Pages in topic:   [1 2 3] >
Zamykanie pytań przed upływem 24 godzin
Thread poster: M.A.B.

M.A.B.
Netherlands
Local time: 09:44
English to Polish
+ ...
Oct 27, 2006

W nawiązaniu do dyskusji z JamJest http://www.proz.com/kudoz/1609776 chciałbym poruszyć kwestię zamykania pytań przed upływem 24 godzin. Zgodnie z KudoZ Rule nr 2.11 NIE POWINNO się tak robić. Nie ma tam jednak "must" lub "must not", a jedynie "should" i "recommended". Czy waszym zdaniem reguła ta jest wiążąca, czy to jest jedynie luźne zalecenie, którego można, lecz nie trzeba przestrzegać, bez szkody dla ProZ?
Jeżeli wolno mieć swoje zdanie, osobiście uważam tą zasadę za wiążącą i zawsze jej przestrzegam. Według mnie należy zostawić dość czasu "peerom" na ustosunkowanie się do odpowiedzi lub podanie własnych. Lepiej zamknąć pytanie za późno niż za wcześnie! Tym bardziej, że gdy się zapomni, na maila przychodzi przypomnienie...
Będę wdzięczny za wasze opinie.

Direct link Reply with quote

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Nie jest to przymus Oct 27, 2006

choć na logikę biorąc jest to więcej niż celowe - czasami dobra odpowiedź pojawia się jako trzecia, bo dwie poprzednie naprowadzą kogoś na właściwą drogę.

Jednakże zamykanie pytań jest sprawą pytającego - takoż i wybór odpowiedzi. Jeżeli pytający uważa, że pierwsza odpowiedź, otrzymana kilka sekund po zadaniu pytania, dokładnie pasuje do jego celu, to nie ma przeszkód, aby zamknął pytanie. To samo zresztą dotyczy wybrania odpowiedzi, która może ogólnie zostać uznana za błędna - jeśli pytający ją wybrał, to jest jego sprawa. W najgorszym przypadku szkodzi tylko sobie (swojemu klientowi).

Moim zdaniem zmiana z "recommended" na "strongly recommended" lub nawet napisanie "must not be closed before 24 hours" nic nie da - byłaby to następna reguła ProZ do kolekcji, i to akurat jedna z takich, które narażone byłyby na najczęstsze łamanie. Również programowanie interfejsu w taki spoób, aby zamykanie pytań byłoby możliwe dopiero po 24 godzinach jest chyba niepotrzebną, dodatkową pracą.

Pozdrawiam
Jerzy

PS
To nie jest przymus - ale zalecenie jest jak najbardziej. Nie kryję, że moim zdaniem należałoby akurat bardzo pilnie stosować się do tego zalecenia. Tylko "kodeks" nie przewiduje kary za jego łamanie. Co innego, jakby to miało być notorycznie i z premedytacją ... Ale jakoś nie obserwuję tego aż tak nagminnie, abym był słkonny uznać ten proceder za społecznie szkodliwy i godzien ścigania. Moje dwa grosze...

[Edited at 2006-10-27 09:43]

Joanna Borowska  Identity Verified
Poland
English to Polish
No cóż, Asker nasz pan. Oct 27, 2006

Przyznam, że dla mnie ten punkt jest też raczej zaleceniem niż zasadą. Zdarzyło mi się parę razy zamknąć pytanie po kilkunastu minutach, na zasadzie: "A no tak! Jak mogłam na to nie wpaść!" Ale oczywiście na odczekaniu 24 godzin (czy nawet kilku dni) Asker może tylko skorzystać. Czasem niestety nie chce - jego strata. Ale to jego decyzja, tak jak wybór odpowiedzi, z którym też nie wszyscy muszą się zgadzać.

Nie wiem też czy jakość ProZa bardzo na tym cierpi. Nawet po zamknięciu pytania można dodać swoją odpowiedź "dla potomnych" albo wprowadzić do swojego glosariusza dany termin z własnym tłumaczeniem (ja tak czasem robię i wiem, że inni też). Natomiast jeśli wybrana odpowiedź jest ewidentnie błędna, a mimo to została wpisana do KudoZ Glossary, zawsze pozostaje arbitraż.

Ale fakt, czasem szkoda, że się nie zdążyło

Pozdrawiam,

Aśka

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
ProZ to nie tylko kudosy, więc zamknięcie jakiegoś tam procentu ich przed 24 h Oct 27, 2006

chyba nie jest aż takim problemem.

Obawiam się, że ze stosowaniem się do zaleceń wielu z nas ma pewne problemy, skoro nagminnie nie stosujemy się np. do znaków typu 70 km/h (nie wyłączam siebie)

J.

