Tekst angielski a tekst polski
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 13:04
Member (2009)
English to Polish
Feb 7, 2006

Witam szanowne grono!
Jeden z moich zagranicznych klientow zadal mi pytanie, czy istnieja jakies generalne proporcje slowne miedzy jezykiem angielskim i polskim. Moze przytocze jego pytanie, zeby nie komplikowac: 'What is the word ratio between English and Polish (how many Polish words
per English source)?'. Szczerze przyznaje, ze zaskoczyl mnie tym pytaniem i nie bardzo wiem, co odpowiedziec. Czy moge prosic o opinie? Z gory uprzejmie dziekuje.


 

Paul Merriam  Identity Verified
Local time: 07:04
Member (2008)
Russian to English
+ ...
General observations Feb 8, 2006

Dosyć trudno mówić w ogóle. Znalazłem parę tekstów z EU, i w tych tekstach, polski tekst ma mniej więcej tyle słów jak angielski tekst. Ale z własnego doświadczenia, sądzę, że tłumaczenia (niezależnie od kierunku) mają więcej słów od origynalu. Moim zdaniem, to jest dlatego, że kiedy ktoś pisze, pisze to co on myśli. Wtedy jak ktoś tłumaczy, pisze to co on sądzi, że autor napisał.

Ale to też zależy od rodzaju tekstu. N.p., Polacy dosyć często piszą "miasto Białystok" i w tłumaczeniu jest po prostu Białystok. Angielski tekst może być jakoś wkrótce jeżeli polski tekst mówi o "miasto ten" i "przedsiębiorstwo to" itd.

Jako odpowiedź do klienta, może coś jako "W dokumencie ten i ten z Unii Europejskiej o telefonach, polski tekst ma X słów a angielska wersja ma Y słów. Jednak nie mogę potwierdzić, że to pasuje do moich tłuamczeń."


 

Adam Lankamer  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 13:04
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Przeliczniki Feb 8, 2006

Z moich obserwacji wynika, że standardowa strona angielska po przetłumaczeniu na polski "puchnie" o około 10% (licząc po znakach).

W przypadku rozliczania w słowach sytuacja wygląda już nieco inaczej. Standardowe 1800 znaków po angielsku to około 280-290 słów, tymczasem po polsku tylko 225-240.

Adam


 

Agnieszka Zmuda  Identity Verified
Poland
Local time: 13:04
Member (2005)
English to Polish
Moje obserwacje Feb 8, 2006

Sprawdziłam swoje teksty. Ostatnie wyniki to: polski +16-18%
W tekstach sprzed dwóch lat było gorzej, bo nawet powyżej +20%. Wiem, że mam skłonności do "rozgadywania się", ale widzę poprawęicon_smile.gif
Sama jestem ciekawa komentarzy innych osób.
Pozdrawiam,
Agnieszka


 

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 13:04
English to Polish
+ ...
Wydaje mi się... Feb 8, 2006

że dużo też zależy od dziedziny. Generalnie potwierdzam obserwacje Adama - jako słowa liczą się także wszelkie article, czasowniki posiłkowe itp., a to nabija licznik w angielskim. Za to w polskim mamy dłuższe słowa.
Generalnie zauważyłam, że zwiększa się ilość słów w wersji docelowej, niezależnie od języka - wynika to IMHO z konieczności omawiania pewnych koncepcji niewystępujących w rejestrze źródłowym.

Odstępstwem od powyższego są teksty techniczne i inne dotyczące konkretów, gdzie skrótowość języka angielskiego nie ma sobie równych i gdzie ilość słów w angielskim jest zdecydowanie mniejsza niż w polskim.

A tak w ogóle to uważam, że liczenie słów nie jest specjalnie sprawiedliwe. Już lepsza jest chyba nasza praktyka liczenia znaków. Co na to germaniści?!!


 

Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:04
Polish to Italian
+ ...
Bardzo ciekawe pytanie.. Feb 8, 2006

Moje odpowiedz dotycze INNA kombinacja jezykowa, bo PL>IT, ale moze pewne "ceche" sprawy moga byc wspolne..

Robilem pare badanie na moje tlumaczenie i widzialem ze slowa rozna wiecej niz znaki! I ze slowa rozna wiecej tam gdzie wiecej licze sie "wiernosc do oryginalne" (i styl moze byc nie za piekny, byle by nic nie zostalo oddany inaczej). Natomiast w tlumaczeniach literackich, rozna mniej.

Tlumaczenia literackie-historiczne:
-----------------------------------
SLOWA +20%, znaki +10%

Tlumaczenia techniczne:
-----------------------------------
SLOWA +20%, znaki +15%

Tlumaczenia prawnicze:
-----------------------------------
SLOWA +30%, znaki +18%

Dostalem niedawno pewien tekst, niby "prawniczne" ale widac bylo ze ta umowa po polsku byla "tlumaczenie zle wykonana" tekstu wloskiego. Wiec wyniki w ten "patologiczne wypadek" byli zaskakujaca niskie: slowa +15%, znaki +5%. To dlatego ze tekst nie byl prawdziwie polskie tekst, owoc polskiego umyslu...

Bardzo ciekawe jest tez strona EKONOMICZNA tych wynikow..

Jesli srednia strona (1800 znakow) po wlosku zawiera 265 slow (tak liczylem jakies czas temu) stawka powiedzmy 100 BAN/str tekstu docelowego NIE jest odpowiedna na stawka 0,38 BAN/slowa tekstu zrodlowego! Trzeba poprawiac conajmniej +20% wiec bedzie to 0,45 BAN/slowa...

Daniele

PS: BAN = Banan. To jednostka walutowa uzywana na przykladach, zeby nie mowic o wlasne stawkiicon_wink.gif


 

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 13:04
Member
German to Polish
+ ...
To ciekawe, nigdy się nad tym nie zastanawiałem Feb 8, 2006

Ja też dla innej pary, bo DE-PL-DE.

Sprawdziłem kilka tłumaczeń, zarówno prawnych, jak i technicznych. Spodziewałem się, że przekłady będą dłuższe, bo to jak ktoś już wspomniał generalna zasada. Ogólnie dodatek nie przekroczył w moim przypadku nigdy 10%, a zwykle był zbliżony do 5%.


 

Joanna Rudas  Identity Verified
Poland
Local time: 13:04
Member
French to Polish
+ ...
Ciekawe Feb 9, 2006

Sprawdziłam fr-pl i es-pl w róznego typu tekstach (technicznych, prawniczych i ogólnych)

Francuski ma zawsze przewagę w liczbie słów (średnio +15%) i w liczbie zanków (średnio +5%). W hiszpańskim proporcje są zbliżone. Z pewnością wpływ mają na to rodajniki, ale czy tylko...?


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tekst angielski a tekst polski

Advanced search


SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search