[OT?] VAT / umowy o dzieło
Thread poster: Agnieszka Zieba-Kobialka

Agnieszka Zieba-Kobialka  Identity Verified
Poland
Local time: 07:01
English to Polish
+ ...
Aug 29, 2005

Witajcie,

Poniewaz dalej nikt nic nie wie, co z VAT-em od umów o dzieło (znaczy się każdy US stwierdza prawie co innego - mam takie wrażenie po przeczytaniu niezliczonej ilo¶ci w±tków na różnych grupach i forach), postanowiłam poszukać osób, które s± w podobnej do mnie sytuacji, a może już co¶ wiedz±.
Aha, moja sytuacja: tłumaczę na umowy o dzieło, od wrze¶nia sama będę płacić składkę zdrowotn± (teraz byłam na etacie, od wrze¶nia nie będę i nie zamierzam etatu szukać, nie zamierzam również chwilowo otwierać DG) i będę zyć tylko z tłumaczeń. Nie mam klientów bezpo¶rednich, współpracuję tylko z biurami tłumaczeń.
Na pocz±tek zakładam wersję pesymistyczn± - piszę do US zapytanie i dostaję odpowiedĽ, że po przekroczeniu progu 10 tysięcy euro mam płacic VAT. Czy jest tu kto¶ na forum, kto napisał do US, dostał tak± odpowiedĽ i wie, jak ten VAT się placi, jak to wszystko wygl±da? Może mi oczywiscie odpisać nie na forum, tylko na priva, nie ma sprawyicon_smile.gif
Wersja optymistyczna - piszę do US i otrzymuję pozytywn± odpowiedĽ. Wobec czego czy jest kto¶, kto napisał do US i dostał pozytywn± odpowiedĽ? I czy może mi pomóc napisać takie zapytanie lub zwrócić uwagę na elementy, które w takim zapytaniu się powinny znaleĽć obowi±zkowo, lub zwrócić uwagę, jakie elementy powinny zawierać umowy z BT, aby wg US było to argumentem przeciwko podatkowi VAT? Ja jestem z Krakowa (US ¦ródmie¶cie), jeżeli to ma jakie¶ znaczenie. Jeżeli kto¶ zna jakiego¶ prawnika obeznanego w sprawie, z którym w tym celu można się umowić, to ja też chętnie poproszę. Oczywi¶cie nie mówię o gratisowym spotkaniu, tylko o poradzie prawnej.
Tak, wiem, że mogę i¶ć do US i się zapytać, ale ustne informacje i tak nie s± wi±ż±ce. Dlatego szukam konkretnych osób i konkretnych rozwi±zań - mam nadzieję, że znajdę i że kto¶ mi pomożeicon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[OT?] VAT / umowy o dzieło

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search