VAT a dzialalnosc gospodarcza zarejestrowana w innym kraju
Thread poster: Agnieszka Zaremba
Agnieszka Zaremba
Agnieszka Zaremba  Identity Verified
United States
Local time: 08:10
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Aug 24, 2006

Mieszkam i mam zarejestrowana dzialalnosc w USA. Nadal jednak jestem obywatelem Polski. Wlasnie rozpoczynam wspolprace z polska filia zagranicznej agencji. Mam pytanie dotyczace VAT-u - czy mam obowiazek placenia i jesli tak, jakie sa praktyki tlumaczy (czy do podstawowej stawki dolicza sie jeszcze wartosc VAT-u?)

 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 16:10
Member (2004)
English to Polish
+ ...
spokojnie, spokojnie... ;) Aug 24, 2006

Jeśli prowadzisz działalność jako podmiot amerykański, to podlegasz prawu amerykańskiemu i rozliczasz się z amerykańskim fiskusem, tylko i wyłącznie. Na szczęście polskie Min. Fin. jeszcze nie wpadło na taki pomysł, aby opodatkować amerykańskie firmy..

A jeśli chodzi o "płacenie" VAT - tłumacz sprzedający swoje usługi VATu nie 'płaci', tylko go 'nalicza', czyli płaci klient, a tłumacz jedynie pr
... See more
Jeśli prowadzisz działalność jako podmiot amerykański, to podlegasz prawu amerykańskiemu i rozliczasz się z amerykańskim fiskusem, tylko i wyłącznie. Na szczęście polskie Min. Fin. jeszcze nie wpadło na taki pomysł, aby opodatkować amerykańskie firmy..

A jeśli chodzi o "płacenie" VAT - tłumacz sprzedający swoje usługi VATu nie 'płaci', tylko go 'nalicza', czyli płaci klient, a tłumacz jedynie przekazuje pieniądze do Urzędu Skarbowego.

Skoro prowadzisz działaność w USA, to musisz naliczyć podatki wymagane w USA, a nie w Polsce.

HTH,
Magda
Collapse


 
Agnieszka Zaremba
Agnieszka Zaremba  Identity Verified
United States
Local time: 08:10
Member (2006)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje Aug 24, 2006

Magda Dziadosz wrote:

Jeśli prowadzisz działalność jako podmiot amerykański, to podlegasz prawu amerykańskiemu i rozliczasz się z amerykańskim fiskusem, tylko i wyłącznie. Na szczęście polskie Min. Fin. jeszcze nie wpadło na taki pomysł, aby opodatkować amerykańskie firmy..

A jeśli chodzi o "płacenie" VAT - tłumacz sprzedający swoje usługi VATu nie 'płaci', tylko go 'nalicza', czyli płaci klient, a tłumacz jedynie przekazuje pieniądze do Urzędu Skarbowego.

Skoro prowadzisz działaność w USA, to musisz naliczyć podatki wymagane w USA, a nie w Polsce.

HTH,
Magda


Dziekuje bardzo za wyjasnienie! Teraz juz wiem na czym stoje:)!


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

VAT a dzialalnosc gospodarcza zarejestrowana w innym kraju






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »