Słownik najmłodszej polszczyzny
Thread poster: Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Sep 3, 2002

Ostatni felieton w czwartkowym magazynie Duzy Format Gazety Wyborczej poswiecony byl \"hulaniu\".



Rzut oka na Słownik najmłodszej polszczyzny:

http://www2.gazeta.pl/edukacja/0,32076.html



Hulać

Przetestowałem najpierw na kolegach - zaczęli mi mówić, że oczywiście, znają, że wesela, że zabawy ludowe, hulanki, swawole.



Lajtow
... See more
Ostatni felieton w czwartkowym magazynie Duzy Format Gazety Wyborczej poswiecony byl \"hulaniu\".



Rzut oka na Słownik najmłodszej polszczyzny:

http://www2.gazeta.pl/edukacja/0,32076.html



Hulać

Przetestowałem najpierw na kolegach - zaczęli mi mówić, że oczywiście, znają, że wesela, że zabawy ludowe, hulanki, swawole.



Lajtowo

\"Lajtowo\" to całkiem może znaczyć działanie na \"pół gwizdka\", odpoczynek, lenistwo.. Ale i znacznie więcej.



Słaabo?

Jedziesz chodnikiem na rowerze, zsiadasz, żeby przejść przez pasy, ale w międzyczasie zmienia się światło, a po drugiej stronie już stoi policjant i wlepia ci mandat - 50 złotych. Słabo?!\".



Ziomal

Ziomali tylu dookoła, że aż zaczęto ironizować. \"Elo ziomal!\" - tak mawia do mnie zazwyczaj z uśmiechem mój kolega, kiedyś hiphopowiec, chcąc okazać dystans do konwenansów, jakie narzuca nawet kultura młodzieżowa.



Podjarka

Jarać to inaczej \"palić\", a wiadomo - emocje najlepiej wyrażają słowa o wysokiej temperaturze



Sandomierz

Słówko to pozwalam sobie zadedykować zwycięzcy \"Idola\"



Czaisz Bazę?

Ten zwrot wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z baseballem. Co prawda w tej mało u nas popularnej grze bazy się zdobywa lub się ich broni, więc pewnie (zakładam) i przyczaić się można przy takiej bazie, to jednak, mówiąc \"czaić bazę\", nowoczesny Polak ma na myśli: \"rozumieć, wiedzieć, o co chodzi, pojmować podstawy\".



Żenua

Zwykle ściągamy nowe wyrazy z zagranicznych słowników. Najczęściej z angielskiego, ale - jak się okazuje - z francuskiego też. Do tego stopnia, że daliśmy Francuzom nowe słowo. Ale po kolei.





Ryfa

Mina, lipa, klops... Na opisanie wpadek, problemów i trosk zawsze mieliśmy słowa ładne, krótkie. Nowość, czyli ryfa, podoba mi się jednak wyjątkowo. Na początek komentarz sportowy zrezygnowanego kibica: Małysz leci na resztkach formy. Największa ryfa będzie, jak zwali w Salt Lake



Melanż

Jedno z tajemniczych słówek młodzieżowych. \"Melanż to jest melanż\" - usłyszałem. Dowiedziałem się za to, czym melanż nie jest: - nie jest to rodzaj drinka; - nie jest to żadna używka (w powieści \"Diuna\" Franka Herberta \"melanż\" w polskim tłumaczeniu oznaczał pewien rodzaj narkotyku); - nie jest to odpowiednik \"miksu\", czyli w żadnym wypadku nie mówcie o nikim, że \"melanżował płyty\".



Blaszak

Komputer osobisty, jak prawie każdy wie, występuje najczęściej w dwóch odmianach: pecet (od PC, personal computer, standard firmy IBM) i mac (Macintosh firmy Apple).



Zajawka

Otóż moja zajawka z gramofonami zaczęła się po prostu tak, że potrzebowaliśmy DJ-a, czyli kogoś, kto wykonywałby jakieś ruchy płytą - opowiada w jednym z wywiadów Ośka, jeden z ciekawszych warszawskich producentów hiphopowych. Ale \"zajawka\" to już słowo, które usłyszycie wszędzie.



