Nieważne tłumaczenia przysięgłe - Artykuł w GW
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 00:00
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2005

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,2969670.html

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński

rjz
German to Polish
+ ...
dokończenie.... Oct 17, 2005

Ministerstwo wyst─ůpi pismem do S─ůd├│w - ┼╝eby wezwa┼éo tych t┼éumaczy do zwrotu piecz─Öci.

Mog─ů oni jednak przyst─ůpi─ç do zasadach og├│lnych do egz. Dla dobrego t┼éum. ┼╝aden problem.

A tak generalnie - zas┼éanianie si─Ö niewiedz─ů, ┼╝e obowi─ůzuje "jaka┼Ť" nowa ustawa", jest dziecinne - bo by┼éa ona przez 3 lub 4 lata dyskutowana w ┼Ťrodowisku t┼éum.

Niekt├│re s─ůdy jednak - z grzeczno┼Ťciicon_wink.gif - o zmianie statusu prawnego swoich bieg┼éych poinformowa┼éy;

r.

xxxNowicki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Sprawa Oct 17, 2005

Widz─Ö to tak. Jest sobie Pani X w jakiej┼Ť miejscowo┼Ťci Y, w kt├│rej mieszka 15 ty┼Ť. mieszka┼äc├│w. Pani X jest t┼éumaczem przysi─Ög┼éym przy s─ůdzie. Pani X nie jest zrzeszona w ┼╝adnej z organizacji zawodowych (nie nale┼╝y do STP ani TEPISU). W zwi─ůzku z powy┼╝szym sk─ůd ta biedna kobicina, t┼éumacz─ůca od 30 lat ma wiedzie─ç cokolwiek o jakiej┼Ť ustawie. By┼éo rozporz─ůdzenie, zosta┼éa ustanowiona i tyle.

Oczywi┼Ťcie zas┼éanianie si─Ö nieznajomo┼Ťci─ů prawa nie zwalnia z obowi─ůzku jego przestrzegania. Niemniej wydaje mi si─Ö, ┼╝e skoro teraz ministerstwo mo┼╝e odbiera─ç przez s─ůdy t┼éumaczom piecz─ůtki, tak samo mog┼éo poinformowa─ç ich przynajmniej o fakcie zmiany przepis├│w.

Sprawa jest dla mnie prosta. Ministerstwo nie informuj─ůc t┼éumaczy chce zarobi─ç na egzaminach. Ja temat ustawy znam od ┼éadnych paru lat. Ale nie oczekujmy, ┼╝e ka┼╝dy t┼éumacz anga┼╝uje si─Ö w ┼╝ycie swojego ┼Ťrodowiska zawodowego.

rjz
German to Polish
+ ...
:-) tłumacz na prowincji? Oct 17, 2005

Rozumiem, ┼╝e ta #kobiecina# od 30 lat stosuje takie same stawki - bo jej nikt nie powiedzia┼é,┼╝e wysz┼éo inne rozporz─ůdzenie o ich wysoko┼Ťci, ani te┼╝ nigdy nie zastanawia┼éa si─Ö nad zmianami statusu podatkowego t┼éumacza przysi─Ög┼éego, ani te┼╝ j─ů nie zdziwi┼éo, ┼╝e s─ůd przesta┼é j─ů nadzorow─ç - prowincja nie jest ┼╝adnym wyt┼éumaczeniem.
(chyba, ┼╝e jest znudzona ┼Ťwiatem = *zero* gazet, radia i TV, no i ┼╝adnej nowej wiedzy - to mo┼╝e i dobrze, ┼╝e ju┼╝ sama si─Ö "zemerytowa┼éa" w czynno┼Ťciach t┼éum. przysi─Ög┼éej)

MS nie sprawowa┼éo nadzoru nad t┼éum. tylko prezesi S─ůd├│w Woj. czy Okr─Ögowych.

Co do "kasy" - egz. s─ů kalkulowane w ten spos├│b, ┼╝eby sme si─Ö finansowa┼éy i w zamy┼Ťle nie maj─ů przynosi─ç dochod├│w skarbowi pa┼ästwa - gdzie wp┼éywaj─ů te pien─ůdze - no w ko┼äcu 800 z┼é.

r.

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Wiecie co Oct 21, 2005

Czego┬ ja tu nie rozumiem. W ustawie jest, ┼╝e star┬▒ pieczeci┬▒ mo┼╝na pos┼éugiwa─ç si─Ö jeszcze dwa lata. W GW pisz┬▒, ┼╝e jest to nielegalne. To jak?
Zgłoszenie wysłałam w terminie, odzewu brak. Sk±d mam wiedzieć, czy mnie wpisano na listę? Może też jestem nielegalna?

rjz
German to Polish
+ ...
legalny-nielegalny tłumacz przysięgły Oct 21, 2005

To kwestia inerpretacji przepis├│w.

W zamierzeniu by┼éo tak: Jak kto┼Ť nie zg┼éosi┼é wniosku w ci─ůgu 6 miesi─Öcy tu uprawnienia uraci┼é. To fakt./Na to powo┼éuj─ů si─Ö doniesienia gazetowe,a MS do tej pory takie stanowisko potwierdza┼éo/.

Ale jak si─Ö przeczyta wnikliwie Art. 33 tej┼╝e przedmiotowej ustawy, to interpretacja mo┼╝e by─ç te┼╝ inna.
...
(4.) Osoby, o kt├│rych mowa w ust. 1, mog─ů dokonywa─ç czynno┼Ťci t┼éum. przys. oraz pos┼éugiwa─ç si─Ö dotychczasowymi piecz─Öcima etc. -__ do czasu wpisu na list─Ö t┼éum. przysi─Ög┼éych /...../ nie d┼éu┼╝ej jednak ni┼╝ 2 lata od dnia wej┼Ťcia w ┼╝ycie ustawy.

///tu nale┼╝y przeanalizowa─ç _nawet lingwistycznie tylko_ Art. 33. ust. 1, ┼╝eby ustali─ç, kim te osoby s─ů//

Aktualna interpretacja jest mniej wiecej taka: Wprawdzie utracili uprawnienia, ale w okresie karencji 2 lata dalej mog─ů wykonywa─ç czynno┼Ťci.

Taka interpretacja jest pragmatyczna - dla r├│┼╝nych instytucji - bo: co robi─ç teraz z rozprawami, aktami notarialnymi i innymi dokumentami - w kt├│rych mieli sw├│j udzia┼é t┼éumacze przys., kt├│rzy ju┼╝ nimi nie s─ů. Wprawdzie to ich wina, ┼╝e podwali si─Ö nadal za zaprzysi─Ö┼╝onych, ale konsekwencje musia┼éyby ponosi─ç osoby trzecie te┼╝. Rozwi─ůzanie - tu pragamtyka - uzna─ç je - poprzez "wyinterpretowanie" przepis├│w. No i tak si─Ö stanie.icon_smile.gif

Fakt, ┼╝e po tych 2 latach nie zostan─ů ono wpisani na list─Ö, je┼╝eli nie zdadz─ů uprzednio egzaminu i nie spe┼éni─ů wymaga┼ä z aktualnie obowi─ůzuj─ůcych przepis├│w.

r.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nieważne tłumaczenia przysięgłe - Artykuł w GW

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search