie musiałam się tu przeprowadzać. Raczej chyba więc nie należę do zasadniczej grupy adresatów twojego pytania, ale z trzeciej strony - jestem zakochana we Wrocławiu

Pozdrawiam
Agnieszka

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
z trzeciej strony Jul 26, 2005

ale z trzeciej strony - jestem zakochana we Wrocławiu

Mów do mnie jeszcze, dlugo i namiętnie o tym Wroclawiu, bo ja też
T.

GingerR  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
London, Warsaw or New York, czyli ludzie sami sobie zgotowali taki los... Jul 26, 2005

Urodziłam się w Warszawie, więcej grzechów nie pamiętam...

Ostatnio baaaardzo dużo czasu spędzam w innym dużym mieście w Polsce.
I również ostatnio nie udało mi się spotkać z nikim z prozańskich znajomych w tym mieście... Czyżby wszyscy byli "zapracowani jak Warszawiacy"?...

Pozdrawiam przedurlopowo

anglista
English to Polish
+ ...
jak znowu przyjedziesz do P-nia, to daj znać Jul 27, 2005

GingerR wrote:
ostatnio nie udało mi się spotkać z nikim z prozańskich znajomych w tym mieście... Czyżby wszyscy byli "zapracowani jak Warszawiacy"?...

Zapraszam na mały pałłał (Ty, ja i maleństwo + ktokolwiek jeszcze się załapie).
Nela

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
W Poznaniu Jul 27, 2005

anglista wrote:

Zapraszam na mały pałłał (Ty, ja i maleństwo + ktokolwiek jeszcze się załapie).
Nela

W połowie sierpnia w Poznaniu ma być spotkanie Puhatków (tłumaczy z grupy pl.hum.tlumaczenia i ChatkaPuhatka, więc można połączyć siły

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie dla Warszawiakow..

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search