Koszty uzyskania
Thread poster: Barbara Gadomska

Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 03:14
English to Polish
+ ...
May 12, 2006

Jak zapewne wiecie, minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała zniesienie od 1 stycznia 50-procentowych kosztów uzyskania dla wszystkich naukowców i twórców. Ostro to rąbnie po kieszeni tych z nas, którzy pracują na umowy o dzieło. Kto chce się sprzeciwić, może sie podpisać pod zbiorowym protestem środowisk twórców na stronie
http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pokaz_artykul&b=podpisy

Parę lat temu podobny pomysł miał minister Kolodko - wówczas zbiorowy protest okazał się skuteczny. Może i teraz nam sie uda.
Protestują także naukowcy, bo i ich to dotyczy, a że zapewne są wśród nas i tacy, podaję odpowiedni adres:
http://krnp.ipipan.waw.pl/index.php

Basia

Direct link Reply with quote

Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Member (2005)
German to Polish
+ ...
Ma to tez dobre strony... May 12, 2006

Tez pracuje na umowe o dzielo, jednak traktuje to jako rozwiazanie przejsciowe. Po prostu wiem, ze wczesniej czy pozniej bede musial zalozyc wlasna firme. Przede wszystkim po to, by wykonywac zlecenia dla klientow zagranicznych.

Propozycja MF ma jednak swoje dobre strony. Coraz mniej ludzi bedzie "probowac sil" w tym zawodzie, co z czasem powinno przyczynic sie do znikniecia z rynku gorszych biur tlumaczen i zlecen typu 20 PLN za strone.

Pozdrawiam
Tomek

pidzej  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
wiem że przykro, ale te koszty to przecież jedna wielka lipa May 13, 2006

a problem leży IMO gdzie indziej: w skandalicznie niskim ustawieniu najniższego progu, zgodnie z którym 3000 miesięcznie to poziom karalnego bogactwa.
jakie rzeczywiste koszty uzysku ponosi tłumacz zarabiający 7-8 tysięcy miesięcznie? 10% pewnie tak, 50% - nigdy w życiu. mam działalność i coś o tym wiem. ( a propos: "Koszty kupię"!)
podobnie nie wzruszają mnie gastarbajterzy z UK którzy nagle muszą dopłacać w polskim US. muszą nie dlatego że przepisy są dla NICH niesprawiedliwe, tylko że pierwszy próg itd.
pod jaki adres mam pisać by wyrazić mój bulversement progami? a kołodko miał rację. zresztą takie koszty uzysku dla niektórych są wręcz niekonstytucyjne chyba.
PJ

Himawari  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Progi podatkowe May 14, 2006

Zgadzam się z Pidziejem. Te progi podatkowe są wzięte z Marsa, z jakiejś gospodarki autarkicznej, w której nie wymienia się towarow i usług ze światem. Są nie tyle śmieszne, a oburzające w kraju należącym do UE.

Chcialabym poznać logikę, która - według "decydentów" - za tym stoi.

Co do kosztów uzyskania przychodu - to jest nie tyle uznaniem rzeczywistych kosztów, ile uznaniem, że tzw. "twórcy" cechują się niestabilnością zarobkową i nie mogą liczyć na stałe dochody. Dlaczego w takim razie również ludzie na etatach, czyli pracownicy naukowi mają do tego prawo? Sama mam etat na uczelni, więc może własne gniazdo kalam, ale jest w tym duży brak logiki. A może i nie, może łatwiejsze to i tańsze dla budżetu niż podniesienie nędznych zarobków nauczycieli akademickich.

W każdym razie, ta logika mi umyka

Elżbieta

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Progi u sąsiadów May 16, 2006

Himawari wrote:

Zgadzam się z Pidziejem. Te progi podatkowe są wzięte z Marsa, z jakiejś gospodarki autarkicznej, w której nie wymienia się towarow i usług ze światem. Są nie tyle śmieszne, a oburzające w kraju należącym do UE.

Elżbieta

Cześć!
Niedawno czytałem w niemieckiej gazecie Die Zeit (11 maja 06) o biednych ludziach, którzy mają pracę (a za mało pieniędzy na godziwe życie w Niemczech). Nie znam tych stosunków, dlatego zacytuję tylko jedno: osoba zarabia 891 EUR, więc od tej niskiej kwoty podatku nie płaci. Płaci tylko na ubezpieczenie społeczne, po czym to zostaje jej kwota 697 EUR.
Skracając całość: jest to za mało na godziwe życie w Niemczech (ale nie o tym jest wątek).

Gdzie tu są nasze progi i jak my się szybko czegokolwiek dorobimy przy takim goleniu???

Pozdrowienia,

P.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Koszty uzyskania

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search