Nieważne tłumaczenia przysięgłe - Artykuł w GW
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 13:15
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2005

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,2969670.html

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński

Direct link Reply with quote

rjz
German to Polish
+ ...
dokończenie.... Oct 17, 2005

Ministerstwo wyst─ůpi pismem do S─ůd├│w - ┼╝eby wezwa┼éo tych t┼éumaczy do zwrotu piecz─Öci.

Mog─ů oni jednak przyst─ůpi─ç do zasadach og├│lnych do egz. Dla dobrego t┼éum. ┼╝aden problem.

A tak generalnie - zas┼éanianie si─Ö niewiedz─ů, ┼╝e obowi─ůzuje "jaka┼Ť" nowa ustawa", jest dziecinne - bo by┼éa ona przez 3 lub 4 lata dyskutowana w ┼Ťrodowisku t┼éum.

Niekt├│re s─ůdy jednak - z grzeczno┼Ťci - o zmianie statusu prawnego swoich bieg┼éych poinformowa┼éy;

r.

xxxNowicki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Sprawa Oct 17, 2005

Widz─Ö to tak. Jest sobie Pani X w jakiej┼Ť miejscowo┼Ťci Y, w kt├│rej mieszka 15 ty┼Ť. mieszka┼äc├│w. Pani X jest t┼éumaczem przysi─Ög┼éym przy s─ůdzie. Pani X nie jest zrzeszona w ┼╝adnej z organizacji zawodowych (nie nale┼╝y do STP ani TEPISU). W zwi─ůzku z powy┼╝szym sk─ůd ta biedna kobicina, t┼éumacz─ůca od 30 lat ma wiedzie─ç cokolwiek o jakiej┼Ť ustawie. By┼éo rozporz─ůdzenie, zosta┼éa ustanowiona i tyle.

Oczywi┼Ťcie zas┼éanianie si─Ö nieznajomo┼Ťci─ů prawa nie zwalnia z obowi─ůzku jego przestrzegania. Niemniej wydaje mi si─Ö, ┼╝e skoro teraz ministerstwo mo┼╝e odbiera─ç przez s─ůdy t┼éumaczom piecz─ůtki, tak samo mog┼éo poinformowa─ç ich przynajmniej o fakcie zmiany przepis├│w.

Sprawa jest dla mnie prosta. Ministerstwo nie informuj─ůc t┼éumaczy chce zarobi─ç na egzaminach. Ja temat ustawy znam od ┼éadnych paru lat. Ale nie oczekujmy, ┼╝e ka┼╝dy t┼éumacz anga┼╝uje si─Ö w ┼╝ycie swojego ┼Ťrodowiska zawodowego.

rjz
German to Polish
+ ...
:-) tłumacz na prowincji? Oct 17, 2005

Rozumiem, ┼╝e ta #kobiecina# od 30 lat stosuje takie same stawki - bo jej nikt nie powiedzia┼é,┼╝e wysz┼éo inne rozporz─ůdzenie o ich wysoko┼Ťci, ani te┼╝ nigdy nie zastanawia┼éa si─Ö nad zmianami statusu podatkowego t┼éumacza przysi─Ög┼éego, ani te┼╝ j─ů nie zdziwi┼éo, ┼╝e s─ůd przesta┼é j─ů nadzorow─ç - prowincja nie jest ┼╝adnym wyt┼éumaczeniem.
(chyba, ┼╝e jest znudzona ┼Ťwiatem = *zero* gazet, radia i TV, no i ┼╝adnej nowej wiedzy - to mo┼╝e i dobrze, ┼╝e ju┼╝ sama si─Ö "zemerytowa┼éa" w czynno┼Ťciach t┼éum. przysi─Ög┼éej)

MS nie sprawowa┼éo nadzoru nad t┼éum. tylko prezesi S─ůd├│w Woj. czy Okr─Ögowych.

Co do "kasy" - egz. s─ů kalkulowane w ten spos├│b, ┼╝eby sme si─Ö finansowa┼éy i w zamy┼Ťle nie maj─ů przynosi─ç dochod├│w skarbowi pa┼ästwa - gdzie wp┼éywaj─ů te pien─ůdze - no w ko┼äcu 800 z┼é.

r.

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Wiecie co Oct 21, 2005

Czego┬ ja tu nie rozumiem. W ustawie jest, ┼╝e star┬▒ pieczeci┬▒ mo┼╝na pos┼éugiwa─ç si─Ö jeszcze dwa lata. W GW pisz┬▒, ┼╝e jest to nielegalne. To jak?
Zgłoszenie wysłałam w terminie, odzewu brak. Sk±d mam wiedzieć, czy mnie wpisano na listę? Może też jestem nielegalna?

rjz
German to Polish
+ ...
legalny-nielegalny tłumacz przysięgły Oct 21, 2005

To kwestia inerpretacji przepis├│w.

W zamierzeniu by┼éo tak: Jak kto┼Ť nie zg┼éosi┼é wniosku w ci─ůgu 6 miesi─Öcy tu uprawnienia uraci┼é. To fakt./Na to powo┼éuj─ů si─Ö doniesienia gazetowe,a MS do tej pory takie stanowisko potwierdza┼éo/.

Ale jak si─Ö przeczyta wnikliwie Art. 33 tej┼╝e przedmiotowej ustawy, to interpretacja mo┼╝e by─ç te┼╝ inna.
...
(4.) Osoby, o kt├│rych mowa w ust. 1, mog─ů dokonywa─ç czynno┼Ťci t┼éum. przys. oraz pos┼éugiwa─ç si─Ö dotychczasowymi piecz─Öcima etc. -__ do czasu wpisu na list─Ö t┼éum. przysi─Ög┼éych /...../ nie d┼éu┼╝ej jednak ni┼╝ 2 lata od dnia wej┼Ťcia w ┼╝ycie ustawy.

///tu nale┼╝y przeanalizowa─ç _nawet lingwistycznie tylko_ Art. 33. ust. 1, ┼╝eby ustali─ç, kim te osoby s─ů//

Aktualna interpretacja jest mniej wiecej taka: Wprawdzie utracili uprawnienia, ale w okresie karencji 2 lata dalej mog─ů wykonywa─ç czynno┼Ťci.

Taka interpretacja jest pragmatyczna - dla r├│┼╝nych instytucji - bo: co robi─ç teraz z rozprawami, aktami notarialnymi i innymi dokumentami - w kt├│rych mieli sw├│j udzia┼é t┼éumacze przys., kt├│rzy ju┼╝ nimi nie s─ů. Wprawdzie to ich wina, ┼╝e podwali si─Ö nadal za zaprzysi─Ö┼╝onych, ale konsekwencje musia┼éyby ponosi─ç osoby trzecie te┼╝. Rozwi─ůzanie - tu pragamtyka - uzna─ç je - poprzez "wyinterpretowanie" przepis├│w. No i tak si─Ö stanie.

Fakt, ┼╝e po tych 2 latach nie zostan─ů ono wpisani na list─Ö, je┼╝eli nie zdadz─ů uprzednio egzaminu i nie spe┼éni─ů wymaga┼ä z aktualnie obowi─ůzuj─ůcych przepis├│w.

r.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nieważne tłumaczenia przysięgłe - Artykuł w GW

Advanced search

BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search