JamJest
English to Polish
Zamykanie putań przed upływem 24 godzin Oct 27, 2006

Chyba więc to wyczerpuje temat

Pozdrawiam

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
@JamJest Oct 27, 2006

Nie całkiem - apel o stosowanie się do zalecenia pozostaje.
Kwestią dyskusyjną pozostaje również, na ile to zalecenie jest miękkie czy twarde - tutaj moja znajomość angielskiego nie jest wystarczająca, aby ocenić, czy w "2.11 Sufficient time should be allowed for responses to be made. It is recommended that askers allow at least twenty-four (24) hours to pass before closing a question." "recommended" to "zalecane", czy "polecane".
Niemniej jednak sam rozsądek mówi, że nie warto się spieszyć.
W każdym razie: "Adherence to the above rules is a condition for continued right to access and use the site." - to jest już jednoznaczne.
J.

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Rules znaczy zasady Oct 27, 2006

"Rules for the Use of ProZ.com: The following rules have been created to extend and protect the pleasant, results-oriented atmosphere of the ProZ.com translation workplace. By using the site, you indicate your acceptance of, and agreement to abide by, these rules."
Jeżeli więc wśród "rules" mam punkt 2.11 o treści podanej powyżej przez JC, moim zdaniem nie jest ważne czy tam jest recommended czy must. Korzystając z ProZ zobowiązuję się do jej przestrzegania. Można natomiast postawić pytanie o jej zasadność. Według mnie wymóg w niej określony jest potrzebny, ponieważ z doświadczenia wiem, że po szybkiej pierwszej odpowiedzi po dłuższym czasie mogą pojawić się następne, i niekoniecznie to ta pierwsza jest właściwa. Uważam też, że warto zostawić peerom trochę czasu na dogadanie się, co będzie właściwe - często trafiają się eksperci z danej dziedziny, gdy tymczasem asker jest w niej "zielony"...

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
I masz rację Oct 27, 2006

MaciejB wrote:

Jeżeli więc wśród "rules" mam punkt 2.11 o treści podanej powyżej przez JC, moim zdaniem nie jest ważne czy tam jest recommended czy must. Korzystając z ProZ zobowiązuję się do jej przestrzegania. Można natomiast postawić pytanie o jej zasadność. Według mnie wymóg w niej określony jest potrzebny, ponieważ z doświadczenia wiem, że po szybkiej pierwszej odpowiedzi po dłuższym czasie mogą pojawić się następne, i niekoniecznie to ta pierwsza jest właściwa. Uważam też, że warto zostawić peerom trochę czasu na dogadanie się, co będzie właściwe - często trafiają się eksperci z danej dziedziny, gdy tymczasem asker jest w niej "zielony"...

I jak najbardziej masz rację, rules are rules

Ale jest jeszcze jedna zasada: od moderowania są moderatorzy. Pola KudoZ przeznaczone są wyłącznie na dyskusje lingwistyczne, natomiast na każdej stronie jest link prowadzący bezpośrednio do moderatora i do korzystania z tego linku zachęcam zamiast pohukiwania na współ-kudożerców.

Pozdrawiam wszystkich,
Magda

[Edited at 2006-10-27 18:28]

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Idąc dalej tym tropem, jedyne rozsądne wyjście to pozostawienie Oct 27, 2006

wyboru odpowiadającym, bo przecież Asker skoro pyta, nie ma bladego pojęcia ani koncepcji tłumaczenia. Odpowiadający w drodze głosowania powinni wybrać, która odpowiedź jest najlepsza - w końcu to oni uznali się za kompetentnych do udzielenia odpowiedzi i mają na ten temat jakąś wiedzę. No bo zastanówmy się - na jakiej podstawie Aster deklarujący brak pojęcia ma wybrać właściwą odpowiedź? Powinni to zrobić odpowiadający.
I tu BTW konkretny pomysł na zapobieganie zaśmiecania glosariusza najgorszymi z możliwych odpowiedzi - wprowadzić mechanizm uniemożliwiający wprowadzenie do glosariusza odpowiedzi, która nie ma co najmniej dwóch, a lepiej trzech agree. A Asker niech sobie wybierze, co chce - w końcu i tak zweryfikuje go rynek.

Pozdrawiam

Andrzej

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Co robić? Oct 28, 2006

Magda Dziadosz wrote:

I jak najbardziej masz rację, rules are rules

Ale jest jeszcze jedna zasada: od moderowania są moderatorzy. Pola KudoZ przeznaczone są wyłącznie na dyskusje lingwistyczne, natomiast na każdej stronie jest link prowadzący bezpośrednio do moderatora i do korzystania z tego linku zachęcam zamiast pohukiwania na współ-kudożerców.

