[OT?] VAT / umowy o dzieło
Thread poster: Aga Zieba
Aga Zieba  Identity Verified
Poland
Local time: 04:19
English to Polish
+ ...
Aug 29, 2005

Witajcie,

Poniewaz dalej nikt nic nie wie, co z VAT-em od umów o dzieło (znaczy się każdy US stwierdza prawie co innego - mam takie wrażenie po przeczytaniu niezliczonej ilo¶ci w±tków na różnych grupach i forach), postanowiłam poszukać osób, które s± w podobnej do mnie sytuacji, a może już co¶ wiedz±.
Aha, moja sytuacja: tłumaczę na umowy o dzieło, od wrze¶nia sama będę płacić składkę zdrowotn± (teraz byłam na etacie, od wrze¶nia nie będę i nie zamierzam etatu szukać, nie zamierzam również chwilowo otwierać DG) i będę zyć tylko z tłumaczeń. Nie mam klientów bezpo¶rednich, współpracuję tylko z biurami tłumaczeń.
Na pocz±tek zakładam wersję pesymistyczn± - piszę do US zapytanie i dostaję odpowiedĽ, że po przekroczeniu progu 10 tysięcy euro mam płacic VAT. Czy jest tu kto¶ na forum, kto napisał do US, dostał tak± odpowiedĽ i wie, jak ten VAT się placi, jak to wszystko wygl±da? Może mi oczywiscie odpisać nie na forum, tylko na priva, nie ma sprawy
Wersja optymistyczna - piszę do US i otrzymuję pozytywn± odpowiedĽ. Wobec czego czy jest kto¶, kto napisał do US i dostał pozytywn± odpowiedĽ? I czy może mi pomóc napisać takie zapytanie lub zwrócić uwagę na elementy, które w takim zapytaniu się powinny znaleĽć obowi±zkowo, lub zwrócić uwagę, jakie elementy powinny zawierać umowy z BT, aby wg US było to argumentem przeciwko podatkowi VAT? Ja jestem z Krakowa (US ¦ródmie¶cie), jeżeli to ma jakie¶ znaczenie. Jeżeli kto¶ zna jakiego¶ prawnika obeznanego w sprawie, z którym w tym celu można się umowić, to ja też chętnie poproszę. Oczywi¶cie nie mówię o gratisowym spotkaniu, tylko o poradzie prawnej.
Tak, wiem, że mogę i¶ć do US i się zapytać, ale ustne informacje i tak nie s± wi±ż±ce. Dlatego szukam konkretnych osób i konkretnych rozwi±zań - mam nadzieję, że znajdę i że kto¶ mi pomoże


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[OT?] VAT / umowy o dzieło

Advanced search


SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search