System licytowania w pewnym polski portalu...
Thread poster: Daniele Martoglio

Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:55
Polish to Italian
+ ...
Sep 26, 2006

Chodzi mi o pewien portal, ktory o siebie mowi "Międzynarodowy darmowy portal tłumaczeniowy".

W tym portalu jest sistem licytowania zlecen (bidding).. a nawet pare dni temu probowalem go uzywac...

ALE!

Wszystkie bid mozna zobaczyc!!! Mozna zobaczyc KTO oferowal, ILE oferowal, KIEDY... wszyskie dane!

1) nie trzeba NAWET byc zalogowany! Praktycznie KAZDY moze wiedzic wszystko o kazdy

2) nawet STARY BIDDING sa online! Wiec to "na wieki wieku amen".

Dlaczego pisze do was, drodzy Prozianie? Bo wiele z was jest TAM przeciez WIDZE WAS

Ja, jak tylko rozumialem ze tak dziala, skaskowalem moj bid. Probowalem dzwonic do firmy ktora zarzadza portalu, ale tam jest tylko komorka a nikt nie odpowiada. Co to chcialem wiedzic, jest czy CONAJMNIEJ, jak juz licytacja jest zamknieta, mozna skasowac (recznie) swoj BID. Bo jesli nie mozna... z punkt widzenia "zarzadzanie swojego biznesu" to kiepska sprawa...

Czy ktos tutaj pomiedzy szanowni Prozianie ktory byl kuszony robic BID tam, chce probowac skasowac swoje stare rejestracje i powiedzic "dziala, mozna skasowac" czy "nie, nie dziala, moja oferta bedzie tam na wieki"

Jesli odpowiedz jest negatywna, a nie chcecie mi powiedzic ze juz wasze bid bedzie tam widoczne na zawsze, mozna do mnie pisac prywatnie

Dzieki

Daniele

PS: nawet znalazlem na ICH forum, ten post, po angielsku... a tam pewna pani tez jest mocno zdziwiona. Zalacze czesc postu (pogrubiona czcionka to moja):

Dear Site staff,
Today I got an email about a job posting here. When I opened it, to my greatest shock, I could see ALL the bids from other translators, all their prices and their messages, too.
Is this normal for this site, or is it a technical glitch?
Are the bidders aware of this happening?
I have never seen any professional translation portal that would openly display everybody's bids for a certain job. One doesn't even need to be logged in, to see everything. Isn't something wrong here? If the open bidding is intentional, it does nothing but harm to our profession.
(...)
At the very least, the site should hide the bids, and make them visible only to the outsourcer of the job.
Please think about it, and if it is a technical glitch, fix it, if it is a policy, please rethink it.
(...)

[Edited at 2006-09-26 17:06]

Direct link

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 13:55
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Daniele, Sep 26, 2006

Na forach ProZ.com nie ma zwyczaju ani krytykować, ani zachwalać konkurencji. A portal, o którym wspomniałeś taką konkurencję właśnie stanowi.

Każdy według własnych kryteriów ocenia, który portal mu odpowiada i dlaczego.

Temat zamykam.

Magda
Moderator

Direct link

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

System licytowania w pewnym polski portalu...

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search