Zdziwienie klientów, że tłumacz wystawia im rachunek za przysięgłe.
Thread poster: Michal Lisek
Michal Lisek  Identity Verified
Local time: 23:57
Polish to English
+ ...
Oct 21, 2005

Czy wam też już znudziło się tłumaczenie klientom indywidualnym, że tłumaczenia przysięgłego (lub też każdego innego) nie da się zrobić "bez rachuneczku", tak "- No wie Pan, żeby fiskusa nie karmić, papieru nie marnować".
Robi─Ö sporo przysi─Ög┼éych i od pewnego czasu ju┼╝ mnie denerwuje walka z klientami z ulicy, ka┼╝dy chce bez faktury, a jak t┼éumaczysz, ┼╝e si─Ö nie da, to patrz─ů jakby┼Ť z kosmosu spad┼é (cz─Ö┼Ť─ç z nich nawet rezygnuje).
Z firmami oczywi┼Ťcie jest inaczej, no ale to normalne.
Jakie Wy macie do┼Ťwiadczenie w tym wzgl─Ödzie i jakie standardowych wyja┼Ťnie┼ä u┼╝ywacie?

Direct link Reply with quote

Katarzyna Szylderowicz  Identity Verified
Poland
Member (2007)
Dutch to Polish
+ ...
Nie wystawiam, ale... Oct 21, 2005

Witam,
Ja cz─Östo s┼éysz─Ö, ┼╝e moi klienci indywidualni nie chc─ů faktur za t┼éumaczenia przysi─Ög┼ée, wi─Öc im takowych nie sporz─ůdzam. Natomiast p┼éac─ů stawk─Ö zawieraj─ůc─ů VAT, a ja pod koniec miesi─ůca zg┼éaszam ksi─Ögowej ca┼éo┼Ť─ç sprzeda┼╝y bez faktur. Czyli Urz─ůd Skarbowy dostaje co jego, a ja mam mniej papier├│w.
Inna sprawa jak klientom wydaje si─Ö, ┼╝e jak nie chc─ů faktury to nie zap┼éac─ů VAT-u... W├│wczas nie t┼éumacz─Ö niczego, tylko powtarzam, ┼╝e taka jest stawka i koniec.
Pozdr
K. SKupień

Grzegorz Harbaszewski
Luxembourg
English to Polish
+ ...
Podobnie Oct 21, 2005

Ja robi─Ö tak samo jak katjas. A na koniec miesi─ůca sam sobie zg┼éaszam sprzeda┼╝ nieudokumentowan─ů, bo nie mam ksi─Ögowej

Pzdr
Grzesiek

katjas wrote:

Witam,
Ja cz─Östo s┼éysz─Ö, ┼╝e moi klienci indywidualni nie chc─ů faktur za t┼éumaczenia przysi─Ög┼ée, wi─Öc im takowych nie sporz─ůdzam. Natomiast p┼éac─ů stawk─Ö zawieraj─ůc─ů VAT, a ja pod koniec miesi─ůca zg┼éaszam ksi─Ögowej ca┼éo┼Ť─ç sprzeda┼╝y bez faktur. Czyli Urz─ůd Skarbowy dostaje co jego, a ja mam mniej papier├│w.
Inna sprawa jak klientom wydaje si─Ö, ┼╝e jak nie chc─ů faktury to nie zap┼éac─ů VAT-u... W├│wczas nie t┼éumacz─Ö niczego, tylko powtarzam, ┼╝e taka jest stawka i koniec.
Pozdr
K. SKupień

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
jak ewidencjonowa─ç i co z kas─ů fiskaln─ů? Oct 21, 2005

Grzegorz Harbaszewski wrote:

Ja robi─Ö tak samo jak katjas. A na koniec miesi─ůca sam sobie zg┼éaszam sprzeda┼╝ nieudokumentowan─ů, bo nie mam ksi─Ögowej
Pzdr
Grzesiek

A jak ewidencjujesz sprzeda┼╝ nieudokumentowan─ů w ci─ůgu miesi─ůca? Na specjalnym formularzu, czy na samodzielnie przygotowanym raporcie?

Btw. Czy t┼éumacze przysi─Ögli te┼╝ podlegaj─ů pod obowi─ůzek posiadania kasy fiskalnej po osi─ůgni─Öciu okreslonego obrotu?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

rjz
German to Polish
+ ...
rachunki za tłum. Oct 21, 2005

Mariusz Studziński wrote:

Czy t┼éumacze przysi─Ögli te┼╝ podlegaj─ů pod obowi─ůzek posiadania kasy fiskalnej po osi─ůgni─Öciu okreslonego obrotu?
Mariusz Studziński

Nie maj± tak jak i adwokaci. Ale maj± obowi±zek wystwiania rachunków za tłum.

Jak sobie kient zachce - to musi to by─ç fatura VAT.

///Oraz bezwględnie podawania ceny tłumaczenia na dokonanym egzemplarzu tłum.: tak wymaga to ustawa, tym razem nie podatkowa tylko o tłum. przysięgłych//

Wpis w rep. służy do kontrolowania tego - aktualnie przez wojewodę

//Co do US - to niekt├│re z nich wyra┼╝aj┬▒ zgod─Ö na to, ┼╝eby repertorium by┼éo cz─Ö┬Âci┬▒ dokumentacji podatkowej - /nale┼╝y t─Ö zgod─Ö uzyska─ç na pi┬Âmie/ w├│wczas mo┼╝liwe jest wpisywanie/rozliczanie jednej pozycji /rep. od YX - do XY/ jako kwoty zbiorczej - argumentem przekon┬▒cym US jest fakt, ┼╝e rep. posiada wi─Öcej danych ni┼╝ te wymgane przez US.
A czy UKS może sprawdzać rep.? Owszem, tak jak i inne dokumenty, które służyłyby dochodzeniu w sprawach podatkowych.

r.
PS

Dla porz┬▒dku wystawiam wszystkim klientom faktury - teraz nawet bezwyj┬▒tkowo - bo wyj┬▒tek jaki stanowi┼éy S┬▒dy, Porkuratury, Policje etc. - przsta┼é by─ç wyj┬▒tkiem w my┬Âl interpretacji MFin. i musz┬▒ przyjmowa─ç faktury VAT - prawie jak ka┼╝dy inny podmiot. ///Prawie.... bo inaczej rozliczaj┬▒ podatek dochodowy///

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
Opłata na tłumaczeniu? Oct 21, 2005

Witam,

rjz wrote:
///Oraz bezwględnie podawania ceny tłumaczenia na dokonanym egzemplarzu tłum.: tak wymaga to ustawa, tym razem nie podatkowa tylko o tłum. przysięgłych//

Ale przecież nowa ustawa o tłumaczach przysięgłych nic nie wspomina o podawaniu opłaty na tłumaczeniu. Przynajmniej ja nic takiego nie znalazłem w ustawie.

Czy mo┼╝esz r├│wnie┼╝ poda─ç jak─ů┼Ť podstaw─Ö prawn─ů do zwolnienia t┼éumaczy przysi─Ög┼éych (oraz adwokat├│w) z konieczno┼Ťci zakupu kasy fiskalnej po przekroczeniu progu 20,000/40,000 obrotu "kasowego"?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

rjz
German to Polish
+ ...
kasa fiskalna Oct 21, 2005

Wykaz sprzeda┼╝y zwolnionej z obowi┬▒zku ewidencjonowania

Zał±cznik do rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestruj±cych (Dz. U. z 2004r., Nr 273, poz. 2706).
┬┤/-/
Ex 74.83 Usługi sekretarskie i tłumaczenia, z wył±czeniem usług drukarskich i powielaczowych

-/-

r.

Grażyna Lesińska
Poland
German to Polish
+ ...
przysiegłe bez faktury dla klientów indywidualnych Oct 23, 2005

masz racje, robie tak samo.

Gra┼╝yna

rjz
German to Polish
+ ...
dla wyja┬Ânienia Oct 23, 2005

grazynap wrote:

masz racje, robie tak samo.

Gra┼╝yna

Czy mam to rozumie─ç, ┼╝e nie dokumentujesz sprzeda┼╝y, a jedynie wpisujesz do rep.?

Tu się dziwię. /no chyba, że to opacznie zrozumiałem/
r.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zdziwienie klientów, że tłumacz wystawia im rachunek za przysięgłe.

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search