Słownik najmłodszej polszczyzny
Thread poster: Jacek Krankowski (X)

Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Sep 3, 2002

Ostatni felieton w czwartkowym magazynie Duzy Format Gazety Wyborczej poswiecony byl \"hulaniu\".


Rzut oka na Słownik najmłodszej polszczyzny:

http://www2.gazeta.pl/edukacja/0,32076.html


Hulać

Przetestowałem najpierw na kolegach - zaczęli mi mówić, że oczywiście, znają, że wesela, że zabawy ludowe, hulanki, swawole.


Lajtowo

\"Lajtowo\" to całkiem może znaczyć działanie na \"pół gwizdka\", odpoczynek, lenistwo.. Ale i znacznie więcej.


Słaabo?

Jedziesz chodnikiem na rowerze, zsiadasz, żeby przejść przez pasy, ale w międzyczasie zmienia się światło, a po drugiej stronie już stoi policjant i wlepia ci mandat - 50 złotych. Słabo?!\".


Ziomal

Ziomali tylu dookoła, że aż zaczęto ironizować. \"Elo ziomal!\" - tak mawia do mnie zazwyczaj z uśmiechem mój kolega, kiedyś hiphopowiec, chcąc okazać dystans do konwenansów, jakie narzuca nawet kultura młodzieżowa.


Podjarka

Jarać to inaczej \"palić\", a wiadomo - emocje najlepiej wyrażają słowa o wysokiej temperaturze


Sandomierz

Słówko to pozwalam sobie zadedykować zwycięzcy \"Idola\"


Czaisz Bazę?

Ten zwrot wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z baseballem. Co prawda w tej mało u nas popularnej grze bazy się zdobywa lub się ich broni, więc pewnie (zakładam) i przyczaić się można przy takiej bazie, to jednak, mówiąc \"czaić bazę\", nowoczesny Polak ma na myśli: \"rozumieć, wiedzieć, o co chodzi, pojmować podstawy\".


Żenua

Zwykle ściągamy nowe wyrazy z zagranicznych słowników. Najczęściej z angielskiego, ale - jak się okazuje - z francuskiego też. Do tego stopnia, że daliśmy Francuzom nowe słowo. Ale po kolei.Ryfa

Mina, lipa, klops... Na opisanie wpadek, problemów i trosk zawsze mieliśmy słowa ładne, krótkie. Nowość, czyli ryfa, podoba mi się jednak wyjątkowo. Na początek komentarz sportowy zrezygnowanego kibica: Małysz leci na resztkach formy. Największa ryfa będzie, jak zwali w Salt Lake


Melanż

Jedno z tajemniczych słówek młodzieżowych. \"Melanż to jest melanż\" - usłyszałem. Dowiedziałem się za to, czym melanż nie jest: - nie jest to rodzaj drinka; - nie jest to żadna używka (w powieści \"Diuna\" Franka Herberta \"melanż\" w polskim tłumaczeniu oznaczał pewien rodzaj narkotyku); - nie jest to odpowiednik \"miksu\", czyli w żadnym wypadku nie mówcie o nikim, że \"melanżował płyty\".


Blaszak

Komputer osobisty, jak prawie każdy wie, występuje najczęściej w dwóch odmianach: pecet (od PC, personal computer, standard firmy IBM) i mac (Macintosh firmy Apple).


Zajawka

Otóż moja zajawka z gramofonami zaczęła się po prostu tak, że potrzebowaliśmy DJ-a, czyli kogoś, kto wykonywałby jakieś ruchy płytą - opowiada w jednym z wywiadów Ośka, jeden z ciekawszych warszawskich producentów hiphopowych. Ale \"zajawka\" to już słowo, które usłyszycie wszędzie.


Lamus

Stare znaczenie tego słowa zdecydowanie odchodzi do lamusa. W nowym \"lamus\" to już nie składzik, magazyn ani miejsce, gdzie wyrzuca się szpargały. \"Lamus\" to człowiek, który na pięć minut wyłączył się z gonitwy za najnowszymi trendami i nie zauważył, że jego strój, upodobania, i sposób myślenia są przestarzałe.


Bakać

Kolejny wyraz, który ze słownika hiphopowego trafia powoli do powszechnego użycia. Oznacza tyle co \"palić marihuanę\".


Wypas

Zawrotna kariera tego słowa aż woła o komentarz. Wiadomo: człowiek je, degustuje, zaspokaja apetyt, a pasie się bydło. Dlatego \"wypas\" to słowo z natury ironiczne, zdradzające dystans mówiącego. \"Wypasione\" mówi się o czymś, co jest bogate, luksusowe, pełne; czy to zegarek, czy wieża stereo.[ This Message was edited by: on 2002-09-03 15:06 ]


 

Radek Podolski

Local time: 17:56
English to Polish
+ ...
tajemniczy melanż Sep 3, 2002

mialem podejsc lajtowo do tego, i nie zapytac, ale sie podjaralem i nikt z ziomali mi tu nie chce pomoc, tylko siedza na tymi blaszakami (zeby wypasione jakies byly, ale gdzie tam) i sie brechtaja ze lamus jestem i nie czaje bazy. no ryfa kompletna! wiec spytam: co to jest ten melanz?


raad z sandomierzaNOT! icon_wink.gif


 

Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Melanz jeszcze lepszy Sep 3, 2002

SLOWNIK DZIECIECY:


http://www2.gazeta.pl/edukacja/0,27246.html


Anyone? 

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 02:56
Armenian to Polish
+ ...
Mam Hip-Hopowca w domu....:)))) Sep 3, 2002

Jacku, mój syn - 20letni student (już) może być twoim konsultantem co do Hip-Hopowskiej nowo-mowy. Jak inni ziomale (twoi koledzy) nie będą mogli wyjaśnić co-nieco, to zapytam syna, napewno cos poradzi...icon_smile.gif
nara

(co oznacza: na razie...)

Prosto od braciaka Roberta, jo....!!!


 

Kasia Trzcińska-Draper (X)
Local time: 01:56
Polish to English
+ ...
raadku, Sep 3, 2002

powiem Ci tylko, że sobotni melanż był za**bisty, choć same lamusy przyjechały: zamiast hh była muzyka hippisiarska, ale i tak wszyscy byli podjarani (a niektórzy zbakani), pospali się pod gołym niebem i rano, przy śniadanku, poznawali resztę wytrwałego towarzystwa... Czujesz Bazę?icon_biggrin.gif

 

PAS  Identity Verified
Local time: 02:56
English to Polish
+ ...
słaabo Sep 4, 2002

Witam wszystkich po wakacjach.


Tak na poważnie (???!!!).


Słaabo, na moje lamusowe wyczucie wzięło się ze słówka bad. \"You look baaad, dude!\"

Identyczna dwuznaczność. Patrz też płyta Michaela Jacksona.


bakać - to z kolei od \"bake\", \"get baked\". He was completely baked on pot.


Jeszcze nie czaję bazy co do słówka wypas, ale podejrzewam, że nihil novi...


Paweł


 

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 02:56
Armenian to Polish
+ ...
That was great!!!....:)))) Sep 4, 2002

Quote:


On 2002-09-03 23:27, KTD wrote:

powiem Ci tylko, że sobotni melanż był za**bisty, choć same lamusy przyjechały: zamiast hh była muzyka hippisiarska, ale i tak wszyscy byli podjarani (a niektórzy zbakani), pospali się pod gołym niebem i rano, przy śniadanku, poznawali resztę wytrwałego towarzystwa... Czujesz Bazę? icon_biggrin.gif


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Słownik najmłodszej polszczyzny

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search