Wystawianie rachunków dla kontrahenta z Niemiec
Thread poster: maczek
maczek
maczek
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
Sep 16, 2005

Witam wszytkich tłumaczy. Mam pewien problem: udało mi się znaleźć kontrahenta z Niemiec, współpraca zapowiada się obiecująco, ale jest kłopot z wystawianiem rachunków/faktur. Czy jako osoba prywatna (nie prowadzę działalności) mogę wystawiać rachunki/faktury dla klienta z Niemiec? Może współpraca powinna się odbywać na podstawie umów o dzieło? Jak wyglądają w takim przypadku kwestie poda... See more
Witam wszytkich tłumaczy. Mam pewien problem: udało mi się znaleźć kontrahenta z Niemiec, współpraca zapowiada się obiecująco, ale jest kłopot z wystawianiem rachunków/faktur. Czy jako osoba prywatna (nie prowadzę działalności) mogę wystawiać rachunki/faktury dla klienta z Niemiec? Może współpraca powinna się odbywać na podstawie umów o dzieło? Jak wyglądają w takim przypadku kwestie podatkowe?Collapse


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Poland
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
USk Sep 17, 2005

witaj

spytaj w miejscowym Urzędzie Skarbowym, ale jakoś czarno widzę wystawianie faktur dla klienta z UE bez posiadania EU VAT ID.

A nie wiem, czy europejski NIP możesz dostać bez prowadzenia działalności...

Powodzenia


 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
NIP do VAT-u Sep 17, 2005

Pytanie podstawowe, czy jeste¶ płatnikiem VAT-u?
NIP z PLxxxxx możesz otrzymać za darmo, ale sens jest wówczas jeżeli płacisz VAT.

Do rach. potrzebny jest głównie NIP /USt.-NR./ DEXXXXXXx kontrahenta. Wówczas nie naliczasz mu VAT, a on odprowadza go sobie sam w DE 16% - i wcale Cię to nie obchodzi, czy on to zrobił.
Ty w dekl. podajesz kwotę transakcji wewn±trzwsplnotowej / bez VAT/ VAT-7, C.1.6.
W innym przypadku traktujesz go jak każdego innego kl
... See more
Pytanie podstawowe, czy jeste¶ płatnikiem VAT-u?
NIP z PLxxxxx możesz otrzymać za darmo, ale sens jest wówczas jeżeli płacisz VAT.

Do rach. potrzebny jest głównie NIP /USt.-NR./ DEXXXXXXx kontrahenta. Wówczas nie naliczasz mu VAT, a on odprowadza go sobie sam w DE 16% - i wcale Cię to nie obchodzi, czy on to zrobił.
Ty w dekl. podajesz kwotę transakcji wewn±trzwsplnotowej / bez VAT/ VAT-7, C.1.6.
W innym przypadku traktujesz go jak każdego innego klienta w PL.
Jeżeli nie jest podatnikiem VAT to VAT-u nie naliczasz i nie ma komplikacji, ale kontrahent, też go sobie odliczyć nie może.

Podatek dochodowy możesz odprowadzić na odstawie PIT-u 53 -

//tak by to było w uproszczeniu - szczegóły bywaj± skomplikowane - faktycznie *jak już tu tobie zasugerowano* zapytaj (na pi¶mie) swój US - efekt może być jednak taki, że dostaniesz odpowiedz, która Cie nie będzie satysfkacjonowała - zwi±zany ni± i tak nie będziesz, ale wszystkie US do zmiany tej decyzji będ± się jej trzymały/

r.
PS
Temat jest ćwiczony /w różnych odsłonach/ na forum pl-p-t.

r.
Collapse


 
maczek
maczek
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Podatek dochodowy Sep 17, 2005

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (chyba nie jestem, nie prowadzę żadnej działalności i w tym sensie jestem osobą całkowicie prywatną), to wystawiam dla klienta z Niemiec rachunek z naliczeniem kosztów uzyskania przychodu (20%) i podatku dochodowego (19%), bez VAT, a klient płaci sam USt już w Niemczech i nie potrzebuję NIPu z EU.
Dziękuję bardzo za pomoc, poszukam jeszcze na forum.
... See more
Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (chyba nie jestem, nie prowadzę żadnej działalności i w tym sensie jestem osobą całkowicie prywatną), to wystawiam dla klienta z Niemiec rachunek z naliczeniem kosztów uzyskania przychodu (20%) i podatku dochodowego (19%), bez VAT, a klient płaci sam USt już w Niemczech i nie potrzebuję NIPu z EU.
Dziękuję bardzo za pomoc, poszukam jeszcze na forum. Pozdrawiam
Collapse


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:43
English to Polish
zapytaj w swoim US Sep 17, 2005

Poszukiwania na forum nie na wiele mogą się zdać. Jak zasugerowała tugru, lepiej złóż pismo ze stosownymi pytaniami do swojego urzędu skarbowego, bo to w nim będziesz się rozliczał, a co urząd to inna interpretacja przepisów. Jak dostaniesz odpowiedź, będziesz wiedział, czego się trzymać. No i będziesz miał podkładkę, że nie sam to sobie wymyśliłeś.

