Off topic: Polka uczy Anglików angielskiego
Thread poster: Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:42
Polish to English
+ ...
Sep 30, 2006

do poczytania
http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,3644840.html


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:42
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
cały link Sep 30, 2006

uwaga:
należy skopiować cały link:

http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,3644840.html


 
Malgorzata Kazmierczak
Malgorzata Kazmierczak
Local time: 18:42
English to Polish
+ ...
Zeby bylo smieszniej... Sep 30, 2006

... to jest moja kolezanka z klasy z podstawowki. Wcale nie byla genialna z angielskiego (tak jak np. ja...).
Oczywiscie to bylo 12 lat temu, wiec moglo sie wiele zmienic


 
Dorota Cooper
Dorota Cooper  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:42
English to Polish
+ ...
Ja tez ucze... Oct 1, 2006

poniekad a konkretnie poprawiam gramatyke/ortografie/interpunkcje/strukture esejow moich znajomych z roku...

Mysle, ze to kwestia tego, jak kto sie uczy jezyka - w moim przypadku glownie z ksiazek, i temu wlasnie zawdzieczam te umiejetnosci. Przecietny Anglik czyta raczej niewiele (wedlug moich kryteriow).


 
Anita Wright
Anita Wright
Local time: 17:42
English to Polish
+ ...
youngling wrote: Przecietny Anglik czyta raczej niewiele (wedlug moich kryteriow). Oct 1, 2006

Chciałabym wiedzieć na podstawie jakich kryteriów wysnułaś taką teorię? Jakie są te TWOJE kryteria?

Z moich doświadczeń wynika że jest odwrotnie, ale to oczywiście kwestia środowiska w jakim kto się obraca.







[Edited at 2006-10-01 19:46]

[Edited at 2006-10-01 19:49]

[Edited at 2006-10-01 19:50]


 
Malgorzata Kazmierczak
Malgorzata Kazmierczak
Local time: 18:42
English to Polish
+ ...
Nie kloccie sie! Oct 1, 2006

... mysle, ze w ogole ludzie za malo czytaja, albo zmienia sie to, co czytaja. To raczej dyskusja nie na temat. Trudno podejrzewac, ze szkola w Anglii zatrudnila Ole Jezewicz, poniewaz rodzimi nauczyciele byli za malo oczytani. A uczy dzieci (ktore z pewnoscia za malo czytaja, jak wszedzie - od Alaski po Kamczatke), wiec nie musi znac literatury na poziomie doktora habilitowanego. To jest mniej wiecej tak, jakby Japonczyk uczyl w Polskiej szkole polskiego - moglabym sie spodziewac, ze bedzie mow... See more
... mysle, ze w ogole ludzie za malo czytaja, albo zmienia sie to, co czytaja. To raczej dyskusja nie na temat. Trudno podejrzewac, ze szkola w Anglii zatrudnila Ole Jezewicz, poniewaz rodzimi nauczyciele byli za malo oczytani. A uczy dzieci (ktore z pewnoscia za malo czytaja, jak wszedzie - od Alaski po Kamczatke), wiec nie musi znac literatury na poziomie doktora habilitowanego. To jest mniej wiecej tak, jakby Japonczyk uczyl w Polskiej szkole polskiego - moglabym sie spodziewac, ze bedzie mowil znacznie czystsza polszczyzna niz niejeden polski nauczyciel. Zreszta czytalam, ze szczegolnie w Szkocji jest kryzys w szkolnictwie - jest za malo nauczycieli, a Szkoci miewaja tak ciezkie akcenty, ze biedne dzieci z rodzin emigrantow z Azji czy z Europy Wsch. nie moga ich zrozumiec, wiec szkoly wola zatrudniac Polakow czy Czechow, ktorzy tez maja akcent, ale latwiejszy do zrozumienia. Nie kloccie sie dziewczyny, zlosc pieknosci szkodzi.
M.
Collapse


 
Dorota Cooper
Dorota Cooper  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:42
English to Polish
+ ...
Zadna zlosc... Oct 2, 2006

Specjalnie pokreslilam, ze sa to *moje* kryteria, aby zaznaczyc, ze nie kazdy musi sie z nimi zgadzac

A to, co chcialam przez poprzedni post powiedziec, to tylko tyle, ze nie ma w sumie nic specjalnego w nauczaniu Anglikow angielskiego przez Polke.

Pozdrawiam wszystkich z goracej Francji

Dorota


 
Hanna Burdon
Hanna Burdon  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:42
English to Polish
+ ...
Cudzoziemcy lepiej mówią po polsku niż my? Oct 5, 2006

Malgorzata Kazmierczak wrote:

To jest mniej wiecej tak, jakby Japonczyk uczyl w Polskiej szkole polskiego - moglabym sie spodziewac, ze bedzie mowil znacznie czystsza polszczyzna niz niejeden polski nauczyciel.



Naprawdę tak uważasz??? Gdyby moje dziecko w Polsce uczył polskiego Japończyk, mówiący niewątpliwie z akcentem, i mający problemy z odróżnieniem gumki od linijki (do takich problemów przyznaje się w artykule pani nauczycielka), to zdecydowanie nie byłabym zadowolona i myślę, że moje dziecko szybko znalazłoby się w innej szkole.


 
Malgorzata Kazmierczak
Malgorzata Kazmierczak
Local time: 18:42
English to Polish
+ ...
Sorry, nie doczytalam... Oct 14, 2006

...ale znam Japonke, ktora mowi 3 razy lepiej po polsku (skonczyla polonistyke na UJ) niz moja nauczycielka z podstawowki .

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:42
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Nie tylko Polacy mają zdolności językowe :-) Oct 15, 2006

Hanna Burdon wrote:

Naprawdę tak uważasz??? Gdyby moje dziecko w Polsce uczył polskiego Japończyk, mówiący niewątpliwie z akcentem, i mający problemy z odróżnieniem gumki od linijki (do takich problemów przyznaje się w artykule pani nauczycielka), to zdecydowanie nie byłabym zadowolona i myślę, że moje dziecko szybko znalazłoby się w innej szkole.


Poznałem kiedyś dwie osoby: Niemkę i Japończyka mieszkających od wielu lat w Polsce. Wymową, akcentem i słownictwem byli na równym poziomie z rodowitymi Polakami, a wielu nawet przewyższali.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Polka uczy Anglików angielskiego






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »