Koszty uzyskania
Thread poster: Barbara Gadomska

Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 19:29
English to Polish
+ ...
May 12, 2006

Jak zapewne wiecie, minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała zniesienie od 1 stycznia 50-procentowych kosztów uzyskania dla wszystkich naukowców i twórców. Ostro to rąbnie po kieszeni tych z nas, którzy pracują na umowy o dzieło. Kto chce się sprzeciwić, może sie podpisać pod zbiorowym protestem środowisk twórców na stronie
http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pokaz_artykul&b=podpisy

Parę lat temu podobny pomysł miał minister Kolodko - wówczas zbiorowy protest okazał się skuteczny. Może i teraz nam sie uda.
Protestują także naukowcy, bo i ich to dotyczy, a że zapewne są wśród nas i tacy, podaję odpowiedni adres:
http://krnp.ipipan.waw.pl/index.php

Basia


Direct link Reply with quote
 

Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Local time: 19:29
German to Polish
+ ...
Ma to tez dobre strony... May 12, 2006

Tez pracuje na umowe o dzielo, jednak traktuje to jako rozwiazanie przejsciowe. Po prostu wiem, ze wczesniej czy pozniej bede musial zalozyc wlasna firme. Przede wszystkim po to, by wykonywac zlecenia dla klientow zagranicznych.

Propozycja MF ma jednak swoje dobre strony. Coraz mniej ludzi bedzie "probowac sil" w tym zawodzie, co z czasem powinno przyczynic sie do znikniecia z rynku gorszych biur tlumaczen i zlecen typu 20 PLN za strone.

Pozdrawiam
Tomek


Direct link Reply with quote
 

pidzej  Identity Verified
Poland
Local time: 19:29
Polish to English
+ ...
wiem że przykro, ale te koszty to przecież jedna wielka lipa May 13, 2006

a problem leży IMO gdzie indziej: w skandalicznie niskim ustawieniu najniższego progu, zgodnie z którym 3000 miesięcznie to poziom karalnego bogactwa.
jakie rzeczywiste koszty uzysku ponosi tłumacz zarabiający 7-8 tysięcy miesięcznie? 10% pewnie tak, 50% - nigdy w życiu. mam działalność i coś o tym wiem. ( a propos: "Koszty kupię"!)
podobnie nie wzruszają mnie gastarbajterzy z UK którzy nagle muszą dopłacać w polskim US. muszą nie dlatego że przepisy są dla NICH niesprawiedliwe, tylko że pierwszy próg itd.
pod jaki adres mam pisać by wyrazić mój bulversement progami? a kołodko miał rację. zresztą takie koszty uzysku dla niektórych są wręcz niekonstytucyjne chyba.
PJ


Direct link Reply with quote
 

Himawari  Identity Verified
Poland
Local time: 19:29
English to Polish
+ ...
Progi podatkowe May 14, 2006

Zgadzam się z Pidziejem. Te progi podatkowe są wzięte z Marsa, z jakiejś gospodarki autarkicznej, w której nie wymienia się towarow i usług ze światem. Są nie tyle śmieszne, a oburzające w kraju należącym do UE.

Chcialabym poznać logikę, która - według "decydentów" - za tym stoi.

Co do kosztów uzyskania przychodu - to jest nie tyle uznaniem rzeczywistych kosztów, ile uznaniem, że tzw. "twórcy" cechują się niestabilnością zarobkową i nie mogą liczyć na stałe dochody. Dlaczego w takim razie również ludzie na etatach, czyli pracownicy naukowi mają do tego prawo? Sama mam etat na uczelni, więc może własne gniazdo kalam, ale jest w tym duży brak logiki. A może i nie, może łatwiejsze to i tańsze dla budżetu niż podniesienie nędznych zarobków nauczycieli akademickich.

W każdym razie, ta logika mi umyka

Elżbieta


Direct link Reply with quote
 

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 19:29
English to Polish
+ ...
Progi u sąsiadów May 16, 2006

Himawari wrote:

Zgadzam się z Pidziejem. Te progi podatkowe są wzięte z Marsa, z jakiejś gospodarki autarkicznej, w której nie wymienia się towarow i usług ze światem. Są nie tyle śmieszne, a oburzające w kraju należącym do UE.Elżbieta


Cześć!
Niedawno czytałem w niemieckiej gazecie Die Zeit (11 maja 06) o biednych ludziach, którzy mają pracę (a za mało pieniędzy na godziwe życie w Niemczech). Nie znam tych stosunków, dlatego zacytuję tylko jedno: osoba zarabia 891 EUR, więc od tej niskiej kwoty podatku nie płaci. Płaci tylko na ubezpieczenie społeczne, po czym to zostaje jej kwota 697 EUR.
Skracając całość: jest to za mało na godziwe życie w Niemczech (ale nie o tym jest wątek).

Gdzie tu są nasze progi i jak my się szybko czegokolwiek dorobimy przy takim goleniu???

Pozdrowienia,

P.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Koszty uzyskania

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search