 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
VAT Sep 17, 2005

[quote]maczek wrote:

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (

???
Płacisz VAT, czy nie?
W PL jest tak, że tłumaczenia podlegaj± podatkowi VAT 22 % /zwolnienie może być tylko podmiotowe - tzn.jeżeli nie zarobiłe¶ w roku 10 tys. €./ Jeżeli tak, to jeste¶ automatycznie zobowi±zany do naliczania i odpowadzania VAT. Należy to też zgłosić w US. Możesz też zgłosić, że chciesz płacić od razu /przed osi±gnięciem 10 tys.€ w skali rocznej naliczane wg miesięcy/- ale potem nie możesz już z tego zrezygnować.
Jeżeli ty nie jeste¶ podatnikiem VAt, to twój kontrahent nie może go sobie odliczać, bo ty mu go nie nalczyłe¶.
Generalnie przeczytaj ustawy, albo poczytaj jaki¶ portal gospodarczny np. infor.pl.
Dla pewno¶ci - tak jak wszystcy Ci radz± - pismo do US za 5 zł i poczekaj na odpowiedz /do miesi±ca lub 2 jak US uzna, że sprawa jest trudna/.
*)sprawa może się US wydać trudna, bo aktualnie prowadona jest dyskusja, że umowy o dzieło podlegaj± też podatkowi VAT.****

NIP do VAT-u jest ten sam co i twój do podatku dochodowego; ale żeby być podatnikiem VAT musisz to zgłosić i uzyskać takowe za¶wiadczenie.

r.


 
Golebiewski
Golebiewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:43
English to Polish
+ ...
Kontrahent z Niemiec Sep 17, 2005

Najpro¶ciej - ale i najtrudniej - porozum się w osob±, która prowadzi biznes i jest w stanie po prostu wystawić taki dokument. Omów wszelkie kwestie podatkowe. Wystawiaj±c fakturę do Niemiec osoba/firma ta wystawi j± w kwocie netto bez VAT, więc pozostaje kwestia porozumienia się w obszarze rozliczenia podatku dochodowego.

 
Piotr Sawiec
Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 10:43
English to Polish
+ ...
czy mozesz wystawiac rachunek? Sep 18, 2005

Może grzeszę ignorancj±, ale czy nie prowadz±c działalno¶ci gospodarczej można wystawiać w ogóle rachunek? Bez np. umowy o dzieło czy zlecenie?

Piotrek


 
maczek
maczek
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Naliczanie VAT Sep 19, 2005

W takim razie nie naliczam VAT-u, do 10.000 Ojro rocznie mam jeszcze daleko, niestety nie plasuję się w tej lidze:) A tak na poważnie, to myślę, że warta rozważenia jest rada, aby naliczać tylko podatek dochodowy i rozliczać się z US w oparciu o PIT 53. Tylko jak ma wyglądać taki rachunek, czy musi być w nim wymieniony przedmiot zapłaty i, przede wszystkim, czy konieczna jest umowa o dzieło albo chociaż zlecenie od k... See more
W takim razie nie naliczam VAT-u, do 10.000 Ojro rocznie mam jeszcze daleko, niestety nie plasuję się w tej lidze:) A tak na poważnie, to myślę, że warta rozważenia jest rada, aby naliczać tylko podatek dochodowy i rozliczać się z US w oparciu o PIT 53. Tylko jak ma wyglądać taki rachunek, czy musi być w nim wymieniony przedmiot zapłaty i, przede wszystkim, czy konieczna jest umowa o dzieło albo chociaż zlecenie od klienta (Auftrag)?Collapse


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Poland
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
Dlaczego po prostu nie założysz działalności gospodarczej? Sep 19, 2005

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od założenia dział. gosp. odstręcza Cię wizja płacenia ZUSu co miesiąc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w błoto, acz są też dobre strony Zinstytucjonalizowania Się, a ostatnio nawet ulgi w płaceniu ZUSowych składek dla osób zakładających dział. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku wścibsko-osobistych, to daj znać, czemu unikasz zarejestrowania.

Wścibska tygru vel Agnieszka


 
maczek
maczek
Local time: 10:43
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Działalność Sep 20, 2005

Nazywam się Szymon, bardzo mi miło:)
Działalności nie zakładam, ponieważ boję się kosztów. ZUS + zdrowotne to kwota ponad 500 zł, spłacam kredyt w wysokości 230 zł miesięcznie, to daje ponad 700 zł samych kosztów. Moje przychody to obecnie ok. 1500 zł miesięcznie, z uwagi na stary sprzęt ciężko będzie zarobić więcej. Poza tym traktuję tłumaczenie jako działalno"
... See more
Nazywam się Szymon, bardzo mi miło:)
Działalności nie zakładam, ponieważ boję się kosztów. ZUS + zdrowotne to kwota ponad 500 zł, spłacam kredyt w wysokości 230 zł miesięcznie, to daje ponad 700 zł samych kosztów. Moje przychody to obecnie ok. 1500 zł miesięcznie, z uwagi na stary sprzęt ciężko będzie zarobić więcej. Poza tym traktuję tłumaczenie jako działalność przejściową, najpóźniej za rok chciałbym zająć się czymś innym (sam na sam z komputerem trochę mi nie odpowiada:)
Jest to fajna praca, ale wbrew pozorom trzeba trzymać dyscyplinę i umieć zorganizować sobie pracę, co wcale nie jest takie łatwe. Rozpisałem się trochę, ale faktycznie najrozsądniej będzie zapytać się w urzędzie skarbowym. Pozdrawiam z masą uśmiechów:)

tygru wrote:

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od założenia dział. gosp. odstręcza Cię wizja płacenia ZUSu co miesiąc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w błoto, acz są też dobre strony Zinstytucjonalizowania Się, a ostatnio nawet ulgi w płaceniu ZUSowych składek dla osób zakładających dział. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku wścibsko-osobistych, to daj znać, czemu unikasz zarejestrowania.

Wścibska tygru vel Agnieszka

Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wystawianie rachunków dla kontrahenta z Niemiec






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »