Problem z nieplacacym wydawnictwem
Thread poster: possum
possum
English to Polish
+ ...
Aug 6, 2006

Witam,
co mozna zrobic w sytuacji kiedy wydawca od miesiecy tlumaczy sie brakiem pieniedzy i nie wyplaca honorarium za tlumaczenie? Umowa, precyzuje, ze takowe powinno byc zaplacone w dwoch ratach po ukazaniu sie ksiazki, a ta ukazala sie w kraju 10 miesiecy temu.
Rece juz zalamalam, ale moze da sie zrobic cos sensowniejszego?

Direct link Reply with quote

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 22:07
German to Polish
+ ...
co zrobić? Aug 6, 2006

Jeśli wezwania do zaplaty nic nie dają, to skierowac na droge sądowa, dać do windykacji i umieścic na czarnych listach płatników.

G.P.

possum
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Teoria vs praktyka Aug 7, 2006

Tak przypuszczałam. Droga sądowa, windykacja umieszczenie na czarnej liście – to dla mnie czarna magia, a do tego jestem po drugiej stronie globusa. Czy ktoś był kiedyś w podobnej sytuacji i może podzielić się praktycznymi wskazówkami, polecić firmę, lub prawnika w kraju?
Jaka jest „średnia krajowa” i szanse na wyegzekwowanie tego rodzaju długu? Czy po jakimś czasie może on ulec przedawnieniu?
Pozdrawiam

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Dużo niewiadomych Aug 7, 2006

Roszczenia w stosunkach między firmami przedawniają się w Polsce po 2 latach, AFAIK. Ale: przedawnienie ulega zawieszeniu, jeżeli regularnie wysyłasz monity o zapłatę (listem poleconym, koniecznie!). To zresztą ważne dla sądu, że aktywnie próbowałaś dochodzić zapłaty.
Droga sądowa będzie tu przypominać drogę przez mękę. Po pierwsze, takie sprawy ciągną się w Polsce latami. Musisz wnieśc wpis sądowy, 8% wartości sporu. Adwokat będzie chciał między 12 a 20%, w tym zaliczkę z góry jakieś 30% tych 12-20%.
Moim zdaniem lepiej byłoby tak: jeżeli masz zaufaną osobę w Polsce, która byłaby w stanie to dla Ciebie załatwić, wystaw notarialne pełnomocnictwo do działania w Twoim imieniu. Proponuję zacząć od telefonów do wydawnictwa i wizyty na miejscu, o ile to możliwe.
Dalej można zlecić sprawę firmie windykacyjnej. Ich skuteczność jest różna, ale są takie, które nie biorą zaliczki, więc niczym nie ryzykujesz.
A po pierwsze, nękaj ich listami poleconymi. W drugim lub trzecim kojenym zagroź, że zgłosisz ich do rejestru dłużników. To może być skuteczne, bo taki wpis oznacza potężne kłopoty - nie można wziąć kredytu, nie można nic kupić na raty albo wziąć w leasing, nie dostaniesz karty kredytowej itd.

Pozdrawiam

Andrzej

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 21:07
Member (2004)
English to Polish
przerabiałam to... :( Aug 7, 2006

Wystawiłam firmie faktury, odpowiedni człowiek je podpisał, ale pieniędzy nie zobaczyłam. Dostali więc wezwania do zapłaty, ale one też niewiele dały. Pozostała więc droga sądowa. Pozew napisał mi znajomy prawnik, więc nie mam pojęcia, ile to normalnie kosztuje. Po złożeniu dokumentów w sądzie płaciłam bodajże 2% wartości sporu (wartość faktur + odsetki do dnia złożenia wniosku). Jakieś pół roku później wyrok przyszedł pocztą - firma musiała mi zapłacić całą kwotę z wniosku + odsetki za czas, kiedy wniosek leżał w sądzie + te 2% opłat. Pieniądze dostałam w ciągu dwóch tygodni od wyroku. Nie wiem, czy nadal tak to wygląda, ale raczej wiele się nie zmieniło.

Anetta

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
To jest procedura uproszczona... Aug 7, 2006

lim0nka wrote:

Wystawiłam firmie faktury, odpowiedni człowiek je podpisał, ale pieniędzy nie zobaczyłam. Dostali więc wezwania do zapłaty, ale one też niewiele dały. Pozostała więc droga sądowa. Pozew napisał mi znajomy prawnik, więc nie mam pojęcia, ile to normalnie kosztuje. Po złożeniu dokumentów w sądzie płaciłam bodajże 2% wartości sporu (wartość faktur + odsetki do dnia złożenia wniosku). Jakieś pół roku później wyrok przyszedł pocztą - firma musiała mi zapłacić całą kwotę z wniosku + odsetki za czas, kiedy wniosek leżał w sądzie + te 2% opłat. Pieniądze dostałam w ciągu dwóch tygodni od wyroku. Nie wiem, czy nadal tak to wygląda, ale raczej wiele się nie zmieniło.

Anetta

ale ona chyba nie jest dostępna dla obcokrajowców...
Wedle mojej wiedzy wyrok, a właściwie klauzula wykonalności na rzecz osoby zagranicznej wymaga zatwierdzienia przez Ministerstwo (Nie)Sprawiedliwości...

Mogę się mylić, ale IMHO najlepsza droga tutaj to pełnomocnictwo dla zaufanej osoby i windykacja.

Pozdrawiam

Andrzej

possum
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Nie ma to jak doświadczenie Aug 9, 2006

Szkoda, że nie pomyślałam o zadaniu tego pytania na forum, kiedy tylko zaczęły się problemy. Jak dotąd wzywałam do zapłaty jedynie mailami – teraz zacznę monitować listami poleconymi, ale do czasu – później spróbuje sposobem Andrzeja: osoba zaufana, windykacja lub wpisanie na „czarną listę”.Obywatelstwo mam podwójne, więc teoretycznie obcokrajowcem nie jestem, ale na drogę sądową zdecyduję się chyba tylko w ostateczności – najpierw dowiem się jak sprawy mają się z Ministerstwem Sprawiedliwości. Post Limonki wskazuje na to, że droga sądowa też może mieć pomyślny finał i to w stosunkowo niedługim czasie - będę o nej pamiętać. Wstyd się przyznać, ale najprawdopodobniej z połową honorarium i tak przyjdzie mi się pożegnać. Poprosiłam, żeby wpłacono pierwszą ratę honorarium na konto moich rodziców. Usłyszałam, że mogą dokonać takiego przelewu, ale najpierw muszę im przysłać oświadczenie, że pieniądze otrzymałam w gotówce. Nie bardzo rozumiałam, dlaczego nie mogę po prostu zadysponować, aby wpłacili pieniądze na wskazane konto w Polsce (a mogłam?) i choć fizycznie nie mogłam odebrać należności, jako że mnie w kraju nie było, napisałam i wysłałam im oświadczenie, którego się domagali. Mieli więc fakturę i oświadczenie, a pieniędzy nie przelali. Tymczasem wystawili mi IFT-1, bo odliczyli od mego honorarium, którego nie widziałam na oczy, podatek. No, cóż została druga połowa, o którą mam nadzieję jakoś wydrapię.
Jeszcze raz dziękuję za informacje i rady.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Problem z nieplacacym wydawnictwem

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search