International Translation Day 2017

Join ProZ.com/TV for a FREE event on September 26-27th celebrating International Translation Day! 50+ hours of content, Chat, Live Q&A & more. Join 1,000's of linguists from around the globe as ProZ.com/TV celebrates International Translation Day.

Click for Full Participation

Otwieranie działaln. gosp. w Rosji - any info?
Thread poster: Marek Makosiej

Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
English to Polish
Nov 14, 2005

Witam wszystkich. Ponieważ nasz nowy rząd prawdopodobnie (i tu proszę też o informacje, jeśli ktoś coś wie lub słyszał) pozbawi nas 19% podatku liniowego (PIT5L), zacząłem się poważnie zastanawiać, czy może nie dałoby się przenieść działalności do Rosji. I czy w ogóle tam jest coś takiego jak "osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą". A jeśli tak, to czy obejmuje ją 13-procentowy podatek i zerowy VAT (jeśli tłumaczy na eksport do krajów UE i USA). Jeśli coś wiecie, piszcie. Wysłałem zapytanie do konsulatu i izby handlowej, ale sądząc po naszych stosunkach z Rosją w tej chwili to mogą nawet nie odpowiedzieć...
Pozdrawiam

Direct link Reply with quote

Grażyna Lesińska
Poland
German to Polish
+ ...
działalno¶c Nov 16, 2005

[quote]Marek Makosiej wrote:

Je�li co� wiecie, piszcie. Wysłałem zapytanie do konsulatu i izby handlowej, ale sądząc po naszych stosunkach z Rosją w tej chwili to mogą nawet nie odpowiedzieć...

Wiem, że wiele firm rejestruje działalno¶c w Czechach ze względu na niskie koszty (podatek i ZUS). ZUS wychodzi ok 250 pln.

Grażyna

Grażyna Lesińska
Poland
German to Polish
+ ...
działalno¶c gosp. w Rosji Nov 16, 2005

Kwestia rejestracji działalno¶ci w Rosji - zapytaj w Wolfox, to jest biuro tłumaczeń rosyjskich ( i nie tylko, ale głównie), oni zajmuj± sie też sprawami działalno¶ci.
www.wolfox.pl

Grażyna

Alexander Onishko  Identity Verified
Local time: 16:29
Member (2007)
Russian to English
+ ...
Dlaczego nie do Ukrainy ? Nov 16, 2005

Marek Makosiej wrote:

... czy może nie dałoby się przenieść działalności do Rosji ...

Dlaczego nie do Ukrainy ?

patsz np. -

"Jak rozpocząć działalność gospodarczą na Ukrainie ?"

http://www.ukraina.net.pl/?art=pokaz&num=845

Edyta Szczepans  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
W tym roku juz nie zdąża Nov 20, 2005

Czytałam ostatnio w Wyborczej że rząd nie zamierza pozbawiac nas podatku liniowego, a choćby nawet chciał, to w tym roku nie zdąży.

Co do Rosji, to nie znam zasad zakładania firmy w tym kraju, natomiast znam trochę specyfike tego kraju, ponieważ mam tam kontakty handlowe w branży innej niż tłumaczenia.

Przede wszystkim, za kazdym razem, kiedy chesz się wybrac do Rosji, musisz sobie kupić wize w pakiecie z hotelem, inaczej nie wydadzą Ci wizy. Hotel podłej klasy, typu Rossija w Moskwie kosztuje od 70 -100 USD za dzień (wersja 70 USD to pokój bez gniazdek wtykowych).

Można ubiegac się o wizę biznesową, ale tą wydają tylko na pół roku a i tak nie masz gwarancji, że tyle pozwolą Ci zostać.

Koszty prowadzenia biura porównywalne z biurem w Nowym Jorku.
Urzędnicy są dość skorumpowani i trzeba płacić dużo łapówek, aby uniknąć kłopotów.

Zakładając możliwość prowadzenia działalności na terenie Rosji trzeba się zastanowić, kto ma być odbiorcą naszych usług. Bo jeżeli rynek lokalny, to owszem widzę jakiś sens, natomiast jeżeli ma to być klient polski, to nie wiem, kto będzie chciał przelac nam należność za usługi na konto rosyjskiego banku (koszty przelewu, waluta?)- bo przecież konto musimy miec na terenie kraju w którym prowadzimy działalność.

Po za tym, jeżeli prowadząc działalność w Rosji chcesz otrzymywac przelewy zagraniczne, należy przedłozyć bankowi kontrakt z klientem (bo chcą znac podstawy przelewu z zagranicy). Który klient będzie chciał podpisywać kontrakt na pojedyncze tłumaczenie? A choćby nawet... to
Jeżeli kontrakt zostanie podpisany przez klienta z Polski, trzeba go przesłac w oryginale do Rosji i przekazac bankowi.
Dodam, że nie mam sensu przesyłania jakichkolwiek dokumentów zwykła pocztą, gdyż w ten sposób mamy gwarancję, że zaginą. Jedynym wyjściem będzie skorzystanie z renomowanych firm kurierskich (UPS, DHL, fedex, ewentualnie Pocztex).

To tylko kilka trudności w prowadzeniu działalności na terenie Rosji, a o tych, o których nie wiem, to nawet wolę nie wiedzieć.

Jeżeli już przenosić działalność do krajów sąsiednich, to lepszym pomysłem są nowe kraje Unii (Czechy, Słowacja lub kraje nadbałtyckie). Zasady prowadzenia działalności w obrocie wewnątrz wspólnotowym są przynajmniej jasne (np. rozliczanie VAT-u itp.)

Co do Ukrainy, to z tego co mi wiadomo, rząd nie rozprawił się jeszcze z korupcją panującą w urzędach. Mam znajomych Ukraińców, którzy prowadzą firmę we Lwowie i coś o tym wiedzą. Po za tym mentalność ukraińska może nas czasami mocno dziwić.

Reasumując, gdyby podatki mnie do tego zmusiły, przeniosłabym firmę do któregokolwiek z nowych krajów Unii.

pozdrawiam
Edyta

Witam wszystkich. Ponieważ nasz nowy rząd prawdopodobnie (i tu proszę też o informacje, jeśli ktoś coś wie lub słyszał) pozbawi nas 19% podatku liniowego (PIT5L), zacząłem się poważnie zastanawiać, czy może nie dałoby się przenieść działalności do Rosji. I czy w ogóle tam jest coś takiego jak "osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą". A jeśli tak, to czy obejmuje ją 13-procentowy podatek i zerowy VAT (jeśli tłumaczy na eksport do krajów UE i USA). Jeśli coś wiecie, piszcie. Wysłałem zapytanie do konsulatu i izby handlowej, ale sądząc po naszych stosunkach z Rosją w tej chwili to mogą nawet nie odpowiedzieć...
Pozdrawiam[/quote]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Otwieranie działaln. gosp. w Rosji - any info?

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search