Pozdrawiam wszystkich,
Magda

[Edited at 2006-10-27 18:28]

Czy zatem w przypadkach, gdy pytanie zostało zamknięte przed upływem 24 godzin, należy to zgłaszać moderatorowi, czy też już dać sobie spokój?

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:44
Member (2004)
English to Polish
dać sobie spokój Oct 28, 2006

MaciejB wrote:
Czy zatem w przypadkach, gdy pytanie zostało zamknięte przed upływem 24 godzin, należy to zgłaszać moderatorowi, czy też już dać sobie spokój?

Mnie też zdarza się zamknąć pytanie przed upływem 24 godzin i nie widzę tu powodu do zawracania głowy moderatorom. Bywa, że pytanie zadaję wieczorem, a rano muszę oddać tekst. Wybieram odpowiedź, która najbardziej mi się podoba i którą wykorzystuję, przyznaję za nią punkty i zamykam temat. W większości przypadków szukam jakiegoś zgrabnego zwrotu, kiedy znam sens wypowiedzi, tylko po prostu nic ładnego nie przychodzi mi do głowy.

A jeśli potrzebuję jakiegoś fachowego słowa i nie mam czasu czekać na kilka potwierdzeń, po prostu muszę zaufać ludziom, o których wiem, że specjalizują się w danej dziedzinie.

Oddaję tekst, zamykam pytania z nim związane. Tak to działa. To chyba lepsze, niż gdyby pytania miał za mnie po dwóch tygodniach zamykać robot?

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czy to opinia większości? Oct 28, 2006

Moim zdaniem oznaczałoby to, że reguła nr 2.11 jest właściwie martwa, co w zasadzie już ma miejsce. Choćby dzisiaj dwa pytania zostały zamknięte szybciej, niż doszło do mnie powiadomienie o tym, że były zadane.
Ja niejednokrotnie zamykałem pytania już po oddaniu tłumaczenia, po upływie kilku dni od ich zadania. ProZ ma służyć chyba nie tylko do tego, aby uzyskać pomoc w konkretnym kontekście. O ile dobrze rozumiem, celem tego portalu jest również tworzenie bazy zwrotów, z których można korzystać tłumacząć. Dlatego ważne jest, aby wybierane były dobre odpowiedzi, najlepiej takie które zostały skomentowane. Tak ja to widzę...

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Jako baza służy przede wszystkim Glosariusz Oct 28, 2006

Jeżeli w nim znajdą się Twoim zdaniem bzdury (nieważne, czy przed czy po upływie 24 h), to celowy jest arbitraż.
Jeżeli chodzi natomiast o odpowiedzi, wybrane przez zadających pytania, to ten wybór był, jest i pozostanie subiektywny. Mimo tego nawet to stanowi cenną bazę, gdyż nikt nie nakazuje nam wybierać tę samą spośród dostępnych odpowiedzi, którą akurat wybrał asker. Dlatego moim zdaniem akurat z tego względu nikt nie cierpi.

Przyglądając się całości bliżej muszę stwierdzić, iż masz rację i egzekwowanie tej zasady byłoby celowe. Jak już pisałem, moim zdaniem rozsądek nakazuje odczekać jakiś przyzwoity czas przed zamknięciem pytania. Co nie zmienia faktu, że samemu zamknąłem kilka pytań po otrzymaniu odpowiedzi, bo była dokładnie taka, jakiej poszukiwałem. W takiej sytuacji dalsze oczekiwanie nie wydawało mi się celowe.
Póki nie jest to jednak zjawisko nagminne, nie widzę potrzeby do dalszych ingerencji - przy czym odnoszę się tutaj wyłącznie do mojej pary DEPL.

J.

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Póki nie jest nagminne... Oct 28, 2006

Poruszyłem ten temat, ponieważ ostatnio coraz częściej zauważam nieprzestrzeganie tej zasady. Czy jest to nagminne, tego nie umiem określić...

aerduch
Poland
German to Polish
+ ...
5 groszy do całości Oct 28, 2006

Uważam, że niezamykanie pytań przez Askera w ogóle (i tym samym ignorowanie odpowiadających i ich czasu przeznaczonego na poszukiwanie, zastanawianie się nad sformułowaniem odpowiedzi jak i chęci pomocy) jest o wiele mniej eleganckie niż zamykanie pytań przed upływem 24h, ale to właściwie odrębny temat...

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zamykanie pytań przed upływem 24 godzin

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search