Lamus

Stare znaczenie tego słowa zdecydowanie odchodzi do lamusa. W nowym \"lamus\" to już nie składzik, magazyn ani miejsce, gdzie wyrzuca się szpargały. \"Lamus\" to człowiek, który na pięć minut wyłączył się z gonitwy za najnowszymi trendami i nie zauważył, że jego strój, upodobania, i sposób myślenia są przestarzałe.



Bakać

Kolejny wyraz, który ze słownika hiphopowego trafia powoli do powszechnego użycia. Oznacza tyle co \"palić marihuanę\".



Wypas

Zawrotna kariera tego słowa aż woła o komentarz. Wiadomo: człowiek je, degustuje, zaspokaja apetyt, a pasie się bydło. Dlatego \"wypas\" to słowo z natury ironiczne, zdradzające dystans mówiącego. \"Wypasione\" mówi się o czymś, co jest bogate, luksusowe, pełne; czy to zegarek, czy wieża stereo.



[ This Message was edited by: on 2002-09-03 15:06 ]
Collapse


 
Radek Podolski
Radek Podolski

Local time: 23:41
English to Polish
+ ...
tajemniczy melanż Sep 3, 2002

mialem podejsc lajtowo do tego, i nie zapytac, ale sie podjaralem i nikt z ziomali mi tu nie chce pomoc, tylko siedza na tymi blaszakami (zeby wypasione jakies byly, ale gdzie tam) i sie brechtaja ze lamus jestem i nie czaje bazy. no ryfa kompletna! wiec spytam: co to jest ten melanz?



raad z sandomierza





NOT!


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Melanz jeszcze lepszy Sep 3, 2002

SLOWNIK DZIECIECY:



http://www2.gazeta.pl/edukacja/0,27246.html



Anyone?



 
Araksia Sarkisian
Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 07:41
Armenian to Polish
+ ...
Mam Hip-Hopowca w domu....:)))) Sep 3, 2002

Jacku, mój syn - 20letni student (już) może być twoim konsultantem co do Hip-Hopowskiej nowo-mowy. Jak inni ziomale (twoi koledzy) nie będą mogli wyjaśnić co-nieco, to zapytam syna, napewno cos poradzi...

nara

(co oznacza: na razie...)

Prosto od braciaka Roberta, jo....!!!


 
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Local time: 06:41
Polish to English
+ ...
raadku, Sep 3, 2002

powiem Ci tylko, że sobotni melanż był za**bisty, choć same lamusy przyjechały: zamiast hh była muzyka hippisiarska, ale i tak wszyscy byli podjarani (a niektórzy zbakani), pospali się pod gołym niebem i rano, przy śniadanku, poznawali resztę wytrwałego towarzystwa... Czujesz Bazę?

 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 07:41
Polish to English
+ ...
słaabo Sep 4, 2002

Witam wszystkich po wakacjach.



Tak na poważnie (???!!!).



Słaabo, na moje lamusowe wyczucie wzięło się ze słówka bad. \"You look baaad, dude!\"

Identyczna dwuznaczność. Patrz też płyta Michaela Jacksona.



bakać - to z kolei od \"bake\", \"get baked\". He was completely baked on pot.



Jeszcze nie czaję bazy co do słówka wypas, ale podejrzewam, że nihil novi...



Paweł
... See more
Witam wszystkich po wakacjach.



Tak na poważnie (???!!!).



Słaabo, na moje lamusowe wyczucie wzięło się ze słówka bad. \"You look baaad, dude!\"

Identyczna dwuznaczność. Patrz też płyta Michaela Jacksona.



bakać - to z kolei od \"bake\", \"get baked\". He was completely baked on pot.



Jeszcze nie czaję bazy co do słówka wypas, ale podejrzewam, że nihil novi...



Paweł







Collapse


 
Araksia Sarkisian
Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 07:41
Armenian to Polish
+ ...
That was great!!!....:)))) Sep 4, 2002

Quote:


On 2002-09-03 23:27, KTD wrote:

powiem Ci tylko, że sobotni melanż był za**bisty, choć same lamusy przyjechały: zamiast hh była muzyka hippisiarska, ale i tak wszyscy byli podjarani (a niektórzy zbakani), pospali się pod gołym niebem i rano, przy śniadanku, poznawali resztę wytrwałego towarzystwa... Czujesz Bazę?



 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Słownik najmłodszej polszczyzny






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »